Fio e-broker a nehorázné skryté poplatky

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xxiro 24. 7. 2020 07:47

V platformě to upozornění pro české uživatele je už pár let a v průběhu jara, kdy se u nás začínají objevovat zprávy o výplatě dividend, to většinou opět zdůrazní.

Degiro není broker pro držení čekých akcií, které vyplácí dividendu. Na to tu zatím je FIO s jeho předpotopní platformou e-broker. Zatím tu není nikdo, kdo by ho dokázal nahradit nebo ho donutil aspoň trochu aktualizovat platformu. Ale ono ruku na srdce, my Češi nejsme zvyklí kupovat ETF, akcie nebo dluhopisy na kapitálových trzích. Vrcholem investic pro většinu našeho národa je stavebko a penzijko, které podporuje stát. Bez podpory stát by valná většina z nich zůstala u spořáku.
xxiro
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 24. 7. 2020 11:40

OK, ale...

Ja se ptal a) zda si ten naklad 0,2% muzes odecist z dani a b) jestli xtb take ma 35% sd na divi?

Protoze tusim ze lynx nic za vyplatu divi nebere (a soucasne ale nedela cz akcie).
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 24. 7. 2020 11:46

Koukám na patria.cz, a tam připisují dividendy na účet zdarma.
https://www.patria-finance.cz/proc-patria-finance
Zase mají ale vyšší poplatky za nákup a prodej akcií než Fio, takže to řešení také není.
https://cdn.patria-finance.cz/Sazebnik-PD.pdf
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 25. 7. 2020 15:37

vpe píše:Dobře schované to mají :-) Ale kdyby si udělal DP sám, tak si tenhle náklad může odečíst a požádat o vrácení srážkové daně, ne?

A co Xtb, tam by vyšel nákup a přípis (a zdanění) tabákových dividend jak? U Degiro by bylo zdanění divi ne 15 ale 35% :-(

XTB má poplatek 0,2 % z objemu (nákup a prodej českých akcií), to je tedy moc drahé, když nemá stanovenu max. výši poplatku pro větší objemy. Za nákup českých akcií v objemu 4 melouny by byl u XTB poplatek 8000 Kč, kdežto u Fio kolem 1600 Kč, u Patria minimálně 2800 Kč.

https://www.xtb.com/cz/akcie

https://www.fio.cz/akcie-investice/dalsi-sluzby-fio/kalkulacka-investovani

Připsání dividend ma asi XTB i Patria zdarma, Fio bohužel 0,2 % z objemu.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 9. 2020 12:10

fc70 píše:
jednadva píše:suram: "Příjemce ceny" je pojem z mikroekonomie a označuje aktéra na tzv. dokonale konkurenčním trhu (k němuž se kapitálový trh blíží).
OK.
Na takovém trhu nejde "levně nakoupit a draho prodat".
To z toho nevyplývá. V mikroekonomii je rozdíl mezi cenou a subjektivní hodnotou, z toho vyplývá consumer surplus, a projevuje se to právě individuálním rozhodnutím koupit/nekoupit. edit a pro producer surplus prodat/neprodat
To znamená, že nedovedeš posoudit, jestli je cena vysoko, nebo nízko
Takže tohle taky „z mikroekonomie“ nevyplývá. Může to být pravda, a asi je to pravda pro většinu lidí, ale stejně, jako se prakticky nedá prokázat, že někdo má skutečný nadvýnos, tak se nedá prokázat, že ho nemá.

fc70: Já neřekl, že něco "vyplývá z mikroekonomie" nebo že něco "nevyplývá z mikroekonomie". To jsi úplně překroutil. Nemluvil jsem o tom, co z mikroekonomie vyplývá nebo nevyplývá. Mikroekonomie je věda, která něco zkoumá. Nemluvím o filozofii vědy a ani moc nechci. Já řekl jen to, že na dokonale konkurenčním trhu nejde "levně nakoupit a draho prodat". Nemůžeš si na něm s cenou dělat, co chceš. Cena na tvoji individuální poptávku nebo individuální nabídku vůbec nereaguje. Navíc jsem to spojení dal do uvozovek. Není nejmenší důvod pitvat to způsobem, jakým jsi to začal pitvat.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 14. 9. 2020 14:14

(Proč tu vytahuješ 4 měsíce starou debatu?) Já si za tím vyjádřením stojím.

Každopádně z té reformulace, že svou individuální poptávkou/nabídkou neovlivním cenu, taky nevyplývá, že nemůžu nakoupit/prodat levně/draze. „Cena je výsledek trhu“ a „cena ex post přesně odpovídala DCF za nějaké tehdy platné společenské diskontní míry a ocenění rizika“ není totéž (a a priori se samozřejmě s jistotou neví).
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 9. 2020 14:37

fc70 píše:(Proč tu vytahuješ 4 měsíce starou debatu?) Já si za tím vyjádřením stojím.

Každopádně z té reformulace, že svou individuální poptávkou/nabídkou neovlivním cenu, taky nevyplývá, že nemůžu nakoupit/prodat levně/draze. „Cena je výsledek trhu“ a „cena ex post přesně odpovídala DCF za nějaké tehdy platné společenské diskontní míry a ocenění rizika“ není totéž (a a priori se samozřejmě s jistotou neví).

O jaké "reformulaci" mluvíš? Já přece nikde neřekl, že něco "vyplývá z mikroekonomie". Já řekl, že na dokonale konkurenčním trhu nejde "levně koupit a draho prodat". Podle tebe jde na dokonale konkurenčním trhu "levně koupit a draho prodat"? Jako že nakoupím za 100 a obratem prodám za 110?

-- 14. 9. 2020 15:45 --

fc70 píše:a „cena ex post přesně odpovídala DCF za nějaké tehdy platné společenské diskontní míry a ocenění rizika“ není totéž (a a priori se samozřejmě s jistotou neví).

Co jsi tím chtěl říct? Co je "cena ex post"? A co je "společenská diskontní míra"?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 14. 9. 2020 15:27

To tvrzení vůbec nebylo, že jde „levně koupit a draho prodat“ v krátkém období. Ta debata byla o tom, jestli aktivní investor může najít „levnou akcii“ (tj. atraktivně oceněnou vůči riziku a řekněme plně informovanému odhadu o budoucích šancích (kde „plně“ je obecně víc než „tržně“, např. pokud na trhu je 5 analytiků, kde každý zná jeden dílek skládačky, ale objektivní pravda je všech 5 dohromady)), s tím, že jak byla levná se projeví až v delším období, až se ty budoucí šance realizují. A v tomto kontextu je argumentování „příjemcem ceny“ nevypovídající.

„ex post“ je ze zpětného pohledu (po letech) na to, jak se tehdejší předpovědi vyplnily a na to, jaké byly skutečné cash flow (což je samozřejmě teorie, protože nějaká část těch cash flow je momentální ocenění další budoucnosti).

„Společenská diskontní míra“ je diskontní míra daná / měřená tržním ocenění daného typu nediverzifikovatelného rizika v dané době (jak v čase kolísá). To je samozřejmě trochu definice kruhem, protože diskontní míru můžu měřit jen vůči nějaké předpovědi budoucích cash flow a jejich rozložení, a tento názor trhu nejde přímo změřit, ale prakticky řečeno můžu měřit ocenění širokého indexu za nějakých konsensuálních analytických předpovědí o ziskovosti firem, a dostanu se k tržní diskontní míře asi dost blízko, rozhodně blíž, než kdybych tu diskontní míru chtěl měřit oceněním jedné firmy a analytických předpovědí o ziskovosti té jedné firmy.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 9. 2020 15:54

jednadva píše:suram: "Příjemce ceny" je pojem z mikroekonomie a označuje aktéra na tzv. dokonale konkurenčním trhu (k němuž se kapitálový trh blíží). Na takovém trhu nejde "levně nakoupit a draho prodat". Ale samozřejmě na něm můžeš sestavit špatné portfolio, které nedostatečně řeší otázku rizika, např. nákupem jedné jediné akcie ve velkém objemu.

fc70 píše:
jednadva píše:suram: "Příjemce ceny" je pojem z mikroekonomie a označuje aktéra na tzv. dokonale konkurenčním trhu (k němuž se kapitálový trh blíží).
OK.
Na takovém trhu nejde "levně nakoupit a draho prodat".
To z toho nevyplývá. V mikroekonomii je rozdíl mezi cenou a subjektivní hodnotou, z toho vyplývá consumer surplus, a projevuje se to právě individuálním rozhodnutím koupit/nekoupit. edit a pro producer surplus prodat/neprodat
To znamená, že nedovedeš posoudit, jestli je cena vysoko, nebo nízko
Takže tohle taky „z mikroekonomie“ nevyplývá. Může to být pravda, a asi je to pravda pro většinu lidí, ale stejně, jako se prakticky nedá prokázat, že někdo má skutečný nadvýnos, tak se nedá prokázat, že ho nemá.

Já jsem tvrdil, že na dokonale konkurenčním trhu nejde "levně nakoupit a draho prodat". Na dokonale konkurenčním trhu prostě nejde koupit za 100 a obratem prodat za 110. Dokonale konkurenční trh je mikroekonomický koncept. Aktéři na něm jsou tzv. příjemci ceny. Vůbec nechápu, na co jsi tehdy reagoval a co ti pořád vadí. Ten koncept jsem si nevymyslel já. To je normální mikroekonomická teorie.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 9. 2020 22:59

fc70 píše:To tvrzení vůbec nebylo, že jde „levně koupit a draho prodat“ v krátkém období. Ta debata byla o tom, jestli aktivní investor může najít „levnou akcii“ (tj. atraktivně oceněnou vůči riziku a řekněme plně informovanému odhadu o budoucích šancích (kde „plně“ je obecně víc než „tržně“, např. pokud na trhu je 5 analytiků, kde každý zná jeden dílek skládačky, ale objektivní pravda je všech 5 dohromady)), s tím, že jak byla levná se projeví až v delším období, až se ty budoucí šance realizují. A v tomto kontextu je argumentování „příjemcem ceny“ nevypovídající.

„ex post“ je ze zpětného pohledu (po letech) na to, jak se tehdejší předpovědi vyplnily a na to, jaké byly skutečné cash flow (což je samozřejmě teorie, protože nějaká část těch cash flow je momentální ocenění další budoucnosti).

„Společenská diskontní míra“ je diskontní míra daná / měřená tržním ocenění daného typu nediverzifikovatelného rizika v dané době (jak v čase kolísá). To je samozřejmě trochu definice kruhem, protože diskontní míru můžu měřit jen vůči nějaké předpovědi budoucích cash flow a jejich rozložení, a tento názor trhu nejde přímo změřit, ale prakticky řečeno můžu měřit ocenění širokého indexu za nějakých konsensuálních analytických předpovědí o ziskovosti firem, a dostanu se k tržní diskontní míře asi dost blízko, rozhodně blíž, než kdybych tu diskontní míru chtěl měřit oceněním jedné firmy a analytických předpovědí o ziskovosti té jedné firmy.

Pořád nechápu. Já mluvil o dokonale konkurenčním trhu. Čtu to několikrát, ale mluvíš o nějakém jiném konceptu (viz příklad s 5 analytiky). Na dokonale konkurenčním trhu se předpokládá dokonalá informovanost aktérů, tak proč dáváš příklad s analytiky? Podle mě vůbec nemluvíš o dokonale konkurenčním trhu, ale o něčem úplně jiném - nepochopil jsi můj příspěvek.

Co znamená "nějaká část těch cash flow je momentální ocenění další budoucnosti"?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 14. 9. 2020 23:34

Já mluvil o dokonale konkurenčním trhu. … Na dokonale konkurenčním trhu se předpokládá dokonalá informovanost aktérů
Pokud jsi mluvil o až tak idealizované hypotetické situaci, tak to bylo úplně od věci tehdejší debaty, jestli jednotlivec může v praxi vhodným individuálním výběrem akcií dosáhnout nadvýnos a tvé tvrzení
Jsi příjemce ceny. To znamená, že nedovedeš posoudit, jestli je cena vysoko, nebo nízko.
nebylo podložené (už proto, že suram není dokonale informovaný ;-) ).

Co znamená "nějaká část těch cash flow je momentální ocenění další budoucnosti"?
Že (pokud firma není zlikvidována nebo prodána) víme s jistotou jen minulé cash flow, ne budoucí, takže „ex post“ porovnat dřívější předpověď cash flow se skutečností a tedy to, jak se odhad vyplnil, přesně nejde – přinejlepším můžeme ta budoucí neznámá cash flow odhadnout současnou tržní cenou.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 9. 2020 01:08

Tak výpadek internetu z důvodu údržby sítě už mám snad za sebou… :)
fc70 píše:
Já mluvil o dokonale konkurenčním trhu. … Na dokonale konkurenčním trhu se předpokládá dokonalá informovanost aktérů
Pokud jsi mluvil o až tak idealizované hypotetické situaci, tak to bylo úplně od věci tehdejší debaty, jestli jednotlivec může v praxi vhodným individuálním výběrem akcií dosáhnout nadvýnos a tvé tvrzení
Jsi příjemce ceny. To znamená, že nedovedeš posoudit, jestli je cena vysoko, nebo nízko.
nebylo podložené (už proto, že suram není dokonale informovaný ;-) ).

Dokonalá konkurence je přece standardní teoretický koncept, který určitě znáš. Na dokonale konkurenčním trhu nikdo v dlouhém období nedosahuje ekonomického zisku. Na dokonale konkurenčním trhu to nejde. Na dokonale konkurenčním trhu jsi příjemce ceny. Nejde na něm "levně nakoupit a draho prodat" – to bys musel mít protistranu, která by na tom chtěla prodělat, ale to by bylo v rozporu s racionalitou aktérů. Koncept dokonalé konkurence se na kapitálový trh běžně vztahuje. Není snad až tak překvapivé, že jsem to udělal taky. :) Samozřejmě reálný trh se od tohoto teoretického liší, což jsem uvedl. Řekl jsem, že kapitálový trh se dokonalé konkurenci „blíží“.

Je pravda, že pokud by investor byl zcela informovaný, tak by měl být schopen odhalit cenové nesrovnalosti. To je dobrý postřeh. Kdyby došlo k vychýlení ceny, tak by ho takový investor musel zpozorovat. Na nedokonalém trhu by pak prohrával neinformovaný investor, jakým je např. suram.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 15. 9. 2020 08:11

No ale tohle je celé argument kruhem. Tvé tvrzení je „nejde dosáhnout nadvýnos individuálním výběrem akcií, protože jsme v ideální teoretické situaci, kde jsou všichni dokonale informovaní a nejde dosáhnout nadvýnos“.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 9. 2020 10:02

fc70 píše:No ale tohle je celé argument kruhem. Tvé tvrzení je „nejde dosáhnout nadvýnos individuálním výběrem akcií, protože jsme v ideální teoretické situaci, kde jsou všichni dokonale informovaní a nejde dosáhnout nadvýnos“.

jednadva píše:Samozřejmě reálný trh se od tohoto teoretického liší, což jsem uvedl. Řekl jsem, že kapitálový trh se dokonalé konkurenci „blíží“.

Já řekl, že na dokonale konkurenčním trhu nejde "levně nakoupit a draho prodat". To není žádný "argument kruhem".
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Markil 15. 9. 2020 11:47

suram píše:Docela vysoký poplatek za připsání dividend. :-\

Obrázek Obrázek


A jak se stalo, že dividendy připisuje FIO? Já mám taky PM koupený ve FIO Brokeru (ale už je držím hodně let) a pro diví musím vždy osobně do spořky. Je to bez poplatku.
Markil
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků