Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Jack111 11. 6. 2019 20:50

protože neexistuje
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 6. 2019 21:06

gotesák píše:netušil [jsem] že poroste do vesmíru...........

Proč mě to nepřekvapuje? :) :) Že by ňáká zatrachtilá stochastika? :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 18. 6. 2019 15:37

Dividendoví aristokraté nad 45 miliard dolarů = alespoň 25 let zvyšovaly dividendy
Možná později koupim:
Walgreens Boots Alliance.

JNJ Johnson & Johnson 371 miliard dolarů :) mám
XOM Exxon Mobil Corp. 316
WMT Walmart, Inc. 308
PG Procter & Gamble Co. 274 :) mám
T AT&T, Inc. 234 :) mám
CVX Chevron Corp. 230
KO The Coca-Cola Co. 218
PEP PepsiCo, Inc. 186
MCD McDonald's Corp. 155
ABT Abbott Laboratories 143

MDT Medtronic Plc 130
ABBV AbbVie, Inc. 115
LIN Linde Plc 108
UTX United Technologies Corp. 106 :( prodal
MMM 3M Co. 97
LOW Lowe's Cos., Inc. 75
CAT Caterpillar, Inc. 72
ADP Automatic Data Processing, Inc. 71
CB Chubb Ltd. 68
BDX Becton, Dickinson & Co. 63

CL Colgate-Palmolive Co. 62
ECL Ecolab, Inc. 56
SPGI S&P Global, Inc. 54
ITW Illinois Tool Works, Inc. 49
GD General Dynamics Corp. 49
WBA Walgreens Boots Alliance, Inc. 48 :?: http://financials.morningstar.com/ratio ... ture=en-US
APD Air Products & Chemicals, Inc. 48
KMB Kimberly-Clark Corp. 46
TGT Target Corp. 45 miliard dolarů
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod skejwin 26. 6. 2019 09:45

Jak už tady zaznělo, předčasný důchod díky investování je opravdu realistický. :-) V právě publikovaném článku detailně představuju náš investiční plán pro relevantní pasivní příjmy za 9 let. Podstatné je mít během akumulační fáze rozumné příjmy ze zaměstnání a malé pravidelné výdaje. V článku představuju tady modelové scénáře pro čtenáře v různých finančních situacích.
Na svém webu skejwin.cz píšu o investování do akcií, ETF, P2P, dluhopisů a budování portfolia obecně. Pravidelně také zveřejňuju výkonost a podrobné složení mého portfolia.
skejwin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 26. 6. 2019 13:33

skejwin:
Můžete mi prozradit, proč v článku o sobě mluvíte v množném čísle?
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod skejwin 26. 6. 2019 13:47

Protože jsme v množném čísle: investuju s přítelem :love:
Na svém webu skejwin.cz píšu o investování do akcií, ETF, P2P, dluhopisů a budování portfolia obecně. Pravidelně také zveřejňuju výkonost a podrobné složení mého portfolia.
skejwin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 26. 6. 2019 14:05

skejwin:
V tom případě bude největším investičním rizikem to, že přítel už nebude přítelem. :-)

-- 26. 6. 2019 15:11 --

skejwin:
Jinak je ale vaše nadšení hezké. Jen to samozřejmě nevyjde. Taky jsem býval mladý a nadšený a počítal jsem, jak budu v průběhu let investovat a z investic bohatnout. Ony náklady rostou, člověk leniví, časem si začne říkat, že je lepší brát v práci méně peněz za méně práce, než naopak.
Tím, že to nevyjde, mám na mysli ten hodně optimistický časový rámec. Jinak jsou investice samozřejmě krásná a funkční věc. Jen si člověk asi nemůže hned dávat za cíl, že ho mají do budoucna uživit, tedy pokud to nebere doslova. Třeba jako letos si pořídím tolik dividendových akcií, abych měl z dividend každý den na bochník chleba.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 26. 6. 2019 14:19

To je především otázka útraty vs. příjmu. Je rozhodně pravda, že člověk často leniví a náklady rostou, ale čím je portfolio větší, tím menší na něj má vliv, jestli se do něj ještě přidává z platu (přidat 1M k 1M portfoliu je 100%, přidat 1M k 20M portfoliu je 5% - to to portfolio udělá každý rok samo); takže hodně ušetřit na začátku může mít zásadní význam, míň ušetřit o 10 let později už není tak strašný problém.

Já jsem se tam pozastavil nad tím, že investice musí být do dividendových titulů, aby byl příjem, protože se nebude chtít prodávat. V principu nic proti takovému psychologickému triku nic nemám, ale nevidím moc důvod, proč kvůli tomu investovat do dividendových titulů v akumulační fázi; tam podle mě opravdu jsou jen ta negativa. Pokud teď jste zvyklí vycházet s 35% platu, a za řekněme 20 let to bude celé pokryté pasivním příjmem, diskuse o tom, jestli tedy přestat pracovat a začít utrácet bude myslím velice podobně bolestivá jako by byla i jen diskuse o tom, jestli si zvýšit limit z 35% na 50% (ať už zvýšením útraty nebo snížením pracovního nasazení) - a to asi nastane dřív, a vyplácené dividendy s tím rozhodováním asi moc nepohnou.

Jo a samozřejmě P2P půjčky, mít z unleveraged půjček poskytovaných málo diverzifikovaným amatérem zhruba těch 10%, co řádově mají na světě banky z leveraged půjček poskytovaných velice diverzifikovanou odbornou institucí, mi připadá naivní, ale to už jste určitě všechno slyšeli.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod skejwin 26. 6. 2019 14:29

radecekh:
Jasně, vyjít to nemusí. Žádná tragédie by to nebyla. Tedy v případě těch investic. :-)

fc70:
Máš pravdu, v článku to i říkám. Inkasovat dividendy je daňově neoptimální. Ovšem pokud ti chodí dividedy, musíš dělat nějaký aktivní krok k tomu, abys je reinvestoval. Jinými slovy pasivní příjem máš, pokud se nerozhodneš ho reinvestovat. Naopak prodávat nedistribuující akcie/ETF je opačný problém: musíš něco aktivně dělat (prodávat), abys příjem realizoval. Věřím, že první alternativa nás přiměje víc si ty peníze užívat a nesušit je v akciích. Ale to je jen osobní psychologická preference. :-)

Jinak tomu třetímu odstavci nerozumím. Proti naivitě argumentovat nemůžu, s tím se asi zpočátku nic neudělá. Až budeme starší a zkušenější, napíšeme o svém investorském martýriu třeba (nenaivní) knihu.
skejwin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 26. 6. 2019 16:04

No tak dobře.

Banka:
  • Desítky let sbírá data o splácení půjček, zaměstnává odborníky na to, aby poznala, které půjčky budou / nebudou splaceny, a které faktory nic neznamenají.
  • Poskytla desetitisíce nebo statistíce půjček, takže když se stane malý lokální průšvih (velká továrna v jednom menším městě zavře), nemá to na celkové portfolio moc vliv.
  • Efektivně 92%[1] každé půjčky financuje za sazby, co platí na vkladech, nebo za sazby nabízené centrální bankou, podle toho, co je menší.
  • Pak na půjčkách (česká banka, NIM = po započítání financování a nákladů na nesplácené půjčky) vydělá pod 2% p.a.
  • Nakonec z vloženého kapitálu (tj. zbývajících 8%[1] té půjčky, a po započítání nákladů na celý provoz banky) vydělá něco pod 10% p.a. (v USA), něco nad 15% p.a. (v ČR).

Investor do P2P půjček:
  • Vlastně vůbec netuší, jak poznat, kdo půjčky bude nebo nebude splácet. Má k dispozici buď hluboký lidský příběh (který moc neví, jak interpretovat), nebo rating od někoho, kdo nakonec tu půjčku nedává a taky se to jenom učí. P2P sektor si neprošel ani jednou recesí, a jedna beztak na dobrou představu stačí jen tak tak.
  • Poskytne asi desítky, nanejvýš stovky půjček, takže když se stane malý lokální průšvih, má větší riziko, že se ho to citelně dotkne.
  • Nemá dostupné žádné externí financování (levnější než ty poskytované P2P půjčky).
  • Přesto předpokládá, že na celé půjčce (včetně nákladů na nesplácené půjčky) vydělá 10% p.a.!? Kde se to vezme? Pokud bude umět půjčovat tak dobře, jako banky, s NIM zhruba 2%, bude to pravda jen při sazbách na vkladech kolem 8% – nebo musí umět půjčovat daleko líp, než banky, a proč by to měl umět?

Kdyby P2P investor uměl půjčovat s čistým výsledkem 10% p.a., při současných sazbách na vkladech řekněme 2% (spíš to banky umí o dost levněji), při 15% kapitálovém požadavku by banka na takové půjčce (před náklady na provoz) vydělala 55% p.a. Pokud to jde, proč už tu takové banky dávno nejsou?

Je to čitelnější?

[1] Historicky byl snad kapitálový požadavek kolem 8%, dnes je to o dost víc, někde kolem 15%. Na zbytek toho argumentu to nemá zase tak moc vliv.

-- 26. 6. 2019 17:11 --

Počítat s čistým výnosem P2P řekněme 3–4% p.a., dobře, to si z tohoto pohledu nějak dokážu představit; měl bych velké pochybnosti, že investor dokáže identifikovat neplatiče tak, jako banky, ale <2% na vkladech + <2% NIM + nějaká prémie za to, že P2P investor si s každým jednotlivým případem možná dá víc práce – nemyslím, že je to pravděpodobné, ale je to snad aspoň možné. 10% p.a. bez využití levného externího financování mi připadná absolutně nesmyslné.

(Nebo je snad těch “10% cash flow” včetně splátek půjček, bez jakékoli souvislosti s očekávaným výnosem?)

-- 26. 6. 2019 17:22 --

… je to snad ještě horší, protože NIM neobsahuje riziko nesplacení. Ale když to zanedbáme, pořád to funguje jako horní odhad.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod skejwin 26. 6. 2019 17:41

fc70:
Díky za obsáhlé informace. Určitě je pravda, že s rizikovou třídou, kterou vyžadují banky, nemůžeš mít výnos 10%. Vyšší úrok je vykompenzovaný vyšší pravděpodobností nesplácení. Business v tomhle sektoru funguje, ale je fakt, že opravdu není jasné, jak se to bude chovat v krizi. Mnoho nebankovek prostě zkrachuje. Pokud člověk investuje do půjček s BuyBackem, je diverzifikace přes nebankovky mnohem důležitější než přes samotné půjčky.

Je to na delší diskuzi, ale nechci plnit vlákno určené akciím. ;-)
skejwin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 26. 6. 2019 17:58

Mne napadalo dlouhá léta vždycky jen, kdo píše o sobě jako ''my'', ten sedí u computeru se psem.
Nyní už vím, že může být u computeru také s paní nebo se synem.
Finanční poradce, jako například Nokia Traxler z Brna a Pardubic, ten může být v brněnské kanceláři také ve dvou osobách. Ta druhá osoba je asi uklízečka, nebo mu někdo právě přinesl pizzu k obědu.

Na webstránce Skejwin.cz se mi nelíbí, že pán se jmenuje: ''Moje jméno je Skejwi''.
:) To je lež a podvod. :) Pán by se měl pod každý článek podepsat skutečným jménem. Např. Josef Soukup.

Nelíbí se mi ani jeho portfolio: 25% české akcie a české dluhopisy, 25% americké a evropské růstově-dividendové akcie (aristokraté) + REITy. 25% světové indexy pomocí ETF, 25% P2P kreditní trh.
Mnohem zajímavější by bylo pro mne portfolio ze 100% ze 20 dividendových akcií velikých podniků západní Evropy a USA. Ani jeden dluhopis. Ani jedna česká akcie. Každá ze 20 západních akcií by měla tvořit 5% portfolia.
Pseudonym Skejwi dále píše: ''Náš investiční horizont je v podstatě dlouhodobý, řekněme 30 let, než začneme konzumovat základ portfolia.''
Když bude mít důchod jen 10.000 korun, měl by mít také průměrně měsíčně alespoň 15.000 korun dividendy a každý rok víc dividend. V důchodu spotřebovávat jen dividendy, žádné akcie neprodávat a nechat je dědit děti.
Když si Josef Soukup uvědomí, že firma ČEZ snížila 3x během 10 let dividendy, pak je lepší se vyhnout všem českým a bolševickým akciím.
Já v důchodu v 65 letech ale nespotřebovávám ani dividendy, za všechny dividendy kupuju další dividendové akcie, aby mé dividendy činily co nejdříve uspokojivých 12.000 euro ročně po dani.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 26. 6. 2019 20:01

Ladislav 1.
Doménu vlastní Lukáš Nádvorník. Ale z mého pohledu je úplně jedno, jestli je to anonymní skejwin nebo anonymní Lukáš Nádvorník.
Jinak od vás to sedí. Myslíte si, že Ladislav 1. je nějaká pořádná identifikace?
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 27. 6. 2019 05:38

O něm se dá lehce zjistit, že celé jméno má Ladislav Konečník.
Kolem.jdouci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 28. 6. 2019 17:41

:arrow: Psi z indexu DAX = výhodné akcie 24.6.2019
Allianz P/S 1.1 , P/B 1.6 , P/C 3.5 , P/E 11 , dividend 4.5%
BASF P/S 0.9 , P/B 1.8 , P/C 7.2 , P/E 11 , dividend 5.3%
BMW P/S 0.4 , P/B 0.7 , P/C 8.3 , P/E 7.0 , dividend 4.9%
Continental P/S 0.6 , P/B 1.5 , P/C 5.1 , P/E 10 , dividend 3.5%
Covestro P/S 0.5 , P/B 1.6 , P/C 3.3 , P/E 11 , dividend 5.5%
Deutsche Bank P/S 0.5 , P/B 0.2 , P/C 4.1 , P/E 11 , dividend 1.6%
Deutsche Post P/S 0.6 , P/B 2.8 , P/C 6.0 , P/E 12 , dividend 4.4%
Deutsche Telekom P/S 1.0 , P/B 2.6 , P/C 4.1 , P/E 14 , dividend 4.9%