Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 24. 5. 2020 15:23

''''Prosím tě, kolik ti to vydělává? Nějak se v tom neorientuju a tomu plánu moc nerozumím. Ty sis půjčil 2 800 eur za 13 % ročně a koupil sis za to akcie vynášející 3 % ročně? Za rok zaplatíš úrok 364 eur a akcie ti vydělají 84 eur, takže za rok proděláš 280 eur?''''

Můj dluh začal malinký asi v březnu a bude asi zase malinký na Silvestra.
Můj dluh u Targobank.de je každý týden jiný, protože chodí dividendy a důchod a odečítají se výdaje za byt, plyn, elektriku, telefon, web, pojištění.
Nelze počítat, že bych platil roční úrok 13% ze 2.800 €. Protože dluh 2.800 jsem měl jen pár dní.
Já nemám roční kredit 2.800 €, ale přetažené konto a to přetažení konta je každý týden jiné.

Když se koupí na kredit levné dividendové akcie od zdravých podniků, tak dlouhodobě investovaný kapitál roste a chodí z něj dividendy.
Když se koupí na kredit auto, tak každý rok jeho hodnota ubývá a jsou z toho další výdaje na pojištění, daň, opravy, pneumatiky a benzín.
Avšak u akcií i u auta na kredit chce mít člověk najitou věc ihned doma a nešetřit léta na ni a po letech ji koupit za hotovost.
Já nebudu stěhovat moje akcie od Targobank.de na levného brokera a nebudu brát kredit s 2,5% úrokem a nebudu šetřit léta na nákup akcií, které pak budou 2x dražší než dnes.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 24. 5. 2020 15:59

Prostě máš kontokorent za 13%.

Co se týče druhého odstavce, taky stačilo napsat: spekuluji na růst. Ok ok tak co mám koupit co poroste? Momentálně mám volný 2M a chci tak 50% nárust, co radíš, experte?

Ps: optimalizace nákladů v životě vydělá víc, než si myslíš, to je základ kapitálu dostupný každému. Nepodceňoval bych snížení zbytných výdajů, zejména v dlouhém čase.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 24. 5. 2020 16:21

Nějak mi to nejde dohromady, spekulovat na růst ceny akcie v threadu o dividendových akciích "nastálo". Když ty akcie "nastálo" nikdy neprodá, tak ho růst nemusí zajímat.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 24. 5. 2020 19:19

Na to řekne, že je chtěl zalevno koupit a nikdy neprodat.

OT K % kontokorentu :

Kontokorent 13% je ještě OK, ale kolik je skutečná RPSN (nákladovost), kdyby neměla Fio banka poplatek za přistavení, resp. tak malý úrok za kontokorent nikdo v Čr asi nemá ... https://www.skrblik.cz/uvery/kontokoren ... kych-bank/

mRezerva je nižší až od 220000 Kč výš (nechápu jejich sazbu mezi 1000 a 5000:

https://www.mbank.cz/informace-k-produk ... tualni.pdf
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 5. 2020 19:37

Ladislav 1. píše:Když se koupí na kredit levné dividendové akcie od zdravých podniků, tak dlouhodobě investovaný kapitál roste a chodí z něj dividendy.

Teď už jsem se v tom ztratil úplně. Jak ti prosím kapitál roste? Půjčil sis za úrok 13 % na nákup Raytheon Technologies. Vyděláš z Raytheon Technologies údajně 3 %. Z toho, co vyděláš, nedokážeš zaplatit ani úroky z půjčky na nákup Raytheon Technologies. Investice do Raytheon Technologies ti prodělává 10 %.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 24. 5. 2020 19:52

Nikoliv prodělek 10% jak píšeš, pokud kontokorent splatí řekněme do půl roku a Raytheon bude držet třeba 10 a více let. Pak je velká pravděpodobnost, že se mu to vyplatilo, koupit i na tento kratší dluh v poklesu. Na součtu dividendy a růstu ceny za těch 10 let získá víc, než když by akcie koupil až třeba za půl roku (v době kdy už by mohl bez dluhu za hotové), kdy cena může-ale nemusí být o desítky procent výš (tedy pořizovací cena by byla o výrazně vyšší, než jsou náklady dluhu).
Jde zkrátka o mírnou fundamentální spekulaci na růst nákupní ceny v horizontu několika měsíců (které by jinak bez dluhu čekal), že investovat už TEĎ se vyplatí i s tou párměsíční půjčkou 13% p.a. To při krizích dává smysl většině dlouhodobých investorů a mnohým se to už v letech 2008-09 vyplatilo (čekat bez dluhu třeba až do 2010, kdy bude peněz dost, by většinu výnosu smazalo).
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 5. 2020 20:07

minarjo: To jsem nepochopil. Můžeš mi to nějak víc vysvětlit? Pokud si půjčíš částku xxx za úrok 13 % a ta částka xxx ti vydělá za to samé období 3 %, tak sis nevydělal ani na to, abys mohl zaplatit úroky z té půjčky. K čemu ti taková investice slouží?

Např. půjčíš si 1000, koupíš RTN, za dané období ti RTN vydělá 30, zaplatíš úrok 130. Investice prodělala 100.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 24. 5. 2020 22:14

Vždyť tvrdil, že ten kontokorent dorovná z důchodu rychle, nebude mít úrok po celou dobu.

Proto jsem se zajímal o to, kolik v ČR stojí kontokorent, který lze kdykoliv splatit jen tím, že neutratí za holky a chlast apod. (Nebo za jogurt a nájem, když je teď ten odklad).. Kontokorent nejde zaměňovat s “půjčkou”, kde jsou obvykle náklady za předčasné splacení... Je poměrně výhodnější a dobrý v ČR umí asi mbanka.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 5. 2020 22:48

vpe píše:Vždyť tvrdil, že ten kontokorent dorovná z důchodu rychle, nebude mít úrok po celou dobu.

V tom případě musí pokrátit taky výnos RTN 3 %. A je pořád tam, kde byl. Proč by si měl koupit akcii s očekávaným výnosem -10 % ročně? V čem je to pro něj výhodné?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 24. 5. 2020 23:00

Leda snad, že nakupuje těsně před roční dividendou? Pak pro něj neplatí dividenda 3% za rok, ale např. 3% za měsíc oproti úroku 13% p.a.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 24. 5. 2020 23:48

To je stejně jedno, nehrajte tu s Ladislavem hru, že se počítá dividendový výnos a ne změna ceny, ani z legrace. Ještě vás někdo začne brát vážně.
Naposledy upravil fc70 dne 25. 5. 2020 07:36, celkově upraveno 1
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 5. 2020 23:49

suram:

:) To by mě nenapadlo. :) Asi nejsem dostatečně zkouřený z nejlepšího tabáku.

Tu dividendu 3 % dostaneš jednou ročně. Jak z toho zaplatíš úrok 13 % ročně?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 25. 5. 2020 00:05

Dividendu dostane za měsíc, proč by měl mít úvěr 12 měsíců? Po měsíci úvěr splatí a je z toho úrok 13%/12.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 25. 5. 2020 00:25

Ta akcie má podle tebe jak velký roční výnos, pokud z ní čekáš výnos 3 % za měsíc?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 25. 5. 2020 00:25

Pro natvrdlé: A nebo by mohl den po zaplacení dividendy koupit tu samou akcii za cenu o tu dividendu nižší, a má to bez placení úroků.

Dividenda s tím nemá nic společného, celé je to čistě spekulace na změnu ceny. A když už ji dělám, tak zásadně přes brokera – jen proto, že se mi nechce zakládat další smlouvu, to nedělejte ve své hlavní bance přes limit. Nejde o těch hypotetických 30€ úroku měsíčně, nebo kolik, ale zničit si pověst v Schufa a riskovat, že neodejdou platby za věci nutné k přežití je pro mě nepochopitelné.

Spíš uvažuji, jestli Ladislav vůbec nějaké akcie má a nebo je to celé jen taková pohádka (popř. je pohádka to o akciích a ne o nepovoleném debetu).
fc70
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka