Jak spořit pro děti

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Gyd 15. 5. 2013 12:51

Zdravím, nevím, jestli je tohle správné vlákno, zkusím.

Mám dvě děti (2 roky a 2 měsíce), rád bych jim nějakým způsobem spořil. Každému mohu pravidelně dávat 500,- měsíčně.

Zvažovali jste stavebko u Lišky (http://www.cmss.cz/produkty/stavebni-sp ... -deti.html), ale současná nejistota ohledně jeho vývoje nás odradila. Takže aktuálně dávám ty peníze jen na účet k Airbank, abych minimalizoval ztráty kvůli inflaci a hledám radu.

Chtěl bych mít možnost na ty peníze šáhnout, pokud by došlo k nějaké zásadní události (třeba nehoda s vlivem na životní styl). Poradíte?
Gyd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 15. 5. 2013 12:58

Pokud na ne chces prubezne sahat, tak proste sporici ucet. Tam toho vic nevymyslis.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Joezbrna 15. 5. 2013 13:03

Doporučuji nedat na nahodilé rady na internetu a ve fóru, nebo ještě hůře od různých samozvaných "poradců" (to je neologismus pro provizního prodejce finančních produktů), a co nejrychleji se o nakládání s majetkem, spoření a investování něco dozvědět.

Teď mám rozečtenou knížku Všechno je jinak (Pikora, Šichtařová), a myslím, že by mohla být zábavná a srozumitelná i pro neekonomy; mj. je užitečná v tom, že boří pár finančních mýtů z ještě nedávných let. Ale samozřejmě, seriozní literatůry jsou mraky. Celý život dětí je dlouhá doba, věnovat týden, měsíc, nebo i rok základní orientaci a rozmyšlení strategie vůbec není špatný nápad ;-)
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod galan.marten 15. 5. 2013 13:41

Šichtařová s tím svým píchačem, to jsou ***, ***, *** a ***.

K dotazu:
Nejdůležitější je si vyjasnit, za jakým účelem chceš vlastně spořit. To zjevně nevíš, ona už je to taková klasika mezi lidmi.
galan.marten
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 15. 5. 2013 14:01

A myslím, že neuškodí zopakovat, že cokoliv dáš na produkt založený na jméno dítěte se bere jako dar a je jednou pro vždy jeho. Pokud si ho blbě vychováš, tak riskuješ, že je po tobě bude po dosažení plnoletosti chtít, případně se soudit a má velkou šanci vyhrát a ty je pak budeš muset vysolit.

Pokud si chceš zachovat možnost je v případě potřeby použít jinak nebo mu je z jakéhokoliv důvodu nedat, tak rozhodně spoř na své jméno.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 15. 5. 2013 15:21

Se mi líbí, jak speciálně tady na FE většina dopředu uvažuje, že své děti vychová blbě a ženskou, co si najde si vybere také špatně. Kdepak asi bude ta chyba?
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 15. 5. 2013 16:26

spoření na děti: finanční produkt vybírat dle plánované doby spoření, požadované likvidity, požadovaného výnosu a přístupu k riziku

hlavně ne spořící pojistku...
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod mariner 15. 5. 2013 20:54

Chtěl bych mít možnost na ty peníze šáhnout, pokud by došlo k nějaké zásadní události (třeba nehoda s vlivem na životní styl).

Klíčem je, že máš dva protichůdné požadavky:
1, dlouhodobé spoření pro děti - horizont 15 let +
2, finanční rezerva - likvidní

Potřebuješ tři věci:
1, Pojistku kryjící "nehody s vlivem na životní styl" - smrt, trvalou invaliditu v důsledku úrazu a nemoci.
2, Finanční rezervu - 6 - 12 měsíců výdajů domácnosti na spořicí účet.
3, Finance pro děti - vzhledem k horizontu akciové trhy, vzhledem k částce otevřené podílové fondy, co největší diverzifikace, co nejmenší poplatky.
mariner
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 5. 2013 21:18

Jak už bylo napsáno - produkty by určitě neměly být na jméno dítěte, ale na tvoje.
To, jaký produkt si zvolíš záleží na tvém vztahu k riziku, jestli chceš spořit nebo investovat.
Vzhledem k ukladaným částkám v případě spoření nepřichází v úvahu nic moc jiného, než spořící účet, bohužel sazby jsou aktuálně dost dole a mají spíše tendenci klesat: http://www.mesec.cz/aktuality/zavody-ve ... wustenrot/
Určitým kompromisem může být vklad s výpovědní lhůtou.

Pak je tu varianta investování - zde to ale znamená podstoupeni určitého rizika a je otázkou jestli se cítíš na to sám rozhodovat kolik a kam. Můžeš (samozřejmě za úplatu, ať přímo nebo nepřímo v ceně produktů) toto rozhodnuti svěřit i někomu jinému, ale nikdo ti nezaručí, že rozhodne lépe.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod petr.adamek 15. 5. 2013 22:49

kamey píše:Se mi líbí, jak speciálně tady na FE většina dopředu uvažuje, že své děti vychová blbě a ženskou, co si najde si vybere také špatně. Kdepak asi bude ta chyba?

Já nemyslím, že by každý dopředu uvažoval až tak extrémně, jak naznačuješ. Podle mne jde spíš o to, počítat s tím, že se v dlouhodobém horizontu může stát spoustu věcí, které neovlivníš nebo neumíš předvídat. Když si uzavíráš pojistku, také to neznamená že dopředu uvažuješ, že se ti něco stane. Jde jenom o to, že chceš být připravena na situaci, se kterou sice nepočítáš, ale kterou ani nemůžeš úplně vyloučit.

Můžeš mít úžasného partnera, ale nevíš, jestli za třicet let jemu nebo tobě nerupne v bedně, nebo jestli se ve vašem životě nestane něco, co vám vztah převrátí úplně naruby. A může to být něco, co by tě dnes ani ve snu nenapadlo. Můžeš mít skvěle vychované děti, ale i tak se mohou chytnout hloupé party, nebo se "špatně" zamilovat, a je malér na střeše.

Když budu já spořit svým dětem, budou to jejich peníze a jsem připraven jim je poskytnout za jakýchkoliv okolností. I za cenu toho, že budu vědět, že s nimi třeba nenaloží správně. Ale toto rozhodnutí musím učinit nyní, musím s ním být vnitřně ztotožněn a musím počítat s tím, že už s nimi nebudu moci nijak jinak disponovat a ani ovlivnit jejich využití. Pak mi nebude činit problém využít produkt, který bude uzavřen přímo na jméno dítěte. Ale považuji za správné upozornit na úskalí spojené s takovým produktem člověka, který o něm nemusí vědět. A je pak na něm, aby se rozhodl, zda je to pro něj v pořádku, nebo zda to může být problém (např. proto, že s těmi prostředky chce počítat i jako s rezervou pro případ krajní nouze).
petr.adamek
Diskutér

Odeslat příspěvekod alexpraha 15. 5. 2013 23:17

Mám dvě děti a co se narodily, tak jim spořím přes fondy. Široce rozkročené. Např, jednou jsme na vánoce pro ně dostali "dejte jim to na knížku" asi 8000 Kč, prachy jsem utratil a z běžného čtu nakoupil 16 měsíců po osobě vždy po 500 Kč. Odhadem jsme v plusu.
Nejprve jsem nakupoval smíšený fondy, ale to bylo k ničemu, od r. 2000 jen do čistě akciového. nesnažím se časovat trh, jak mám peníze, tak nakupuji postupně.
Dělení bude jednoduché, jak vypadne první dítě z domu, tak prodám polovinu podílů a pak zbytek druhému.
Stavebko je dobré na vybudování nějaké rezervy, rodina by měla mít pár set tisíc korun, ale pak je vždy problém jak ty peníze dál udržovat, aby příliš neztrácely.
Takže naši rodinou rezervu mám v několika českých akciích a fondech. Hodnota sice kolísá, ale i v Q1/2009 jsme byli v plusu. Ovšem je to vysezené, KB jsem nakupoval za 800 Kč, hluboko před r. 2000.
Tím ale neříkám, že je to universální rada. Přece jen to chce být na podobná řešení naladět, mít trochu vzdělání a žaludek. Když v r. 2009 KB padla na 1500 z 3500, tak mne kamarád litoval "ty vole, ty jsi přišel o dva tisíce na akcii", musel jsem mu říci "na každé akci ještě 500 Kč vydělávám". Chce to žaludek a klid.

-- 15. 5. 2013 23:24 --

xtonda píše:A myslím, že neuškodí zopakovat, že cokoliv dáš na produkt založený na jméno dítěte se bere jako dar a je jednou pro vždy jeho.
Pokud si chceš zachovat možnost je v případě potřeby použít jinak nebo mu je z jakéhokoliv důvodu nedat, tak rozhodně spoř na své jméno.

Ano, všechny finanční produkty, co jsou na jméno dítěte je jeho. Předčasný výběr, zrušení apod musí povolit soud.
Jedinou vyjímkou je stavební spoření, to lze založit i na jméno a RČ dítěte, ale vše mohou dělat rodiče, včetně výběru.
alexpraha
Diskutér

Odeslat příspěvekod gotesák 16. 5. 2013 08:54

alexpraha píše:Jedinou vyjímkou je stavební spoření, to lze založit i na jméno a RČ dítěte, ale vše mohou dělat rodiče, včetně výběru.

Další vyjímka je KB dětské konto, výběry rodičů dle vlastního uvážení, bez poplatku za vedení i položky a možná by se našly i další produkty u různých bank.
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 16. 5. 2013 09:19

Oboje pouze do chvile nez sr to diteti nebude libit. Jak praxe ukazala tak i stavebko je ditete a soud vyhraje
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 5. 2013 09:25

PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod xmart 17. 5. 2013 02:07

Ahoj Gyde,

mám pro Tebe jedno velmi elegatní řešení:
Každé 3 měsíce nakup každému dítěti 2 stříbrné uncové mince.

Je to reálné zboží, takže inflace se obávat nemusíš, ani rizika insolvence daného subjektu.
Navíc je to uchovatel hodnoty s velkým potenciálem růstu. Při pravidelných nákupech se vyhneš časování trhu a ještě pak nemusíš řešit žádné případné soudy. Prostě jim to dáš, až na to bude čas.
Fyzická forma tě může odratit od předběžného utracení, protože to už vyžaduje nějakou fyzickou akci přeměnit to zpět na peníze. Takže ideální forma investice pro děti.

A jestli Tě zajímá jak i v ČR se dá zařídit nakup stříbra bez daně, tak se mi ozvi do soukromé pošty.
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Diskutér

Další stránka