Co se 100 000??

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod voltov 16. 12. 2012 14:54

Ahoj,
mam nasporeno neco kolem 100 000, jsem student VŠ, poživatel PID jeste bydlim s rodici, takze me vydaje tak velke zatim nejsou muzu tudiz odkladat vetsi cast z duchodu stranou. Mám duchodove sporeni a stavebko. Chci se zeptat jak s temito penezi dobre nalozit pro budoucnost
Dik za odpovedi
voltov
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 16. 12. 2012 15:39

Nijak. Peníze si nechte do té doby, dokud nebudete vědět, co s nimi.
A to penzijní připojištění není zrovna nejrozumnější, ve vašem věku.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 16. 12. 2012 16:06

A rozhodne ne za soucasnych podminek.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod AlesPraha 17. 12. 2012 16:17

V mladém věku bych do penzijního připojištění dával 300 Kč měsíčně míněno od 1.1.2013). Co a kam dávat dál, záleží na cílech a horizontu, kdy peníze budou k zapotřebí.
Oběcně: Minimálně polovinu bych si dal na spořící účet a měl to jako rezervu - na život, na studium, na cestování, na business. Menší polovinu bych investoval - české i zahraniční akcie, fondy. Investoval bych pomalu, klidně. Pozor - je rozdíl mezi investováním a spekulací, nespekuloval bych.
Pokud se na tyto peníze nesáhne, mohou za několik let (tak od 5 či 10) sloužit jako rezerva a ona první polovina může být uvolněna na jiné cíle - byt, business, spotřeba.
Z českých akciích bych se orientoval na velké, stabilní společnosti s dividendou (ČEZ, KB, Erste, PM, TF, Fortuna). U zahraničních je to složitější, je dobré mít soustavný tok informací o této společnosti- takže bych si vybral pár firem ze svého oboru.
Z fondů bych si vybral české a středoevropské, pak fondy nejlepších západních společností a až si lehne Čína, tak nepatrně málo BRIC a další exotiky. Nákup akcií i fondů bych rozložil do 3 až 5 let.
AlesPraha
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 17. 12. 2012 16:39

A vsechno idealne pres tebe, potazmo pres Partners, ze?

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 17. 12. 2012 17:04

Dobrovolné důchodové pojištění zrušit, člověk dostane méně peněz zpátky, než jim dal a nebo se zvýší důchod jen o 100 korun.
Stavební spoření zrušit, má výnos 2% ročně, což sebere inflace.
Jako důchod a pro peníze na nemovitost ukládat peníze nepravidelně, jen když zbydou, do solidních akcií s nadprůměrnou dividendou z indexů Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 17. 12. 2012 18:23

Stavebko urcite nema vynos 2%, kdyz je tam statni prispevek.

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod radecekh 17. 12. 2012 19:17

Ladislav 1. píše:Dobrovolné důchodové pojištění zrušit, člověk dostane méně peněz zpátky, než jim dal a nebo se zvýší důchod jen o 100 korun.
Stavební spoření zrušit, má výnos 2% ročně, což sebere inflace.
Jako důchod a pro peníze na nemovitost ukládat peníze nepravidelně, jen když zbydou, do solidních akcií s nadprůměrnou dividendou z indexů Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones.

Tak zase klídek. Penzijko zrušit jen v případě, že na něm je zatím málo. V opačném případě bych šel jen na minimální splátku.
Stavebko v žádném případě nerušit.
A do akcií neinvestovat. Tazatel ty peníze bude potřebovat a nákup (i dividendových) akcií je krátkodobě rizikový. Do akcií by měl člověk jít jen tehdy, když ho to buď baví a má to jako hobby a nebo pokud ty peníze opravdu nebude potřebovat.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 17. 12. 2012 19:58

ladislav: jakej je rozdil mezi Eurostoxx50 a Stoxx50?
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod AlesPraha 17. 12. 2012 20:06

S474N píše:Stavebko urcite nema vynos 2%, kdyz je tam statni prispevek.

Teď jsem to zkusil spočítat, pokud zadáme běžné parametry dostaneme výnos 2,37%. Pokud chytneme nulové poplatky, tak rovné 3,0%. Vše na horizontu 6 let. To mne trochu negativně překvapilo.
AlesPraha
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 17. 12. 2012 21:04

AlesPraha: to bych ty vypocty teda velmi rad videl.

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod voltov 17. 12. 2012 21:50

Lidi, jde mi o to ze se chci jako invalida zajistit do budoucna, nevim co bude a nechci prijit na buben. Mozna casem bych si chtel postavit bezbarierovy domek a chtel bych mit dostatek financi a pokud by se nahodou stalo ze nenajdu jako vozejckar praci, coz doufam ze se nestane, tak uzavirat hypoteku jen z duchodu je holy nesmysl
voltov
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 17. 12. 2012 23:14

A proc? Rozhodne je ten duchod vetsi jistota, nez co maji normalni lide s klasickym platem a taky jdou do hypotek. Tohle mi dava rozhodne vetsi smysl, nez si cpat penize do nejakeho penzijka a podobnych produktu.

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod voltov 19. 12. 2012 14:35

Takže, co tedy radíte?? mám to penzijní zrušit?? A nevim, zda by mi hypoteku poskytli kdybych mel jen duchod
voltov
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DrumSession 19. 12. 2012 15:36

Penzijni pripojisteni rusit nemusis, pokud jej mas uzavrene podle starych podminek. Ale muzes ho minimalizovat, nizky vklad 300, prispevek 90 vynos krasnych 30% to jen tak nedkde nevidis. Po 15-ti letech budes mit moznost 50% vybrat a behem te doby kdykoliv navysit. Ale jsou to finance, ktere uvidis az za velmi dlouho za desitky let. Nauc se radeji podnikat, investovat a trpelivosti, to je k nezaplaceni...
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Další stránka