Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 3. 2019 00:53

Monostatos,

Tady se ale nebavíme o derivátech. Fama byl jedním z těch, kdo před epickým failem LTCM varovali. Koho jiného by pak člověk měl poslouchat než právě jeho?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 3. 2019 18:15

Pan.Stepan,

Málem bych pozapomněl reagovat. Ještě že jsi napsal příspěvek jinde a vzpomněl jsem si na tebe.
Pan.Stepan píše:
jednadva píše:Já si věřím dostatečně, ale stockpicking nedělám, protože na rozdíl od tebe vím, co nemám dělat.

Je více investičních přístupů a každému holt vyhovuje něco jiného. Pokud z mého příspěvku někdo usuzuje, že preferuji stockpicking před kopírováním indexu, špatně si můj příspěvek vyložil. Nemyslím si, že jedna nebo druhá skupina je lepší... i B. Graham ve svojí knížce Inteligentní investor doporučuje oba přístupy a každý jiné cílové skupině investorů.

Nikoliv. Stockpicking je nesmysl. K vyššímu výnosu ti pomůže jen superiorní informace, ale tu nemáš, leda bys byl nějaký vysoce postavený insider. Nebo by sis ji mohl koupit, ale nikdo ti ji neprodá za míň, než by za ni dostal na burze. Takže na tom nejspíš nevyděláš.
Pan.Stepan píše:Doporučuji zjistit, jakým způsobem tento pán svoje peníze vydělává. Já to trochu chápu jako využívání "chyb systému" (v podstatě jako doping ve sportu), ale je to můj osobní názor...

Zadání znělo "ukaž mi akademika, který". Tak jsem ti ho ukázal. Příště si rozmysli, co píšeš. A Janeček není jediný, kdo učí a má zároveň hodně peněz. Ani ten Fama nebude tak úplně bez peněz, nemluvě o Sharpovi (Financial Engines), Thalerovi (hedge fond) aj.
Pan.Stepan píše:Nelze pohlížet na jednu investici, ale na portfólio jako celek... každý rozumný investor diverzifikuje. Nevím, jak pan Krúpa, ale pan Buffett drží ve svém portfóliu mnoho výkonných akcií (AMEX, Apple, BoA, atd.). Porovnání průměrného zhodnocení S&P 9,7 % vs. BRK 20,5 % (viz Shareholder letter 2018).

To je jenom náhoda. Podívej se, jak se mu nepovedl nákup právě v případě KHC.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 14. 3. 2019 20:51

Tady z toho vlákna děláte Ladislavovi pěknej čurbes :-)
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 16. 3. 2019 16:48

Ale brzy, asi se 179.000 zobrazeními, bude toto nejčastěji zobrazené téma diskuse ve foru e15 - oddělení INVESTOVANI.
Tedy vlákno diskuse číslo 1.
Pak by nám minulý ministr financí mohl dát za odměnu 100 dní vězení. Nebo budoucí ministr financí odměnu 100.000 korun.
Naposledy upravil Ladislav 1. dne 16. 3. 2019 16:54, celkově upraveno 1
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MiASX 16. 3. 2019 16:54

To je ale slabota, za 6 let jen 179000 zobrazeni.
MiASX
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 16. 3. 2019 16:56

Holt je v socialistickém Česko-Slovensku stále nepatrný zájem o akcie, když pevný vklad, státní dluhopisy, stavební spoření, důchodové připojištění vynáší krásné půlprocento ročně.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MiASX 16. 3. 2019 17:08

No nevim, statni prispevky na duchodovem pripojisteni urcite vynesou vic, nez kdyz bych za ty same penize co do toho davam, kupoval nekde slozite v zahranici akcie a to se vubec nebavim o riziku a ztrate casu, ktery bych tomu musel venovat, abych neprodelal.
MiASX
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 3. 2019 18:40

MiASX,

Až na ten výrok o riziku a ztrátě času je to v zásadě pravda. Zhruba do 25 let se vyplácí akciové penzijko i po započtení vysokého nákladu na správu a po započtení výkonnostní odměny. Nad 25 let investiční doby už je to sporné. Odhlédnu-li od jiných parametrů penzijka, které ho pro někoho mohou zatraktivňovat. Nevýhodou penzijka je mj. jeho nelikvidnost.

Uvažuju střední výnos 5 % ročně; s rostoucím ročním výnosem se uvedená doba zkracuje.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 16. 3. 2019 20:02

Penzijko má 1% za správu a 15% výkonnostní odměny ze zisku (proti tomu ETF od 0,2%).Tak to si nejsem jistý, komu je ta SP vlastně určena :-) :-) Mám pocit, že je to opět skvělý a jistý byznys pro penzijní společnosti.

Z dlouhodobého hlediska prostě hraje roli samotné zhodnocení fondu a jeho nákladovost.

A jak psal jednadva…..LIKVIDITA!!!
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod MiASX 16. 3. 2019 20:19

Jakapak likvidita v threadu s nazvem akcie na stalo? To sem pletete neco, co sem vubec nepatri, jestlize chce nechat ty akcie svym detem, tak ma jeste horsi likviditu, nez moje penzijni pripojisteni.
MiASX
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 3. 2019 20:38

Inev,

Možná pomůže to, že si do penzijka dáte nerizikovou část portfolia. Pak ta správa bude možná o něco levnější. SP bude přitom pořád stejně vysoký. Akcie byste držel v levném ETF.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 16. 3. 2019 20:53

Jeho ponechání akcií dětem je jeho svobodná volba, kterou může kdykoliv změnit. Tvá likvidita penzijka v 60 je dána zákonem a nezměníš ji. To jsou fakta.

-- 16. 3. 2019 20:55 --

Penzijko bez příspěvků zaměstnavatele nebo nemožnosti ukončení mezi 5-10 lety trvání není pro mě ničím zajímavé.

-- 16. 3. 2019 20:59 --

To MiASX : Ladislava znám a principiálně to nemyslí špatně. Problém je, že to neustále opěvuje jako jediné a nejlepší řešení. A to určitě není.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 18. 3. 2019 12:56

Znate nejake vyhodne penzijko? Podle me je vyhodne jen pro 55 lete anebo jako sber prispevku od zamestnavatele, jinak je to zhodnoceni o nicem.
vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 18. 3. 2019 13:47

vpe,

Akciové penzijko se vyplácí zhruba do investiční doby 25 let (tj. nepočítám dobu čerpání) a za předpokladu úložky maximálně ve výši státem zvýhodněné částky.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pan.Stepan 18. 3. 2019 16:41

Já beru penzijko jako jednu z částí portfólia... je potřeba si uvědomit, že nejde jenom o vlastní vklad, ale i příspěvek státu a případně zaměstnavatele. Můžeme polemizovat, jak moc jsou fondy efektivní, ale když vyberete progresigní strategii, tak většinou to je zainvestováno do mixu ETFek (S&P500, Euro Stoxx 50, EM). Třeba NN a Conseq investují i do akcii (většinou CEE region). V rámci možností a na dlouhodobém horizontu desítek let, to nemusí bejt špatný - v nějakém okamžiku, až se bude blížit odchod do důchodu, tak strategii změním.

Nevýhoda jsou poplatky, protože když si uvedená ETF poskládáte sám, tak jste na nížší nákladovosti. Zároveň můžete lépe upravit jejich poměr (já bych třema snížil zastoupení akcií z EU). Ale takhle otázka aktuálně nestojí... když budete porovnávat zhodnocení pouze vlastních peněz vs. zhodnocení vlastních peněz + příspěvek státu + příspěvek zaměstnavatele, tak to byste musel mít hodně dobrou investiční strategii, abyste dosáhl stejného nebo lepšího výsledku. Nevýhodou je likvidita, ale tu (plus ty nevýhody výše) beru jako daň za ty příspěvky zaměstnavatele/státu.
Pan.Stepan
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků