Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xxiro 7. 7. 2020 16:32

Ladislav 1. píše:Jedna akcie z mých 30 akcií je rezerva peněz. Tu akcii mohu prodat, když budu potřebovat peníze na pohřeb.
Ale jinak očekávám, že tu jednu nepotřebnou akcii prodám roku 2028.

Ve chvíli, kdy budeš mít pohřeb už bude jedno o kolik máš "přetažené" konto.

Mladá vdova zpeněží všech 30 pozic a pořídí si tebou tolik nenáviděnou nemovitost k bydlení, aby nemusela platit nájem, bude-li jí to ovšem stačit. V opačném případě se vrátí do své domoviny jako bohatá mladá vdova a koupí si nemovitost tam.

Ladislav 1. píše:'Jeden člověk dostal dopis od daňového úřadu:
'Podle kontrolního materiálu jste od 2015 do 2017 převáděl peníze z rakouského bankovního konta
na zahraniční bankovní konto. Z daňových prohlášení toto obchodní spojení není vidět.
Prosím vysvětlete původ těchto peněz a dokažte podklady zdanění těchto peněz!"

Vyřiď známému, ať odpoví pravdu. Ať řekne, že kupoval akcie na stálo pro dividendy.
xxiro
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 9. 7. 2020 17:40

Když člověk nemůže dokázat, že dostával 2015-2017 dividendy na konto v Rakousku a posílal ty peníze třeba na Moravu, protože už od léta roku 2017 nemá konto v Rakousku a bez konta žádné pohyby na kontě už nikdy neuvidí,
pak ať německý daňový úřad sám ty pohyby v letech 2015-2017 na dnes neexistujícím kontě zjistí a člověku ukáže.
Však kdo dostává 500 euro měsíčně důchod, neměl by zaměstnávat lidi u německého daňového úřadu. Tito lidé by měli spíše pátrat po ztracených milionech se zločinnými cum-ex kšefty a měli by vyšetřovat ztracené 2 miliardy ve zločinné firmě Wirecard.

A za 5 let se daňové nedoplatky prominou, člověk přestane dlužit daňovému úřadu peníze, nemůže být trestán, ani nucen zaplatit.
Nikdo přece není povinen, tisknout si na papír pohyby na kontě a ukládat je 5 let. Spíš by mohli někteří lidé tisknout na papíry všechny potvrzení o nákupu a prodeji akcií a potvrzení o příchodu dividend a jejich zdanění po dobu 80 let. Ovšem na to by musel mít daytrader papírů milion.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecek 9. 7. 2020 20:05

Musím říci pane Ladislave 1., že jste mě zklamal. Vaše investice jsem schvaloval a investování do dividendových akcií mi tak nějak říkalo, že jste možná podivín, ale v jádru logicky a rozumně se chovající člověk.
A ejhle, přijde krizička a vy jste totálně v háji. Půjčujete si za příšerné úrokové sazby a modlíte se za to, aby žádná z firem nepozastavila výplatu dividend, protože jste na nich existenčně závislý.
A vaše potíže s finančákem tomu nasazují korunu. Opravdu jste tak finančně negramotný, že ani nemáte výpisy ze svých účtů?
radecek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xxiro 10. 7. 2020 10:44

Ladislav 1. píše:Od 30.8., kdy jsem akcie Walgreens koupil poprvé s kurzem 46,00 € za 1.000 €, už mi akcie dost utekla. Jakmile růstem kurzu klesne výnos dividendy pod 3%, už se mi nechce akcii kupovat. Ale výnos dividendy 3% před daní nezůstane dlouho. Minulých 8 let se dividenda ztrojnásobila.

Po vyhlášení výsledků u WBA (-7,76%) se ti rýsuje příležitost k ředění nákupky a navýšení pozice. Máš z čeho kupovat?
xxiro
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 10. 7. 2020 17:49

Radeček
Když se tě daňovový úřad ptá, kam si poslal peníze z tvého konta roku 2015,
tak asi nemáš vytisknuty všechny pohyby peněz na všech tvých kontech na papíře.
Já jsem četl, že daňový úřad může zjistit číslo konta nějakého domorodce v nějaké zahraniční bance, ale nemůže zjistit, co je na kontě.
A pohyby na kontě si asi nikdo netiskne na papír. A u tvého konta vidíš pohyby peněz maximálně 6 měsíců staré a žádné pohyby 3 roky staré.
A když bylo konto v cizině před 3 roky zrušeno, pak nezjistí člověk ani daňový úřad vůbec nic.

Kdyby byla zdaněna francouzská dividenda ve Francii 30% a doma dalších 15% nebo 25%, pak by ji měl akcionář zdaněnou 45% nebo 55% procent. Pak není žádný podvod, když člověk má ty francouzské akcie na kontě v zahraničí, kam dojdou zdaněné 30% a i tak je to moc, když je máme mít zdaněné jen 15% nebo 25%.

Klesající akcie nemohu přikupovat dnes, ale snad je přikoupím roku 2028.
Nejprve musím přikoupit za 5.000 € akcie Raytheon - RTX.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 10. 7. 2020 17:58

A pohyby na kontě si asi nikdo netiskne na papír.
Někdo je tiskne. Nebo aspoň eviduje v počítači.
A když bylo konto v cizině před 3 roky zrušeno, pak nezjistí člověk ani daňový úřad vůbec nic.
To je naivita.
Pak není žádný podvod, když člověk má ty francouzské akcie na kontě v zahraničí, kam dojdou zdaněné 30% a i tak je to moc, když je máme mít zdaněné jen 15% nebo 25%.
To záleží na úhlu pohledu, ale trestné to být může i tak; a nevyužít smlouvy o zamezení dvojího zdanění, které asi existují, je každopádně neschopnost. Buď ty smlouvy využiji, nebo se to nevyplatí a daň zaplatím. Neplatit a doufat, že to projde… dopadá takhle.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 10. 7. 2020 17:58

Mylis se, bankovni udaje se archivuji 10 let. A banka ti to klidne vytiskne nebo da na CDR. Nebyva s tim vetsi problem.

Nechapu, o co ti jde, jak nerici danovemu uradu, co je to za prachy? Mohou jit 3 roky zpetne ode dne, do kdy se melo podavat priznani za obdobi, hloubeji uz nemohou udelovat sankce.

Podle toho co pises by as8 bylo nejrozumejsi rici pravdu? Co a z jakych zdroju jsem platil?

Takze s pravdou ven, co resis a proc? Mohu ti poradit. Pokud jsi porusil zakon, no tak to muzes uhrat leda na to promlceni a doplatit 3 roky, kdyz to udelas dobrovolne tak ti treba mohou odpustit penale :-)
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecek 10. 7. 2020 18:08

Ladislav 1. píše:A pohyby na kontě si asi nikdo netiskne na papír. A u tvého konta vidíš pohyby peněz maximálně 6 měsíců staré a žádné pohyby 3 roky staré.

U svého konta samozřejmě vidím pohyby za celou dobu jeho existence, ale máte pravdu, že jsou pochybné banky, které to dokáží zobrazit jen určitý časový úsek. Ovšem snad všechny banky, nebo alespoň všechny, co mám já, nabízejí ke stažení elektronické výpisy. A ty si stahuju a samozřejmě archivuju. Staré papírové výpisy jsem všechny naskenoval a mám je v archivu také v elektronické podobě.
Někomu to může připadat zbytečné, ale jak vidíte na svém příkladě, tak zbytečné to není. Navíc je to i zajímavé, když se člověk může podívat, kolik bral před 20 lety nebo jak se v čase měnila výše platby třeba za elektriku.
radecek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 10. 7. 2020 18:17

Radecek - to je myslim vetsina bank vcetne monety :-) Ze nemaji neomezenou hystorii pohybu. Ale vypisy jsou stazitelne vetsinou dele (nekdo si plete vypisy a pohyby) a i po zruseni ramcove smlouvy lze vypisy pres pobocku banky vytisknout (zdarma nebo za uplatu).

Na vysvetleni tech penez ale nepotrebuje vypisy, doklady potrebuje na dolozeni, ze prijem byl priznan resp. kde byl zdanen :-) Tak to ctu z jeho prispevku.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecek 10. 7. 2020 18:33

vpe:
Já mám běžný účet ve třech bankách (Fio, Equa a mBank) a všechny mají neomezenou historii pohybů (nebo alespoň delší, než je moje historie u nich). Kdysi jsem měl ČS a tam mě ta omezená historie dost vytáčela.
radecek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 7. 2020 23:26

Ladislav 1. píše:Kdyby byla zdaněna francouzská dividenda ve Francii 30% a doma dalších 15% nebo 25%, pak by ji měl akcionář zdaněnou 45% nebo 55% procent. Pak není žádný podvod, když člověk má ty francouzské akcie na kontě v zahraničí, kam dojdou zdaněné 30% a i tak je to moc, když je máme mít zdaněné jen 15% nebo 25%.

Jsi německý rezident a měl jsi v Německu přiznat dividendy z francouzských akcií, ale ulil sis ty francouzské akcie do zahraničí a "pozapomněl" francouzské dividendy v Německu přiznat? Nebo jak to bylo?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod xxiro 12. 7. 2020 08:41

Láďo, to je takový problém požádat brokera a banku, aby mi poslaly výpisy z účtů za požadované období? Pak už jen stačí zvýrazňovač označit barevně částky a předat to berňáku.

Myslím, že když přiznáš o co šlo, bude to nejlepší možné řešení, dost možná i bez sankcí. Jestli si budeš vymýšlet nebo je ignorovat, riskuješ že proti tobě budou uplatňovat mnohem tvrdší postup.
xxiro
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 12. 7. 2020 16:09

Já zas radím zapírat, zapírat, zapírat. :D
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 12. 7. 2020 17:26

Já jsem napsal dnes daňovému úřadu pravdu:

Nevím, kam jsem poslal 2015-2017 z Rakouska kolik peněz.
Jestli to daňový úřad ví, ať mi to poví.
V letech 2015-2017 jsem nebyl povinen dělat daňové přiznání, protože jsem dostával mzdu
a odvody z ní počítal daňový poradce mého zaměstnavatele.
Konto v Rakousku nemám.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecek 12. 7. 2020 18:43

Netuším, jaké jsou německé daňové zákony, ale přijde mi dost divné, že byste neměl povinnost dělat daňové přiznání jen proto, že jste byl zaměstnaný. V ČR vám povinnost podat daňové přiznání naskočí úplně automaticky, pokud máte příjem z ciziny a i u sposty příjmů z tuzemska mimo zaměstnání.
A jestli jste jim to napsal takhle arogantně, tak bych řekl, že si vás pěkně podají. Já bych řekl, že s úředníky kdekoliv na světě se jedná jako s policajtama. Všechno odkývat, být co nejslušnější a pořád se omlouvat. Tím člověk nic nezkazí. Arogance ovšem mívá přesně opačný efekt.
radecek
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka