Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 23. 7. 2020 10:33

''''Ty za ten investovaný čas bys měl víc i na hlavním nádraží na WC anebo s kloboukem před Kauflandem (cca 500,- na hodinu).'''' napsala Vespe

O.K. Tedy prodám moje akcie, pošlu 5 milionů korun na tvoje konto
a budu žebrat o peníze, alespoň 20.000 korun měsíčně.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 31. 7. 2020 09:15

Dnes přišly dividendy Bank of Nova Scotia.

Moje dividendy v červenci: Tesco, Cisco, Bank of Nova Scotia.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tom199 4. 8. 2020 08:18

Ahoj,

mám dotaz na zkušenější - mám brokera XTB a přišli mi dividendy ČEZ, ale zdaněné 35% místo 15%, je to prý kvůli tomu, že mě navenek zastupuje XTB jako firma :// je možné nějak v daňovém přiznání požádat o vratku přeplatku na daních (20%), nemáte s tím někdo zkušenost?? Díky moc za odpověď.
Tom199
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xxiro 4. 8. 2020 10:09

Tom199 píše:Ahoj,

mám dotaz na zkušenější - mám brokera XTB a přišli mi dividendy ČEZ, ale zdaněné 35% místo 15%, je to prý kvůli tomu, že mě navenek zastupuje XTB jako firma :// je možné nějak v daňovém přiznání požádat o vratku přeplatku na daních (20%), nemáte s tím někdo zkušenost?? Díky moc za odpověď.

Můžeš zkusit požádat svého brokera, zda ti dokáže vystavit prohlášení, že jsi konečným držitelem akcií ČEZ a že ti strhli daň 35%. Pak to můžeš zkusit na finančáku.

O jak velkou částku se jedná? Jinak bych asi doporučil přesunout české akcie do FIA, tam tyhle problémy mít nebudeš, pokud je plánuješ držet dlouhodobě.
xxiro
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tom199 4. 8. 2020 11:32

Díky, zkusím to. Nejedná se o velkou částku pro místní milionáře, ale pro mě to je nezanedbatelný... Nevím jestli jdou pozice posouvat mezi brokery, bez toho aniž bych neprodal a znovu nenakoupil, ale to Fio je na české akcie asi fakt nejlepší.
Tom199
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xxiro 4. 8. 2020 14:14

Tom199 píše:Díky, zkusím to. Nejedná se o velkou částku pro místní milionáře, ale pro mě to je nezanedbatelný... Nevím jestli jdou pozice posouvat mezi brokery, bez toho aniž bych neprodal a znovu nenakoupil, ale to Fio je na české akcie asi fakt nejlepší.

Jde to přesunout mezi brokery s tím, že bys jim nadiktoval ISIN, ale je to tak drahé, že to vyjde mnohem levněji, když to u XTB prodáš a u FIO nakoupíš.
xxiro
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 4. 8. 2020 15:09

No to je potřeba se podívat – bývají to řádově stokoruny až nižší tisíce. Nevíme, kolik je objem těch akcií.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 4. 8. 2020 19:32

U fio te zase zkasnou za pripsani dividend. Tusim z castky 0,2% ? Takze 100x mene ;-)

Jak je to u patrie?

Myslenka: Pokud u xtb ty akcie jsou na nejakym xtb kontu a ne na tve jmeno, tak s tou dani nehnes.
proletáři všech zemí…
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod xxiro 4. 8. 2020 20:42

vpe píše:U fio te zase zkasnou za pripsani dividend. Tusim z castky 0,2% ? Takze 100x mene ;-)

Záleží na tom, jak si to nastavíš.
xxiro
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 4. 8. 2020 20:48

U Patrie je připsání dividend zdarma, zase ale násobně dražší nákup a prodej. Takže nejlevněji mi vychází Fio.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 5. 8. 2020 01:31

Ohledně už stržené daně bych se pokud to broker nevrátí poradil s účetní, nebo daňovým poradcem. Stržení za CZ akcii ve vyšší míře než jim je zákonem uloženo by klidně z jejich strany mohlo být považováno za bezdůvodné obohacení. Pokud jde ale o zahraniční entitu stejně jako Degiro, tak je to holt chyba při výběru brokera a jak získat z 35% poměrnou část zpět už bude nutné probrat právě s účetní/daňovým poradcem.

Primárně v ČR XTB a Patria jsou mezi brokery třídy "pasti na poplatky". FIO není o moc lepší, ale v ČR jsem pro CZ akcie vhodnějšího brokera nenašel. U Degiro je sice nižší poplatek, ale vyšší % zdanění dividend. Pro cokoliv zahraničního bych šel do IB a vynechal prostředníka Lynx.
Funkční odkaz pro 5 GBP na Curve, -10% na provizi na krypto Binance,15 USD na Booking.com, Interactive Brokers a 20 EUR na Degiro (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér

Odeslat příspěvekod xxiro 5. 8. 2020 08:17

Poplatky na české akcie na BCPP a RMS nejsou u FIA až tak vysoké a pokud chceš dlouhodobě držet tituly KB, ČEZ, PM ČR a další, ze kterých plynou relativně vysoké dividendy, je to dostačující broker. Pro obchodování v zahraničí bych už volil jiného brokera.
xxiro
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 8. 8. 2020 10:54

Z investice 5.000 € za 20 let dividendy 30.153 €

Kdo koupil na nejnižším závěrečném kurzu roku 2000 = 2,35 liber
dne 13.3.2000 za 5.000 € (x0,611) = 3.055 liber 1.300 akcií British American Tobacco,
dostal do 18.5.2020 dividendy 27.137 liber (:0,90) = 30.153 € hrubého = před daní
Dividendy B.A.T. :arrow: https://uk.advfn.com/stock-market/londo ... /dividends
Některé dividendy nefungují tak dobře, někdy jsou kráceny nebo vynechány
a proto mám 30 různých akcií a za 5 let bude v každé investováno 6.000 € nebo 7.000 €.

Obrázek akcie British American Tobacco v penci
Přílohy
BAT.png
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 8. 8. 2020 19:37

Teď jsem se díval, že vyjádřeno v korunách mi za první půlrok dividendy proti loňsku klesly skoro přesně na 33%; to mi jako náhrada důchodu úplně příjemné není – ale taky jsem se vůbec nezaměřoval na to, aby mé investice měly stabilní dividendy. Jak jsi na tom ty, Ladislave?
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecek 8. 8. 2020 20:16

Tak jsem se schválně taky podíval, jak se mi změnily meziročně dividendy. Pro snazší počítání tedy jen v dolarech. Meziroční nárůst byl za 1. pololetí skoro 29 %. Je ale pravda, že ten růst je z větší části přikupováním akcií při jejich prudkém poklesu v 1Q, z menší části růstem dividend u některých firem. A taky je pravda, že některé mé firmy se rozhodly dividendy snížit či zcela přestat vyplácet, což se výrazně projeví až v druhém pololetí.
Ale připojuji se k otázce na Ladislava. Taky by mě zajímalo, jak to dopadlo u něj.
radecek
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka