Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod sniper76 6. 2. 2017 20:38

paty07 píše:U jednorázové investice je riziko, že se zrovna trefíš kolem vrcholu trhu, a pak jsi první roky ve ztrátě.

Ano, to se mi přihodilo před 20 lety a od té doby jsem opatrný
Jack111 píše:Často spíš člověk nemá u sebe celý balík, ale čas od času něco uspoří. Pak nemá na výběr. A z pravidelné investice se stává spíše nutnost než vybroušená strategie.

Ano, pokud budu do akcií pravidelně investovat a budu diverzifikovat např. 50% do akcií, tak potom přichází do úvahy i poplatky při nákupu. Je potom nutné mít opravdu nadstandartní příjmy popř. pravidelné investice zúžit jen např na 2x ročně.
Navíc je tu taky kurzové riziko které nám zde vytvořila ČNB.
radecekh píše:A naopak, pokud jste začal nakupovat, když český PX 50 začal v roce 2009 strmě padat, je dost možné, že dodnes nejste na svém.

Majitelé akcií třeba takového ČEZu mohou vyprávět.
radecekh píše:Problém tohoto přístupu je, že pak čekáte a čekáte a nic se neděje. Poslední pořádný sešup amerických akcií byl na začátku roku 2009 a od té doby vyrostly ceny na trojnásobek. Teď dejme tomu přijde krize a klesnou o 30 %, tedy na úroveň roku 2013 a vy budete nakupovat. Ovšem kdybyste nakoupil rovnou v tom roce 2013, máte už dividendový výnos za 4 roky.

Nelze paušalizovat. Já třeba na začátku roku 2009 vše prodal. Stavěl jsem dům. Ano, dnes jsem již bez dluhů a rozhlížím se kam investovat. A druhý nejdelší byčí trend je v mém případě znepokojující. Stejně jako kurz a QE centrálních bank což zásobuje akciové trhy hotovostí. Indexy v americe atakují pro mě šílené hodnoty. Uvidíme co bude s dluhopisy pokud začne FED zvyšovat sazby razantněji, jestli se peníze z dluhopisů přelijí do akcií. Ano jsem opatrný a nelituji. o<:)
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 2. 2017 02:10

Jack111 píše:Viděl jsem kdesi kdysi četl, tak jednorázová investice je v průměru téměř stejná, jako pravidelná. Nekontroloval jsem to, nevím, jestli je to pravda.
Často spíš člověk nemá u sebe celý balík, ale čas od času něco uspoří. Pak nemá na výběr. A z pravidelné investice se stává spíše nutnost než vybroušená strategie. Obráceně pokud balík má a hází to na trh postupně, zbylé peníze může použít jinde. Nevím, jestli to bylo započítáno.

"Postupné investování" je v podstatě jenom přesouvání podílů v portfoliu. Teda pokud ty peníze dneska máte. Pokud je ještě nemáte, tak celé srovnání ztrácí smysl, protože nevydělané peníze tak jako tak nemůžete nikam dát, takže ani není možné říct, že jste je dal někam dobře nebo špatně nebo že jste je tam měl dát jindy.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 4. 3. 2017 13:21

Lauter samé dividendy

V únoru jsem dostal dividendy Banco Santander, AT&T, Procter & Gamble.

Včera jsem dostal čtvrtletní dividendu Wells Fargo 95 euro a Pfizer 99 euro netto, po zdanění dividend 15%.
Kdyby to bylo 4x ročně stejné v euro, pošle mi během roku Wells Fargo 380 euro a Pfizer 396 euro.
Z investice 6.054 euro do Wells Fargo akcie a 6.029 euro do Pfizer akcie před asi 7 lety, činí dnes můj roční výnos dividendy 6,27% u Wells Fargo a akcii mám v 185% plus. Můj letošní roční výnos dividendy u akcie Pfizer je 6,56% a akcii mám 109% v plus.

Zbabělci, kteří se akcií bojí a všude čekají bankrot jak u NWR, Kit Digital (sh-it digital), Enron a Worldcom, nebo myslí, že akcie je nutno každý den kontrolovat nebo nastavit stop loss order, aby se prodaly akcie při poklesu kurzu 15% a tak dají peníze raději do banky, ti získají na spořícím účtu České spořitelny 0,2% ročně z jejich kapitálu.

Během roku dostanu dividendy ze 24 akcií a kvůli těm lauter samým dividendám jsem zkrátil moji pracovní dobu na 25 hodin týdně = pět dní po 5 hodinách. Pokles mzdy sice sníží můj důchod, jenže člověk musí zásobit sebe a potomky dividendami, nečekat štěstí z důchodového pojištění. Protože mladá vdova a děti nebudou mít nic z mého důchodu, zatímco moje dividendy jim dají za 20 let tolik peněz, že nebudou muset pracovat.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 11. 3. 2017 17:53

64 podniků a bank hodnoty nad 20 miliard euro platících dividendy 4.0% až 7.0% z kurzu akcie

USA: AT&T 4.5%, Duke Energy 4.5%, Enterprise Products 5.8%, Ford Motor 5.0%, General Motors 4.0%, Las Vegas Sands 5.6%, Occidental Petroleum 4.6%, Philip Morris Int. 4.0%, Southern Co. 4.8%, Qualcomm 4.0%, Verizon 4.3%.
Německo: Allianz 4.6%, BMW 4.0%, Daimler 4.7%, Munich Re 4.8%.
Velká Británie: AstraZeneca 5.5%, BP PLC 6.3%, BT Group 5.4%, GlaxoSmithKline 5.2%, HSBC 6.3%, Imperial Brands 4.4%, Lloyds Banking 4.0%, BHP Billiton 4.1%, National Grid 4.5%, Rio Tinto 4.4%, Royal Dutch Shell 6.8%, Vodafone 5.7%.
Španělsko: Banco Bilbao 4.0%, Banco Santander 4.2%, Endesa 6.6%, Iberdrola 4.8%, Telefonica 4.3%.
Kanada: BCE Inc. 4.8%, Canadian Imperial 4.3%, Enbridge 4.4%.
Austrálie: Australia & New Zealand Bkg. 5.2%, Commonwealth Bank 4.9%, National Australia Bk. 6.2%, Telstra Co. 6.4%, Wesfarmers 5.0%, Westpac Banking 5.5%.
Francie: AXA 4.7%, BNP Paribas 4.4%, Credit Agricole 5.1%, Engie 6.3%, Orange 4.5%, Societe Generale 4.7%, Total 4.9%, Unibail Rodamco 4.8%, Vivendi 5.0%.
Itálie: Enel 4.2%, Eni 5.1%, Generali 5.6%. (Nedal jsem sem banky).
Nizozemsko: ING Group 4.7%.
Švýcarsko: Swisscom 4.9%, Swiss Re 5.5%, Zurich Insurance 6.1%.
Švédsko: Hennes & Mauritz 4.0%, Nordea Bank 5.8%, Skandinaviska Enskilda 5.5%, Svenska Handelsbank 4.2%, Swedbank 5.3%.
Japonsko: Canon 4.5%, Nissan Motor 4.4%.
Čínu a Rusko jsem vynechal.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 15. 3. 2017 17:52

Akcie pro děti
Kdybych byl chudý a moje dítě chtělo mít akcie a dostávat dividendy, otevřel bych mu konto, kde je konto zadarmo a dětem dovoleno, snad konto u Fio a koupil bych mu hned na německé Xetra nebo Tradegate: 1 akcii Shell, 1 BHP Billiton, 1 Telefonica, 2x Iberdrola, 2x Banco Santander.
To je 7 akcií od 5 firem za 72,74 euro = 1.964 korun.
Kurzy pod 10 euro = akcie pod 270 korun: Iberdrola 6,27 €, HSBC 7,66 €, Banco Bilbao 6,77 €, Banco Santander 5,45 €, Tesco 2,14 €, Lloyds Banking Gr. 0,88 €.
Trochu dražší kurzy: Telefonica 10,18 €, BHP Billiton 14,85 €, Royal Dutch Shell 24,27 €.

K tomu je nutno připočíst 5 poplatků asi 10 euro za nákup, tedy 5x10 = 50 euro = 1.350 korun.
Takže se ten nákup akcií od pěti firem za 1.946 korun hezky prodraží o dalších 1.350 korun.
Ty nákupní poplatky je možno zlevnit, když se koupí akcie jen od 3 firem, 2 nebo 1 firmy.
Ale nezlevňoval bych ten nákup tím, že by se koupily jen akcie, které jsou na burze Praha.
Akciím ČEZ, Komerční banka, Philip Morris atd. je lepší se vyhnout, vždyť ten neřád akcie ČEZ už 8 let klesá, zisky a dividendy nezvyšuje a nakonec tu firmu věnuje bolševík se slevou nějakému miliardovému zločinci.
Naposledy upravil Ladislav 1. dne 16. 3. 2017 02:02, celkově upraveno 1
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod 856428 15. 3. 2017 17:57

Rozhodne bych ted jako cech nekupoval eurove akcie, at chudy nebo bohaty, pockal bych nejdrive na ukonceni intervenci CNB.
856428
Návštěvník

Odeslat příspěvekod outlier 15. 3. 2017 19:49

Až koruna trochu klesne? :)
outlier
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 15. 3. 2017 21:18

jestli mezitím akcie nepřidaj víc?
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 16. 3. 2017 12:26

Já nevím, ale teď jsou akcie opravdu tak nahoře, že bych čekal spíš korekci.
outlier
Diskutér

Odeslat příspěvekod avathar 16. 3. 2017 16:39

Jak který....
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod stormborec 18. 3. 2017 20:43

teď jsou akcie opravdu tak nahoře, že bych čekal spíš korekci

myslíte že je někdy lepší a někdy horší doba na nákup akcií? - jako že vyloženě odpůrce rizika někdy po propadu trhů nakoupí ...
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 20. 3. 2017 15:11

Zde je nutno jmenovat jednu jedinou akcii a jak dlouho ji chce člověk držet, aby se pak rozhodlo, zda je dnes levná nebo předražená.
Nelze říci nikdy, že je možno koupit nebo prodat akcie všeobecně, nebo ETF na index - když někdo se začal zajímat o akcie před týdnem. Jistota je ale, kdo začal s akciemi, neměl by držet ETF nebo fond déle než rok. Po půlroce až roce by měl každý všechny ETF a fondy prodat a vybrat si hezké akcie, pokud jsou levné s P/E, P/S a P/B, začít se radovat každý měsíc z několika tisíc korun dividend, ať už jsou akcie v mínus nebo v plus. Ty dividendy každý měsíc ETF a fondy neumožní a za druhé, s ETF nebo fondem má člověk peníze ve 3 hezkých a 27 nehezkých akciích. Tedy 100x lepší je, vybrat si ze 30 akcií v DAXu jen 3 akcie a nekupovat už nikdy víc ETF na všech 30 akcií v indexu. A největší hloupost je mít ETF na 500 akcií z USA nebo 500 akcií z celého světa.
Nelze říci nikdy, že jsou akcie všeobecně drahé nebo levné. Je nutno jmenovat jednu jedinou akcii, aby se rozhodlo, zda je levná nebo předražená.

Tedy pokud někdo chce dnes koupit akcii a prodat ji za rok až 3 roky s výdělkem, měl by koupit dnes levnou akcii Volkswagen. A jiné levné akcie. Archer Daniels Midland (ADM), The Allstate Corp. (ALL), US Gypsum (USG), HeidelbergCement, Volkswagen ST nebo VZ, Aurubis, Leoni, Salzgitter, BP PLC, Royal Dutch Shell A nebo B, Ahold Delhaize, Panasonic.
Pokud chce někdo držet akcie až do smrti a dostávat více dividend než důchodu, měl by koupit dnes levnou akcii BMW a jiné levné akcie. BASF, BMW ST, Münchener Rückversicherung, AT&T, United Technologies, Wells Fargo, Cisco Systems, Banco Bilbao, Banco Santander, Iberdrola, Telefonica SA, HSBC, Lloyds Banking Group, Royal Dutch Shell A, Tesco, Sanofi, BHP Billiton.
Daytrader může dnes rychle riskantně spekulovat na pokles extrémně předražené akcie Snap, i když ona možná nelogicky zase stoupne a on ztratí peníze.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 20. 3. 2017 21:19

ETF vyplácejí dividendy zcela běžně.
I v česku je několik fondů, které vyplácejí dividendy. V Německu jich je mraky.
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod avathar 21. 3. 2017 09:25

Takže 2x zdaněné?
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 25. 3. 2017 18:29

BASF.png
BASF
Statistika dividend
Podle jedné zfalšované statistiky Royal Dutch Shell dividendu od roku 1945 do dnes nezkrátil.
A Münchener Rückversicherung nekrátila dividendu od 1969 do dnes.

Před 20 lety prý z jedné akcie BASF byla dividenda 0,44 euro. Dnes je dividenda 3,00 euro. A tak rostla dividenda BASF průměrně 9,8% ročně.
Kdo před 10 lety dal do akcií BASF 5.000 euro, dostal prý do dnes dohromady 3.248 euro dividendy.
Jen růstem kurzu akcie se kapitál v akcii zvýšil o 6.673 euro.

Kdo před 20 lety dal do akcií BASF 5.000 euro, dostal prý do dnes dohromady 11.138 euro dividendy.
Jen růstem kurzu akcie se kapitál v akcii zvýšil o 25.413 euro.
Při krátkém krachu akcie 2008-2009 prý na jaře 2009 činil výnos dividendy BASF 10% z kurzu.
Nejen v Americe se najdou dividendové perly a dividendoví aristokrati.
Ladislav 1.
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka