Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 4. 2016 17:18

radecekh:
Pokud se Vám nelíbí ETF nebo indexové (pasivní) fondy, co navrhujete lepšího? Musíte mít nějakou jinou variantu, když tahle se Vám nelíbí.

-- 24. 4. 2016 17:28 --

drozden píše:Nicméně jak poznamenal Dr.D, tohle je bojování minulé války.

Spíš paranoia. Nikdo nic reálně nevyvlastňuje ani se k tomu nechystá.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 24. 4. 2016 17:37

radecekh píše:
Widy píše:Riziko vytunelování jakéhokoliv ETF dnes již prakticky neexistuje. Všechny ETF podléhají přísným regulacím a jsou extrémně transparentní. Tunelování je tak trochu česká specialita, ve světě spíš vzácnost, jejímž předpokladem bývala chabá legislativa.

Tunelování je česká specialita? On takový Enron, Madoffův fond nebo Barrings bank byly české firmy?

Enron, Bernard L. Madoff
Investment Securities ani Barings bank nebyly vytunelovani.
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod Widy 24. 4. 2016 17:55

Pokud podle vás ETF není extrémně transparentní investice, zajímalo by mě, co tedy ano?

U ETF víte přesně co kupujete a kolik zaplatíte. V dokumentaci najdete kompletní přehled aktiv, rozpis příjmů a výdajů. ETF jsou navíc pod drobnohledem regulačních orgánů, na americké správce fondu např. dohlíží SEC.

Osobně nevěřím o nic méně bezpečnosti prostředků zainvestovaných v indexovém fondu třeba od Vanguardu než úsporám uloženým v bance.

A když si vyčíslíte, že je pravděpodobnost, že vás při přecházení silnice zasáhne auto jako 1:X, přestanete přecházet silnice?
Widy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 25. 4. 2016 05:15

jednadva píše:radecekh:
Pokud se Vám nelíbí ETF nebo indexové (pasivní) fondy, co navrhujete lepšího? Musíte mít nějakou jinou variantu, když tahle se Vám nelíbí.

Proti ETF nic nemám. Jen mi přijde blbost do jednoho z nich investovat vše a tvářit se, jak mám hezky rozložené investiční riziko. Proto se mi více líbí varianta mít raději ty akcie separátně. Když krachne jakákoliv akcie, přijdu jen o ni. Když krachne obchodník, vyplatí mi to garanční fond. Nevidím možnost, že bych mohl přijít o všechno, což s tím ETF vidím, i když její pravděpodobnost, je dost malá.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 25. 4. 2016 06:44

radecekh píše:Jen mi přijde blbost do jednoho z nich investovat vše a tvářit se, jak mám hezky rozložené investiční riziko.

No tak si nekupujte jedno, ale kupte si jich tolik od různých emitentů, abyste to riziko selhání protistrany snížil na přijatelné minimum.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 25. 4. 2016 08:10

jednadva:
To nijak nerozporuju. Prostě jsem jen upozorňoval, že nahradit portfolio akcií jedním ETF fondem může přinášet jistá rizika.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 25. 4. 2016 09:24

Dobře, ale jednotlivé akcie mají roční SD snad 40 %. (Znalci nechť mě opraví.) ETF bude mnohem diverzifikovanější. To bude mít roční SD třeba 20 % nebo i míň.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 25. 4. 2016 09:42

Asi nikdo na světě neplánuje držet jedno ETF nebo několik ETF až do smrti, aby mu každý měsíc příjem z nich nejprve zdvojnásobil a pak čtyřnásobil důchod.
Žádný inteligentní investor jak Buffett, Lynch nebo Konečný nekupuje ETF.
Proč žádné ETF na index DAX, Stoxx50, Eurostoxx50 a Dow Jones?
Protože v každém indexu a tedy v ETF vedle akcií levných s dobrou dividendou od podniků zvyšujících tržby,
jsou i akcie extrémně drahé s P/E 30 nebo P/B 6 nebo P/S 4 s dividendou 0 až 1%, podniky nemocné jak E.ON, podniky zločinné jak Apple, Goldman Sachs, Deutsche Bank, Volkswagen, podniky směřující k bankrotu jak Nokia a General Motors.

