Nákup/prodej akcií - doklad?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jirin_cz 11. 2. 2013 00:14

Připravuji daňové přiznání a musím tam zahrnout i některé akcie, co jsem prodal při nesplnění časového testu. Nicméně došla mi zajímavá věc. V případě, že by FÚ chtěl kontrolovat zda jsem něco trochu nepoupravil či pod, tak jak to vlastně kontroluje? Protože nemám přeci žádné doklady týkající se nákupu/prodeje akcií, vše jedu přes online brokera? Uniká mi něco?

Ještě taky občas investuji do podílových fondů, tam mi tedy při prodeji/nákupu přijde vždy nějaký dopis, ale popravdě ty už nemám. Je to problém?
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 11. 2. 2013 06:44

Taky by mě to zajímalo, ale naštěstí se mě to bude týkat až příští rok (teď v lednu jsem udělal dvě "zakázané" operace :-) ). Ale představuju si to tak, že když elektronicky obchoduju přes FIO, tak jako přílohu vytisknu výpis, co mi FIO vygenerovalo, podle toho to zdaním. Když bude chtít finančák doložit, že jsem to nezfalšoval, tak jim mohu poslat rovnou do pdf, které je digitálně podepsáno, takže by zfalšovat jít nemělo. Pokud jim to nebude stačit, tak holt dojdu do FIO a nechám si ten výpis orazítkovat - samozřejmě za úplatu. Něco takového jsem u nich v ceníku viděl.
Navíc snad příští rok půjde už přiznání podat elektronicky, takže to zkusím rovnou tak s tím, že příloha bude to podepsané pdf. Myslím, že v tomhle má stát velký dluh vůči nám investujícím. Nikde pořádně nenapíše, co vlastně chce doložit a v jaké formě. Přitom se to týká statisíců lidí.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod alexpraha 11. 2. 2013 08:06

Nemusel jsem nikdy na kontrolu, ale pro její případ mám archivované sjetiny ze všech obchodů, kterých se to týká. U obchodování na forexu to však bylo několik desítek stran a myslím, že by je kontrola přestala bavit ihned. :-)
Zajímavější by bylo, kdyby kontrola chtěla vidět všehny obchody, včetně těch vyloučených, tj. po 6 měsících. Časový test se bud easi zvyšovat, to nás čeká papírování, resp. ukládání na disk.
alexpraha
Diskutér

Odeslat příspěvekod jirin_cz 11. 2. 2013 13:45

Radecekh: taky obchoduji pres FIO, ale me teda nic ebroker nevygeneroval, kde to najdu?:-) Jinak podle me do priloh se tohle ani davat nemusi ne? Proste tam dam jen cislo, ktere mi vyslo a kdyz po tom bude chti FU patrat, tak pak teprve mu predlozim tuhle sjetinu, ostatne jako kdyz patra ve fakturach...

Horsi je to ale asi s temoi podilovymi listy, tam to mam pres ISCS, a ten mi posilal hezky papiry k tomu a ja je debil vyhodil:/
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bbrother 11. 2. 2013 18:44

jirin_cz píše:taky obchoduji pres FIO, ale me teda nic ebroker nevygeneroval, kde to najdu?:-)

V horním menu v e-brokeru pod položkou "Moje zprávy" máš "Výpisy", za rok 2012 se tam vygeneroval asi před 14 dny.
bbrother
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jirin_cz 12. 2. 2013 00:02

Díky, to je přesně co jsem hledal:)

Mohu ještě trochu off-topic? Pokud jsem koupil akcie nekdy srpen 2011 a podal leden 2012, má tam pro mě nějaký vliv to, že jsem prodal v podstatě v jiný rok než nakoupil? Mohu si normálně uplatnit i poplatky pro nákup apod? Předpokládám, že ano, ale raději se ptám.
jirin_cz
Návštěvník