Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 27. 1. 2019 22:32

vpe píše:To jo ale jak říkám, to by musela být výrazná skoková změna na trhu (u nemovitosti 30-50% nahoru), tedy nepravděpodobná, aby tě motivovala prodat obratem po nákupu (režijní náklady). U akcií to bude méně a na to jsem se ptal - v čem a kolik % musí stoupnout, aby byl prodej beze ztráty?

vpe,

Aspoň o tolik, aby se pokryly náklady.

Mimochodem říkal jsem "až budeš chtít ty peníze spotřebovat". Takže v tom mém myšlenkovém rámci je motivace k prodeji úplně jiná než změna ceny, resp. než zisk či ztráta. Zkrátka až ty peníze potřebuješ, tak prodáš. (Což nemění nic na tom, že (ne)realizovaného (účetního) zisku dosáhneš kombinací změny ceny aktiva a peněžního toku z toho aktiva.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 27. 1. 2019 23:08

Opakuji se: “jake jsou transakcni naklady na nakup a prodej akcie?“ to je co me momentalne zajima! Na jakych trzich jsou jake naklady na drzeni a transakce a na zdaneni divi.

U akcii se vetsinou neprodava, kdyz potrebujes penize, ale prodava se kdyz to klesa a naopak (anebo laikove to tak delaji :-) ale rozumim co mi pises, ale ptam se na neco zcela jineho...

-- 27. 1. 2019 23:11 --

Jack111 píše:I kdybys mel dnes 900 eur mesicne a tohle zvysoval 20 let o deset procent, budou mit za 20 let asi 3000 eur mesicne. Za 20 let, v nemecku? Ti budou hakovat jako kazdej jinej.


No hlavne “a za 20 let moje děti Bill a Joe Konecny budou mít už tisíce eur dividend každý měsíc a nebudou muset pracovat.”, schopny rodic by nikdy nechtel, aby deti nepracovaly a byli z nich potazmo nemakacenkove, a hypotetickych 3000 Eur tezko bude stacit pro 2 lidi Billa a Joeho v Nemecku za 20 let :pozor :pozor

Zato kdyby nakupoval nemovitosti... tam je daleko mensi pravdepodobnost jednak krachu, druhak rustu, nez u akcii, protoze akcie jsou jen papirky, ktere nemohu nijak ovlivnit, muj nazor.

A na prijmy z nemovitosti jde uplatnit odpisy, na nemovitost, na auto etc. Na dividendy z akcii? Asi nic.

Ladislav, koukam ze mas takovehle vysledky:

Wells Fargo +52%
Citigroup -92%
Bank of America -70%
HBOS -62%
Barclays -81%
Royal bank of Scotland -98%
Lloyds -92%
Banco Bilbao -71%
Banco Santander -72%
ČEZ -45%
VALE -60%

To uz asi nikdy nedozenes, ze ne?
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 27. 1. 2019 23:29

vpe: Vzal jsem to jen hypoteticky. Stovky eur, takže 900 a 10% ročně, o tolik dividendy nerostou, ale jestli k tomu přihazuje svůj důchod... Tak za 20 let je to 6000. Takže 3000 pro jednoho. Při průměrné 2% inflaci by to mělo hodnotu 2000 pro jednoho. To na bezpracnej život v německu nestačí ani náhodou. Navíc když budou muset platit nájem, protože jim nenechá byt.

Já s investováním a příjmem z akcií nemám problém. Jen to chce otevřít oči a přiznat si, že na téměř bezpracný (na rozdíl třeba od nájmu) život s příjmem z dividend, je potřeba celkem dost milionů.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 27. 1. 2019 23:54

A co je vlastne bezpracne :-) kdyz mas cisty zisk z bytu 8000 Kc tak jich potrebujes treba 5 a na to take par milionu potrebujes a know how k tomu a bezpracne to neni a pro laika uz vubec ne, ale myslim si, ze je to jednoduzsi.

Problem s Ladislavem je, ze zrejme sam sobe zatajuje pravdu o tech svych realizovanych ztratach https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 307#p94307

Coz v pripade nemovitosti prakticky nehrozi a ty vytrvale rostou (pri dobre koupi).
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 28. 1. 2019 00:00

vpe,

Nemovitosti vytrvale nerostou. Kdyby ses podíval pořádně na indexy, tak bys tohle nikdy nemohl napsat.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 28. 1. 2019 00:20

Nemovitosti mezidekadne rozhodne neklesaji :-) chvili rostou chvili stagnuji... tedy musis si odmyslet bubliny (2008 etc)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 28. 1. 2019 00:28

Teda s tebou začíná být fakt hlína. To je jako říct "akcie sice furt rostou, ale musíš si odmyslet, že občas padají jako prase".
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 28. 1. 2019 00:33

Tady mas ty sve indexy https://www.czso.cz/documents/10180/616 ... ersion=1.1

Neni tam temer zadny propad v krizi na rozdil od akcii na 50% apod... https://www.akcie.cz/kurzy-cz/graf/akci ... 2005-01-01

Ale ja tomu nerozumim tak jako ty.. ale ty stejne jako ladislav neumis odpovedet na otazku
Naposledy upravil vpe dne 28. 1. 2019 00:41, celkově upraveno 1
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 28. 1. 2019 00:40

Až na ten pokrizový propad zhruba 15 - 20 procent.

A to nemluvím o tom, že někteří vykukové si na ty nemovitosti ještě berou půjčky. Kupříkladu 80 % LTV (páka 5:1). To už máme krásný propad 75 - 100 % hodnoty investice. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 28. 1. 2019 00:40

vpe: Podle mě tu bezpracnost splňují právě akcie. Pokud je koupíš, držíš (jako ladislav) a nic jiného neděláš. Ještě lepší jsou ETF, kde ti odpadne i ta práce s neustálým hledáním.
5 bytů, to už je práce. Jedině si na ni někoho najít. Otázka je, jestli se to u 5 obyčejných bytů už vyplatí.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 28. 1. 2019 00:49

Jednadva - opravil jsem ten link na akcii, porovnej propad akcii a propad bytu a pak povidej... paku bys musel brat i na ty akcie, abys to mohl porovnat.

Slo mi o to, ze na cenu bytu vs akcie se muzes v horizontu 10 let vice spolehnout na to prvni, podobne i i na prijem z najmu - alespon je to ma domnenka.

A nedozvedel jsem se ani ty transakcni naklady na akcie jednadvojko :-(

——

Ladislav co pise a co drzi, jenze on pry ty loosy zatajuje na svem webu i ve forech a to je pak tezky... neodpovida na otazky a vsude na fora si pastuje ty svoje texty...

Vynos z ETF je o kolik cca nizsi nez primo z tech akcii?

Chapu spravne, ze tady prodelali skoro 50% kdyz vstup byl 1 milion v 2011 a ted maji majetek za pul mega? https://www.fio.cz/zpravodajstvi/modelo ... a/tradefio
Skoda ze tam neni videt kolik maji cash a kolik staly poplatky (ty jsou jiz odecteny) :-)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 28. 1. 2019 01:12

vpe,

Propad bytů. Přesně o tom mluvím. Zhruba 15 - 20 % v poslední krizi. Je prostě potřeba nemít růžové brýle a počítat s tím.

Každá akcie má náklady trošku jiné. Menší firmy jsou míň likvidní. Na Xetře mají standardizovanou metriku (Xetraliquiditätsmass). V USA bude likvidita větší.

Výnos ETF je nižší než výnos akcií o náklady na správu ETF, ale výhoda ETF spočívá v tom, že dobře rozkládá riziko. Takže ty náklady jsou v porovnání s přínosy zanedbatelné. A navíc to šetří čas.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 28. 1. 2019 01:32

Jednadvojko, ale to bys musel nakupovat na vrchu bubliny (2008), aby se te propad dotknul :-) kdyz nakoupils 2007, tak jsi nepoklesl (dle tvych indexu). Proste - propady jsou (byly) zcela zanedbatelne.

Takze lze jednoznacne doporucit ETF nez jednotlive akcie?
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 28. 1. 2019 01:46

Wow. To mě nenapadlo. Takže ona vlastně žádná finanční krize nebyla. Burza se nepropadla o 50 %. Protože kdybych byl nakoupil akcie před vrcholem a prodal po krizi, tak se mě ta krize nedotkla. To je super. Na to bych nikdy nepřišel. :) :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 28. 1. 2019 11:34

Kdyz jsi nakoupil NM i v 2007 tak to v prumeru uz nikdy nespadlo pod cenu 2007 (viz tve indexy viz priloha), pouze kdybys byl ... a nakoupil v 2008 (kdy uz kazdy soudny vedel ze je bublina), stejne jako nikdo zkuseny nebude nakupovat predrazene nemovitosti v 2017/18 kdyz vi, ze je to bublina... samozrejme kdyz se naskytne vyhodna koupe, proc ne. Me cista navratnost (DzN, KN, FO, poplatky) nemovitosti (z INS z konce 2018) vysla na 11,2 let bez prace a nakladu (plati puvodni vlastnik inkaso a k tomu najem bez najemni smlouvy tedy jakmile prestane platit, muze hned prijit novy najemce), to jest 8,9 % p.a. Po odstehovani lze ocekavat cisty vynos nad 11,6 % p.a. a opet bez nakladu a investic a celkove najemne v urovni normativnich nakladu tj. Prispevek na bydleni vyuzitelny na max. a neni moc realne, ze by vynos mohl klesat, nestalo se mi nikdy ze by byl vypadek najmu apod. a je tam zohledneni inflace, 2018/19 je +2,1% najem navic.

U akcii btc a tak dale to nikdy nevis, u nemovitosti to skoro nejde nevedet. Jasne, juggler pise jak sve akciove portfolio navysil v radu 1000 procent, no ale kolik casu tomu venoval a jak to lze overit? 12 hodin denne?
Přílohy
207F9B02-0F97-4CFC-B31C-6613405D31FE.jpeg
Indexy
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků