Co dělat s několika miliony?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod karelkacor 6. 2. 2012 14:08

řekněme, že ty 2 miliony mi už zbyly a vše ostatní už mám vyřešené. Kam s nima. Potřebovat se nebudu pár let určitě. NA stavebko už jsem taky něco vložil. Spořící účet není špatný nápad, úrok je u nějakého družstva skoro 4,8%. a co podílové fondy, má to cenu? Je mi jasné, že nejlepší je to utratit, ale když už není za co užitečného, nechci utrácet za kraviny typu dovolená na nějakém exotickém ostrově atd..
karelkacor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikicz 6. 2. 2012 15:12

jak moc se tomu chceš věnovat? Dáš tomu každý den chvíli, nebo jednorázově delší čas a pak se o to nechceš starat? Pro to první můžeš třeba jít do akcií (dividendové tituly), pro to druhé to může být třeba nějaká nemovitost, apod.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Inev 6. 2. 2012 17:56

Na to, abychom rozumně poradili máme málo info. Kolik to je : nebudu je dlouho potřebovat? 2,3,5,10 let? Opravdu ty peníze na nic nepotřebuješ? Tvůj "pasivní příjem" na důchod nebo naopak předčasný odchod do důchodu:-) Pracuješ nebo podnikáš a jsi spokojený?......Jaký je tvůj vztah k riziku? A jak psal Mikicz, jsi ochoten se tomu věnovat a učit se nebo se prostě nechceš starat. Těch možností je několik....od rozdělení na spořící účty a termináky, přes nějaký ty fondy podle rizika, přímá investice do akcií, investice do nemovitostí nebo investice do podnikání (jak svého, tak cizího). Jaké je tvé očekáváné zhodnocení? Máš nějakou představu?
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod karelkacor 6. 2. 2012 22:04

Momentálně jsem spokojený, peníze na nic nevyužiji, tak 5 let určitě možná i více. Klidně bych se tomu mohl věnovat každý den trochu. Příjem je dostačující, jsem schopen z něho ještě ušetřit. Vážně nepotřebuji kupovat si dražší auto na image, stačí mi to co mám a ještě pár let mi vydrží.Uvažoval jsem nad koupi nějaké nemovitosti v dražbě, ale těmto věcem nerozumím. Má podle 'Vás smysl vložit nějakou část do spořitelních družstev, když v bance je úrok třetinový?
karelkacor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod filip893 6. 2. 2012 22:33

Určitě, do 100k € je vše pojištěné.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 6. 2. 2012 23:07

Opravdu to je těžké radit, když nevíš co bude s penězi dále a nemáš nějaký časový údaj kdy. Pokud máš vše vyřešené, tak snad jediný cíl těch peněz by mohlo být budování "pasivného" příjmu na důchod. Nic jiného mě nenapadá. Ono totiž i podle toho kolik na to máš času je třeba zohlednit typ investice. A to nemyslím ani tak kvůli rozložení rizika, ale zorientování se v tom, získání zkušeností a vzdělávání se. Na termináky a spoř. účty neoptřebuješ žádné znalosti. Koukneš na PC kde dávají nejvíce a je to. U fondů už to chce něco málo vědět, ale dění kolem moc neovlivníš. Prostě sleduješ a čekáš. Akcie již vyžadují svůj čas a znalosti. Záleží taky zda chceš mít růstové akcie či dividendovky. Jsou takové ty "zaručené" velké kolosy, které pravidelně divi platí. U nemovitostí to je již poměrně náročné na zkušenoti a čas. Opět ale záleží zda chceš levně koupit a draze prodat nebo koupit a pronajímat. Musíš mít místní přehled o cenách, o co je zájem atd....ne, že vletíš na sreality a koupíš první byt, který se ti líbí. Můžeš taky koupit pozemek, zasíťovat, vyřídit stavební povolení a prodat.

Je taky otázka zda z toho chceš mít nějaký pravidelný či nepravidelný příjem nebo chceš pouze navyšovat hodnotu kapitálu.

Dobré by bylo ty 2 mil. rozdělit na část konzervativní (termináky a spořící konta), část rizikovější (akciových fondů nebo přímo akcií) a na nemovitost.

Každopádně, dokud nevíš přesně co s nimi uděláš, tak je rozděl např. po 400-500 tis. a dej na nějaké rozumné termináky a spořící účty. Záložny mají stejné podmínky jištění peněz jako banky. Je to dost velká částka a každý den je dobré každé 1% :-)
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod karelkacor 7. 2. 2012 16:25

Všem Vám děkuji za rady. Byl jsem dnes v bance, že vyberu část peněz a pošlu si je na spořitelní družstvo. Paní na přepážce mě přesvědčovala, že sice spořutelní družstva jsou pojištěné do 100 tisíc eur, ale nikdo neví kdy by ty peníze při krachu vyplatili jestli do roka nebo do 25 let. ˇUroky jsou prý větší, protože oni nedávají peníze do garančního fondu jako banky. Tak teď nevím.
karelkacor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 4honza 7. 2. 2012 16:30

V jaké bance to bylo? To vám zase lhali...

Do fondu pojištění vkladů (FPV) přispívají jak banky, tak záložny i stavební spořitelny. Výplata musí proběhnout podle zákona, možná to za chvilku uvidíme v případě Unibonu :-) jak to ve skutečnosti probíhá. Pravidla viz např. http://www.finance.cz/zpravy/finance/24 ... vnich-dnu/

Jediné, co je pravda - záložny mají obecně trochu rizikovější aktiva(pohledávky) a mají menší kapitál. Ale alespoň v jejich případě ty peníze na výplatu v FPV budou, v případě bank se ty peníze budou muset shánět nebo spíš je bude muset zachraňovat stát.
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod karelkacor 7. 2. 2012 16:39

Tak to jsem netušil. Bylo to v ČS. Takže jdu do toho, peníze rozdělím na spořící účet, akciové fondy a budu koukat po nějaké nemovitosti...
karelkacor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 7. 2. 2012 17:23

Co Vám to nalhali? :-):-)....a jestli to bylo v ČS, tak tam jsem kdysi dávno taky byl a slyšel jsem tolik "rozumů" že by to dalo na speciální číslo dikobrazu :-):-)

Pokud máš čas a chuť se tomu věnovat, možná by bylo lepší investovat přímo do akcií. Pravdou je, že investicí do fondu se nemáš prakticky co naučit. Vybereš fond a čekáš :-)

Nemovitost chceš na pronájem nebo na prodej?
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod karelkacor 7. 2. 2012 17:38

Asi na prodej. Jsem měkej po někom chctít dva nájmy dopředu a vím, že by to dopadlo tak, že bych na tom ujel..
karelkacor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 7. 2. 2012 17:48

Je třeba dobře hledat a hlavně mít znalost místních cen. Na prodej se dá koupit buď něco v dražbě nebo jsou lidé, kteří akutně potřebují peníze. Nebo pak koupit nemovitost k rekonstrukci a tou rekonstrukcí to zhodnotit. Dobrá je i investice do pozemku jeho zasíťování, vyřízení povolení atd....Ale u všeho to chce prostě znalosti a zkušenosti a věnovat se tomu.

Co se týče pronájmu, já vše řeším přes svou realitní makléřku. Pronájem pouze a jen na smlouvu, kde jsou přesně dané podmínky kaucí, platby nájemného, do kdy atd.....bez toho je to špatná cesta. A osobně neberu do nájmu žádné známé. Právě pro možné budoucí problémy.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod karelkacor 7. 2. 2012 18:11

Máš ve všem pravdu, budu se muset nad tím zamyslet. Ale říkám si, jestli bych měl to srdce koupit byt nebo dům v dražbě a vidět ty lidi, kteří kvůli nezaplacené pokutě přijdou o střechu nad hlavou. Díky za rady
karelkacor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 7. 2. 2012 18:20

Samozřejmě morální podstata věci je taky důležitá. Nic méně faktem je to, že nekoupíš ty a koupí jiný. A taky si uvědom, že pro toho člověka je většinou prodej jediným řešením dané situace. Loni jsem přesně byl v situaci, kdy jsem se dozvěděl, že člověk s dluhy potřebuje prodat byt. Potřeboval nutně peníze. Mě se taky morálně moc nechtělo.Váhal jsem. Přišla realitka, byt prodala za skoro poloviční cenu oproti trhu a vzala si 70 tis. Kč provizi (skoro 30%!!!! z ceny). Dneska vím, že to byla chyba. Mohl jsem koupit a ještě by ten člověk měl více peněz.

Určitě bych nešel do takové koupě u známých a kamarádů. V podstatě se držím hesla, že s kamarády se neobchoduje a nepodniká. Pouze se chodí na pivo :-)
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 7. 2. 2012 20:40

Inev+kaarelkacor: jakapak moralni podstata veci? Takovi lide si za sve problemy muzou sami a jeste aby mel clovek nejake vycitky. Sam mam s takovymi lidmi osobni zkusenosti, takze moc dobre vim, o cem mluvim.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Předchozí stránkaDalší stránka