Každý Inteligentní investor tedy plánuje držet až do smrti jen akcie zdravých firem s dividendou 3 až 8%, dlouhodobě rostoucí dividendou, od solidních podniků dlouhodobě zvyšujících tržby.
Akciím E.ON, zločinného Apple, Goldman Sachs, Deutsche Bank, Volkswagen, v bankrotu Nokia a General Motors je nutno se vyhnout.
Pokud by později BASF nebo BMW a jiné moje firmy mířily k bankrotu, jistě bych měl moc času akcie prodat dřív než klesnou na nulu. Naštěstí u nuly se každá akcie zastaví, pod nulu neklesne.
Naposledy upravil Ladislav 1. dne 25. 4. 2016 10:33, celkově upraveno 2
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 25. 4. 2016 09:58

Tak si kupte nějaké value ETF. To bude diverzifikovanější než těch 18 náhodně vybraných akcií.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Widy 25. 4. 2016 11:04

Ladislav 1. píše:Žádný inteligentní investor jak Buffett, Lynch nebo Konečný nekupuje ETF.

Ladislave, zdali víte, že Warren Buffett v dopisu dědicům jeho majetku doporuřuje, ať 90 % investují do Indexového S&P 500 ETF od Vanguardu? A 10 % do krátkodobých vládních dluhopisů?
Widy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod avathar 25. 4. 2016 11:06

Von už umřel?
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod Widy 25. 4. 2016 11:08

Je dobrým zvykem psát dopisy před tím, než člověk umře.
Widy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 25. 4. 2016 11:18

"My money, I should add, is where my mouth is: What I advise here is essentially identical to certain instructions I’ve laid out in my will. One bequest provides that cash will be delivered to a trustee for my wife’s benefit. (I have to use cash for individual bequests, because all of my Berkshire shares will be fully distributed to certain philanthropic organizations over the ten years following the closing of my estate.) My advice to the trustee could not be more simple: Put 10% of the cash in short-term government bonds and 90% in a very low-cost S&P 500 index fund. (I suggest Vanguard’s.) I believe the trust’s long-term results from this policy will be superior to those attained by most investors – whether pension funds, institutions or individuals – who employ high-fee managers."

Zdroj: http://www.berkshirehathaway.com/letters/2013ltr.pdf (str. 20). Tučně jsem zvýraznil já.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Gigi 25. 4. 2016 16:30

Warren Buffett je (nejen) pro mě největší investiční génius všech dob. A dovolím tvrdit, že on sám by do ETF nikdy neinvestoval. Jeho rada je pro manželku, jak naložit s jeho majetkem po smrti. Toť vše.

Osobně proti ETF nic nemám, ale je naprostou pravdou, že koupí nějakého ETF koupíš i firmy, které bys nikdy jindy nebyl ochoten koupit. A to je přece iracionální.

BTW: pokud investovat pasivně, tak místo ETF bych raději koupil akcie Buffettovy Berkshire Hathaway. Věřím, že i po jeho smrti bude fond pokračovat stejným směrem jako doposud.
Gigi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Widy 25. 4. 2016 17:52

Warren Buffett není člověk, co si kupuje akcie na dividendu, důchod, nebo pasivní držení. Jeho investiční styl zaměstnává celou společnost odborníků, a je samozřejmě full-time prací.

Problém lidí, co se snaží kopírovat Buffetta, je ten, že Buffett kopírovat nejde. On neinvestuje tím stylem, že si prostě vybere nějaký akciový titul, který nakoupí. Vy si těžko koupíte takový podíl ve společnosti, abyste mohli mluvit do jejího vedení, a například zorchestrovali merger.

Doporučuji třeba tenhle článek: http://www.forbes.com/sites/adamhartung ... d3ddf8f8ee

Konkrétní příklady Buffettových obchodů jsou na druhé straně. Vypadají hezky, ale nenavnadí mě, abych si hrál na Věštce z Brna.

Pokud vám přijde poměr cena/riziko lepší při vsazení všeho na Berkshire Hathaway než například u indexu S&P 500, do kterého komise vybírá 500 společností splňujících všechna tato kritéria:
- a market cap of $5.3 billion
- its headquarters in the U.S.
- the value of its market capitalization trade annually
- at least a quarter-million of its shares trade in each of the previous six months
- most of its shares in the public’s hands
- at least half a year since its initial public offering
- Four straight quarters of positive as-reported earnings.

Je to vaše volba, možná, že by vám sázka vyšla. Je ale nesmysl z dosavadního tempa Buffettova zhodnocování majetku předpokládat, že bude pokračovat stejným tempem. Sám Buffett řekl, že velikost BH je již moc velká na to, aby společnost mohla dosahovat stejných výsledků jako v minulosti.
Widy
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka