Jak naložit s 1,2 MCZK?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Foximic 7. 6. 2012 20:18

Hezký den přeji,
Podobných dotazů asi bylo hodně, ale chtěl bych vědět Váš názor, jak byste se zachovali v současné situaci (EU apod) a v mé osobní situaci viz níže, pokud máte na spořícím účtu 1,2 MCZK. Nechat? Investovat? Nemovitost? Současný stav mám tento:
- 1,2 na spořícím účtu (tuším 2% p.a.),
- 0,3 MCZK na stavebku Wustenrot (2,5% p.a.),
- měsíční platím to Conseq Active Invest cca 3 roky (3.000 měsíčně),
- vlastním byt na Moravě (pronajímám),
- v Praze (kde jsem teď) nemovitost nevlastním, protože se možná budu stěhovat mimo ČR,
- mám velmi nemocného člena rodiny (denní péče+soukromá klinika+léky cca 15.000 měsíčně).
- mám docela stálou práci tady, ale nabídku i do zahraničí.
- nemohu mít děti, bohužel:-(:-(:-( (uvažuji o adopci, jestli to půjde),
- sám jsem celoživotně nemocný (nelze vyléčit) - tzn. hrozí riziko, že v mých 36 letech skončím třeba do roka bez příjmů či v invalidním důchodu.
- mám penzijní připojištění (1.800 měsíčně platím), i když důchodu se asi nedožiju.
- mám uzavřené úrazové i životní pojištění (životní na 2MCZK).

Co s tím? Nechat na likvidním spořícím účtu pro případ potřeby (operace apod)? Koupit nějaké zlato, i když je teď tak drahé? Koupit 1+kk v Praze a pronajímat? Vybrat a cestovat, jak jen to půjde:-)? Fakt nevím, mám docela strach o inflaci/destrukci kupní síly peněz a úspor.
Děkuji všem za názory.
Mějte se hezky.
Franta
Foximic
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 7. 6. 2012 20:35

Tohle asi za tebe fórum nevyřeší. Nejdřív si musíš ty sám ujasnit co chceš dělat, co plánuješ/očekáváš a tomu přizpůsobit další strategii. Pokud plánuješ odejít do ciziny tak mi přijde špatný nápad koupit byt k pronájmu. Z ciziny se ti o něj bude dost špatně starat.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Fantucci 7. 6. 2012 21:13

Osobně bych volil konzervativní a vyvážené portfolio s tím, že částka v konzervativním portfoliu by měla být taková, aby dokázala pokrýt případné výdaje(počítal bych s nejhorším možným scénářem) do té doby, než se naplní investiční horizont střednědobých rezerv. Tedy cca tříroční výdaje na bankovních vkladech(třeba i rozfázované do termínovaných vkladů) a zbytku bych trochu popustil uzdu(třeba delší termínované vklady a dluhopisy). Jestli ten samý princip praktikovat mezi vyváženým portfoliem a dynamickým je už na delší povídání a hlavně investičním profilu(na tom je to ostaně vždy)

Zkrátka ty peníze by měly asi být připraveny k postupnému čerpání a podle toho, kdy na jaké peníze dojde řada, bych pro ně volil "prasátka"

Jinak asi bych to neměl zmiňovat, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu bych pečlivě zvažoval tu adopci. To ale určitě děláte

To penzijko mi přijde zbytečně velké. Vzhledem k věku. Nemáte to navázané na příspěvek zaměstnavatele? Jestli ale příspěvek odráží Vaší konzervativnost a máte toto nastavení kvůli daním a výsluhové penzi, tak ok...

Tady nedostanete komplexní odpověď. Sežeňte si někoho, kdo to s Vámi projde detailně
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Foximic 7. 6. 2012 21:34

Děkuji za odpovědi. Já samozřejmě vím, co chci a co budu dělat v životě, pokud zdraví dovolí - k tomu žádnou radu nepotřebuji:-). Mou Životní filozofií je být dobrým člověkem, žít pro druhé, nezahrnovat se příliš materiálními statky a vážit si každého dne jako kdyby byl poslední (potřetí už skoro vlastní smrt asi nepřežiju:-)). Dotaz jsem myslel tak, že bych nerad o ty peníze přišel, tzn. jestli mám čistě pro uchování hodnoty koupit teď drahé zlato, vrazit do do bytu k pronájmu, investovat část do akcií/dluhopisů. Tzn. jinak řečeno máte stabilní příjem, máte různé pojistky, fondy životního cyklu, finanční plán, zdraví na nic, ale prostě mě nenechává klidným 1,2 MCZK na spořícím účtu a současná hektická doba. Zajímalo by mě tedy, pro co byste se v takové situaci rozhodli Vy. Nejde tak ani o radu jako třeba o jiný pohled na věc. Hledám tedy spíše inspiraci a životní zkušenosti jiných...Myslíte si, že je reálná varianta rychlého runu na banky a znehodnocení peněz? Mám to vůbec řešit? Jsou termínované vklady výhodnější než spořící účet? Děkuji. Franta
Foximic
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 6. 2012 21:43

To zlato bych nedoporučoval. Dobře se nakoupí, ale už hůře prodává, obzvláště v době poklesu a ani jeho transport není úplně bez problémů - podléhá celnímu ohlášení a někdy i zdanění při převozu mezi zeměmi.
Pakliže uvažuješ o odstěhování se do zahraničí, zauvažoval bych o založení účtu i tam. Bude-li to mimo eurozónu (akutálně vypadá zajímavě třeba britská libra), tím lépe.
Vzhledem k tvému stavu potřebuješ rychle a snadno dostupné finance a to cihly zlata nebo dům moc nejsou.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kitrab 7. 6. 2012 22:26

celkém zajímavé vlákno.
také bych měl dotaz na tohle téma případně rád slyšel nějaký tip.
aktuálně vlastním dům s hypotékou, fixace za 5 let, doba splácení ještě 7 let.
byt který jsem pronajímal je příliš daleko, takže následuje prodej, počítám s cca necelým 1m kč.

co podnikonout s 1m ? rád bych to použil jako základ pro portfolio na stáří a čerpal z investice ideálně za 30 let.
kitrab
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 7. 6. 2012 22:32

obecně, pokud tomu chcete (oba) věnovat nějaké úsilí, tak nebývá špatná volba dividendové akcie. Vyhnul bych se podílovým fondům (diverzifikace bídy), investičním pojistkám, obecně kovům a diamantům. Je tam mizerná likvidita a garantuju ti že až budeš penzíe potřebovat tak ten diamant od tebe nikdo nekoupí a když tak hodně pod cenou.
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod xmart 10. 6. 2012 00:27

PatrikChrz píše:To zlato bych nedoporučoval. Dobře se nakoupí, ale už hůře prodává, obzvláště v době poklesu a ani jeho transport není úplně bez problémů - podléhá celnímu ohlášení a někdy i zdanění při převozu mezi zeměmi.
Pakliže uvažuješ o odstěhování se do zahraničí, zauvažoval bych o založení účtu i tam. Bude-li to mimo eurozónu (akutálně vypadá zajímavě třeba britská libra), tím lépe.
Vzhledem k tvému stavu potřebuješ rychle a snadno dostupné finance a to cihly zlata nebo dům moc nejsou.

Zajímalo by mě, kde jste sehnal informace o celním ohlášení? Podle mých informací je v celé Evropě investiční zlato osvobozeno od DPH. Tak nevidím jediný důvod k ohlašení.

Náhodou likvidita zlata v zahraničí je ještě větší než v ČR. Stačí většinou jen zajít do banky a dají Vám London fix. V ČR u dobrého prodejce Vám garantují odkup do 3 dnů. U stříbra je to podobné.

Foximic:
PP si nechejte viz: Invalidní penze
Je vyplácena doživotně. Nárok na čerpání je dán zaplacením 60 měsíčních splátek po prokázání přiznání plného invalidního důchodu. Nejedná se o vysoký příspěvek a je vyplácen až 12 měsíců po požádání.

Být na vašem místě tak bych větší část investoval do drahých kovů - více do zlata (větší likvidita)
a menší část i do stříbra (vyšší potencialní zhodnocení).

Hlavně si pořádně projděte pojistku s odborníkem, jestli opravdu pokrývá všechna rizika.

Také by mě zajímalo, proč si myslíte, že zlato je nyní drahé?

Když se podíváme na evropskou (spíše globální) dlohuvou krizi, tak jsou jen 2 řešení:
Kolaps nebo vysoká inflace. A finační a politické elity udělají vše, aby se vyhnuly kolapsu.
Jen to politici nemohou veřejně přiznat. Před měsícem jsem byl na přednášce pana Pavla Kohouta o krizy a ten otevřeně prohlásil:
Jelikož nejsem politik, mohu si to dovolit, řešením bude když ECB natiskne biliony eur...

Takže největší růst ceny drahých kovů nás teprve čeká. Dle mého máme spíše jednu z posledních možností, kdy nakoupit opravdu levně.
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 6. 2012 06:56

Zajímalo by mě, kde jste sehnal informace o celním ohlášení? Podle mých informací je v celé Evropě investiční zlato osvobozeno od DPH. Tak nevidím jediný důvod k ohlašení.

V rámci EU je povinnost ohlásit hotovost nad 10 000 EUR / USD nebo ekvivalent v jiné měně, stejně jako "snadno směnitelné hodnoty" http://byznys.ihned.cz/c1-21389340

Toto platí v EU. V jiných zemích může být dovoz či vývoz zlata omezen, zdaněn nebo dokonce zakázán (nemá li cestující např. zvláštní povolení), aktuálně mě napadá např. Írán.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod saabik 10. 6. 2012 13:47

jen ho nech patriku. je to pouze jeden z tech chytraku, co presvedcujou lidi, ze zlato a stribro je jedina cesta jak prezit dnesni dobu. tech jeste bude...
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 10. 6. 2012 14:04

To dopprucovani stribra na ktetem je hned pri nakupu v minusu o dph ma jakou pointu?
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod xmart 10. 6. 2012 19:55

Patriku promiň, ale v článku je napsáno
převážené z EU
a platí to pro všechna hmatatelná aktiva, včetně akcií. Ale díky za informaci.

Bankovní kartel to má opravdu velmi dobře ošetřeno, aby občané nechali své peníze v jejich rukách.

Saabik: Chápu Tvůj postoj, náš pohled se liší hlavně tím z jakých informací vycházíme.
Kdo má podle tebe lepší informace, ten kdo již 4 roky aktivně investuje do drahých kovů, nebo ten kdo delší dobu investuje na burze? Většina traderů se zajímá pouze o technickou analýzu a fundamentální je nezajímá vůbec, nebo jen zlehka.

Já se dívám na fundamenty a proto jsem také více než 60% ve stříbře.

mikicz: Právě proto, doporučuji dát větší část do zlata a menší, více rizikovou s delším inv. horizontem, do stříbra.
Jen kdyby se měl vrátit poměr cen zlata a stříbra z dněsních 1:55 na historických 1:16, stoupne cena stříbra více než 4x.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 10. 6. 2012 20:25

a důvod proč by se měl poměr vrátit na 1:16 je přesně jaký? Existuje nějaký důvod, proč by cena zlata a stříbra měly být v nějakém konkrétním poměru?
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tomason87 10. 6. 2012 22:40

Asi bych milion uložil na roční termínovaný vklad s úrokem nad 3% (poté se rozhodnout, zda prodloužit nebo ne) a pár set tisíc bych si nechal v disponibilním režimu na spořícím účtu, třeba Air Bank.
Je to nejjednodušší a inflaci by to jakž takž mělo pokrýt (i když asi ne letos).
Největší výhodou je, že je to bezúdržbové a nenáročné na znalosti. Nemovitostem je potřeba rozumět. Není zas tak těžké blbě koupit, blbě pronajmout a blbě prodat. Opak je složitější.
Investice do akcií a do zlata je ošemetná. Situace s jihem Evropy není zdaleka vyřešena, zřejmě se to ve všech směrech bude radikalizovat. Minimálně akcie půjdou ještě dolů, možná i zlato.
Tomason87
Diskutér

Odeslat příspěvekod xmart 11. 6. 2012 11:38

mikicz píše:a důvod proč by se měl poměr vrátit na 1:16 je přesně jaký? Existuje nějaký důvod, proč by cena zlata a stříbra měly být v nějakém konkrétním poměru?

1: 17 je přibližně poměr v jakém se nachází zlato a stříbro v zemské kůře. Historicky se těžilo 16krát více stříbra než zlata. Aktuálně se těží ročně asi 2500 tun zlata a kolem 23 000 tun stříbra.
Méně než 20% zlata se spotřebovává v průmyslu u stříbra je to přesně naopak. V 60. letech měli USA zásoby 150 000 tun stříbra, které dnes již neexistují, neboť se z nich pokrývala nedostatečná produkce stříbra.

Dnes je dostupno jako investiční stříbro asi jen 9000 tun ročně, oproti spoustě naakumulovaného zlata. A průmyslová poptávka po stříbře stále roste, objevují nové oblasti využítí stříbra např. fotovoltaika nebo antibakteriální oblečení.

Tomason87 píše:Investice do akcií a do zlata je ošemetná. Situace s jihem Evropy není zdaleka vyřešena, zřejmě se to ve všech směrech bude radikalizovat. Minimálně akcie půjdou ještě dolů, možná i zlato.

Investice do správných akciích a drahých kovech Vám dá z dlouhodobého hlediska docela pravděpodobnou možnost, že udržíte kupní sílu vašich úspor. Na termínovaném vkladu je to jistota, že výnos nepokryje reálnou inflaci, která je značně vyšší, než oficiálně udávaná míra.

A ani to ještě není jisté, při provázanosti dnešního finančního systému může run na banky v jižních zemích vyvolat problémy i v dalších evropských bankách a teoreticky i kolasp finančního systému. Kdo ví, jak to bude pak s akciemi.

xmart
Diskutér

Další stránka