Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 2. 2020 21:21

Bože chraň nás od podobných nápadů.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod marekvanek 17. 2. 2020 14:13

Ohledně ETF jsem viděl zajímavé video: https://youtu.be/akH-NE4OcjQ
Zdá se, že rizika jsou poměrně vysoká.
A také zajímavé video ohledně investování do dividendových akcií, což mě přitahuje: https://youtu.be/9bIUsnWp0_k
marekvanek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 17. 2. 2020 16:21

To je video o S&P 500 pokud se nepletu? :-). Chces z toho dedukovat vynosnost nebo rizikovost ETF obecne?

Kuk sem https://finance.yahoo.com/quote/SPY Btw ja tam vidim za 10 let 3 nasobne zhodnoceni (+200%), to je prumernych 20% rocne? Jasne ze ne slozeny urok, ten by byl nizsi, jen zprumerovano od oka zpetne... Oprav me pokud se pletu. Rizika vysoka? Risk je zisk. Kdo nic nedela, nic nema, nic neriskuje. Jasne ze do budoucna MUZE byt vysledek jiny :-)

Tak a ted mi ukaz nejaky kos akcii s cistym takovym zhodnocenim u nejakeho konkretniho investora? o<:)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PredatorVcz 17. 2. 2020 16:52

Moc děkuji...
Já zatím zkusil jen informačně tu FIObanku - jejich aplikaci - demoúčet na měsíc jen zkušebně...
Např. navrhované "BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell B" tam mají (většinou je kupodivu nutné hledat přes zkratky, názvy to moc nenachází), ale takto:
http://www.avnavody.cz/ruzne/foto/01.png
http://www.avnavody.cz/ruzne/foto/02.png
http://www.avnavody.cz/ruzne/foto/03.png
http://www.avnavody.cz/ruzne/foto/04.png
Takže když je tam toho víc, netuším co třeba z toho? SRN poznám, ale někdy to má jiné názvy...

V ČR je u FIO za nákup poplatek 40,- Kč nebo 0,35 %, v USA už ale 8 $, v Německu 10 Euro... to už to USA vyjde levněji :D
A jde nakupovat jen "celé" akcie, ne kousky.

Revolut jsem se díval, ale musel bych mít - jestli to chápu, dva účty - normální a akciový... U všecho je psáno, že se "připravuje"... přijde mi to jako nějaký web, který si teprve někdo založil.

Degiro vychází o dost levněji... to zatím ještě pročítám...

Proč chci dividenda? Nebudu dávat peníze někam, kde z toho nic nebude? Na účtu dostanu 0,5 - 1,5 % dle banky. U některých zde zmiňovaných akcií je to i třeba 7%... Cokoliv je tak lepší než ten běžný spořící účet.
Nákup/prodej akcií nechci (max. prodej, kdyby to šlo do háje, nebo bych nutně potřeboval peníze). Chci nakoupit a "vydělávat", i kdyby jen málo... ale prostě víc, než na spořícím, kde to stojí za nic.
PredatorVcz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suram 17. 2. 2020 16:56

Revolut nefunguje přes web, je to banka v appce na Androidu nebo iOS.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Vasekpasek 17. 2. 2020 17:07

U Revolutu stačí jeden účet, potom se v tý appce nějak podepíše smlouva o obchodování. Jsou tam tři tarify, u obchodování se lišící: zdarma - jsou možné jen 3 obchody měsíčně zdarma, zbytek 28 Kč za obchod, standard - 8 obchodů měsíčně zdarma, zbylé za 28 Kč za obchod, platinum (nebo tak nějak) - obchody zdarma bez omezení. Účet u Revolutu mám a mám tam i pár "akcií". Problém je pro mě jeho důvěryhodnost, na webu (i na zdejším fóru) se to hemží stížnostmi na blokování účtů při poslání větší částky (což je u akcií docela samozřejmá operace), navíc celkově to funguje podle mě ne úplně důvěryhodně a mám dojem, že když se ruští zakladatelé rozhodnou, že na to kašlou a zmizí, že už ty peníze člověk nikdy neuvidí. Mít tam větší obnosy bych se docela bál.
Argument, že chci dividendu, protože nechci dávat peníze někam, kde z toho nic nebude, není úplně korektní. Peníze se dají vložit i do nedividendových akcií a jednoduše vydělávat na jejich růstu. Jde samozřejmě trochu o spekulaci.
Prodávat akcie, když to jde do háje, taky není úplně nejlepší, protože trh většinou ví, že to jde do háje dřív než Vy a bude to oceněno náležitou ztrátou při prodeji.
Jak jsem už říkal, jestliže chce člověk nakoupit a držet kvůli dividendám, nakupoval bych po větších částkách jednou za čas než abych každý měsíc třeba za 2 tisíce přikupoval...
Vasekpasek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pan.Stepan 17. 2. 2020 17:47

Vasekpasek píše:Pravdou je, že třeba takový Gladiš nebo Graham obecně od ETF dost odrazují.

Je vidět, že jste se podcastům Gladiše nebo knize od Grahama (Inteligentní investor) pozorně nevěnoval. Jinak byste věděl, že za určitých okolností oba pánové připouštějí, že investice přes indexový fond je ta nejlepší možná. Konkrétně to uvádějí pro investory, kteří tomu nechtějí věnovat příliš času (jak na studium, tak na správu). Oba uvádějí, že je velmi pravděpodobné, že budou v dlouhém horizontu dosahovat daleko lepších výsledků, než většina ostatních investorů... na toto existuje na webu spousta statistik, stačí hledat. Podmínkou je, že se investor spokojí s "průměrným" výsledkem trhu - pokud někdo věří, že dosáhne lepších výsledků, tak ať se do toho klidně pustí :-) bez intenzivního studia to ale určitě nepůjde.

Ano, Gladiš upozorňuje i na nevýhody jednotlivých indexů a je na každém, aby si toto zvážil (indexů a metodik jejich sestavování je více). Pokud je někomu na obtíž přečíst tuto diskusi, kde je mnoho rozumných návodů, nebo nějaké knížky, investování do jednotlivých akciových titulů by se neměl vůbec pouštět. Můžete věřit tomu, že nějaký pan Ladislav nebo Tonda vyberou rozumné akcie, ale měl byste chápat, proč byste je měl koupit vy? I dobrá firma může být špatnou investicí, když ji koupíte draze nebo nerespektujete přicházející hrozby (např. BMW může být dnes rizikovou akcií, protože v podstatě dochází k transformaci celého automobilového odvětví).
Pan.Stepan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 17. 2. 2020 19:00

Gladiš hlavně říká o indexech blbosti. Zvlášť pikantní je jeho nesmysl o nafukování cen indexovým fondem (tj. argument o nafukování relativních cen v indexu, nikoli o růstu kapitalizace celého indexu).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 17. 2. 2020 19:06

Glafid a jeho Vltava... Pokud on vydelava na fondu, asi nebude doporucovat etf, ne?

Jsky doporucujete ETF a jak je to likvidni, Vanguard?

kdyz tam naleju milion, tak musim cekat 3 roky a zdani se jen ty prirustky za posledni 3 roky nebo jak?
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 18. 2. 2020 12:13

Doporučovat ETF nemusí. Stačilo by, kdyby neříkal, že se "rozjedou" váhy, když si člověk koupí kapitalizačně vážený index. Věci neznalý člověk je pak schopen tvrdit, že čím vyšší kapitalizace, tím větší část firmy si člověk kupuje.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 23. 2. 2020 21:34

Tak jsem zjistil, jak najít na Fio akcie.
Je nutné se registrovat na e-Broker a pak to jde. Jinak se na webu Fio nikde akcie hledat nedají.
Výhodně oceněné akcie dnes mají u Fio pro nákup na německé Xetra tyto symboly:

R.D.Shell B = R6C3
HSBC = HBC1
BHP = BIL
Br.Am.Tobacco = BMT
Allianz = ALV
BASF = BAS
BMW = BMW
Munich Re = MUV2
Banco Santander = BSD2
Iberdrola = IBE1
AT&T = SOBA
Wells Fargo = NWT
Bank of Nova Scotia = BKN
Mitsubishi Corp. = MBI

Všude oznamuje Fio chybně výnos dividendy.

Enbridge neumí Fio koupit na Xetra. Jen na NYSE jako ENB

:?: Nyní zbývá už jen zjistit, zda na konto u Fio chodí britské dividendy zdaněné 0%, když se akcie koupily na Xetra.
Jestli se nepletu, chodily britské dividendy na účet u Fio chybně zdaněné 25% nebo 26,38%, když se koupily na Xetra. :?:
Přílohy
Fio.jpg
Fio.jpg (37.42 ) Zobrazeno 3164 krát
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 24. 2. 2020 11:24

Corona virus a covid 19 vylekaly dnes ráno obchodní automaty a daytradery v Evropě
a tak obchodní automaty a daytradeři prodávají v panice akcie, především akcie bank.
Index DAX je v 11 hodin 3,5% v mínus.
Value investoři mohou zas dnes v panice akcie nakupovat, především akcie bank,
protože jsou několik procent levnější než v pátek.
A já musím několik týdnů čekat na dividendy, abych mohl koupit za 1.000 € akcie Walgreens Boots Alliance.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 24. 2. 2020 17:41

Těch 3,5 % je naprosto zanedbatelných, pandemie je na samém začátku. Jestli se to rozjede po celém světě bez možnosti kontroly, tak to budou spíš desítky procent, spousta zkrachovalých firem, nějaké banky, pár zemí, atd.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod volnicko 24. 2. 2020 18:06

Ladislav 1.:
Mám britské akcie kótované na české burze (AVAST, STOCK). Dividendy chodí nezdaněné. Je to o chlup jednodušší v daňovém přiznání, ale nakonec tu daň zaplatíš stejně.
Samozřejmě zásadní výhoda vůči některým západoevropským státům s vyšší než českou daní.
volnicko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Vladimir99 24. 2. 2020 18:30

Tak u toho Avastu to je trochu nepraktické. V tom případě to daniš podle §8 a v některých případech je nutné platit zálohy na daň z příjmů.
Vladimir99
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků