Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 21. 10. 2023 04:49

SP500-5.jpg

Velký krach předražených akcií 2000-2003 byl dost jednoduchý.
Velký krach předražených akcií, od 2021 do asi 2031, se skládá z několika korekcí, které je nutno sečíst dohromady.
Je nutné sečíst korekci z podzimu 2021 ke korekci 2022 a budoucí korekce k tomu,
aby vznikl hezký krach drahých akcii na 1/3 až 1/5.
Vyřízen může být dnes už krach u akcií Block, PayPal, Walgreens Boots Alliance.
Dosud velký krach mají před sebou drahé akcie: Adobe, Airbnb, Apple, Coca Cola, Hermes int., Intuit, Intuitive Surgical,
Mastercard, Microsoft, Moody's, Novo Nordisk, Nvidia, ServiceNow, Snowflake, Tesla, Visa.
Americké indexy by se měly propadnout na polovinu od 2021 do asi 2031, protože jsou ovládány hlavně 7-14 extrémně předraženými akciemi, které to předražení nevydrží dlouho, když dluhopisy dají 5 % ročně.
Přílohy
Crash-2021.jpg
Crash-2021.jpg (47.69 ) Zobrazeno 7081 krát
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 24. 10. 2023 13:08

Ladislav 1. píše:Velký krach předražených akcií, od 2021 do asi 2031, se skládá z několika korekcí, které je nutno sečíst dohromady.
Je nutné sečíst korekci z podzimu 2021 ke korekci 2022 a budoucí korekce k tomu, aby vznikl hezký krach drahých akcii na 1/3 až 1/5.

Jenže v mezidobí těch dílčích propadů akcie zase rostou. A pokud ten tvůj "krach" potrvá 10 let, tak na tom tak jako tak investoři vydělají. Období růstu jsou historicky delší než období poklesů, takže k hezkému ponížení na 1/3 - 1/5 původních cen nikdy dojít nemusí. Když za deset let dojde v součtu k 50 % poklesu, ve zbytku toho období můžou zase připsat celkem třeba 200 %.

PS: Už jsi ten krach rozšířil z 2021 - 2031 na 2021 - 2041 ... ? :-D Původně to byly snad 3 roky.
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec

Odeslat příspěvekod wikingos 24. 10. 2023 17:01

Peliculiar nebo někdo jiný kdo by mohl odborněji se vyjádřit
Jsem amatér ,investují teprve 3 rok ,portfolio navyšuji a opravuji ,jelikož jsem nakoupil pár blbostí a na moudra z netu/YouTube odborníků ,ale to nevadí nikdy nebylo nic zadarmo a nebude ,potažmo chybami se člověk učí .
Měl bych dva dotazy :
1) pan Ladislav píše svoje moudra skoro všude a pořad to stejné ,akorát ten krach rozšířil na delší období a tím pádem bychom nesměli koupit nic , konkrétně by mě zajímalo ,jak muže nebo spíš proč by ty akcie těch gigantů ,měli takto padnout o polovinu a víc ,když pořád rostou , tržby,zisky ,cena ,cash a chce je víc lidí(myšleno víc lidí obchoduje ) ,kteří mají víc peněz než před 10 lety nebo 20 lety (myšleno výplatu) aapl je teď 172 a googl 132 ,před 10 lety měli kolem cenu 30$ proč by se na to vraceli ?
2) druhy dotaz je na reits v USA ,mám jich pár a jsou hrubo vyklesané ,nic neprodávám ,mám to na vic jak 15 let a peníze nepotřebuji nechám to klidně krachnout , dotaz bych směřoval na společnost MPW nebo spíš na akcii která klesla pod 5$ teď je 4,65$ ona bude vyřazena z NYSE ? Nebo musí udělat nějaký ten revers nebo se bude obchodovat jinde a mě jako majitelů to je jedno ? Zajímalo by mě jak to technicky funguje ,at vím co bude dál ,po krachu v roce 2009 měla cenu 3,62$ a zvedla se za dva roky na 12$ , pokud přežije a sazby klesnou měli by reits se vracet aspoň na hodnoty před covidem ,třeba za 5-10 let ? Dik za info a at se daří všem , i panu Ladislavovi
wikingos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod peliculiar 24. 10. 2023 18:28

@ wikingos: Já nejsem žádný investiční guru, knihu o investování jsem nenapsal. Stock pickingu (výběru individuálních akciových titulů) se nevěnuji. Mám pochybnosti o tom, že právě já bych byl jedním z těch mála vyvolených, kteří dokáží držet krok s trhem nebo ho i překonat, takže mou strategií jsou Ladisovy nenáviděné a nedůvěryhodné ETF, za pomocí kterých nic nevlastním a jen jsem tím půjčil peníze investičním společnostem.

Dál bych jen dodal, že poklesy (krachy) trhu jsou běžné a od poslední finanční krize tu, s výjimkou krátkého covidového období a "stagnace" od roku 2022, žádný dlouhodobější pokles nebyl, víceméně vše jen rostlo. Zároveň v té době byly levné peníze (nízké úrokové sazby), tedy více peněz v oběhu, což vedlo k rychlejšímu růstu cen akcií. Trh je cyklický a po dobách růstu přicházejí etapy poklesů, takže jednou ten pokles přijít musí, jen nikdo neví kdy přijde, jak hluboký bude a jak dlouho bude trvat. Tedy s výjimkou tady Ladise.
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec

Odeslat příspěvekod volnicko 25. 10. 2023 09:24

Ahoj,
ani ja nejsem zadny guru.
1) Rust zisku nemusi byt nekonecny. Klidne muze obchodni model Googlu nekdo disrupovat. Celkove klidne mohou zacit klesat marze americkych firem, ktere jsou nadprumerne. Nebo se muzeme probudit do sveta, kde urokove sazby budou trvale vysoke, vynosy bezrizikovych dluhopisu slusne a pak treba oceneni trhu na PE 24 nemusi byt vecne.

Tim tedy rozhodne nerikam, ze k tomu dojde a ze to bude trvat 20 let. Jen ze teoreticky je mozne vse.

2) Nenasel jsem nic o tom, ze MPW by mela byt vyrazena z NYSE. Ty mas nejake info? Samotny pokles ceny neni pro to duvodem. Ano, nejake burzy treba maji v podminkach, ze pokud klesne cena pod dolar dlouhodobe, tak musi firmy udelat reverse. Pak zalezi na brokerovi. Ale myslim, ze temer jiste by byl reverse bezudrzbovy. 1000 akcii by smenili na 100, pokud by byl 10:1. Maximalne bys mohl resit, co s temi drobky. Jinak obecne korporatni akce po tobe obcas broker chce, ale vzdy tam je nejaka defaultni volba. Jestli chces divi v akciich nebo cash, presun na jinou burzu nebo prodej akcie apod.
volnicko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod wikingos 25. 10. 2023 12:09

Dík za názory obou obchodníkům , volba etf je u mě taky už nastavena ,teoreticky radši míň ,ale zisk ,taky nic nekupovat ze zemí kde vládne totalita/holubník ,z Ruska mám zamrzlé SBRA a z Číny vyklesané BABA ,co je sleduji výsledky ,čísla dobré ,ale amíci je nepustí přes 110$ naštěstí pár kusů a koupených za 130 ,ti co je mají za 250+ to mají horší

Jinak k MPW věřím že se chytnou ,jak sazby budou nižší a udělají čistku , na NYSE by měli být ,myslel jsem že pokud spadnou pod 5$ budou vyřazeni , na této burze je to až pod 1$ po dobu 30 dnů
wikingos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 26. 10. 2023 22:34

Každých 7 až 20 let vznikne takové předražení akcií, že už dále růst nemohou a pak přijde velký krach, kdy normální akcie a index klesnou na 1/2, ale nejvíce předražené akcie klesnou na 1/3 až 1/10. To bylo 1929-1932 a 2000-2003. Dnešní velký krach akcií začal na podzim 2021.
Dnešní velký krach je vyjímka v tom, že se skládá z několika korekcí a bude trvat déle než běžné 3 roky. Já to nazývám ''velký krach akcií 2021-2031''. Ale až se to vyřídí, pak ten název budu muset opravit. Třeba na ''velký krach 2021-2029''. To se dnes neví.
Největší propad kurzů mají před sebou tyto 3x až 6x předražené akcie, i když firmy hezky zvyšují tržby a zisky. Ten propad na 1/3 až 1/6 vznikne jen proto, že se stále střídá podcenění a předražení akcií. A vyvolá to manipulace v internetu od bank a fondů a hlavně snižování a zvyšování úroku od centrální banky FED:
:arrow: Silně předražené + mají propad před sebou: Adobe, Airbnb, Apple, Coca Cola, Hermes int., Intuit, Intuitive Surgical, Mastercard, Microsoft, Moody's, Novo Nordisk, Nvidia, ServiceNow, Snowflake, Tesla, Visa. :!:

Také jsem měl před 23 lety pár fondů půl roku, ale jak jejich kurz klesal a nebyly dividendy, fondy jsem prodal.
Pak jsem zkoušel spekulovat podle technické analýzy.
:idea: Nakonec jsem se stal majitel 30 podniků, bank a pojišťoven na doživotí a když každý z nich posílá dividendy, celkem asi 85x ročně, netrápí mne, jestli je 1/5 těch akcií dnes v mínus. Kdo chce vlastnit podniky až do konce života kvůli dividendám, neprodávat s výdělkem, ale nechat syny všechno dědit, ten se nemůže trápit, když je 6 akcií ze 30 akcií v mínus. Protože nebudou asi nikdy prodány, pokud jim nebude hrozit bankrot.
Mně nevadí moc ani snížení dividendy BMW, Shell a Wells Fargo. Já je neprodám kvůli snížení dividendy.
:-| Mně vadí jen snížení dividendy AB InBev. Koupil jsem před lety s dividendou asi 4 % a dnes je dividenda jen asi 0,5 %. Ale patří mi pivovary po celém světě a to je dobrý pocit. A silně snížená dividenda může silně růst, jestli fima změní šéfa a ten na to přijde, že akcionáři chtějí dividendu 5 % a nejen 0,5 %.

:idea: S ETF jsi půjčil peníze jedné investiční společnosti a žádný podnik ti nepatří.
Já bych nepůjčil milion korun, nebo cokoliv, na 20 let, nějaké investiční společnosti.
Kdybych měl milion korun, koupil bych různé akcie s dividendou nad 5 %.
Nechci překonat index, ale 2022 jsem ho překonal. Americký index klesl -19 % roku 2022, ale moje portfolio rostlo asi +4 % a kdybych do toho vrazil všechny dividendy a platby spin-off, bylo by to asi +6 %. Já ale nepotřebuju růst. Chci vlastnit 30 firem doživotně kvůli dividendám.

2022-2024 bych koupil levně na stálo s dividendou nad 5 %.
Allianz, BASF, BMW, Bank of Nova Scotia, Enbridge, British American Tobacco, HSBC, BNP Paribas, Fortescue Metals, Rio Tinto, AT&T, Walgreens Boots Alliance.
Tam nečekám růst kurzu, ani propad kurzu. Čekám tam dividendu nad 5 %. :idea:
Přílohy
RiesserSee.jpg
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod gotesák 27. 10. 2023 08:22

wikingos píše:taky nic nekupovat ze zemí kde vládne totalita/holubník ,z Ruska mám zamrzlé SBRA a z Číny vyklesané BABA ,co je sleduji výsledky ,čísla dobré ,ale amíci je nepustí přes 110$ naštěstí pár kusů a koupených za 130 ,ti co je mají za 250+ to mají horší

Bábu neprodávej, ta ještě neřekla své poslední slovo.
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/562 ... omiky.html
Já se znova vracím do YINN. Ale je to pákový produkt, takže nic pro vysedávače, lítá to tam. Vysedávači můžou nabrat JD, tam je slušný potenciál. 8-)
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 1. 11. 2023 04:52

Dividendy očekávané v listopadu

1.11. AT&T Inc.
3.11. British American Tobacco
15.11. Procter & Gamble
24.11. Tesco PLC

:( Kde hledat termíny dividend = https://www.dividendmax.com/ :)
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 3. 11. 2023 21:20

Obstarej si 30 podniků z celého světa pro dividendy v důchodu!
30 akcií pro dividendy na stálo ze zemí: Španělsko 1x, Belgie 1x, Japonsko 2x, Austrálie 2x, Kanada 2x, Francie 2x,
Británie 4x, Německo 6x, USA 10x. Nic bez dividend.

Vždy mám velikou radost, když akcionář z Evropy nemá jen samé akcie z USA. Je to veliká hloupost, když Čech má jen akcie z Čech, nebo jen akcie z USA. Hloupé je také mít akcie ze zemí třetího světa. Copak si akcionáři z Čech neuvědomují, že USA je totálně bankrot, a není schopné zaplatit mzdy a důchody úředníků bez stálého zvyšování státniho dluhu? Nebo si myslí, že akcie podniků nemají nic společného se zadlužením státu?
Já myslím, že Evropan v důchodu by neměl mít samé dividendové aristokraty z USA, ale sympatické podniky z celého světa a cítit se jejich majitel, být s nimi navždy ženatý a neprodat je ani při snížení dividend.
Prodávat akcie, když dividenda nebyla zvýšena, nebo byla snížena, považuju za dividendovou spekulaci a za amatérství.
Akcionář nebude šťastný s nesympatickými dividendovými aristokraty. Akcionář bude šťastný ženatý až do konce života se sympatickými podniky a promine jim jednou za 10 let snížení dividendy.
Přílohy
dividend-stocks.jpg
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 7. 11. 2023 14:20

Rozumíš německy? Nejvíce sympatický německý Youtuberák Thomas Anton Schuster von Landshut (54 starý) kupuje akcie od svého 14. roku. Dnes, po 40 letech praxe, má jen 15 akcií a chce je držet navždy kvůli dividendám. Nemá žádné populární akcie: Apple & Microsoft, ne. Chce držet navždy Siemens. Dostává více než 100 000 EUR čistého dividend ročně, a přesto prodává semináře chudým začátečníkům za 50-250 EUR, které by mohl už nabízet zdarma.
:idea: Kupuje akcie s P/E < 15, P/B < 2, dividendový výnos > 3 %. ROE > 10 %. ROS > 5 %. Nízké zadlužení podniků. Podniky zvyšující zisky a tržby. On nekupuje levně nové akcie, ale přikupuje těch starých 15 akcií, které už drží léta.
Sympatické německé Video 49 Minut. :idea: https://youtu.be/aBBZOS5kfE4 :idea:
Přílohy
Video.jpg
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod drummond 7. 11. 2023 15:01

Bože, to je zas takový "krásný příběh", přitom kdyby se někdo jen trochu zamyslel a počítal u toho, tak je to celé takové obtížně uvěřitelné.

Aby dostával divedendy téměr 100 tisíc EUR ročně po zdanění při zohlednění obvyklé divedendy firem, které zmiňuje jako Siemens apod., kolik tak asi dělá jeho portfolio? Vychází mi to na 3,2-3,5 milionu EUR.

S ohledem na jeho věk, při průměrném řekněme 3% dividendovém výnosu za 30 posledních třicet let mi z toho vychází, že ve svých 25 letech musel začít s porfoliem vyšším než 1 milion EUR.

To si jako od svých 14, kdy s tím údajně začal, do těch 25 vydělal jak? 1 mil EUR....

Takže patrně zdědil po otci a jeho spediční firmě jeden milion eur, ten vhodně investoval do dividendových akcií a teď má, co má, a je super cool, že to takto má.

Ale prosím nedělejme z toho tady skvělou success story, když někdo v 25 letech dostane jako startovní balíček 1M EUR, není zas tak těžké dosáhnout finanční nezávislosti (když to přeženu ad absurdum, tak kdyby to nechal na spořáku, tak je celkem v pohodě aniž by se jakkoliv obtěžoval). Takže to fakt není vhodný příklad budování portfolia běžného investora, který začíná s pár tisíci EUR.
drummond
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 7. 11. 2023 16:56

Bohatý Čech je spokojen, když dostane 12.000 € ročně čistého z dividend.
Nikdo nemusí mít 100.000 € ročně čistého z dividend.
Nesmírně důležitá věc je, že nemáme držet příliš dlouho populární akcie, které se silně předražily a hluboce se propadnou.
Ty měly být 2009-2012 koupeny a na počátku Corona krize, koncem 2019 kompletně prodány, 15 % pod maximem.
Nikdo by neměl držet do dnes akcie: Adobe, Airbnb, Apple, Coca Cola, Hermes int., Intuit, Intuitive Surgical, Mastercard, Microsoft, Moody's, Novo Nordisk, Nvidia, ServiceNow, Snowflake, Tesla, Visa. ¨
Na stálo pro dividendy v důchodu (a pak je zdědí syn a dcera) se vyplatí držet jen nepopulární akcie,
které málo rostou a málo se propadnou.
:idea: Důležité je vědět, že pan Šustr z Landshutu kupuje akcie s P/B pod 2, s dividendovým výnosem nad 3 %. :idea:
Na obrázku je 30 akcií, které já chci držet pro důchod z dividend.
Přílohy
30-buy-more.jpg
30-buy-more.jpg (75.1 ) Zobrazeno 3659 krát
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod b00n 8. 11. 2023 18:06

Přeprogramujte někdo toho bota, píše tu nesmysly. Že se měly prodat koncem 2019 ??
Koncem 2019 byl Apple $70 nyní $180, Tesla $30 nyní $220, Nvidie $55 nyní $460. Asi to podle Ladi dělám blbě, když je ještě držím. :D
b00n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 9. 11. 2023 14:27

U.H. = umělá hloupost. U.I. = umělá inteligence. Umělá blbina. Umělá slezina.
:) Mladí spekulanti z celého světa si nechají hluboko propadnout předražené akcie, na 1/3 až 1/10,
někdy mezi 2021 a 2027, nebo kdo ví, kdy ten dnešní velký krach bude ukončen.
Staří spekulanti si nechali hluboko propadnout předražené akcie už během krachu 2000-2003.
Jistě že měly být prodány předražené akcie na počátku corona krize, 2019 nebo 2020.
A ty bys myslel, že ti poroste Apple, Mastercard, Microsoft, Novo Nordisk, Nvidia, Tesla, Visa,
Bitcoin, Doge Coin, Šit Coin furt víc a víc až na měsíc? :-))
Velký krach akcií je vždy veliká výhoda, když spekulant nepáchá vraždu ani sebevraždu,
ale naučí se pár let po krachu rozumné ocenění akcií s P/B, P/S, P/E, dividendy a value investing. 8-)
Slavný český spisovatel D. Gladiš o tom ocenění akcií napsal pár knih.
Přílohy
sp500-crash.jpg
Ladislav 1.
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka