Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 27. 2. 2019 09:38

Chceš být obchodující spekulant nebo dividendový investor?

""Je jiste fajn, ze tato spolecnost s linym rustem zisku a nijak prevratnou dividendou (a jeste blbe danenou) se konecne vraci zpatky na slusnejsi cenove urovne. Pred tremi roky jsem ji kupoval - 5.ledna 2016 za 67,32 Eur. Takze nic moc, spousta akcii za tu dobu vyrazne posilila."" napsal Pavel

Zrejme chces kazdou tvou akcii za par let prodat s vydelkem a proto potrebujes vsude rust kurzu. Dividendy nejsou nic pro tebe, protoze jsi na burze obchodujici spekulant.

Ja naopak jsem rad, ze akcie BASF klesla a mohl jsem ji levne prikoupit.
Koupil jsem ji pred lety snad s 3,5%ni dividendou a nedavno prikoupil s 5%ni dividendou.
To je prece nadhera, kdyz akcie klesne do minus a muze se levne prikoupit s 5%ni dividendou.
Take z toho duvodu levneho prikoupeni byly moje dividendy 2018 o 15% vyssi nez 2017.
K cemu je mi hezky rust akcii Procter & Gamble & Johnson, kdyz je nemohu levne prikoupit?
Pro mne jsou nejlepsi ty akcie, ktere nerostou v kurzu ale v dividendach. Mych 25 akcii chci drzet az do smrti pro dividendy a nekolikrat kazdou levne prikoupit, aby vklad 6.000 € vzrostl na 10.000 € u kazde akcie jen pridanim penez budoucich 20 let.
5%ni dividenda zdanena 26,38% je lepsi nez 3%ni dividenda zdanena 15%.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod treborit 27. 2. 2019 10:46

Fandim ti, rozhodne lepsi nez cpat penize do chlastu. Sance, ze i s takto hloupym pristupem neco rozumneho zbyde je velika.
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 27. 2. 2019 11:07

Ladislav 1.,

A když zítra umřeš, tak co budou mít tvoje děti z toho, že zdědily akcie, které mají malou hodnotu? A co když ten nákup trefíš stejně špatně jako Krúpa? Měl by sis koupit index a nedělat blbosti tohoto typu.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 27. 2. 2019 18:52

Ale i kdyby to melo hodnotu, stejne to po nem ddic proda jen aby mel cash ted hned, takova je prece vychova chci barak ted hned tak se zadluzim na 30 let naco cekat...

Stara skola je dns prezitek.

Takze i kdyby nakrasne vybudoval portfolio, je velmi vysoka pravdepodobnost ze az umre tak to obratem ruky prodaji.

Takze je k diskusi, jestli neni spise hloupa strategie budovat jako nizsi nejnizsi vrstva neco pro potomky, jim to nepomuze (naopak) a me taky ne... to si mohou dovolit multi milionari a miliardari :-) anebo snad mate pocit, ze kdyz detem neco naskudlite, ze z nich budou lepsi zodpovednejsi a pracovitejsi lide?
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 27. 2. 2019 19:09

Ano, to je ta dnešní mládež. To říkali už staří Římané. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 27. 2. 2019 22:33

jednadva píše:Ladislav 1.,
A když zítra umřeš, tak co budou mít tvoje děti z toho, že zdědily akcie, které mají malou hodnotu? A co když ten nákup trefíš stejně špatně jako Krúpa? Měl by sis koupit index a nedělat blbosti tohoto typu.

Je zajímavé, že lidé jako vy argumentují tím, že Ladislav trefí špatně nákup jedné společnosti z dvaceti nebo kolik jich to má, ale na druhou stranu neakceptují to, že když klesne celý trh, oni jsou se svými investicemi do indexu v háji.
Ano, Ladislav při růstu indexu pravděpodobně tolik nevydělá. Zato při poklesu vydělá víc než vy. A jelikož investuje kvůli zajištění rodiny, je jeho strategie rozumnější. V době, kdy se ekonomikám daří, většinou člověk nepřichází o práci, takže moc zajišťovat nepotřebuje. A naopak, v případě krize se mu hodí těch jeho 15,67 euro z dividend, co nalezne každé ráno pod polštářem.

Jinak jsem se nechal inspirovat a provedl svůj první nákup KHC. Pokud bude dále klesat, ještě něco přikoupím.

-- 27. 2. 2019 21:44 --

vpe píše:Takze je k diskusi, jestli neni spise hloupa strategie budovat jako nizsi nejnizsi vrstva neco pro potomky, jim to nepomuze (naopak) a me taky ne... to si mohou dovolit multi milionari a miliardari :-) anebo snad mate pocit, ze kdyz detem neco naskudlite, ze z nich budou lepsi zodpovednejsi a pracovitejsi lide?

Vycházíte z mylné představy, že jen multimilionáři a miliardáři nevědí co s penězma. Já nejsem ani jedno (sám bych se co se příjmů týče nazval průměrným Čechem) a stejně své přebytky do akcií ukládám. Sobě tím nijak neubližuju, protože nevím, co bych si měl pořídit. Bydlím si ve vlastním, jezdím novým autem, sedím u počítače, který mi vyhovuje, a jím, co mi chutná.
Ano, je tu riziko, že mé děti se ukáží hloupější, než si myslím, a po mé a manželčině smrti dědictví rozfofrujou. Ale to už mě asi trápit nemusí. To je jejich volba.
Navíc dneska "děti" dědí většinou až v okamžiku, kdy jsou sami skoro v důchodu, takže dědictví je už moc zkazit ani nemůže.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 27. 2. 2019 23:38

radecekh,

Dělal jste někdy optimalizaci? Konvexní programování? Vázané extrémy? Znáte jednodobý CAPM nebo složitější modely + statistické metody pro empirické odhady parametrů (beta, střední výnos)?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pan.Stepan 28. 2. 2019 13:59

Každý zastáváte jiný druh investování - někdo si věří a vybírá konkrétní akcie; někdo raději vezme celý index, se kterým bude mít statisticky většina běžné populace daleko lepší výsledky. W. Buffett patří do první skupiny a v dlouhém horizontu překonává index - pokud si pan Ladislav nebo někdo jiný myslí, že to dokáže taky, tak ať jde klidně touto cestou :-) jsou to jejich peníze.

Jinak nějaký statistický metody při obchodování s akciemi ještě nezaručují úspěch. Přesvědčili se o tom třeba pánové z Long-Term Capital Management a ty byli úplně někde jinde, než zbytek (nejen) tohoto fóra. Problém lidí využívající "akademické" přístupy je v tom, že nikdy reálně neobchodovali (ziskově, dlouhodobě). Kolik znáte profesorů ekonomie, ze kterých se stali dolarový milionáři/miliardáři díky obchodům na burze?
Pan.Stepan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 28. 2. 2019 14:43

Pan.Stepan,
Pan.Stepan píše:Každý zastáváte jiný druh investování - někdo si věří a vybírá konkrétní akcie

Já si věřím dostatečně, ale stockpicking nedělám, protože na rozdíl od tebe vím, co nemám dělat.

Dolarových milionářů je mezi akademiky habaděj. Korunový miliardář je třeba Mgr. Karel Janeček, MBA, Ph.D. z RSJ. Teď už asi na MFF UK neučí, ale dělal tam tuším kurzy zaměřené na stochastiku. Kdybys nebyl líný, tak ses ho na to klidně mohl zeptat sám, dřív než jsi zveřejnil svůj trapný a hloupý příspěvek. Dolarový miliardář je např. Asness. To není stricto sensu akademik, ale píše zatrachtile akademické články. :) Ve správě aktiv působí Shiller, Thaler, Fama aj.

LTCM je krásný příklad, že na kapitálovém trhu není nikdo prorokem. Podobně jako jím není ani pan Krúpa nebo pan Buffett. Viz jejich výborná investice do KHC, kterou můj milý předřečník chutě přikoupil. Tímto mu přeji mnoho zdraví a šťastná léta. :)

Aneb jak se říká v Havlových Mlýnech: "Hoši, hoši, hoši..."
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 28. 2. 2019 14:51

Obraz: Eva a Adam si užívají dividendy z akcií.
Přílohy
Barbados.jpg
Obraz: Eva a Adam si užívají dividendy z akcií.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 28. 2. 2019 16:21

Tak asi nikdo z nás nemá k dispozici nějaký sofistikovaný aparát na oceňování akcí. Může nás ale uklidnit, že ti velcí obchodníci ho mají, takže by v podstatě aktuální cena měla odrážet ideálně stav znalostí o dané akcii. Zjednodušeně řečeno, ať si vyberete cokoliv a na základě jakékoli úvahy, výsledný zisk by měl statisticky dopadnout stejně.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pan.Stepan 28. 2. 2019 18:40

jednadva píše:Já si věřím dostatečně, ale stockpicking nedělám, protože na rozdíl od tebe vím, co nemám dělat.

Je více investičních přístupů a každému holt vyhovuje něco jiného. Pokud z mého příspěvku někdo usuzuje, že preferuji stockpicking před kopírováním indexu, špatně si můj příspěvek vyložil. Nemyslím si, že jedna nebo druhá skupina je lepší... i B. Graham ve svojí knížce Inteligentní investor doporučuje oba přístupy a každý jiné cílové skupině investorů.
jednadva píše:...korunový miliardář je třeba Mgr. Karel Janeček, MBA, Ph.D. z RSJ.

Doporučuji zjistit, jakým způsobem tento pán svoje peníze vydělává. Já to trochu chápu jako využívání "chyb systému" (v podstatě jako doping ve sportu), ale je to můj osobní názor... uvidíme, jestli dříve nebo později mu do obchodu nezasáhne nějaká autorita. Jeho přístup je pro běžné investory naprosto nerealizovatelné :-)
jednadva píše:Podobně jako jím není ani pan Krúpa nebo pan Buffett. Viz jejich výborná investice do KHC, kterou můj milý předřečník chutě přikoupil. Tímto mu přeji mnoho zdraví a šťastná léta.

Nelze pohlížet na jednu investici, ale na portfólio jako celek... každý rozumný investor diverzifikuje. Nevím, jak pan Krúpa, ale pan Buffett drží ve svém portfóliu mnoho výkonných akcií (AMEX, Apple, BoA, atd.). Porovnání průměrného zhodnocení S&P 9,7 % vs. BRK 20,5 % (viz Shareholder letter 2018).
Pan.Stepan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 28. 2. 2019 20:34

jednadva píše:LTCM je krásný příklad, že na kapitálovém trhu není nikdo prorokem. Podobně jako jím není ani pan Krúpa nebo pan Buffett. Viz jejich výborná investice do KHC, kterou můj milý předřečník chutě přikoupil. Tímto mu přeji mnoho zdraví a šťastná léta. :)

Možná byste si měl pořídit brýle. Nikdo si tu KHC nepřikoupil. Tedy alespoň se tím nikdo nepochlubil. Já je nikdy nevlastnil, teď se mi zalíbily, tak jsem do nich vrazil 1000 dolarů. Jen jsem konstatoval, že pokud by ty akcie dál klesaly, tak bych ještě nějaké přikoupil.
A koupil jsem je kvůli dividendám. Po snížení ceny i dividend nesou víc jak 4 % čistého. To je moje motivace ke koupi. Je to zavedená firma, s malým rizikem krachu. Současná korekce i odepsání 15 miliard ztráty svědčí o tom, že sice firma zaškobrtla, ale svůj problém řeší. Tržby se nepropadají, zákazníci neutíkají. Jestliže neklesají tržby, ale klesla cena akcií, znamená to větší stabilitu výnosů do budoucna. A to, že existují velcí akcionáři, kteří do té firmy nastoupili za vyšší pořizovací cenu než já, znamená, že budou mít do budoucna o to větší snahu tu firmu vytáhnout nahoru.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 28. 2. 2019 20:41

Nikde není dáno, že ty 4% budou i nadále, nebo že nějaké dividendy vůbec budou :-)
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 28. 2. 2019 20:52

radecekh,

Tak Pavol to zatím nikam nevytáhl. A Warrenovi to taktéž moc nejde. To se tu snažíme sdělit, Mlho. Takže vaše/tvoje logika selhává hned od počátku. Můžou se snažit, jak chtějí, ale může jim to taky být houbičky platné. :) Proto jak moudře pravil předřečník, je nutné tvořit portfólia a nedívat se na věci tak, ehm, izolovaně. Jsem rád, že mi to někdo konečně vysvětlil, poněvadž nevím, co bych jinak dělal.
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka