Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 28. 3. 2014 16:21

Jak to myslíte - lepší a horší firmy?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 28. 3. 2014 18:42

Stále 100% peněz v akciich.
Ať má člověk 40 let nebo 60 let nebo 80 let, nejlepší je mít stále 100% peněz v akciích a nikdy žádné dluhopisy. Že by 60-letý člověk měl mít 60% peněz v dluhopisech, to je hloupost. Protože pak ten investovaný kapitál zdědí mladá vdova a ještě mladší děti a těm nebude pasovat, že po 87 letém zemřelemu zdědili 87% v dluhopisech a 13% v akciích, podle toho debilního vzorce 100 - věk = procent kapitálu v akciích. A potom dluhopisy dávají málo procent, každý rok stejně a kapitál je konstantní, pokud se drží dluhopisy od 1. dne do posledního dne platnosti a nejedná se o dluhopisy Řecka, kde se jeden dluhopis vyměnil za 22 různých dluhopisů s různou dobou platností a polovina peněz se ztratila. Aby neměl nikdo nečekané veliké výdaje za novou střechu, kanál nebo silnici, měl by každý Čech bydlet ve velkém domu ve Španělsku a pokud potřebuje nové auto, měl by si ho půjčit. U solidních blue chips akcií z indexu Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones nám dlouhodobě roste dividenda i ten investovaný kapitál a roční výnos z kapitálu = dividenda ze 3% muže vyrůst na 100% za 37 let nebo za 50 let nebo později. V době extrémního předražení, jaké jsme zažili jen 1999, tehdy může každý drahé akcie prodat a za 3 roky koupit za uvolněné peníze 2x větší množství těch samých akcií. Já však akcie asi nikdy neprodám, protože chci jejich dividendy každý měsíc.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod stormborec 28. 3. 2014 20:58

Do instrumentů se stabilním vývojem se přesouvá z důvodu průměrování výstupní ceny - podobně jako se vstupní cena průměruje DCA. Takže pokud člověk "naspoří na důchod v akciích", tak nemá zájem na tom, aby až začne prodávat svoje portfolio se ocitl v roce 2009.
Nevím jak moc je platná úvaha o těch investorech co mají moc peněz, tak kupují všechno - to by se dalo aplikovat i na investory do ETF ... Spíš by mě zajímalo jak by si vedl index složený z těch "lepších firem" ve srovnání s DAXem nebo S&P, resp. třeba VTI

-- 28. 3. 2014 21:04 --

Obávám se, že těch jedinců, co dokážou nashromáždit takový majetek, že jim bude v důchodu stačit dividenda moc nebude ...
Prodat v roce 1999 a pak zase nakoupit, prodat v roce 2007 a pak zase nakoupit ... zajímalo by mě, kolik % investorů to dokázalo takhle odhadnout
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 28. 3. 2014 22:38

Zkusil jsem spočítat průměrný výnos z 1$, pokud by se vkládala vždy k lednu daného roku stejná částka od roku 1994 do roku 2014 na index S&P 500 a vyšlo mně asi 190 %.
Růst mezi roky 1994 a 2014 činil průměrně 7,3 % ročně. Pokud by byla investiční možnost s konstantním výnosem 7,3 % ročně, tak při stejném způsobu ukáládání jako v prvním případě by průměrný výnos činil 228 %.
Není v tom rozdílu/poměru mezi čísly 2,28x a 1,9x prostor pro nějaké to "uzamykání výnosů" - tj. časování trhu?
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 28. 3. 2014 22:54

Proč počítáte výnos z 1 dolaru? To nemusíte. Když řeknou Amíci "dollar return", tak tím myslí mj. výnos z prachů obecně, ne jenom výnos z dolarů oproti výnosu v jiné měně. Takže můžete klidně zůstat u korun. :)

Ten "průměrný výnos" jsem nepochopil. Jak jste to konkrétně počítal?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod stormborec 29. 3. 2014 09:18

Dolar píšu, protože jsem to počítal na indexu S&P 500 - asopn na yahoo finance bylo uvedeno že ceny jsou v dolarech - kdybych tam napsal koruna - tak by to neodpovídalo vývoji kurzu ...
Průměrný výnos - no - to jsem napsal blbě - mělo to být asi tak nějak - "o kolik budu mít víc, když budu každý rok investovat stejnou částku ve srovnání, kdybych stejnou částku dával do strožoku" (průměr je v tomhle případě zavádějící, protože ty "dolary" tam byly různou dobu)
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drozden 29. 3. 2014 09:39

To je nejak malo, bylo to pocitano z 'adjusted close' nebo jenom 'close' (vzhledem k datu 1994 predpokladam, ze jde o data ze SPY)?
drozden
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 29. 3. 2014 10:08

stormborec píše:(průměr je v tomhle případě zavádějící, protože ty "dolary" tam byly různou dobu)

Jak jste to počítal? V excelu pomocí "hledání řešení"? Přiznám se, že nevím, co jste vlastně spočetl.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod drozden 29. 3. 2014 10:18

Nakolik tomu rozumim, tak otazka, ktera motivovala hledani reseni byla:
kdybych kazdy leden od 1994 vlozil $1 do SP500, kolik bych mel penez na konci vuci tomu, kolik jsem vlozil?
Coz mi vychazi kolem tech 190 % bez zapocitani dividend, vic s dividendami.
drozden
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 29. 3. 2014 11:41

Přesně tak. Pak jsem srovnával jaký by byl výnos pokud by existoval nástroj co by vykazoval konstantí zisk jako byl průměrný roční zisk za těch 20 let a vyšlo mně vyšší číslo než v případě toho ročního DCA. Tam je ovšem problém se zvoleným počátkem a koncem období z kterých jsem počítel ten průměrný roční výnost toho modelového nástroje. Správnější by bylo vzít třeba průměrnou cenu za nějaké období kolem počátku a průměrnou cenu za nějaké období kolem konce, abych se tam neprojevili ty krátkodobé výkyvy. A nebo prostě rekurzivní křivku.
Pokud DCA vyneslo méně, než ten model, pak to asi spíš vajadřuje nějaké zpomalení růstu v té části období bližší dnešku - jinak je to na ...

Nevím jestli lze najít někde graf s vývojem kurzu S&P 500 s přepočtem na historický kurz koruny ... ale vzhledem k oslabení dolaru http://www.kurzy.cz/kurzy-men/grafy/ investice do amerických akcií na důchod ...
Např. v roce 2008 investoři "na důchod" museli být taky pěkně vyděšený, když celková investice formou DCA za posledních 15 let před rokem 2008 byla bezpečně ve ztrátě ...
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod SocPredator 29. 3. 2014 13:41

Bez mladé vdovy jsou vaše výpočty úplně k ničemu, nejdřív si nějakou obstarejte
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 29. 3. 2014 14:04

stormborec píše:Přesně tak. Pak jsem srovnával jaký by byl výnos pokud by existoval nástroj co by (...)

K čemu je to užitečné? Co se vlastně chcete dozvědět?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod stormborec 29. 3. 2014 21:12

K tomu "spoření na důchod" - jestli se na ty indexy správně dívám, tak v posledních dekádách byl ten růst podstatně rychlejší než dřív? Třeba od roku 1955 do roku 1980 vzrostl index S&P500 pouze o 150 %, tedy méně než 4 % ročně v průměru, zatímco za posledních 25 let vzrostl o 600 %, tedy zhruba o 8 % ročně ... Klidně je možný, že vzhledem k stavu "západní civilizace" a vyčerpání zdrojů surovin může být příštích 25 let růst opět dost nízký, a to nepočítám kurzové riziko. Takže bych neřekl, že akcie jsou v dlouhém horizontu nejjistější investice.
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod gyrosindex 1 29. 3. 2014 22:07

tady píšete o dividendách a dividendových portfoliích.A už jste někdy slyšeli o tom,že lze kromě dividendy inkasovat premii z vypsané opce na vlastněné akcie nebo akcie kupovat z vypsaných opcí za vámi určenou cenu?Existují mimo jiné i short call a put opce.A když mám akcii Bank of America koupenou,můžu vypsat krytou opci a i když BoA neplatí dividendu,můžu inkasovat premii.

http://www.google.com/finance/option_ch ... Or2wAO3pgE
gyrosindex 1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PetrAsch 29. 3. 2014 22:22

Jasně, např. "Covered Call" je standardní strategie.
PetrAsch
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka