Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod antonsek 15. 5. 2020 13:13

Já bych řekl, že ano, mají nerozdělený zisk z minulých let, takže i kdyby vydělávali méně, dorovnají to z nerozděleného zisku, pokud nebudou potřebovat do něčeho zainvestovat.
https://akcie-cz.kurzy.cz/akcie/philip-morris-cr-a-1399/dividendy
antonsek
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 5. 2020 14:26

antonsek: To by se ti projevilo na ceně: objem peněz na účtech se promítá do hodnoty firmy a tím do ceny akcie. Pokud vyplatíš peníze z firemního účtu, tak se zmenší hodnota firmy.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod xxiro 15. 5. 2020 17:15

suram píše:Výhodný čas k nákupu?

Obrázek

Tohle se děje na tabáku každý rok. Hodně investorů svou čistou dividendu obratem reinvestuje. Náš český Tabák má, dle mého lepší fundament než jeho matka PMI nebo jeho teta Altria, v USA klesla spotřeba klasických cigaret na osobu za posledních 30 let velmi výrazně - skoro o 2/3 na 1000 ks/osoba (vs 2800 ks/ osoba u nás v ČR). PMČR nemá dluhy, náš a slovenský trh, kde Tabák prodává svoje produkty, je ve srovnání se západem konzervativní a přechod na "zdravější" formy kouření o poznání pomalejší. Co se týče trhu zahřívaného tabáku se PMČR daří zvětšovat svůj podíl na trhu. Tržby i zisk pravidelně rostou.

Tabák je zajímavý defenzivní titul s nízkou betou, který ani moc strmě nestoupá v časech býků ani neklesá v časech medvědů. Skoro by se dalo říct, že je to takový akciový dluhopis, který každý rok vyplácí kupon. Jeho největším rizikem je nejspíš ministerstvo financí - zvyšování spotřební daně, potažmo ministerstvo zdravotnictví.
xxiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suram 15. 5. 2020 17:23

Ale úplně obratem reinvestovat dividendu se asi nevyplatí ne? Kleslo to dnes a dividendu dostanu až někdy v červenci, mezitím cena akcie stoupne.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod xxiro 15. 5. 2020 18:34

Někdo nakupuje po ex-dividend day, protože má volný cash a neví co s ním, někdo si počká až mu dividenda přijde na účet a pak se rozhodne kam tyto peníze dá. Mezitím se cena akcie může zvýšit nebo snížit, ale tak už to na burze chodí.

Já mám PMČR v hledáčku, ale ještě si počkám, na konci tohoto měsíce, kdy Tabák vypadne z indexu MSCI Small Cap a lze předpokládat, že bude pod prodejním tlakem a jeho cena může sklouznout ještě o něco níž, pak se rozhodnu, jestli koupit nebo ne.
xxiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suram 15. 5. 2020 19:08

Z toho indexu jeden rok vypadne, další rok ho tam zase strčí, dá se na tom vydělat?
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 15. 5. 2020 19:47

Já bych žádné jiné tabákové akcie nekoupil než British American Tobacco.
A to po několikanásobné kontrole všech možných fundamentů u Philip Morris, Altria a B.A.Tobacco.
British American Tobacco má podle mne za všech tabáků světa nejlepší fundamenty: zadlužení, 10-letý růst tržby a dnešní ocenění akcie.
:arrow: http://financials.morningstar.com/ratio ... ture=en-US
Naposledy upravil Ladislav 1. dne 15. 5. 2020 20:02, celkově upraveno 2
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 15. 5. 2020 19:52

Nojo, jenže tys nám nikdy nechtěl přiznat, kolik procent z investice ti dá roční dividenda. Nejspíš to moc nebude, když se za to stydíš. Narval jsi pár milionů do akcií, dostáváš z toho pár tisícovek ročně a kdyby sis to dokázal i spočítat, možná by ti došlo, že na spořících účtech bys vydělal víc.
Naposledy upravil suram dne 15. 5. 2020 19:56, celkově upraveno 1
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 15. 5. 2020 19:55

4x 119 € ročně z investice 7.026 € dělá moje dividenda. To je 6,77% hrubého.
:arrow: http://financials.morningstar.com/ratio ... ture=en-US
Naposledy upravil Ladislav 1. dne 15. 5. 2020 20:03, celkově upraveno 2
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod gotesák 15. 5. 2020 19:56

antonsek píše:Třeba to po víkendu ještě trochu klesne. Možná se vyplatí s nákupem počkat?

Já bych jednoznačně počkal, pokud přijde na podzim pořádný výplach, tak může jít v pohodě pod 12000 i níž. (Ovšem také může být 15000,-, to je burza, pak sem nepiš, žes měl koupit nyní 8-) )
čulibrk píše:A je v budoucnu jistá ta dividenda 1500 Kč?

Jistého není nikdy nic, Shell nešáhnul na divi desítky let a nyní ano, o bankách ani nemluvě, ty to zrušily téměř všechny.
xxiro píše:Jeho největším rizikem je nejspíš ministerstvo financí - zvyšování spotřební daně, potažmo ministerstvo zdravotnictví.

Je to tak, jakmile se to toho zamíchají státní zákazy a příkazy(jak zamával před rokem zákaz mentolu s cenami konkurenčních výrobců je vidět na grafech), může to ovlivnit víc než konkurence. Dalším rizikem jsou žaloby za zdravotní újmy, i když zatím to tu není jako v Americe, ale co není - může být.
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 15. 5. 2020 20:01

Myslíš jako, že kuřák se z obrázků na krabičkách cigaret předem dozví, jak dopadne a pak výrobce zažaluje, že se to opravdu stalo?
:-D
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 5. 2020 20:21

suram: Být tebou, vzal bych ty informace o rizicích tvé investice vážně. Není to sranda.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 15. 5. 2020 20:29

No já znám trochu náš soudní systém. ;-)
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 5. 2020 20:48

Já jsem naštěstí nikdy trestán nebyl, takže naše soudy zase tolik neznám. :) Ale vážně: rizika nelze podceňovat. Žaloby na zdravotní újmu zazněly jenom jako příklad a navíc bylo jasně řečeno, že to tady v tomto směru - aspoň zatím - není jako v Americe.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 15. 5. 2020 20:54

No trestní oddělení soudů je daleko rychlejší než to civilní. I kdybys byl trestán, tak nevíš o civilním procesu nic.
suram
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka