Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 4. 4. 2019 11:39

Jenže nebýt těch "amatérů", tak by sis musel začít hledat nějakou normální práci...
Kolem.jdouci
Nadšenec

Odeslat příspěvekod MiASX 4. 4. 2019 13:26

Bych presel jen na druhou stranu zakona. 8-)
MiASX
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Monostatos 4. 4. 2019 16:40

Na internetu pisou, ze pro jednotlivce nerezidenty je od 2018 srazkova dan ve Francii 12,8%.

As a general rule, dividends paid to non-residents are subject to a 12.8% withholding tax for individuals or 30% withholding tax for companies. The Finance Act for 2018 provides that the withholding tax applicable to companies on dividend payments will be aligned to the French corporate tax rate as of January 1, 2020 (see Tax Rates). Until January 1, 2020, the applicable tax rate remains 30%.
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 5. 4. 2019 08:54

Srážková daň je 10 % podle smlouvy. Zbylých 5 % by se asi dodanilo v ČR (prostý zápočet). Ale problém je prý v prokázání rezidentství, resp. refundaci: buď je to drahé (refundace, přes brokera), nebo lidé neví, kam mají poslat potvrzení. Zní to bizarně, ale takto to tu bylo popsáno. (Francouzský formulář o rezidentství je k dispozici na internetu v různých jazykových mutacích.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Monostatos 5. 4. 2019 13:03

Nevím co na tom zní bizarně: dostat zpátky sraženou daň je v reálném životě skutečně opruz, který nikomu nestojí za to absolvovat. Proto se mluví o tom, že efektivní srážková daň u FR akcíí je 30% (a každý si klidně může autisticky tvrdit, že podle smlovy o zamezení dvojího zdanění je to jen 10%). Pokud to teď bude 12,8%, je to skvělé.
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 5. 4. 2019 13:44

Poněkud už se v tom neorientuju. :) Kolik je teda teď ta daň? Nejdřív mi tu tvrdí dotčení investoři do francouzských akcií Pan.Stepan a Vladimir99, že daň je 35 %, resp. 30 %. Do toho přijde fc70, který mi vynadá, že daň je 30 % a že o tom jen teoretizuju, přičemž o tom zjevně neví o nic víc, ale z nějakého důvodu "utíná" moji diskusi, aniž by cokoli podstatného sdělil. Teď mi zase říkáš ty, že jsem autista, když ti nevěřím, že daň je 12,8 %. :) Jsem potěšený, že jsem tak důležitý předmět zájmu, ale měli byste si v tom udělat jasno.

A ještě poznámka: pokud si vzpomínám, ze strany fc70 tu padla zmínka, že jsme ve vlákně o důchodech. Jak jsem řekl, na důchod bys měl mít naspořeno velkou částku, takže efektivní zdanění by ani za původně diskutované nepříznivé daňové situace, resp. nákladnosti administrativy nejspíš ani zdaleka nedosahovalo oněch 30 % (velká naspořená částka, jen jedno potvrzení = jednorázový poplatek, ale mnoho let čerpání).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Monostatos 5. 4. 2019 14:59

No dan je pro ceskeho rezidenta 10% podle smlouvy s opruzem, fakticky bez opruzu snad 12,8% (francouzska srazka pro nerezidenty).

Pro frantiky pak 30%, ale to nas netrapi
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 5. 4. 2019 17:13

Nejlevnejsi v DAXu (s P/S, P/B, P/E)
Allianz, BMW, Daimler, HeidelbergCement, Lufthansa, Munich Re

Nejdrazsi v Dow Jones (s P/S, P/B, P/E)
3M, Apple, Coca Cola, Home Depot, McDonald's, Merck, Microsoft, Nike, Visa
Přílohy
margin_of_safety.jpg
margin_of_safety.jpg (50.97 ) Zobrazeno 4888 krát
Naposledy upravil Ladislav 1. dne 5. 4. 2019 17:16, celkově upraveno 1
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 5. 4. 2019 17:14

jednadva píše:Do toho přijde fc70, který mi vynadá, že daň je 30 % a že o tom jen teoretizuju, přičemž o tom zjevně neví o nic víc, ale z nějakého důvodu "utíná" moji diskusi, aniž by cokoli podstatného sdělil.
? Neměl jsem zájem „utnout“ diskusi; ať se tu o praktickém danění francouzských dividend klidně diskutuje na 10 stránek. (Koneckonců na to nemám žádnou páku; nanejvýš můžu vyjádřit názor na to, co mně zajímá, a přesně to jsem udělal.)

Chtěl jsem jenom, aby ta diskuse nějak souvisela s praktickou aplikací; jaké číslo ve smlouvě je samo o sobě dost k ničemu, stejně jako je samo o sobě k ničemu, že sazba DPFO je v ČR 15%, když… . Pokud vezmeme 100€ jako daný náklad na vybavení daného potvrzení, tak se to zkrátka fakt nevyplatí. Jestli to někdo udělal daleko levněji, nebo dokáže doporučit brokera, který to udělá dokonce zadarmo / v ceně, nebo je strukturovaný tak, že to není problém, výborně, to tu určitě někomu prospěje. Ale odbýt ty náklady s tím, že formuláře existují, není užitečné.

Co já vím, třeba to celé umíte za zanedbatelné náklady, nebo se živíte tím, že zrovna tohle děláte pro jiné lidi za úplatu; samozřejmě nemáte žádnou povinnost to tu celé všem krok po kroku vysvětlovat, ale zase, co my máme dělat s takovou informací?

ještě poznámka: pokud si vzpomínám, ze strany fc70 tu padla zmínka, že jsme ve vlákně o důchodech. Jak jsem řekl, na důchod bys měl mít naspořeno velkou částku, takže efektivní zdanění by ani za původně diskutované nepříznivé daňové situace, resp. nákladnosti administrativy nejspíš ani zdaleka nedosahovalo oněch 30 % (velká naspořená částka, jen jedno potvrzení = jednorázový poplatek, ale mnoho let čerpání).
V kontextu původně diskutovaných jednotlivých dividendových akcií velkou částku do jedné francouzské nejde doporučit. Jak říkáte, s ETF to může být jiné, ale o ETF to původně nebylo.

Podíval jste se na ten formulář v instrukcích od IB? Musí se tam vyplnit každé jednotlivé datum výplaty dividendy jednotlivě, a musí se vyplnit do 2 let od roku stržení dividendy, tzn. při nejlepším možném čtení (netuším, jestli to stačí) jednou za 3 roky. Žádný jednorázový.

Nejdřív mi tu tvrdí dotčení investoři do francouzských akcií Pan.Stepan a Vladimir99, že daň je 35 %, resp. 30 %. Do toho přijde fc70, který mi vynadá, že daň je 30 % a že o tom jen teoretizuju, přičemž o tom zjevně neví o nic víc, ale … když ti nevěřím, že daň je 12,8 %.

As outlined in the customer agreement, IB holds all shares in street name. For this reason the rate between the dividend paying country (France) and the receiving country (IB LLC US) is 30%
Jo, já o tom houby vím a nemám praktickou zkušenost, ale uměl jsem si najít aspoň tohle. Možná jiní brokeři a jiné struktury by vedly k úplně jinému výsledku, výborně, pojďme se o těch rozdílech, jak je poznat, a kde je to lepší, bavit. Hádat se o číslech bez kontextu nikam nepovede.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 6. 4. 2019 19:36

5 pravidel Benjamina Grahama pro jeho hodnotove investovani:

Zisk spolecnosti by mel v poslednich deseti letech vzrust nejmene o 50%.
Cizi kapital spolecnosti by nemel presahnout vlastni kapital.
Vyhodny je u akcie pomer kurz/zisk = P/E ne vetsi nez 15.
Vyhodny je u akcie pomer kurz/ucetni hodnota = P/B ne vetsi jak 1,5.
Kupte pouze akcie s dobrym vynosem dividend! V dlouhodobem horizontu by dividenda mela rust.

Myslim, ze tato pravidla jsou uz 70 let stara a proto si je muzeme trochu modernizovat. Cizi kapital by mohl byt i 2x vetsi nez vlastni kapital. Nejen cisty zisk ale i trzba by mela rust alespon 50% minulych 10 let. Ale kdyz ne, tak presto koupime akcie BHP a R.D.Shell. P/B by mohlo byt i 2,5, kdyz akcii kupujeme, jinak bychom nektere oblibene americke akcie vubec nikdy nekoupili.
Ben Graham taky kupoval akcie pro sve klienty s potencialem rustu behem 2 let. Zatimco my kupujeme casto jen akcie pro sebe na dividendy budoucich 30 let. Proto muzeme mit trochu jina pravidla pro podniky a akcie.

Nemeli bychom ale Grahamova pravidla tak silne modernizovat, jak nesmysl zvany "Modern Graham", ktery si vymyslel Ben Clark. :( :idea: :grr: https://www.moderngraham.com/individual-valuations/
Přílohy
Ben--Graham.jpg
Naposledy upravil Ladislav 1. dne 7. 4. 2019 11:55, celkově upraveno 7
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 6. 4. 2019 22:23

Toho pana neznam. Umrel uz pred 43 lety...

Ad ty rady.... Jo a pak to koupi Kel.. a minoritni akcionare zarizne... to je jedna z moznosti... nebo firma vubec zrusi akcie a ty propadnou, takhle jsem prisel o akcie a divi CEVA prachovice, kdyz jsem se dlouho nestaral...

O2: reklo by se stabilni firma, ja je prodal nekde za 550 a dobre jsem udelal Obrázek

Do toho proste nevidis a to jsem vedel, ze rozprodavaji vsechny nemovitosti a i ustredny apod. Jenze jak mas zjistit, co za tim je a jak to ovlivni divi a akcie?

Dulezite jsou vysledky, tak nahod kolik € jsi za 15 let do toho nasypal a kolik mas portfolio dnes :-) na dnesni ceny si to uz prepocteme sami... Aby to nebylo neco takoveho https://www.fio.cz/zpravodajstvi/modelo ... a/tradefio - to je ztrata snad 70%
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod avathar 7. 4. 2019 09:13

vpe píše:... Aby to nebylo neco takoveho https://www.fio.cz/zpravodajstvi/modelo ... a/tradefio - to je ztrata snad 70%

Aktuální hodnota toho portfolia je 956 tisic Kč. (Musíš kouknout v eBrokeru jakou mají volnou hotovost). I tak je to za 8 let dobry příklad ;)
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 7. 4. 2019 21:07

Ok diky za info. I tak je to provar za ty roky.
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod jednadva 8. 4. 2019 11:31

fc70,

Jedna cesta by se možná nabízela i v tomto případě. Možná by stačilo požádat brokera o potvrzení, že jste skutečným vlastníkem francouzských CP, které broker drží na omnibusovém účtu. To už by nemuselo být tak drahé. Např. DEGIRO si za to účtuje 5 eur. Potom byste k příslušnému ISINu sám bez asistence brokera vyplnil a na francouzský FÚ podal francouzský formulář 5000 o rezidentství.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 8. 4. 2019 15:46

Jak investovat dnes 100.000 € = 2,6 milionu korun do akcii?

""Kdybys dnes dosáhl věku 50 let a zdědil 100.000 € = 2,6 milionu korun,
kolik a jak bys investoval do akcii?"" ptá se člověk v jednom foru.
Přílohy
100-euro-1.jpg
100-euro-1.jpg (47.59 ) Zobrazeno 7304 krát
Ladislav 1.
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka