Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Inev 10. 6. 2020 10:17

1. příklad : v roce 1. jsem koupil akcie YY. V roce nákupu byla +30 %, v druhém roce byla -95%, v 3. roce jsem ji prodal za 130 tis. Kč. Nakoupil jsem za 100 tis. Délka investice 3 roky. Jaké ho jsem dosáhnul zhodnocení investice p.a.?

2. příklad : V roce 2015 jsem nakoupil akcii XX za 500 Kč a v roce 2020 ji prodal za 500 kč. Každý rok jsem obdržel divi 33 kč. Jakého jsem dosáhnul zhodnocení p.a.?
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod antonsek 10. 6. 2020 10:38

Co bylo, to bylo, počítat to, je nesmysl.
antonsek
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 10. 6. 2020 10:53

Antosek : přečti si několik příspěvků zpětně aby jsi chápal smysl těch příkladů. Nejde o to co bylo, ale o princip.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 6. 2020 11:22

Inev píše:fc70, jednadva :

co si napíši za čísla do své vlastní finanční uzávěrky za rok? Loni koupil akcii X za 100 kč a dostal divi 10 kč. Letos má akcie X hodnotu na burze 200 kč, ale já tam mám pořád svých 100 kč a dostal zase 10 kč divi.

Já vím kam tím míříte, ale zajímá mě reálně, co by jste si napsala do účetnictví.

Inev: Poměrový ukazatel "dividendový výnos" (D/P) je něco jiného než výnos investice. Ladislav mluvil o tom prvním. Ty mluvíš o tom druhém. A vpe možná mluví o něčem úplně jiném: poměřuje běžné nájemné s pořizovací cenou nemovitosti. Je samozřejmě možné poměřit cokoli s čímkoli, ale vzájemně se musí porovnávat srovnatelné ukazatele.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 10. 6. 2020 11:47

jednadva píše:vpe: Nepočítáš výnos pořád špatně jako "inkasované nájemné / pořizovací cena"?

Já to pouze převedl na akcii a její divi. Z principu stejné jako byt a nájem. Dal jsem jednoduchý příklad, ale odpověď zatím není.

Co si napíši za čísla do své vlastní finanční uzávěrky za rok? Loni koupil akcii X za 100 kč a dostal divi 10 kč. Letos má akcie X hodnotu na burze 200 kč, ale já tam mám pořád svých 100 kč a dostal zase 10 kč divi.

Zajímají mě čísla. Co si kam napíši.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod antonsek 10. 6. 2020 11:57

Vlastní finanční uzávěrka? To je nějaká úchylka? :-)
antonsek
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 6. 2020 12:02

Inev: Potřebuješ to vědět kvůli vedení svého podvojného účetnictví?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 10. 6. 2020 12:23

Antošek : proč úchylka? Jak zjistíš, že daná investice má ještě smysl nebo ne? Podle předpovědi počasí?

jednadva : chci čísla. To je celé :-)

Dal jsem i 2 příklady výše a zatím žádná odpověď. Mě to opravdu zajímá.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 10. 6. 2020 12:34

Inev,

Inev píše:1. příklad : v roce 1. jsem koupil akcie YY. V roce nákupu byla +30 %, v druhém roce byla -95%, v 3. roce jsem ji prodal za 130 tis. Kč. Nakoupil jsem za 100 tis. Délka investice 3 roky. Jaké ho jsem dosáhnul zhodnocení investice p.a.?

2. příklad : V roce 2015 jsem nakoupil akcii XX za 500 Kč a v roce 2020 ji prodal za 500 kč. Každý rok jsem obdržel divi 33 kč. Jakého jsem dosáhnul zhodnocení p.a.?

Jsou to nepravidelné finanční toky, použiješ funkci XIRR

ad1)
Datum ..... Tok
1.1.2015 -100000
1.1.2018 130000
XIRR = 9,1%

ad2)
Datum .... Tok
1.1.2015 -500
1.1.2016 33
1.1.2017 33
1.1.2018 33
1.1.2019 33
1.1.2020 33
31.12.2020 500
XIRR = 5,6%

Datumy si doplň podle skutečnosti. :-)
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 6. 2020 12:40

Inev:

Dividendový výnos (D/P) je terminus technicus. Má víc verzí, např. inkasovaná dividenda k aktuální tržní ceně. Není to tedy poměr aktuálně vyplácené dividendy k libovolné ceně v minulosti.

Na příklady se můžeme podívat. Jednu odpověď už tady máš, ještě než jsem dopsal příspěvek. :) Můžeme si to postupně projít - určitě se společně k nějakému výsledku dostaneme.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 10. 6. 2020 14:27

U akcií je zajímavavé jen to, jaký výnos má letošní dividenda z mého před lety investovaného kapitálu.
Jestli jsem při nákupu akcie před lety měl výnos dividendy 5% před daní a akcie 100% rostla nebo 50% klesla,
je aktuální výnos dividendy zajímavý jen pro ty lidi, kteří akcie kupují dnes.
Pro mne je ale aktuální výnos lhostejný, protože já ho mám stále 5% před daní, pokud dividenda nerostla, ani neklesla.
Tedy rozlišovat mezi růstem kurzu akcie a mezi růstem dividendy v euro.

:idea: Některé nižší dividendy se zdvojnásobí v euro během 8-10 let.
Před 10 lety jsem koupil několik různých akcií s výnosem dividendy 4% a dnes mám u nich výnos dividendy 8% z nákupního kurzu, nezávisle na dnešním výnosu dividendy pro lidi, kteří kupují akcie dnes.
Naposledy upravil Ladislav 1. dne 10. 6. 2020 15:19, celkově upraveno 3
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod mandak1 10. 6. 2020 14:29

No vidíš to. A někdo na tom vydělá víc, než ty za celou dobu na dividendách.
mandak1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 10. 6. 2020 14:35

Akcie bankrot půjčovny aut Hertz - HTZ udělala od minima do maxima na svíčkovém grafu 1.462% za 10 obchodních dní.
Koho by to napadlo, investovat do akcií firmy, která je bankrot.
Akcii Hertz hrozí, že vypadne z burzy NYSE. Ale pak budou spekulanti spekulovat dál s akcií na neburzovním trhu.
https://www.finanznachrichten.de/suche/ ... uche=hertz
Přílohy
HTZ.png
HTZ.png (6.32 ) Zobrazeno 2485 krát
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 6. 2020 15:06

Ladislav 1. píše:U akcií je zajímavavé jen to, jaký výnos má letošní dividenda z mého před lety investovaného kapitálu.
Jestli jsem při nákupu akcie před lety měl výnos dividendy 5% před daní a akcie 100% rostla nebo 50% klesla,
je aktuální výnos dividendy zajímavý jen pro ty lidi, kteří akcie kupují dnes.
Pro mne je ale aktuální výnos lhostejný, protože já ho mám stále 5% před daní, pokud dividenda nerostla, ani neklesla.
Tedy rozlišovat mezi růstem kurzu akcie a mezi růstem dividendy v euro.

Potom ale srovnáváš skutečně to, co uvádí vpe: aktuální "peněžní tok" z investice vůči "pořizovací ceně" investice.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod xxiro 10. 6. 2020 15:53

Dividendový výnos (dividend yield) je poměr roční dividendy a aktuální tržní ceny. Někdo to zaměňuje s termínem yield on cost, což něco jiného -poměr roční dividendy vůči nákupní ceně. Tohle pak hraje roli spíš, pokud počítám nějakým způsobem s návratností investovaného kapitálu a cash flow z této investice.
xxiro
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka