Jak nasporit na hypoteku?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod suwer 8. 6. 2012 14:27

Relativne nedavno jsem si nechal hlavu zamotat investovanim do budoucnosti (Generace X, Horizont Invest a uprava IZP, ktere uz jsem mel). Nakonec mi to ale nedalo a zacal jsem o techto produktech studovat vic. Jo jasne, nemel jsem byt blbec a studovat to driv, nez jsem to uzavrel. Chybama se clovek uci.

Ani jeden z produktu se mi nelibi. Vsechno bych nejradeji zrusil a misto toho sporil na hypoteku, kterou si chci nejpozdeji za 2 roky vzit. IZP (CPP) mam 2 roky, Generace X (AXA) a Horizont Invest (Conseq) necely mesic. Jedine, co si chci nechat, je penzijko, na ktere mam stedry prispevek od zamestnavatele.

Prvni otazka? Jak moc komplikovane je to vsechno zrusit? Predpokladam, ze s tim moc problem nebude, ale spis jsem prisel o to, co jsem do toho dal. Uvazuju spravne?

Dal mam jeste stavebko u Lisky (predal mi ho otec), cilova castka 420k, ted je tam 40k. Ma vubec smysl si to nechavat a navic tam cpat dalsi penize?

No a ted ta nejpodstatnejsi otazka, jak co nejvic efektivne nasporit na zaklad hypoteky? Jsem spis konzervativnejsi clovek a na financni trhu se moc nevyznam. Zatim mi z toho plyne sporici ucet a na nej rvat prakticky vsechno, co jde. A pokud mam pravdu, je PRIMA sporeni u UniCreditu ok? Ted tam maji 2,5%, ale nasel jsem i "lepsi".

Predem diky za rady.
suwer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fantucci 8. 6. 2012 14:34

Pokud je stavebko dostatečně "staré", spořil bych také na něm. Efektivitu zvyší státní podpora. Měsíční/roční částka tak akorát. Zbytek spořák, třeba to UCB nebo AXA.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod suwer 8. 6. 2012 15:20

Na tom stavebku je datum pocatku 2010. No a pry skrz navyseni, ktere probehlo 2011, je vazana doba 6+1 let. Takze 2017 a hypoteku chci brat 2014. Z toho duvodu mi to prijde tak rikajic k nicemu.
suwer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 8. 6. 2012 15:55

A máš na zakoupení nemovitosti k dispozici jinou hotovost? Když si budeš brát hypotéku třeba 85 % LTV, tak zbývajících 15 % budeš financovat jak? Pak bude lepší to asi to stavebko nechat, naspořit na něm něco víc a vzít si to jako úvěr ze stavebka, případně překlenovák, jak to bude vycházet lépe...nebo ne?
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod suwer 8. 6. 2012 16:09

To je prave taky jedna z moznych variant. Resp. bud vsechno sporit na sporicim a stavebko zrusit. Tech 15% procent by se dalo dosahnout, ale samozrejme, neni to uplne jiste. Nebo dal mit stavebko, platit ho a zbytek cpat na sporici ucet. No a pak si vzit uver ze stavebka.
suwer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fantucci 8. 6. 2012 16:09

"Nahnat" LTV úvěrem ze stavebka je samozřejmě také možnost
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod suwer 8. 6. 2012 16:34

No tak mne z toho po chvili premysleni vychazi lip dal platit stavebko, protoze jistota nasporeni zakladu k hypotece na sporicim uctu neni 100%. Az prijde na lamani chleba, tak se uvidi, co bude v danou chvili nejvyhodnejsi.
suwer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fantucci 8. 6. 2012 16:47

tak zhlediska aktuální ziskovosti stavebko vychází díky příspěvku samozřejmě lépe. Ale nedával bych tam víc než je bezpodmínečně nutné
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 8. 6. 2012 17:58

Spor si na sporaku a koncem roku dolej zbytek do 20.000 na stavebko. Tim nic nepokazis.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod BukajAktobos 11. 6. 2012 19:31

Produkty nejsou špatné, ale je třeba přemýšlet, jestli je člověk potřebuje a jestli mu vyhovují investice na 10+ let...

Ale zrušit to investičko, které běží již 2 roky a tedy máš zaplacené veškeré poplatky mi rozumné nepříjde. To jste vyhodil tipuji 24 tisíc oknem. Jestli tam dáváte více než 1.000,-/měs, tak je to velmi, velmi špatně.
Obdobně u toho Consequ - záleží jestli jste platil vstupní poplatek jednorázově předem, nebo se strhává s prvními vklady.
BukajAktobos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suwer 12. 6. 2012 09:59

Docela peclive jsem si to prosel a vysledkem je, ze mi produkty na 10+ let v soucasne chvili vubec nevyhovuji. Mam jine potreby. Navic jsem jim prestal verit, at uz co se tyka "vynosu" ci zivotaschopnosti. 15-35 je hodne a stat se muze cokoli. Investice do nemovitosti mi prijde mnohem vyhodnejsi. A zit v predstave, ze mozna hypoteku ke konci zaplatim z techto fondu, to je velky risk.

Do IZP jsem dal 12 600 Kc. Coz neni mala castka, ale kdyz si vezmu, ze do neho mam zacit cpat mesicne 800 Kc a to delat dalsich 35 let, s tim vynosem, tak o ne radeji prijdu a vezmu si z toho ponauceni.

Jinak poplatky jsou nastaveny z prvnich vkladu, zadny predem.
suwer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod BukajAktobos 12. 6. 2012 19:26

No myslím, že důležité je to spojení "v současné chvíli". Ono to je princip dlouhodobých investic. Nyní nejsou potřeba, člověku může připadat, že ty peníze by mohl využít jinak a lépe, ale ve výsledku se to bude hodit.

Myslím že by v portfóliu člověka určitě dlouhodobá investice být měla. Nemovitost je jedna věc, do které by člověk má-li možnost jednoznačně investovat měl, není-li to světoběžník.
Ale nemovitost netvoří žádné dodatečné finance, rozuměj - budeš mít kde bydlet, ale není jisté zdali budeš mít co jíst.
Je pravda otázkou, jestli je vhodným řešením dlouhodobé investice je IŽP (byť i to má své klady vedle větší hromádky záporů), ale ve chvíli kdy je prakticky zaplacené, je podle mně škoda ho rušit.

Probral bych si to ještě jednou, myslím že jelikož jsi se upsal k vícero investičním programům, tak tipuji že peníze máš. Proto najít si tisícovku měsíčně by se snad dalo. A zároveň to nijak neovlivní tvou celkovou finanční situaci.
BukajAktobos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suwer 13. 6. 2012 08:56

Je pravda, ze najit v mesicnim rozpoctu 1 000 Kc zase neni moc velky problem, ale nejsem si jisty, zda ji chci davat na IZP. Bohuzel v tom IZP nevidim jiny prinos, nez pojisteni v pripade urazu s nasledky apod. A i o tom se da spekulovat, protoze pojistovny nerady plati. Ta slibena "ziskova cast" je ve hvezdach a ja moc neverim tomu, ze to vsechno vydrzi 30+ let.

Investici do nemovitosti mam rozplanovanou trochu dal. Pocinaje koupi vlastniho bytu, tak v pozdejsich letech i dedictvim velkeho domu s velkou zahradou. To stejne pritelkyne, ktera bude dedit velky byt mnohem drive. Takze ten vlastni byt je v podstate na prechodnou dobu, pote na pronajem.
suwer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 13. 6. 2012 10:15

suwer: obecne pokud chces sporit na IZP, je to spatne. IZP ma vyhodu toho, ze za urcitou cenu pojisteni dostanes vic, nez kdyby ses pojistoval pouze urazove. Osobne to mam vyreseno tak, ze IZP mam ciste pouze vse v rizikove slozce a do sporici jde 0 (slovy nula).

Investovat v ramci IZP je jako soulozit masturbaci.

Mimochodem a v Partners ses nezkousel zeptat? :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod suwer 14. 6. 2012 09:44

S474N: a co myslis, ze mi poradili ;-)
suwer
Kolemjdoucí

Další stránka