avathar píše:Á, mistr nad mistry,prosím, pouč ubohého.
Widy má pravdu.
sniper76 píše:OK. Kolik tedy musím nainvestovat abych začal za 20 let pobírat rentu na úrovni průměrného důchodu roku 2036.
Jak to souvisí s původním Widyho příspěvkem?
Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz
avathar píše:Á, mistr nad mistry,prosím, pouč ubohého.
sniper76 píše:OK. Kolik tedy musím nainvestovat abych začal za 20 let pobírat rentu na úrovni průměrného důchodu roku 2036.
Ladislav 1. píše:Kdyby bylo investováno 200.000 euro do různých akcií s dividendou 3% po zdanění, byly by průměrné dividendy 500 euro měsíčně.
Kdyby ty dividendy rostly 10% ročně, protože tak rostly i minulých 15 let, došlo by každých 7,5 let ke zdvojnásobení příjmu z dividend. Za 8 let by bylo 1000 euro měsíčně. Za 15 let by bylo 2000 euro měsíčně dividend.
Widy píše:Pro stanovení bezpečné roční míry výběru použijeme pravidlo 4 % dle Trinity. Takže pro rentu 17.000 Kč/měsíc potřebujeme vytvořit portfolio v hodnotě 5.100.000 Kč.
Widy píše:(..)
Monte Carlo simulátor říká, že šance, že portfolio vydrží 30 let je 94 %. No, pokud nám portfolio vydrží 30 let, je velká šance, že bude na několikanásobku své původní hodnoty a vydrží věčně.
(..)
Widy píše:No, pokud nám portfolio vydrží 30 let, je velká šance, že bude na několikanásobku své původní hodnoty a vydrží věčně.
drozden píše:Je třeba vzít v potaz, že USA jsou ekonomickými vítězi 20. století, což bylo i pro ně samé období bezprecedentního klidu. Stačí porovnat s ČR, jak my jste to tu měli s vlastnictvím cenných papírů za posledních 100 let pestré..
drozden píše:Problémem Trinity a všech podobných studií na téma SWR je pro Čecha ten, že jsou poznatky z nich z velké části (pravděpodobně) nepřenositelné. Je třeba vzít v potaz, že USA jsou ekonomickými vítězi 20. století, což bylo i pro ně samé období bezprecedentního klidu. Stačí porovnat s ČR, jak my jste to tu měli s vlastnictvím cenných papírů za posledních 100 let pestré..
Asi je pro šťastný život lepší předpokládat, že budoucnost bude dobrá a vyvlastňování a podobně se nebude konat, nebo se mu bude dát včas předejít emigrací - to si ale naši předci mysleli pravděpodobně taky a zdaleka ne všem to vyšlo.
jednadva píše:Nejsem si jistý, že to ale takhle platí. S rostoucí simulační dobou přece klesá pravděpodobnost úspěchu. Stačí nabouchat do simulátoru 40 let místo 30.
jednadva píše:Ale jak by se mě týkalo takové vyvlastňování v ČR, kdybych si u Schwabu koupil ETF? U Schwabu mi to přece žádný český komouš vzít nemůže, nebo ano?
Widy píše:Co říkáš chápu, ale není to jedno?
Pokud si jakožto racionálně smýšlející investor sestavím globálně neutrální portfolio, bude mít ČR váhu zhruba 0,01 %. Severní Amerika naopak asi 56%. Osobně je mi tedy celkem jedno, jak si, která země povede.
Jasně, Trinity má nějaké mouchy, o kterých by se dalo napsat mnoho.
Oproti Američanům máme lepší daňové podmínky. Taky se nemusíme držet fixního výběru 4 %, což dělá strašně moc.
Pravidlo 4 % považuji za dobrý odrazový bod, který bude při výběru velmi reálně udržitelný.
Co se vyvlastňování a podobných libůstek týče, nemůžeme přece žít v negativitě velkého stínu. To bychom místo investic nebo spoření měli nakupovat jen jídlo a zbraně.
Widy píše:Riziko vytunelování jakéhokoliv ETF dnes již prakticky neexistuje. Všechny ETF podléhají přísným regulacím a jsou extrémně transparentní. Tunelování je tak trochu česká specialita, ve světě spíš vzácnost, jejímž předpokladem bývala chabá legislativa.
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků