Investice - rek.bydlení, financování HYPO nebo STSP ?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod DrumSession 12. 8. 2012 21:54

Ahoj, požádal bych Vás o názor nebo doporučení na financování rekonsturkce bydlení. Potřeboval bych upravit bydlení a předpokládám, že náklady na rekonstrukci se budou pohybovat v rozmezí 750 až 950 tKč. Protože se jedná o starší dům, nechal jsem si raději rozmezí. Z toho cca 3/4 se musí udělat najednou a zbývající 1/4 (zateplení) můžu udělat třeba o rok později, v nejhorším případě vůbec. Na financování mám k dispozici STSP od Wuestenrotu už 6 let, CČ 300 a na účtu přes půlku. Letos jsem ještě neposlal žádný vklad, ale 20-ku už mám připravenou. A ještě mám nějaké finance dané bokem na nákup nábytku ap. po finalizaci, které ale nejdou půjčit na tento účel přes HYPO nebo STSP. To abych pak po rekonstrukci neměl jen holé zdi a nelouskal chrousty. Ručení: náklady na rek. jsou dost pod 50% ceny nemo, takže by se dalo dosáhnout na lepší % u hypo.

STSP
+ úroky budou stejné po celou dobu, ale max. doba je kratší než hypo, tušímže 16-18 let
- budu platit překlenovák, tj. % i z peněz, které již mám na účtu
- pokud mi půjčené finance nebudou stačit, tak budu muset sáhnot na úspory určené na vybavení
- žádné jiné STSP nemám k dispozici (jedině že bych si založil nové na mě nebo ještě 1 os.)

HYPO
+ delší doba splácení ale nižší částka, i když to samozřejmě vyjde víc
- po době fixace se mění %, tzn. shánění jiných nabídek v krátkém čase, tj. starosti navíc, ale třeba se bude dát najít lepší nabídka

Potřeboval bych mít možnost
+ vložit mimořádnou splátku např. 1x/rok, ale bez sankce.
+ nízké náklady na vedení účtu, příp. u banky na vedení běžného účtu, kt. obvykle požadují
+ předpokládaná splátka okolo 5 tKč, 7,5 bych zaplatil taky, ale asi už by se mi moc nelíbilo

Byl jsem u obou poradců (HYPO, STSP), ale oba mi vychvalovali jejich produkt a o druhém absolutně ticho po pěšině. Problém je, že cena rek. se pohybuje na pomezí HYPO a STSP. Tak se obracím s otázkama: Jak na to ? Co si vybrat a podle čeho ? Existuje nějaká kombinace HYPO a STSP nebo doporučený zp. postupu ?
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 13. 8. 2012 08:41

Zkus najít třetího poradce, který dělá hypo i STSP pro celý trh.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 13. 8. 2012 09:20

Já byl v podobné situaci, využití peněz ze STSP byl opruz, myslím, že dokonce i částky byly podobný. Nakonec chtěli na ten de facto 150 tis. úvěr ještě navíc ručitele s velice nadprůměrným příjmem. Takže se mi s problémy podařilo ten úvěr od STSP dostat, za pár měsíců se překlopil na normální a za dalších pár jsem ho splatil (prakticky z hypotéky), protože se to hrubě nevyplatilo.

V téhle situaci bych viděl jako nejjednodušší stavební spoření vypovědět, vzít hypo (jestli to v téhle situaci vůbec jde) s kratší fixací (aby se daly dělat mimořádné splátky) nebo s delší a domluvit si mimořádné splátky bez sankcí. Při sjednávání hypotéky bych se moc nespoléhal na poradce, lépe si banky obejít sám, trošku je podusit, policitovat, dají se dosáhnout lepší podmínky než přes poradce.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 13. 8. 2012 17:56

...nezávislý poradce pro hypo i stsp pro celý trh...
A může někdo takový vůbec existovat ? Nevíte o někom v Praze a okolí ?

Pokud vím, tak poradenské skupiny mají obvykle od několika bank nebo společností vybráno několik málo produktů, které pak nabízejí všem. Poradců mnoho, ale kvalitních pomálo.
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 13. 8. 2012 18:22

v Praze jich budou spousty

A pokud se nemýlím, tak když mají porad. společnosti nasmlouvané fin. instituce, tak od nich mohou nabízet všechny jejich produkty(co se týká bydlení)
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 14. 8. 2012 13:04

DrumSession píše:...nezávislý poradce pro hypo i stsp pro celý trh...
A může někdo takový vůbec existovat ? Nevíte o někom v Praze a okolí ?

Pokud vím, tak poradenské skupiny mají obvykle od několika bank nebo společností vybráno několik málo produktů, které pak nabízejí všem. Poradců mnoho, ale kvalitních pomálo.

Myslím, že je to úplně jinak.

Kvalitních poradců není pomálu, ale není jich ani dost. Je to přímá úměra mezi finanční vzdělaností národa a kvalitou poradců. Ale je dobré, že to má stoupající tendenci :-)
Já na rozdíl od vás ale neočekávám, že na internetu dostanu radu, která mě spasí..... Nic proti vám, neberte si to osobně, ale nechat si radit od anonymů mi nepřijde moc moudré.
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 14. 8. 2012 13:08

vladimir.svorba: predstav si, ze ja treba ocekavam, ze se na internetu dozvim relevantni informace. A i kvuli tomu existuji ty hromady diskusnich for a kazde resi tu svou specializaci. A musim rici, ze co jsem za rady ocekaval, tak to jsem vzdycky dostal a byl jsem spokojen.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 14. 8. 2012 13:15

vladimir.svorba píše:Nic proti vám, neberte si to osobně, ale nechat si radit od anonymů mi nepřijde moc moudré.

Kdybych měl s autem jezdit do servisu s každou ptákovinou, místo co bych si nechal poradit od anonymů na příslušném fóru, tak bych se nedoplatil.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 14. 8. 2012 16:54

Kvalita informací je často řádově lepší než od poradců. Ne snad že by měl člověk všemu hned věřit, ale aspoň ví, které informace si má ověřit.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 14. 8. 2012 17:12

Tak jasně že to budete obhajovat, když tu radíte a dáváte moudra :-) Ale z logiky věci, je nesmysl postupovat tímto způsobem (nechat si radit od anonymních rádobyodborníků)
vladimir.svorba
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 14. 8. 2012 17:15

Proč by to měl být nesmysl?
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 14. 8. 2012 18:06

Protože mu utíkají penízky, které by se mu od kavek jen hrnuly... BTW je zajímavé, že na autofórech klidně radí automechanici a nevřeští, ať si to lidi sami neopravujou a jezdí raději k nim :hm .
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 8. 2012 18:58

Žádné informace nejsou dobré nebo špatné, prostě jiné věci se dozvím od prodejce a jiné od uživatelů dané věci, jiné si přečtu v článcích a jiné v diskusích pod nimi (osobně považuji za nejbohatší zdroj informací). Ne všechny informace musí být pravdivé (každý má nějaký důvod některé informace zamlčet či překroutit) nebo přesné (člověk má prostě selektivní paměť ať chce nebo nechce), ale dohromady tvoří určitý obraz. Já se tak např. můžu dozvědět na co se zaměřit, CO VŮBEC MÁM HLEDAT a zjistit si o daném produktu třeba i druh informací který by mě před tím vůbec nenapadl zjišťovat.

A pak už je to jen o schopnosti s informacemi pracovat. Někdo si vybere jednu osobu, kterou považuje za důvěryhodnou a té pak slepě věří (což je špatně) a jiný si z daných informací utvoří vlastní názor (který nemusí být úplně správný). Ale důležité je, že se pak rozhodne dle SVÉHO uvážení.

Nejhorší jsou totiž lidé, kteří nikdy nepřiznají vlastní chybu. Jim někdo něco vnutil, jim někdo něco prodal, je někdo podvedl či přechytračil. Prostě jako by na smlouvě ani nebyl jejich podpis. A pak chtějí, aby to za ně někdo napravil a je odškodnil. Když jich bude hodně, tak se jim to i podaří :(. Takže se snažme, aby takových lidí bylo co nejméně, protože ve výsledku ty škody pak zaplatíme všichni.

Na fórech se najdou i zkušení odborníci. Chodím na fórum o hodinkách a je tam jeden hodinář, který si taky rád pokecá a rád poradí. Díky tomu je respektovaný a přestože je relativně drahý (a to říkají lidé, kteří si nechávají servisovat skutečně drahé hodinky), o práci nemá nouzi. A to jí vůbec nijak nenabízí, vše jde přes soukromé zprávy, lidi za ním jezdí (nebo mu posílají hodiny a hodinky k opravě) z celé ČR.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Fantucci 14. 8. 2012 20:13

Tomáš Marný píše:
vladimir.svorba píše:Nic proti vám, neberte si to osobně, ale nechat si radit od anonymů mi nepřijde moc moudré.

Kdybych měl s autem jezdit do servisu s každou ptákovinou, místo co bych si nechal poradit od anonymů na příslušném fóru, tak bych se nedoplatil.

Lepší je nechat si odvézt auto do servisu a v době, kdy tam to auto je, tak vydělat vlastní pílí více peněz než ušetřit na tom, že si to udělám sám ;-)
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 14. 8. 2012 21:18

Tomáš Marný píše:Protože mu utíkají penízky, které by se mu od kavek jen hrnuly... BTW je zajímavé, že na autofórech klidně radí automechanici a nevřeští, ať si to lidi sami neopravujou a jezdí raději k nim :hm .

No, teď jste se trefil :-) Vy budete asi děd Vševěd :-)
vladimir.svorba
Diskutér

Další stránka