Podílové fondy vs termínovaný vklad

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod pzelenka00 24. 9. 2012 09:52

Chtěl bych se poradit jak rozumně zhodnocovat peníze, které spořím synovi.
V současnosti mám pro syna založené stavební spoření (1700 Kč/měs) a z minulého mám na spořícím účtě vyplacené peníze z ukončené smlouvy (cca 135t.). Na spořícím účtě je úrok 2.4% p.a.
Rád bych nějaké vyšší zhodnocení (ideálně kolem 5%). Proto se rozhoduji mezi termínovaným vkladem (ERB 3.55% p.a.) a investicí do podílových fondů (ČP Invest, ČSOB). Určitě bych preferovat sázku na "jistotu" tj. nízkou míru rizika.
Díky za Vaše názory a rady.
pzelenka00
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 9. 2012 10:41

Jestli máš, stejně jako já, extrémní averzi vůči riziku, tak ti nic jiného, než termíňák nezbude. U podílového fondu nemáš garantované ani zhodnocení, ani jistin a eventuální vyšší výnos je vždy vykoupen ne vždy adekvátním rizikem.

Vyšší úrokové sazby na TV dávají záložny, např. MSD. U vyšších částek pak může být zajímavá AnoSD a Artesa.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod drozden 24. 9. 2012 10:58

Zalezi na tom, jak definujes riziko:
A/ riziko je pro Tebe trvala ztrata kupni sily penez, ktere sporis?
B/ riziko je pro Tebe jakakoliv nominalni ztrata penez?

V zavislosti na casovem horizontu, ktery mas: pokud kratky, viz post Patrika. Tam mas temer nulove riziko B ale pochopitelne nejde o zadne zajimave zhodnocovani. Cim delsi je casovy horizont, tim nalehavejsi se ovsem pri takovem pristupu stava riziko A, tj. ze inflace Ti sezere nasporenou castku a realne budes chudnout. V takovem pripade se obecne vic vyplati investovat, protoze teoreticky i empiricky vzato je to mene rizikovy pristup z hlediska dekad; z hlediska dnu je ale volatilita pro radu lidi nezkousnutelna a nejde tedy mluvit o sazce na jistotu.
drozden
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pzelenka00 12. 10. 2012 07:47

Tak jsem nakonec zvolil Termínovaný vklad FIX u ERB. Nicméně u mě stále hlodá myšlenka investování. Jelikož mám už několik let ING Konto (na kterém ale nic, díky nízkému úročení, nic nemám), tak bych si rád založil ING Fondy. Pro začátek bych začal s nízkou investicí (1000 Kč/měsíc). Máte někdo zkušenosti s ING Fondy?
pzelenka00
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod libol 12. 10. 2012 08:10

Tak k ING kontu nabízejí/nabízeli jako alternativu ING Multifond Aktiv V5.
Úpis začal na 500Kč (před 2roky), dnes je 497,5. Nad 500Kč nebyl nikdy - což samozřejmě znamená, že se dalo i nakoupit i za méně (min. 478,24) a dnes si užívat výnosu, pozitiv a životních jistot.
Pokud nemáš věšteckou kouli, tak při pravidelných (denních) investicích vychází roční výnos na cca 0,75%.

Takže když srovnám toto a originál ING konto tak výnos je stejný, jen u ING Multifond Aktiv V5 ti strhnout 1% z objemu za to jak dobře to spravují - no neber to.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod pzelenka00 12. 10. 2012 08:25

Spíš než ING Multifond Aktiv V5 bych chtěl zkusit něco s vyšším potenciálem zhodnocení (samozřejmě s vědomím vyššího rizika). Proto má otázka na zkušenosti s ING Fondy.
pzelenka00
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod filip893 12. 10. 2012 08:38

Těch fondů mají fakt hodně. Pro někoho kdo si chce osahat investování do PF lze snad doporučit začít investovat do ING českého akciového fondu:

http://www.ingbank.cz/investice/ing-fon ... 0082087353

Dlouhá historie, investuješ do českých akcií. Osaháš, uvidíš jestli se i to bude líbit a pokud ano pak si k tomu přidáš nějaký jiný a nebo toho necháš.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod pzelenka00 12. 10. 2012 08:58

Díky za odpověď, přesně tak si to nějak představuji - vyzkoušet a pak se uvidí. Díky tomu, že už mám ING Konto, tak zřízení Koncesionářské smlouvy je otázka pár minut, bez nutnosti navštěvovat další ústavy a je to všechno pod jednou "střechou".
pzelenka00
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swm 12. 10. 2012 09:13

pzelenka00: Koncesionarskou smlouvu budes muset podepsat, takze te navstivi kuryr. Kdyz navstivis CS, muzes si rovnou zridit Brokerjet. Osobne jsem kdysi "investoval" do akciovych ING fondu, ale poplatky 3+2% za vstup a 2% rocne za udrzbu, no neber to :hm
swm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 12. 10. 2012 09:27

pzelenka00: ING International Český akciový fond - dlouhodobý výnos od roku 1997 - 1,32% ročně (když přidám 15% daně na spořáku), tak je to 1,52% ročně - ale ING konto s pouhými 1,75% nechceš.

Aneb ING zhodnotila tvoji investici o 3,52% ročně, vzala si 57% a tebe dal 43% ze zhodnocení - tak z něčeho se ti odborníci musí zaplati. A za takový výnos jim to člověk přeje ;-)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod dropino 12. 10. 2012 09:31

libol píše:Takže když srovnám toto a originál ING konto tak výnos je stejný, jen u ING Multifond Aktiv V5 ti strhnout 1% z objemu za to jak dobře to spravují - no neber to.

Čistě z masochistických důvodů jsem před dvěma lety začal do V5 pravidelně sázet 500,-/měsíčně. První nákupy byly za cenu 485,-/jednotka. Momentální výnos je 1,97% hrubého. Chci schválně vydržet doporučený 3-letý horizont. (500,- naštěsti nepředstavuje částku, která by mi chyběla)
Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci
dropino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod filip893 12. 10. 2012 09:33

Libol: podle čeho jsi spočítal dlouhodobý výnos ING od roku 1997 1,32%? Z tohoto grafu a tabulky vidím zcela jiná čísla:

http://www.ingbank.cz/investice/ing-fon ... Ok=Odeslat
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod pzelenka00 12. 10. 2012 09:35

swm: díval jsem se i na fondy co nabízí ČSOB, ČP Invest a poplatky mají všichi zhruba stejné, takže se mi nezdá, že by ING byla nějaká výjimka

libol: mě spíš zaujal na vyzkoušení tento fond: http://www.ingbank.cz/investice/ing-fon ... 0121192677
pzelenka00
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod filip893 12. 10. 2012 09:42

Úzce zaměřený fond, navíc v dolarech (měnové riziko). Jako doplněk dobrý, ale pro začátečníka, který nemá nic v investicích nevhodný.
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod pzelenka00 12. 10. 2012 10:13

swm: bohužel máš pravdu. Jak jsem zjistil, tak přes ING Konto se uzavírá smlouva jen na ING e-Fondy a ten nabízí jen ING Multifond Aktiv V5. Takže se návštěvě pobočky (jedno jestli ING nebo jiné společnosti) nevyhnu :-(
pzelenka00
Kolemjdoucí

Další stránka