Co se 100 000??

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Eipois 19. 12. 2012 19:06

Jejda, co mu tady radíte, že má něco rušit, když ani nevíte, kolik tam má, jak to má? Ani další věci, vlastně skoro nic?

voltov: Neunáhluj se, zajdi si za fin. poradcem - třeba zmiňovaní Partners, nevím, co je tu někdo haní. Když si zajdeš do nějaký pobočky banky/pojišťovny tak ti poradí houbelec, max se tě zeptaj co bys od toho očekával (tzn zjišťujou data 2-5 minut max) a pak ti vnutěj svoje produkty, aby z toho měli marži. Např. právě Partners sou dobrý v tom, že maj smlouvy s dost bankama/pojišťovnama/atd, tzn maj přístup k široký škále produktů. Jasně, vždycky je to o lidech, ale aspoň jsou tu jistý předpoklady, že by ti to mělo k něčemu bejt. Oproti mnoha jiným poradcům.

moje rada: najdi si poradce, kterej má zkušenosti a přehled (tzn ne někoho, kdo dohazuje smlouvy od dvou bank :) ) sedni si s ním nad to, co už máš, jak to máš nastavený, jak to zefektivnit. Co od těch svých peněz očekáváš - tzn v jakém horizontu je potřebuješ, jakej máš postoj k riziku. Dobrýho poradce poznáš tak, že se tě bude moc moc ptát a až pak ti začne navrhovat možná řešení - žádných patnáct minut nebo půlhodinka.

A hlavně tu neposlouchej ty chytrolíny, jediný co tu zaznělo univerzálního, tak nějaký penízky si nechat jako rezervu. Ale i její výše je individuální :)
Eipois
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 12. 2012 19:15

Eipois: můžu ti naprosto přesně říct, co mu v Partners poradí:
1) rezervotvorné životní pojištění, nejspíše investiční; přece pojištění je na spoření to nejlepší, pravděpodobně Allianz nebo ČPP
2) investování do fondů, nejspíše Generace X
3) pokud se jim nepodaří ho nacpat do tohohle, tak ze spořáků asi Axu (teď má 2,9 %, uvidíme po Novém roce, kam spadne), případně ještě ING. Nehrozí, že by mu nabídli produkty s nejvyšší úrokovou sazbou na trhu, tedy spořáky a termíňáky u záložen
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 19. 12. 2012 21:34

Eipois píše:A hlavně tu neposlouchej ty chytrolíny...

Pokud to bylo mysleno na prodejce s teplou vodou, kopajici za firmy OVB, Partners, AWD a dalsi financni "prodejce" (nikoliv poradce), tak naprosto souhlasim.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Eipois 20. 12. 2012 00:01

PatrikChrz píše:Eipois: můžu ti naprosto přesně říct, co mu v Partners poradí:
1) rezervotvorné životní pojištění, nejspíše investiční; přece pojištění je na spoření to nejlepší, pravděpodobně Allianz nebo ČPP
2) investování do fondů, nejspíše Generace X
3) pokud se jim nepodaří ho nacpat do tohohle, tak ze spořáků asi Axu (teď má 2,9 %, uvidíme po Novém roce, kam spadne), případně ještě ING. Nehrozí, že by mu nabídli produkty s nejvyšší úrokovou sazbou na trhu, tedy spořáky a termíňáky u záložen

Já se přiznám, že nevím, co radí řadoví ePratneráci. Ale vím, že nás teď učej na vysoké jeden předmět (ala zaměření do praxe) a jaké jsem měla vůči nim předsudky, dost mě to překvapilo. Ale jak říkám, všechno je o lidech. Pokud si s ním sednou, ukážou mu fakta, vysvětlej co proč - hlavně tak, aby mu to sedělo. Tak lepší, než mu tu házet rady "zruš to" "stavební spoření je super" apod :o)
A když jsem to pár měsíců sledovala, nevím nevím, jesi by se mu záložna s takovou částkou vyplatila víc, než zadarmo spořák se 2,5-3%,....
Eipois
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 12. 2012 00:09

Což o to, spořák s 2,9 % je super, jenže po Novém roce půjde hodně dolů a teď záleží na tom kolik, jestli 2 % nebo ještě níž. Tak už jsou konkurenční jiné nabídky (třeba spořák u MSD s 2,8 %).
Jinak docela dobrá hláška je "spořák zadarmo", víš snad o některém, který není zdarma? :). Takový by moc konkurenceschopný nebyl.

Co umí Partners skvěle, tak je marketing. Kdyby to zabalili ve financích (což by byli dost blbí, protože prodávat jim jde skvěle), tak se můžou bez problémů živit jako reklamní agentura. Jejich reklamy jsou chytlavé a mají nápad. Jako první přišli s reklamami na konkrétní osoby (prostě ne jen imageovka na značku, ale reklama typu "Václav Vonásek, Váš poradce Partners"), teď se po nich opičí další. Stejně tak slogan "nevyděláváme na klientech, ale s nimi" je neobyčejně nápaditý. Dokázali svoje lidi dostat do NERVu (bohužel z původní expertní skupiny vznikla nyní jen skupina kejvalů a přitakávačů, když ti, co něco znali a uměli odešli - zprostředkovaně některé z nich znám a když jsem se dozvěděl, že lidi z vlády jim dávají zadání jak má jejich posudek vyjít, tak jsem naprosto ztratil iluze) a nyní i na školy.

Ale zkus si zajít do některé kanceláře partners a dělej blbého a že nevíš co s xy tisíci peněz a uvidíš co ti doporučí. Životko a fondy.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod voltov 20. 12. 2012 04:35

to penzijko je nejaký stary od kooperativy a davam tam 510 mesicne renta garant
voltov
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod yowie 20. 12. 2012 06:43

Já se přiznám, že nevím, co radí řadoví ePratneráci. Ale vím, že nás teď učej na vysoké jeden předmět (ala zaměření do praxe) a jaké jsem měla vůči nim předsudky, dost mě to překvapilo. Ale jak říkám, všechno je o lidech. Pokud si s ním sednou, ukážou mu fakta, vysvětlej co proč - hlavně tak, aby mu to sedělo. Tak lepší, než mu tu házet rady "zruš to" "stavební spoření je super" apod :o)
A když jsem to pár měsíců sledovala, nevím nevím, jesi by se mu záložna s takovou částkou vyplatila víc, než zadarmo spořák se 2,5-3%,....[/quote]

Schválně, kdo to učí a na jaké škole? Dřív nebo později bude pravděpodobně poradenství omezeno pouze na ty, kteří dosáhli VŠ vzdělání, takže už nebude možné, aby nižší střední management Partners hledal houfně nové "průtokové" poradce po úřadech práce :-))

Jinak ono A bez B zní vždy dobře. Třeba že od různých bank a pojišťoven mají za podobný produkt vždy stejnou provizi, tzn. jsou motivováni sehnat to nejlepší.
Pravda je, že s těmi bankami uzavírají smlouvy o určitém množství produkce a pokud ho dosáhnou, nebo překročí, jsou za to odměněni, ať už finančně, nebo nějakými dovolenými a dalšími formami bonusů.
Dále není vůbec jedno, jestli někomu poradce prostřelí spořák, nebo životko. V momentě, kdy nastoupíte do Partners, zjistíte, že máte povinnou minimální produkci, jinak se s vámi během pár měsíců rozloučí. Jenže spořáků, abyste toho dosáhla, musíte prostřelit desítky, kdežto životek, protože je to koncipováno jako celoživotní produkt, vám jako poradci vynese daleko víc, tzn. když někomu za 3 měsíce prostřelíte například 5 životek, což vás zachrání před vyhazovem, za stejné období byste musela prostřelit násobně více spořících účtů, myslím, že několik desítek. Proto každý poradce především tlačí vysokoprovizní produkty. Nejlépe hypo, životko a investiční fondy v podstatě bez ohledu na to, jestli to ten klient potřebuje, nebo ne. Ti, kteří by to takto nečinili, by museli být supermani a mít i několik schůzek denně, jinak by záhy stejně skončili.

Hitler taky tvrdil, že zatočí s korupcí. No nezní to dobře bez toho B?

Jak říkal Patrik, pro rozšíření svých znalostí a v tomto případě především kritického myšlení, si sjednejte schůzku s nějakým poradcem a uvidíte :-) Ale hlavně proboha nic nepodepisujte...
yowie
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Wintrell 20. 12. 2012 15:03

A co konzervativní dluhopisové fondy? Třeba FT Global Total Return?
http://www.fondsprofessionell.at/fonds/ ... FU_812925/
Wintrell
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod yowie 20. 12. 2012 15:53

Wintrell píše:A co konzervativní dluhopisové fondy? Třeba FT Global Total Return?

Že by Ertrag und Sicherheit?

Jinak pokud je fond v USD, tak je třeba počítat s kurzem, který by v tomto případě šel výrazně proti tomu zhodnocení. Budeme-li se držet toho 10 letého grafu, tak v roce 2003 nakoupíte při hodnotě nějakých 31-32 korun za dolar a dnes za každý dolar, který vyděláte, dostanete 19,-, čili na kurzu realizujete ztrátu přes 40% nepočítaje další poplatky, pokud by se jednalo o Ertrag und Sicherheit, tak poměrně výrazné.

FT fondy rozhodně nejsou špatné, otázka je, jestli výnosy přebijí všechno tohle + inflaci atd...
yowie
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Wintrell 20. 12. 2012 16:48

Pokud vím, firma E&S nemá koncesi na prodej cenných papírů :)
Fond je samozřejmě v dolarech. Do koruny bych neinvestoval ani korunu :) Musíte ale brát v potaz, že dluhopisy nejsou investice na 10 let. Pochybuji také, že tenhle člověk by chtěl těch 100k investovat na 10 let, pokud je to vysokoškolák. FT doporučuje déle než 2 roky, ale na dlouhodobou investici jsou lepší dynamické portfolia, třeba akcie. Tím pádem nemůžete brát v potaz změnu síly koruny v tak širokém časovém spektru, a i kdyby - fond od založení vydělal 181%. Ztráta by byla těch vašich 40%. Poplatek na jednorázovou investici u Jung DMS & Cie. je 3 + 3%. Tzn. výnos beze ztráty a tohoto poplatku je 135%, což je průměr za těch 9 let 15%. A to se nevyplatí?
Wintrell
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod saabik 20. 12. 2012 21:43

yowie píše:
Wintrell píše:A co konzervativní dluhopisové fondy? Třeba FT Global Total Return?

Že by Ertrag und Sicherheit?

Jinak pokud je fond v USD, tak je třeba počítat s kurzem, který by v tomto případě šel výrazně proti tomu zhodnocení. Budeme-li se držet toho 10 letého grafu, tak v roce 2003 nakoupíte při hodnotě nějakých 31-32 korun za dolar a dnes za každý dolar, který vyděláte, dostanete 19,-, čili na kurzu realizujete ztrátu přes 40% nepočítaje další poplatky, pokud by se jednalo o Ertrag und Sicherheit, tak poměrně výrazné.

FT fondy rozhodně nejsou špatné, otázka je, jestli výnosy přebijí všechno tohle + inflaci atd...

rozhodne se nejedna o konzervativni investici! vhodnejsi termsheet na ten fond je primo od spravce: http://www.franklintempleton.cz/downloa ... d=gr5d87us
jinak daleko lepsi je FT global bond fond. http://www.franklintempleton.cz/downloa ... d=gr5d87sl
bohuzel se nejedna o nejakou konzervativni investici. nicmene dulezita vec je, ze fond se nabizi nove i zahedzovanej v CZK. fond ma v ramci srovnani s benchmarkem nadprumerny zhodnoceni. bez ohledu na akciovy trhy za poslednich 10 let kolem 8-10 % rocne. ale skoda, ze to neni uplne konzervativni fond. shortujou euro a jeny, maji hodne nizkou duraci, protoze cekaji zvysovani sazeb na trzich, ve kterych jsou. navic FT drzej celych 10 % irskyho dluhu, coz taky neni uplne dobra vec na klidny spani. nicmene zatim jim to vychazelo... 8-)

-- 20. 12. 2012 21:44 --

Wintrell píše:Pokud vím, firma E&S nemá koncesi na prodej cenných papírů :)
Fond je samozřejmě v dolarech. Do koruny bych neinvestoval ani korunu :) Musíte ale brát v potaz, že dluhopisy nejsou investice na 10 let. Pochybuji také, že tenhle člověk by chtěl těch 100k investovat na 10 let, pokud je to vysokoškolák. FT doporučuje déle než 2 roky, ale na dlouhodobou investici jsou lepší dynamické portfolia, třeba akcie. Tím pádem nemůžete brát v potaz změnu síly koruny v tak širokém časovém spektru, a i kdyby - fond od založení vydělal 181%. Ztráta by byla těch vašich 40%. Poplatek na jednorázovou investici u Jung DMS & Cie. je 3 + 3%. Tzn. výnos beze ztráty a tohoto poplatku je 135%, což je průměr za těch 9 let 15%. A to se nevyplatí?

ano ES nema povoleni CNB, ale oni to strilej pres JUNG, takze jsi od nich.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod yowie 21. 12. 2012 11:11

Wintrell píše:Pokud vím, firma E&S nemá koncesi na prodej cenných papírů :)

No vy jste ale kouzelník s čísly :-D

Propočtěme si ten čistě hypotetický případ znovu. Dáte přesně před 10 lety při kurzu 32 za dolar 100 000,- jako jednorázovou investici. Investujete tedy přesně 3125 dolarů. Ty se za 10 let zhodnotí o 181%, tedy v dolarech aktuálně máte 8781,25 dolaru. A převádíte zpět na koruny při dnešním kurzu 19,-, tedy ze 100 000 máte po deseti letech 166843,75 korun přesně...

Tedy zhodnocení necelých 7% ročně a to pomíjíme veškeré poplatky.

Když už jsme u těch poplatků, předpokládám, že pro Ertrag, nebo Jung nebo jak se to všechno vlastně jmenuje, pracujete. Můžete nám popsat veškeré náklady s tím spojené. Kolik dám poradci, kolik si bere fond atd.

Viděl jsem spoustu placených rozhovorů, ale všude se mluví jen o "unikátní poplatkové struktuře". Bohužel si ty PR placené kecy nejsem schopen úplně rozklíčovat, tedy nám prosím rozepište, jak to vlastně je, klidně i na tomto hypotetickém případu.

Děkuji.
yowie
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Fantucci 21. 12. 2012 15:23

unikátní je v tom, že má zdvojený vstupní poplatek
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ondrasz 21. 12. 2012 15:57

Fan ale znalci si přece za kvalitu rádi připlatí :-)

Nějak nám ta diskuze umírá. Že by všichni zalezli do krytu bez připojení kvůli Judgement Day?
Ondrasz
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Wintrell 22. 12. 2012 17:31

Už jsem se v těch číslech nějak ztratil, ale budu vám věřit. I tak, 7% je pořád velice slušný roční výnos, který na jakémkoliv jiném českém produktu nedostanete (neberme v úvahu fondy, ale věci typu IŽP, KŽP, stavebka a podobně).
Abych uvedl ten zbytek na pravou míru - opravdu pro Ertrag und Sicherheit pracuji. Jde ale o to, že při podílových fondech (tedy cenných papírech) se obchoduje přes Jung, nikoliv přes Ertrag - ten slouží pouze k výplatě provizí a "sdružování" pracovníků, nicméně obchod probíhá pouze přes Jung a Ertrag s ním nemá v podstatě nic společného - provize se vrací posléze zpět z Jungu do Ertragu.
Poplatky - už jsem si stihl všimnout, že poplatky jsou to, co lidí zajímá nejvíce a co také většina lidí na těchto diskuzních fórech naprosto špatně pochopila - ať už z vlastní blbosti nebo kvůli špatným/špatně podaným informacím. U jednorázových investicí se platí poplatek 3% - to si vezme pan Jung. Další 3%(dluhopisy) nebo 5,25%(akcie) si vezme pan Templeton - to je agio, tedy vstupní poplatek do fondu. V podstatě jde o to, že agio platí každý vždy stejné, ať už jde do FT přes kteroukoliv společnost (pokud neivestují do Nkových fondů jako například Conseq, tam je agio 0, ale zase je větší TER). Ty 3% pro pana Junga jsou poplatek za zprostředkování investice, ze kterého se mimo jiné vyplácí i provize obchodníkům. Při pravidelné investici se platí 14ti násobek investované částky. To je zase pro pana Junga. To se může zdát hodně, přiznávám, například Conseq tu má méně (mám pocit nějaký 12ti násobek, ale úplně jistý si tím nejsem), jenže - u nás je strop poplatku 55 tisíc, a to na celou adresu (tzn. celá rodina si může spořit za jeden maximální poplatek). To třeba zrovna Conseq nemá. Žádný strop tam není, čím víc spoříte, tím víc platíte, za poplatky se můžete dostat i do statisíců. Samozřejmě i u pravidelného investování se platí agio, úplně stejné jako u jednorázové investice - 3% do dluhopisů a 5,25% do akcií, které si opět vezme pan Templeton.
Pokud se to někomu zdá moc, nevím, co na to už říct. Za 3%+3% na začátku a průměrném ročním výnosu dluhopisových fondů kolem 8-10% mám první rok sice 4%, ale další 10%, pak zase 10% a tak dál..
Pokud na tom je něco nejasného, rád zodpovím i konkrétní dotazy.
(Conseq jsem použil jako příklad, protože také nabízí investice do fondů Franklin Templeton, jinak proti nim nic nemám - Conseq je výborná firma, ale ne pro mě jako klienta :)..)
Wintrell
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka