Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 10. 6. 2020 18:33

Inev píše:Dal jsem jednoduchý příklad, ale odpověď zatím není.
Já myslím, že odpověď je z toho jasná. Že se ti nelíbí, to se holt nedá nic dělat. Ale pro jistotu, ať už to uzavřeme:

Co si napíši za čísla do své vlastní finanční uzávěrky za rok? Loni koupil akcii X za 100 kč a dostal divi 10 kč. Letos má akcie X hodnotu na burze 200 kč, ale já tam mám pořád svých 100 kč a dostal zase 10 kč divi.

Rozvaha:
Dlouhodobá? aktiva: Akcie: 1 akcie × kurz 200 = 200 Kč.
Oběžná aktiva: Hotovost: 10 Kč.

Výsledovka:
Přijaté dividendy 10 Kč.
Nerealizované zhodnocení akcií: 100 Kč.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod antonsek 10. 6. 2020 19:02

Tos ale nazapočítal daň.
antonsek
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 10. 6. 2020 19:23

Jasně že se to dá zkomplikovat (daň, daňový závazek z nerealizovaného zhodnocení, …), ale o tom ta otázka nebyla.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 10. 6. 2020 19:27

Byla nebyla? Nemůžeš snad do výnosu počítat to, co patří státu?
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 10. 6. 2020 19:31

Chtěl jsem, aby ta čísla triviálně souvisela se zadáním. Když tu někdo má problém pochopit, že majetek s cenou 200 Kč má hodnotu 200 Kč, nebudu to komplikovat takovými pokročilými pojmy jako závazek.

Sice by debata o IFRS byla zajímavější než Ladislavovo fantazírování o ČEZu navždy, který najednou v seznamu není, ale přece jenom, tohle je fórum na volný čas a ne vysoká škola.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 10. 6. 2020 19:37

Když to děláš dobře, tak kapitál každých 7 let zdvojnásobíš.

IFRS nepotřebuju, k čemu mi to pomůže? U některých aktiv hodnotu nelze ocenit jinak než prodejem.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 6. 2020 19:48

xxiro píše:Dividendový výnos (dividend yield) je poměr roční dividendy a aktuální tržní ceny. Někdo to zaměňuje s termínem yield on cost, což něco jiného -poměr roční dividendy vůči nákupní ceně. Tohle pak hraje roli spíš, pokud počítám nějakým způsobem s návratností investovaného kapitálu a cash flow z této investice.

xxiro: Ano, máš v zásadě pravdu, autor vlákna to tak asi skutečně počítá. Výnos je pro něj totéž co "yield on cost" (YOC). Vhodnost k nákupu posuzuje asi jen podle D/P. Ale pak nechápu, proč nikdy neprodá akcie se špatným poměrem D/P a nekoupí si za to akcie s dobrým D/P. Je to celé jakési nedotažené. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 10. 6. 2020 19:52

fc70 píše:nebudu to komplikovat takovými pokročilými pojmy jako závazek.
Osobně nemám akcie na trading, takže typicky vydržím tříletý časový test – a teď už je to portfolio tak velké a staré, že bych skoro určitě prodával bez daně. Takže o nesplatné dani ze zhodnocení akcií ve své soukromé evidenci vůbec neúčtuji, je nepravděpodobné, že bych ji kdy platil, nejsem vázán žádnou povinností vést si záznamy podle předpisů, a GnuCash to sám neudělá.

Takže by zbyly daně z těch dividend – a to se současné debaty o tom, jak počítat hodnotu aktiv pro poměrové ukazatele, prakticky netýká.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod xxiro 11. 6. 2020 02:30

jednadva píše:
xxiro píše:Dividendový výnos (dividend yield) je poměr roční dividendy a aktuální tržní ceny. Někdo to zaměňuje s termínem yield on cost, což něco jiného -poměr roční dividendy vůči nákupní ceně. Tohle pak hraje roli spíš, pokud počítám nějakým způsobem s návratností investovaného kapitálu a cash flow z této investice.

xxiro: Ano, máš v zásadě pravdu, autor vlákna to tak asi skutečně počítá. Výnos je pro něj totéž co "yield on cost" (YOC). Vhodnost k nákupu posuzuje asi jen podle D/P. Ale pak nechápu, proč nikdy neprodá akcie se špatným poměrem D/P a nekoupí si za to akcie s dobrým D/P. Je to celé jakési nedotažené. :)

Tak nějak asi tušíme, že kdyby se řídil hlavně tímto ukazatelem, stala by se z jeho portfolia bezedná jáma, do které by se jen sypaly peníze. Příliš vysoký poměr D/P často napovídá, že dividenda může být v brzké době katována nebo dokonce zrušena.
xxiro
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 6. 2020 09:20

To je na něm, co považuje za optimální výši D/P, nebo podle čeho vlastně posuzuje výhodnost nákupu. :) Ale rebalancovat by měl, jinak mu to nedává smysl: pokud umí podle D/P levně nakoupit, tak podle stejného kritéria umí taky draho prodat. :) Jestli nakupuje vždycky D/P ze 4. kvintilu nebo ze 2. kvintilu, to už je jeho boj, ale bez rebalancování je to jakýsi kočkopes.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 11. 6. 2020 10:17

Velký krach akcií už je blízko. I když blízko může trvat pár let.
Ale nestal se za mne prorok krachu. Jé jen povídám povídku.
Spekulanti a začátečníci nemající dosud akcie během velkého krachu 2000-2003
zase dnes kupují akcie od každé dřevěné boudy, která nemá žádné tržby a zisky,
přesně tak jak v letech 1998-2000.
Prastaří investoři a prastaří autoři knih zas vidí v dnešním předražení několika amerických podniků ''nifty fifty'' akcie z počátku 70. let, které zažily pak velký krach.
To jsou předražené podniky: Adobe, Alphabet, Amazon, Apple, Beyond Meat, Coca Cola, Facebook, Mastercard, Microsoft, Netflix, Nvidia, Tesla, Vertex, Visa.
Mladá americká firma Nikola Corp. = NKLA (jméno odvozeno od chorvatského vynálezce Nikola Tesla)
vymýšlí nákladní auta na elektriku a na vodík, ale dosud nevydělává peníze.
Protože nemá tržbu ani zisk, nelze akcii ocenit s poměry P/S a P/E.
Přesto však akcie od prvního prodeje na burze letos v březnu vyrostla za 3,5 měsíce 676%.
A mládež, která nezná žádný krach akcií, kupuje dál akcie Nikola, jen protože rostou.
Fundamenty https://finance.yahoo.com/quote/NKLA/ke ... ics?p=NKLA
Graf https://www.comdirect.de/inf/aktien/US6541101050
Přílohy
Nikola.png
Nikola.png (13.94 ) Zobrazeno 1264 krát
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 11. 6. 2020 19:25

Tesco se silně zlepšilo od té doby, co Warren Buffett se ztrátou akcii prodal.
Já koupil akcii Tesco možná dřív než Buffett nebo současně a chci ji držet pro dividendy stále.
A já poprvé linkuju na mnou nenáviděnou stránku Seekingalpha.
https://seekingalpha.com/article/435252 ... tudy-tesco
Přílohy
Tesco-2.png
Tesco-2.png (25.06 ) Zobrazeno 4749 krát
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 12. 6. 2020 09:35

:) Dow Jones klesl včera krásných -6,9%
a moje plánovaná akcie Raytheon - RTX klesla na vyčkávaných 63 USD, kdy jsem ochoten koupit za celkem 1.070 €.
Bohužel moje banka mi dovolí koupit akcie jen za 1.030 € a tak musím s nákupem čekat týden na další dividendy.
A během 12 dní mi přijdou stovky a stovky eur dividendy od Kraft Heinz, Royal Dutch Shell, Tesco, BASF, Deutsche Telekom, Walgreens, Raytheon. Jde jen o to, aby akcie Raytheon zůstala ještě týden pod 63 USD.
:) Včera nejkleslejší akcie indexu Dow Jones:
Boeing 170,00 NYSE -33,41 -16,43 %
DOW INC. DL-,01 39,26 NYSE -4,32 -9,91 %
IBM 118,01 NYSE -11,86 -9,13 %
Goldman Sachs Group 194,13 NYSE -19,39 -9,08 %
Exxon Mobil 46,18 NYSE -4,47 -8,83 %
Travelers Companies 110,55 NYSE -10,43 -8,62 %
Chevron Corp 89,37 NYSE -8,21 -8,41 %
JPMorgan Chase 97,21 NYSE -8,85 -8,34 %
Caterpillar 121,55 NYSE -10,89 -8,22 %
Raytheon Technologies 62,85 NYSE -5,51 -8,06 % :)
A jestli chcete k tomu něco dodat, povězte, které dividendy jste dostali a dostanete v tomto červnu.
Dobře si zde všimněte, že kvůli poklesu vašich akcií nemusíte brečet, ani prodávat v panice akcie se ztrátou tak jak spekulant Warren Buffett. Naopak při poklesu vašich akcií byste měli mít radost, že koupíte od nich levně další kusy. A že dostanete i tento měsíc plno peněz z dividend.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 13. 6. 2020 18:25

Takze radis nakupovat Raytheon? Me ukazuje aktualne dividendu 3,02% - to je jako top kupovat pro tento vynos? Kterej ti zdani kolika %? 15-35%? Podle me musi byt DIVI >5% jinak to není Dividendová akcie

Btw proc v app broker nenajdu brk.b ale jen brk.a? Na brk.a nemam finance :-))

Ps: nejaka grafika na inspiraci
Přílohy
683093FF-28B2-4877-99D5-1C0520B97F66.jpeg
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 13. 6. 2020 21:25

Být tebou, tak bych brzy koupil za všechny prachy.
9 solidních akcií pro dividendy na stálo,
jsou 12.6.2020 levné a mají hrubý výnos dividendy nad 5%.

Já je všechny mám a poslední 3 akcie budu ještě 3 roky přikupovat.
AT&T - dividenda 6,3% - USA
Wells Fargo - dividenda 6,4% - USA
BHP Group - dividenda 5,3% - Británie
British American Tobacco - dividenda 6,8% - Británie
BASF - dividenda 5,7% - Německo
Allianz - dividenda 5,0% - Německo
Bank of Nova Scotia - dividenda 5,9% - Kanada
Enbridge - dividenda 7,2% - Kanada
Mitsubishi Corp. (obchod) - dividenda 5,3% - Japonsko

Raytheon - RTX je akcie růstová, snad v únoru začne její zajímavý růst.
Je dobré koupit, pokud je levnější než 63 dolarů, pro člověka který chce dividendy a trochu radosti z růstu kurzu.
Ladislav 1.
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka