Spoření pro mimino

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod astrapa 23. 1. 2012 17:29

Myslíte, že má smysl dvouleté neteři založit na její jméno účet v bance a posílat jí tam každý měsíc např. 1000 Kč?

Po 16 letech při 1,25% úročení by tam měla mít 240.000 Kč.

V úvahu přichází asi jen stabilní FIO, které už 15 let účty nezpoplatňuje (ostatní "zdarma banky" jako Axa, Zuno apod. můžou být prodány či ukončeny). Pokud správně chápu, až do jejích 18 let by účet nešlo zrušit.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 1. 2012 17:37

Už se tady něco podobného řešilo. Spořit dítěti na spořicím účtu není špatný nápad, každopádně já bych nedoporučoval účet na jméno dítěte, protože peníze jsou pak jeho a může je po létech i soudně vymáhat pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete mu je nedat (špatná finanční situace rodiny, "nepovedený" potomek,...). Dokud na těch penězích sedíš, máš šanci pomocí nich jeho život trochu směrovat (když uděláš maturitu, tak ti zaplatím ten roční studijní pobyt v Americe, atd), takhle si je v 18 letech vybere a koupí si za ně motorku a neuděláš s tím vůbec nic.

FIO má ovšem mizerný úrok, to raději ZUNO (2 %, díky daňovému triku odpovídá 2,35 %) nebo Airbank (2,5 %).
Domnívám se, že spořicí účet hned tak nějaká banka nezpoplatní, navíc když jo, tak prostě přesuneš jinam.

Pak jsou zde jiné varianty jako nákup drahých kovů, akcií,... každému dle libosti a jeho vztahu k riziku
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 23. 1. 2012 17:43

astrapa: Proč takový lichvářský úrok 1,25% p.a. na šestnáct let? Banky jsou na tom teď špatně, je tedy vcelku záslužné je takhle finančně podporovat. Jedinou nevýhodu vidím v tom, že si to nemůžeš jako klasický dar na charitu zatím odečíst od základu daně.

Nechtěl by mi taky někdo půjčit za 1,25% p.a.? Stačí mi na patnáct let. Jsem spolehlivý dlužník, závazky platím v termínu a včas.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 23. 1. 2012 18:04

Dobrá, to jsem pochopil jako ironii. Možná by se tedy na výhled 16 let vyplatilo něco takového? http://www.finez.cz/
Nemohu ale uvolnit jednorázovou vysokou částku, mohu jen měsíčně spořit určitou malou částku.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 1. 2012 18:21

Člověk, který financím nerozumí by si měl moc rozmyslet, jestli využije služeb finančního poradce. Bohužel naprostá většina z nich jde tvrdě jen po provizích a to bez ohledu na to, že tím klientovi udělají škodu.

Pokud tomu člověk nerozumí, nemá šanci to poznat. Při jednání s finančním poradcem by měl být klient partnerem schopným oponovat, pokud jsou mu nabízeny nevýhodné nebo pro něj nevhodné produkty.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmart 23. 1. 2012 20:26

astrapa: zkus se zamyslet jakou kupní sílu bude mít těch 240.000 po 16 letech.

Nabídka fondů finez opravdu značně převyšuje běžně nabízené možnosti, které ti dají ostatní finanční poradci a všechny banky.


Přesto když se podivám na celosvětou ekonomickou dávám osobně přednost drahým kovům.
Dá se využít spoření ve zlatě nebo např. každý měsíc nakoupit 1 uncovou stříbrnou minci.


Patrik: bohužel je to tak, občas i díky nevědomosti poradců. Najdou se však i vyjímky, kterých je však velmi málo
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 23. 1. 2012 20:43

xmart: ty tu porad operujes kdovi cim, ale az opravdu prijde na lamani chleba, tak si myslis, ze si za to zlato opravdu neco koupis? Ze se s tebou vubec bude nekdo bavit? Dovedes si vubec predstavit, ze v nejake extremni situaci bude hlavni to, kdo ma realne jidlo/piti? Podle toho, co a jak pises, tak evidentne ne. Asi budes zrat zlato.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 23. 1. 2012 21:21

vsak on na to casem prijde. a sam. ale bude to chvilku trvat...
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 23. 1. 2012 22:00

PatrikChrz píše:FIO má ovšem mizerný úrok, to raději ZUNO (2 %, díky daňovému triku odpovídá 2,35 %) nebo Airbank (2,5 %).
Domnívám se, že spořicí účet hned tak nějaká banka nezpoplatní, navíc když jo, tak prostě přesuneš jinam.

Případně Wuestenrot - s "fixací" je na 2,5% taky a s úrokovkama nečaruje co čtvrtletí... Akorát může být problém ta úvodní třicítka.

Ale jestli není lepší mít to na rodinném účtě a případně to děcku evidovat třeba v Excelu (či v domácím účetnictví, kdo si ho vede), ono mít finance rozházené po několika účtech, ke všemu si pamatovat hesla atd. není moc praktické (co pak, když někde budou výhodnější podmínky, vše převádět na další např. 3 účty?).
A ještě větší pakárna to je, pokud člověk portfolio rozkládá (SÚ, termiňák, stavebko, které bych pro tento účel nezatracoval, dividendové akcie, nějaké drahé kovy,...) no a s tím laborovat ještě zvlášť i pro děti? Celkem šílenost.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 23. 1. 2012 22:02

Děkuji, diskuse se stáčí poněkud nežádoucím směrem. Nespořím sobě, ani nezajišťuji sebe, či svou rodinu, chci trochu odlehčit sestře, která žije sama a její ex neplatí alimenty a nejspíš ani platit nebude (nemajetný, nezaměstnaný). Sebe, příp. svou budoucí rodinu zabezpečuji tak, že mám firmu, která celkem funguje a věřím, že fungovat bude.
Neřešme prosím extrémní případy, občanské nepokoje, superhyperinflaci, hladomor, jaderné války, invazi UFO či vítězství DSSS ve volbách.
Ptám se na normální spořící produkt pro malé díte. Tedy spoření, na kterém vyrostlo bohatství středních tříd v 19. a 20. stol., a které mimochodem úspěšně fungovalo jak v kapitalistických zemích, tak i zemích našich socialistických.
Moje mamka mi celý život spořila na životním pojištění u ČsP (tehdy důchodové pojištění pracujících), v 18 letech to byla slušná částka, kterou jsem celou vybral a koupil v RM-Systému za ně akcie. Po půl roce jsem polovinu toho prodělal.
Chybama se člověk učí, co si moje neteř s těmi penězi potom udělá, jestli koupí motorku pro svýho kluka, nebo zvětší prsa, nechám na jejím rozumu. I proto, že 240.000 Kč nebude po 16 letech žádná tragická částka, jak správně uvádí xmart.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 1. 2012 22:10

Tím spíš bych byl pro spořicí účet a to na jméno matky, protože jsa jediným živitelem rodiny, tak až se dostane do problémů, bude lepší sáhnout na tyhle peníze, než si půčovat za 20 až 200 % p.a.
No a pak je může dítěti vrátit třeba i s úroky.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 23. 1. 2012 22:11

astrapa: pokud chces pomoci sestre, tak pomoz ji primo a nevymyslej nejakej pseudonesmysly, jak "nekdy jednou" bude neter neco mit.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thom 23. 1. 2012 22:33

astrapa: jak už bylo řečeno nade mnou. Tím, že jí něco naspoříš, to jí taky v tomhle případě může být platné jak mrtvému zimník. To bych je snad radši vzal občas na dovolenou, na výlet, něco užitečného (v danou chvíli) jim koupil, v téhle situaci by jim to pomohlo víc (než aby si za to pak třeba opravdu koupila tu motorku či prsa). A pokud na tom trváš, tak jak říká PCh - spořák na mámu.
Že se to ubíralo jiným směrem je kvůli tomu, že jsi původně nespecifikoval účel a okolnosti.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 23. 1. 2012 23:06

Teda pánové! že je můžu vzít na výlet, koupit jim zimní svetr, nebo pračku, to vím i bez vás :-) Neteři platím kurz angličtiny pro předškolní děti, snad z ní vyroste samostatný a rozumný člověk.

Sestra je předlužená (dluží asi tři čtvrtě milionu - to jsou dluhy, o kterých vím). Protože je na mateřské, nemůže do oddlužení. Po skončení mateřské patrně práci nenajde, nebo jen manuální za 8-10 tisíc, uvažuji, že ji pak naoko zaměstnám já, aby do oddlužení mohla. Samozřejmě pokud bych měl volný milion, dluhy za ní zaplatím, ale nemám.

Proto jsem potřeboval účet otevřít přímo na jméno neteře. Zde je problém, že až do 18 let dítěte nelze účet zrušit a převézt peníze jinam. Proto nepovažuji za vhodné otevírat účet u právě vzniklých bank, u kterých není jasná perspektiva, co s nimi majitelé udělají za pár let (Axa, AirBank, Zuno).

Na svoje jméno také účet otvírat nechci, podnikám, stát se může cokoliv. Pokud zemřu, můj majetek zdědí aktuálně sestra (které ho seberou věřitelé a neteř nic nedostane).

Jde mi o zabezpečení neteře, která má smůlu, že se narodila do rodiny, ve které nemajetný otec neplatí alimenty a matka je extrémně zadlužená, i když o dítě tedy pečuje řádně, v tomto ohledu ji nemůžu nic vyčíst.

FIO má stabilní historii 15 let, z bankovních ústavů patří k nejserioznějším (nic neslibuje, podmínky moc nemění), vyhnulo se turbulencím 90. let, proto se mi jeví pro tyto účely jako nejvhodnější. Mohu předpokládat, že FIO příštích 16 let svou klientskou politiku nezmění.

Pokud vás ale napadá i jiná vhodná alternativa pro bezpečné spoření, u kterého nehrozí, že manažment banky/pojišťovny produkt za pár let zruší, oseká či jinak zneatraktivní, tak budu za radu rád.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 23. 1. 2012 23:21

A kde máš jistotu, že Marsovi a Kopúnovi někdo během 16 let neudělá nabídku, kterou nelze odmítnout? ;-) Tímhle bych se fakt neřídil.
Fio kontem se současnou úrokovkou to necháš sežrat inflací. Ta sice nemusí být hyper, ale i 2-5% z toho udělají tak 2/3 vložené hodnoty.
Pokud chceš, aby se na ten účet za žádných okolností nesahalo a byl na její jméno, já bych fakt založil stavebko. Ty podmínky jsou sice krapet nestabilní, ale méně výnosné než spořák to snad nebude, mohla by to (vč. st. podpory) použít třeba na bydlení anebo snad údajně i na studium.
Thom
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků