Investice studenta

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod piski 9. 2. 2013 01:35

Zdravím, jsem student, 19 let, živnsotník. Prodávám drobnosti, celkem to jde. Mimo to, že mám nějakou finanční rezervu na nákupku zboží jsem si již naspořil cca 150 tisíc. Mám je na spořícím účtě, takže zhodnocení cca 2% ročně, ale zase je mohu kdykoliv použít. Zřídil jsem si ho, protože je škoda, aby nebyl vklad úročen vůbec (v případě mého studentského účtu), tak alespoň 2%. Teď ale ta otázka. Co by ste mi doporučili do budoucna? Vím, že nejde říct např. kup 3kg zlata, za 5 let je prodáš z 30% ziskem. Vím, že takhle to asi nefunguje, ale i tak. Určitě tady jsou lidi znalí této problematiky a dokážou mě alespoň navést nebo odkázat k dalším informacím. Samozřejmě jsem ochoten věnovat tomu čas. Díky za každou radu.
piski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mariner 9. 2. 2013 09:28

Vzhledem k tomu, že máš čas a chuť se něco dozvědět, doporučil bych ti přečíst si k tématu pár knížek. Z české produkce bych začal titulem autorů Petra Syrového a Tomáše Tyla Osobní finance. Dále pak od Tyla publikaci 10 způsobů, jak se nenechat připravit o peníze. Za cenu těchto knih a času na jejich prostudování získáš větší šanci své finance zvládnout a budeš moci přijít sem na fórum s otázkami, které se dají v tomto omezeném prostoru zodpovědět.
mariner
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BukajAktobos 9. 2. 2013 12:06

Kup si auto, hoď to na termíňák, nakup přímo akcie či španělské dluhopisy, kup zlato, kup kousek lesa, strč to do madrace, protoč to v rámci živnosti...

Tady musíš zohlednit tolik věcí - vztah k riziku, investiční horizont, likviditu atd. atd. Spousta literatury ti ukáže řadu cest, ale musíš si napřed ujasnit tyhle věci.

Pokud jsi student výšky, tak se ti bude nejlépe hodit mít ty peníze likvidní, protože je dá se říci projíš během studia.
Těžko nyní říci, jestli pro tebe budou zajímavé podílové fondy, různé dluhopisy, akcie ba i zlato (jeho volatilita je ohromná nepřeceňuj to. Občas si myslím, že je nyní každý zlatokopem a má doma v trezoru tuny a tuny papírového zlata :-) ). To jsou všechno středně a dlouhodobé investice a musíš si ujasnit, jestli tam chceš pravidelně a dlouhodobě sypat peníze.

Těch 150k co máš nyní, strč si to na spořící účet, běžně dostupné za 2,3% a více. Nejedná se o žádnou velkou sumu a během studií se ti bude hodit. Pokud máš nějakou malou živnost, i tam se ti může hodit hromádka peněz.
BukajAktobos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod piski 9. 2. 2013 12:41

No, tak jsem nad tím zapřemýšlel a zjistil jsem, že nejlepší bude zřejmě ty peníze dále střádat na spořícím účtu a až se najde vhodná příležitost investovat je, nebo jejich část tak to prostě udělám. Nerad bych kupoval nějaké zlato, to ne. Peníze sice projím, ale v současnosti generuji další, takže snad bude stále našetřeno. Napadlo mě spíše podpořit nějaký začínající projekt apod. Jinak nejlepší se mi momentálně zdá čekat na vhodnou příležitost. S akciema totiž nemám žádné zkušenosti. Jen jsem už uvažoval o koupi akcií Nokie, když byla na dně. Škoda, že jsem to nezrealizoval, mohl jsem to pěkně zhodnotit.
piski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LuiS_666 9. 2. 2013 13:28

Spor ďalej a investuj ich do podnikania (to čo robíš je good).
Čakaj na vhodnú príležitosť a tá príde, ty budeš pripravený.

na zlato sa vybodni, s akciami jedine špekulácie viď napr. Nokia (špekulácie može a nemusí vždy výjsť !)
LuiS_666
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vit.spinka 9. 2. 2013 15:30

1. Zvaž, jestli by tě bavilo aktivně investovat.
2. Zvaž, jestli ti bude vadit, když o ty peníze přijdeš. Či zda bys za pár let ronil slzy, že ti zrovna chybí na byt/studium/cestu kolem světa.

Pokud na obě otázky řekneš ano, čti knížky, studuj na internetu a zkus ty peníze sám investovat. Zjistíš, jestli na to máš nervy, jak neseš riziko, jak neseš ztrátu skutečných peněz...
To jsou zkušenosti které velmi využiješ, až budeš mít peněz víc a budeš řešit, co s nimi.

Jinak nemá moc cenu uvažovat, co se 100.000 - to bys musel mít setsakra štěstí a čuch, aby konečný výnos v absolutní částce (po odečtení poplatků, knížek, studia...) stál za řeč.
vit.spinka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xmart 9. 2. 2013 20:53

Přesně, jak radí kolegové zajímej se, čti knížky a pak investuj.

Abys mohl dobře investovat je vhodné prozkoumat, jak funguje finanční systém, složené úročení, inflace, jak dnes vznikají peníze a hlavně jaký je rozdíl mezi aktivy a pasivy a jak poznat podhodnocené aktivum. Ve studiu těchto témat ti může pomoci jedno video http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=tj2s6vzErqY&yt:cc=on

Možná po jejich podrobném prostudování dojdeš ke stejnému závěru, jako já, že jednou z nejlepších investic jsou dnes drahé kovy.

Máš-li však své podnikání, investováním do jeho rozvoje asi získáš více.
Drahé kovy jsou spíše na dlouhodobější investování a hlavně jako pojistka před krachem dnešního finančního systému, který je založen na zlegalizovaném padělání peněz. Změna musí přijít, jen kdy to příjde netuším, ale spíše dříve než později.
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod piski 10. 2. 2013 00:30

Díky za rady. Chtěl bych se něco dozvědět, ale předem říkám, že ze mě asi nebude profík. Prostě bych jen rád po pečlivém zvážení do něčeho zainvestoval. Získal tak novou zkušenost. Praktickou, obalil ji novými znalostmi a poznatky. Určitě by to byla část. Stanovil jsem si totiž jistá pravidla, které chci dodržovat. Jedním z nich je, že do něčeho "nevhodím" více, než bych mohl obětovat. A taky, že pro každou potřebu mám vyhrazenou určitou část peněz. Určitou část mám pro své podnikání. Část mám pro svou útratu. Část mám finanční rezervu. A ta část o které mluvím, zvažuji jak s ní naložím. V podstatě mám dvě možnosti - zainvestovat do něčeho a zhodnotit peníze + ale samozřejmě riziko ztráty, nebo jistota (spořící účet) - rozšíření rezerv a prostředků pro podnikání.
Ještě mám jedno dilema. Vybírám si vysokou školu. Stále nejsem rozhodnut. Zvažuji, zda-li studovat věci související s financemi. Baví mě obchodování, ale to je jen jeden směr. Byl jsem již rozhodnut pro jeden obor nesouvisející s finančnictvím, ale pořád mi to vrtá hlavou. Pokud máte nějaký tip, radu i postřeh, budu vděčný.
piski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Viktorius 10. 2. 2013 00:38

piski:
Jestli se poohlížíš po nějaké zajímavé investici, podívej se na tohle: http://www.solidni-finance.cz/cs/dluhopisy-rilex
Viktorius
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 2. 2013 08:51

Přikláním se k těm, co ti radí si ty peníze někde zbytečně nezabetonovávat. Píšeš, že jsi student a ještě k tomu podnikáš. To jsou hned dva důvody, kde se může objevit nějaká náhlá potřeba peněz - máš v případě potřeby na koho se obrátit (např. rodiče), kdo by ti byl ochoten a schopen ti pomoci? Pokud ne, nic jiného, než spořák, bych nevolil.
Jestli máš po ruce pobočky MSD, tak zkus spořák tam, dávají 2,8 %, což je aktuálně nejvíc.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 10. 2. 2013 12:17

Jsem tehoz nazoru, kdyz uz, tak opravdu sporici ucet. Navic pri podnikani clovek nikdy nevi, jaka prilezitost se mu naskytne!
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod xmart 10. 2. 2013 12:26

piski: Podívej se kolem, finance můžeš dnes dělat i bez výšky, a na výšce tě stejně jen zahrnou nepravdivou neokeynesianskou teorií, která již brzy bude stejně historií.

Za 3-5 let než dokončíš školu tady bude úplně jiný finanční systém a je zbytečné si nechat vymývat mozek teoriemi, které mají rozporuplné předpoklady. Stačí vygooglit heslo "expoziční simplicita"

Jesli se chceš dozvědět více o ekonomii, doporučuji učebnici "Ekonomie" od pana Roberta Holmana - výborně podány základy na srozumitelných příkladech i bez zbytečně složitých matematických modelů. Mnoho o tom, jak doopravdy fungují peníze jsem se dozvěděl na http://myego.cz/blog/ds
Také doporučuji shlédnout dokument The Thrive, který dobře popisuje, jak dnes funguje svět a předjímá určité trendy, které brzy příjdou. https://www.youtube.com/watch?v=7JoUHncWfMY

Třeba ti to pomůže v rozhodování, ale rohodnutí je jen na tobě.
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod alexpraha 10. 2. 2013 13:54

Nejprve musím vyseknout poklonu, v 19 letech podnikat a mít 150k, je dobrý výkon. Obzvláště pokud nepocházíš z milionářské rodiny.
V finančním životě tě čeká hodně cílů a úkolů, ale dva jsou nejdůležitější – bydlení a rezervy. Bydlení potřebuje hodně vlastních zdrojů, protože to umožní dobře a pečlivě vybírat, byť většina kupní ceny bude asi hrazena hypotékou. Pro tento cíl spoř na spořáku, v případě, že byt budeš kupovat až za 10 let a více, tak vhodnější trochu jinak, ale to je mimo tuto diskuzi.
Rezervy máme na nepředvídatelné události – ztráta zaměstnání delšího trvání, nemoc, úraz atd. V dnešní situaci by singl měl mít tak 200 000, rodině postačí 100 000 na člena rodiny. Sice se na to všechno dá pojistit, ale komplexní pojištění je extrémně drahé. Na druhou stranu mít celoživotní rezervy na běžném účtu nebo spořícím účtu je neefektivní. Proto je dobré vybudovat rezervu na aktivech, která trochu přesáhnou inflaci. Cest k tomu cíli je hodně, vyber si tu která pro je tebe přijatelná a pochopitelná. Jako nejjednodušší je postupný nákup podílů nějakého smíšeného fondu. Druhou cestou je nákup akcií, které trochu chápeme, takže umíme odhadnout kdy je pokles na základě fundamentu a kdy je to jen psychologický pokles.
Začínajícím doporučuji nakupovat fondy. V tvém případě tak 2000 Kč měsíčně, do dvou nebo tří fondů – akciový, smíšený, nemovitostní. Za 5 let budeš mít tak 150 000, plus mínus, podle volatility a to pro končícího studenta VŠ je luxusní rezerva.
Těm chápavějším, zkušenějším doporučuji, polovinu dát na spořící účet, druhou polovinou jít na českou nebo jinou burzu a nakoupit si občas pár akcií, v objemu tak 25 000 ročně. V ČR je pár dobrých akcií, tak něco nad 5, ale i to pro začátek dostatečné.
Po získání rezervy tak osmi násobku průměrné mzdy, tuto rezervu již nezvyšuj a ona Ti může sloužit po celý život. Zhodnocení bude kousek na inflací, je jedno zda 1 nebo 4%. To je rezerva, nikoliv bohatnutí.
Ostatní peníze měj na spořícím účtu – pro podnikání, pro bydlení, pro malé životní turbulence, studium.
Jakou školu studovat? To je jedno, vystuduj to, co ti snadno půjde, co by tě odborně sektorově bavilo. VŠ není o tom, že o nějakém oboru rozumíš komplexně ho znáš, VŠ studium je především o tom, že se naučíš pracovat s vlastní hlavou, překonáváš překážky, hledáš informace, spojuješ si fakta, hypotézy, atd.
Hlavně podnikej, udržuj si kontakty, hledej tržní mezery, buduj si klienty, informace, pozici na trhu.
Good luck !!
alexpraha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikicz 10. 2. 2013 13:54

za odkaz na myego by měl být ban (just saying...)
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod piski 10. 2. 2013 16:28

Díky za info. V těch fondech se vůbec nevyznám. Co se týče toho podnikání, rád bych začal něco tvořit, než jen přeprodávat. Jenomže pořizovací náklady výrobních strojů jsou tak obrovské, že těch 150-200 tis. momentálně určitě nestačí. Proto bych teda rád našel nějakou novou příležitost kam investovat, ale zase bych nerad peníze na dlouhou dobu zmrazil. Kdo ví, kdy je budu potřebovat. Třeba během studia VŠ se s něčím setkám. Každopádně mým budoucím cílem je něco produkovat a nejen přeprodávat. Ovšem jsem absolutně proti půjčkám (chápu jenom hypotéky) a proto koupě výrobní technologie v současnosti zřejmě není možná, teda pokud nenarazím ještě na něco low-costového.

Máte nějaké info k tomuto?
http://www.solidni-finance.cz/cs/dluhopisy-rilex
7,6% pevný roční úrok mi přijde podezřelý.
piski
Návštěvník

Další stránka