Schéma u nemovitosti pro podnikání

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xls 21. 12. 2011 09:03

Řeším tady teď menší problém. Mám dlouhodobě fungující malé s.r.o. (kde jsem jediný společník a jednatel), které bylo zatím v pronájmu, a rád bych koupil pár kanceláří, abych se nájmu a dalších problémů zbavil a zároveň se zbavil i těch peněz.

Napadají mě 2 finanční schémata:
1) Koupit tu nemovitost jako FO a sročku ji pak pronajímat.
2) Půjčit peníze firmě a koupit ji přímo na sročko.

Zatím se mi zdá jako lepší ta první varianta, přece jen mi přijde bezpečnější. Jsou s tím spojené nějaké problémy, o kterých nemusím vědět? Jak by se to v praxi řešilo, když podle obchodního zákoníku nesmí jednatel vstupovat do obchodních vztahů se svou společností? Jsou tam nějaké daňové problémy?
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 21. 12. 2011 12:12

doporučil bych tu první. Problém je jenom ten, že pronajmout nemovitosr musíš za podmínek obvyklých v místě a čase... Tzn nájem nesmí být ani podezřele nízký, ani vysoký. Bývalý šéf to tak měl taky. Dokonce celý dům, který firmě za paušál pronajal s tím, že firma ho na své náklady opravila a část pronajímala dál.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 21. 12. 2011 22:26

Díky za radu. Konzultoval jsem to s naší účetní, radí to samé a mně je to taky sympatičtější.

U mě jako u FO to je s příjmy jasné. Snad je to "místně obvyklé" nájemné - nejde si to nechat nějak schválit nebo stanovit (od znalce, finančního úřadu, ...). Výše není tak podstatná, chtěl bych to mít hlavně bez problémů.

Další související otázkou je pak jak uplatnit u FO náklady? Jedná se mi hlavně o náklady na pořízení, aby nebyl celý příjem z nájmu brát jako "zisk".
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Cri 21. 12. 2011 23:38

Rozhodne varianta 1.
Pri pronajmu to funguje tak, ze proti prijmu stavis urcity pausal (tusimze 40%, ale to si nejsem stopro jist) a zbytek danis 15% dani.
Ve finale to cca vychazi tak, ze odvadis statu kolem 10% z najmu. To uz je ok a nema smysl moc spekulovat. I kdyz cesty by byly, ale ...to uz je dost na hrane.
Cri
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikicz 22. 12. 2011 10:38

Xls: najemne jsme brali tak, ze jsme vzali nabidku realitek a udelali prumer. Naklady uplatnis bud pausalem nebo danovymi odpisy. Pausal vychazi obvykle lip
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod mikcik 22. 12. 2011 16:40

Chci se jen zeptat, proč je vámi doporučená způsob lepší než kdyby objekt vlastnila přímo firma...? Např proto kdyby firma měla problémy tak ji prostory nevezmou, protože je nevlastní atd.? Jsem v tomto relativně laik, jen mě to zajímá.
mikcik
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikicz 22. 12. 2011 18:01

mikcik: například. Pak taky uplatnění paušálních nákladů FO. PO žádné paušální náklady nemá a nemovitost se odepisuje 40 let (tuším). Výhod je víc.
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 22. 12. 2011 21:55

Z mého hlediska se rovná hlavně o snížení rizika. Do 100tisícového sročka bych musel těch pár miliónů stejně půjčit a opravdu zde vidím riziko, že by mohlo v delším horizontu kleknout a přišel bych jak o nemovitost, tak o peníze. Když si to bude sročko pronajímat a zkrachuje, tak bude potřeba jen najít nějakého cizího nájemce.
xls
Diskutér