Fio e-broker a nehorázné skryté poplatky

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod outlier 6. 3. 2013 14:33

Dneska mi "nejvstřícnější banka roku" Fio provedla úplně neuvěřitelnou věc - bez vysvětlení mi z obchodního účtu strhla 18 eur a 6 dolarů. Když jsem se zeptal za co, mailem mi přišla tahle neuvěřitelná odpověď:

Dne 28.12.2012 jste byl informován zprávou do aplikace eBroker o vyhlášení nového Ceníku základních služeb s účinností k 1.2.2013, ve kterém byl zaveden poplatek za on-line data z nově placených trhů (http://www.fio.cz/docs/cz/C_zaklad.pdf - (T) Služby v oblasti poskytování dat a informací). Tento poplatek se účtuje měsíčně, v březnu se Vám tedy zaúčtoval poplatek za únor. Identifikace poplatku je uvedená na záložce Obchody - Poplatek za on-line data s konkretizací trhu a časového období.

Pokud jste neprofesionálním klientem (za profesionálního klienta se obecně považuje jakákoliv právnická osoba a dále fyzická osoba pohybující se v oblasti finančních a kapitálových trhů - podrobnější definice je uvedená v samotné registraci on-line dat na záložce Globální nastavení), poplatek se Vám naúčtuje v případě, že jste v daném měsíci alespoň jednou jakýkoliv tržní on-line údaj zhlédl, ale neprovedl jste daný měsíc na příslušném trhu žádný obchod.


Největší gól je ten, že těch neuvěřitelných 18 eur měsíčně je za Xetru, na které jsem v životě neobchodoval a nejsem si vědom, že bych jakýkoliv online údaj během minulého měsíce zhlédl. Takže z nejvstřícnější banky roku se vyklubali největší vykutálenci, co vám pošlou nenápadnou nepřehlednou zprávu do e-bankingu (žádný email, žádný dopis) a začnou si strhávat cca 570 korun měsíčně. Fakt neuvěřitelné. A teď se ani člověk nemůže bránit proti tomu poplatku za březen, protože na Xetře žádnou akcii nemám, tak ji ani nemůžu prodat. Snad jen všechny akcie prodat a zrušit účet do konce měsíce... Jsem z toho fakt v šoku. Teď jsem zvědavý, co Fio začne provádět ve své bankovní části.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 6. 3. 2013 15:03

Ne že bych se chtěl FIO nějak zastávat, ale jestli jsou zprávy v e-bankingu nenápadné a nepřehledné, tak já jsem čínskej pámbů srandy...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 6. 3. 2013 15:22

TM : on nemluví o ebankingu ale o ebrokeru.

JInak to chce asi v ebrokeru jít do Globálního nastavení a dole v rubrice "Online kurzy z trhů" zrušit povolení.

JInak díky za info, o tomto jsem také nevěděl a strhlo mě to 6 USD za data z USA trhů. Bohužel se to strhlo z USD účtu kde teď nic nemám takže jsem se tím ještě dostal do minusu :-)) Naštěstí převod Fio Banka USD účet na ebroker je pořád ještě zdarma tak jsem zvědavej zítra zda někdo ještě vyúčtuje sankční úroky (o tom už přišel mail kde se teda píše že "můžou vymáhat")
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 6. 3. 2013 15:30

Původní zpráva z 28.12. viz níže. Pamatuju si, že jsem to mezi svátky prolétl očima s doměním, že jako neprofesionální klient nebudu platit nic. Rozhodně tam nepíšou o tom, že za Xetru, kde navíc vůbec neobchoduju, je poplatek neuvěřitelných 18 eur měsíčně. Další věc je, že nepíšou, jak to můžeš zrušit, navíc slušná banka by měla chtít s tak vysokým zpoplatněním služby, která byla od začátku zdarma aktivní souhlas. Asi nebudu jediný, kdo se nechal nachytat. A i když to zruším dnes, tak mi naúčtujou ten šílený poplatek za minimálně dva měsíce. A jako vrchol drzosti mi ještě teď napsali mail, že mám nepovolený debet ve výši 18 eur - nevím, jak můžou v Čechách účtovat poplatek v eurech místo korunách, mým účtem tam nikdy neprošlo ani jediné euro. Jsem fakt neuvěřitelně naštvaný.

Vážení klienti,

dovolujeme si Vám tímto oznámit vyhlášení nového Ceníku základních služeb, jež nabude účinnosti od 1.února 2013.
Předmětem změny Ceníku je implementace nového poplatkového režimu pro využívání tržních dat poskytovaných v reálném čase (tj. on-line). V rámci tohoto nového režimu jsou všichni registrovaní uživatelé on-line dat klasifikováni buď jako neprofesionální uživatel, nebo jako profesionální uživatel, přičemž až na specifické výjimky by naprostá většina zákazníků Fio banky měla být klasifikována jako uživatelé neprofesionální. Neprofesionální uživatelé budou i nadále mít on-line data z trhů BCPP a RMS, tedy z obou tuzemských burz, zcela zdarma bez jakýchkoliv podmínek a omezení. Ze zahraničních trhů budou on-line data poskytována zdarma těm uživatelům, kteří budou svůj účet aktivně využívat, přičemž aktivním využívání se ve smyslu Ceníku rozumí již pouhý jeden obchod v měsíci na příslušném trhu. Zákazníci, kteří účet aktivně využívat nebudou, mají možnost kdykoliv dle momentální potřeby přijímání on-line dat zrušit a v budoucnu opět obnovit.
Bez registrace k odběru on-line dat budou každému zákazníkovi poskytována tržní data zpožděná o cca 15 minut.
Podrobnosti o novém poplatkovém modelu naleznete v Ceníku základních služeb, článek (T).
Nové znění Ceníku můžete nalézt ZDE ( http://www.fio.cz/docs/cz/C_zaklad_130201.pdf )


Zároveň dochází k vyhlášení nových Všeobecných smluvních podmínek pro obchodování s investičními instrumenty, jež nabudou účinnosti rovněž od 1.2.2013. Předmětem změny je pouze zpřesnění formulací, a to zejména v části A., čl. XII. Nové znění všeobecných smluvních podmínek můžete nalézt ZDE.

Váš tým klientské podpory
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 6. 3. 2013 15:33

No vzhledem k tomu že je dnes 6. března tak to musíš vytrpět (a já taky :-)) ještě v dubnu za březen :-)

Jinak ještě jedna věc, zapomeň u Fia na nějaké vyhrožování typu "tak já půjdu jinam" atd. Na rozdíl od UPC, KB, GE, O2, TMobile, RB, Vodafone,..... to na ně neplatí, Fiu je to úplně buřt. I když máš u nich třeba 10 Mega na hotovosti a dalších 10 Mega v akciích, i když jim zaplatíš ročně 100 tisíc na poplatcích za obchody ..... i tak je jim to jedno :-)
Naposledy upravil Akciový Klokan dne 6. 3. 2013 15:43, celkově upraveno 1
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 6. 3. 2013 15:41

Podle mě vůbec nemají právo v ČR účtovat poplatky v cizí měně. Vyhnout se tomu můžu jedině tak, že to do konce měsíce zruším. Ty jestli máš nějaké US akcie, tak je můžeš prodat. Ale on je taky rozdíl 6USD a 18EUR, navíc já prostě nikdy žádnou akcii z Xetry neměl. Říkám si, jestli je na tom Fio už tak špatně, že si musí vydělávat praktikami podobnými voláním na skrytě zpoplatněná čísla atd.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 6. 3. 2013 15:46

Když si pročteš ty podmínky .... kdybych něco měl a ten měsíc to prodal/nakoupil tak nebudou účtovat nic. Ten poplatek není za to, že něco máš z toho trhu, ale za to že se ti to zobrazilo. Stačilo jen aby tě třeba zajímala nějaká akcie a měl jsi zobrazenu její aktuální hodnotu a hned se účtuje. No nic, zobrazení jsem zrušil, USA se teď nevěnuju tak mě jako info 15 minut starý data stačí, stejně je případně beru jinde, protože ty jejich jsou stejně opožděný.
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 6. 3. 2013 15:49

Na Yahoo Finance i na Google Finance jsou tyhle údaje zdarma. Já si ale vůbec nejsem vědomej, že bych si nějakou akcii z Xetry zobrazil, hodně by mě zajímalo, ať mi ukážou log, kdy to bylo. Na americký jsem se koukal, 6 dolarů bych možná ještě zkousl, ale tohle je na mě fakt už vážně trochu moc.
Naposledy upravil outlier dne 6. 3. 2013 15:55, celkově upraveno 1
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 6. 3. 2013 15:49

Akciový Klokan píše:TM : on nemluví o ebankingu ale o ebrokeru.

Číst ještě umím...
Takže z nejvstřícnější banky roku se vyklubali největší vykutálenci, co vám pošlou nenápadnou nepřehlednou zprávu do e-bankingu (žádný email, žádný dopis)
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 6. 3. 2013 15:54

TM : tak to je dobře.

JInak mě by nevadilo těch 6 USD, mě vadí že si to strhli z USD účtu kde bylo 1.50 USD. Všechno si strhávají z CZK kde peníze jsou, toto si prostě strhli z USD :-)))) Teď do rána neusnu abych se dočkal překvapení ze sankčního úroku, který jak píšou "můžou účtovat". Vše proběhlo v rámci jednoho dne tak třeba nebudou.

P.S. jinak se bavíme o majetkových účtech v CZK, USD, EUR vedené v aplikaci ebroker, né u Fio banka v IB.

Člověk musí být pořád ve střehu :D
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 6. 3. 2013 16:41

Fakt lituju, že jsem kdy komu Fio doporučil, nikdy by mě nenapadlo, že jsou to takoví vyčůránkové. Na 570Kč měsíčně za nic by se nezmohla ani ČS s KB a ČSOB dohromady...
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrasz 6. 3. 2013 20:35

outlier se přiznám, že tomu moc nerozumím. Když si ten systém na obchodování co píšeš nepoužíval a ani v něm neobchodoval, tak za co ti byl poplatek naúčtován? Pokud ti poplatek zaúčtovali, tak ti musí být schopni zpětně zadokumentovat a potvrdit zač přesně to bylo...
Ondrasz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod outlier 6. 3. 2013 22:22

Za to, že tu funkci mám v nastavení aktivovanou, alespoň jednou jsem se do systému přihlásil a zároveň v tom měsíci neprovedl žádný obchod. Nejvtipnější ale na tom je, že ta samá data jsou k dispozici v reálném čase např. na Yahoo nebo Googlu zadarmo, když se na to podíváš přes Fio, stojí tě to cca 570 Kč měsíčně. Ať žije naše nejvstřícnější banka s nízkými poplatky.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 6. 3. 2013 22:27

Tak se na to koukej přes Yahoo nebo Google... Nějak jsem si nevšiml, že by tady třeba klienti KB řvali, že platí 3 kila měsíčně za to, co můžou mít u FIO zadarmo.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 6. 3. 2013 23:05

outliner: Burzy chtějí za realtime data platit. To je prostě realita. A je pak na brokerovi, jak se s tím vypořádá. Vesměs to dělají jako Fio, tj. v nějaké formě poplatek přenesou na zákazníka a odpustí mu ho, pokud jim vygeneruje dostatečné příjmy z jiných poplatků. Navíc, Fio je malý broker s mizivou vyjednávací silou, takže si moc vyskakovat nemůže.

Že mají na Yahoo a Google realtime data zdarma (a mám dojem, že navíc ne pro Xetru) je irelevantní, Fio ta data nemůže používat.

Jinak, já tu funkci taky mám aktivovanou, i když ji nepoužívám, v průběhu února jsem se přihlásil, žádný poplatek mě nezapočítali. Každopádně by měli být schopni dohledat/vysvětlit, kdy jsi podle nich ta realtime data použil. Může být, že máš v nějakém přehledu nějakou akcii z Xetry a na ten přehled ses podíval.
lemming
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků