Kam s 5-10K měsíčně na 3-5 let?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod czhunter 26. 5. 2013 10:30

Protože žiju skromně, mám i s průměrnými příjmy každý měsíc přebytek cca 5-10K v rozpočtu.

Zatím jsem si ho dával na SÚ v Airbank, kde jsem si poctivě vybudoval obligátní zálohu 6 měsíční výdajové rezervy, pak jsem si tam naspořil ještě 100K navíc, kdybych chtěl třeba koupit starší auto a na koníčky ... ale dál už nemám žádný cíl, navíc úroky na SÚ pořád klesají.

Stavebko mám, tam dávám těch ~20K ročně na max podporu, IŽP mám, ale jen proto, že já platím pouze rizikovku (investiční část zaměstnavatel), důchodové pojištění nemám, ani zatím nehodlám zařizovat, počkám až co se s ním stane za rok po volbách.

Zatím mám v plánu spořit (či investovat?) ještě tak 3-5 let a pak to použít jako základ na nákup nemovitosti.
Ale nevím jak a v čem? Co dává v horizontu do 5 let slušné výnosy s malým rizikem?

Logická volba by mohl být například sytém TV (např. jeden na rok, jeden na tři roky), ale já tam potřebuju peníze pořád přidávat (?)
czhunter
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 26. 5. 2013 11:11

Co třeba spořicí účet s výpovědní lhůtou u Evropsko-ruské banky (12 měsíců s 3,40 % p.a.)?

-- 26. 5. 2013 11:15 --

Případně Sberbank - Spoření na budoucnost na 5 let 3 % p.a. (kde je úroková sazba ale smluvně garantována - při ročním vkladu 6.000 - 180.000 Kč)
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 26. 5. 2013 12:00

To ERB mi přijde jako lepší nabídka, 3,4% p.a. s výpovědní lhůtou 12 měsíců a pokutou za předčasné vybrání 0,5% vybrané částky*, než Sberbank 3% p.a. (sic garantováno) na 5 let (když je docela velká pravděpodobnost, že ty prostředky budu potřebovat už dřív - např. za 3 roky) s pokutou za předčasný výběr "individuálně".

Tedy pokud není ERB z takových bank, které hodlají do tří let zkrachovat a já bych se pak musel dobývat k FPV :)

* jestli správně počítám, tak je to výhodné i kdybych vklad vybral prakticky okamžitě - den po podání žádosti o započetí výpovědní lhůty, pokud tam budou peníze alespoň rok.
czhunter
Diskutér

Odeslat příspěvekod Alcatraz 10. 6. 2013 01:16

jestli seš konzerva nebo penězům nechceš věnovat žádný čas, tak TV, tam nic moc jiného lepšího bezstarostného není.

Jestli tě baví zkoumat a chceš se zdokonalovat, tak taky TV. Ale nahrň tak na dva roky pár tisíc do akcií. Dva roky potřebuješ, aby ses zbavil snahy spekulovat a začal investovat. A mezitím je to dobrá příležitost jak v jednom pochopit peníze, hospodaření firem, ekonomiku a naučit se trochu disciplíně.

Dobrý je, že zatímco po první variantě na tom budeš stejně jako teď, po té druhé máš reálnou šanci, že až si položíš stejné otázky za ty dva roky, tak na ně budeš znát odpověď sám.

V každém případě: "přihazovat" nepotřebuješ. Nehledej produkty na měsíc. Čím dýl pojedeš, tím míň ti bude záležet na lokálních fluktuacích. Co ti měsíčně zbude, dávej na spořák. Až se tam nasbírá dost, ulož to na fixní TV. I víc dlouholetých TV posunutých navzájem o rok, aby každý rok jeden skončil a ty ses mohl rozhodnout, jestli přihodíš a znovu uložíš, nebo s penězi naložíš jinak, bude mít výplatu penež dřív než SÚ s roční výpovědní lhůtou.
Alcatraz
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 11. 6. 2013 13:58

czhunter píše:To ERB mi přijde jako lepší nabídka, 3,4% p.a. s výpovědní lhůtou 12 měsíců a pokutou za předčasné vybrání 0,5% vybrané částky*, než Sberbank 3% p.a. (sic garantováno) na 5 let (když je docela velká pravděpodobnost, že ty prostředky budu potřebovat už dřív - např. za 3 roky) s pokutou za předčasný výběr "individuálně".

Tedy pokud není ERB z takových bank, které hodlají do tří let zkrachovat a já bych se pak musel dobývat k FPV :)

* jestli správně počítám, tak je to výhodné i kdybych vklad vybral prakticky okamžitě - den po podání žádosti o započetí výpovědní lhůty, pokud tam budou peníze alespoň rok.

ERB snížila od 1.6. Na 2,85 %
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod sebl 10. 7. 2013 13:46

Pokusil jste se někdy blíže zajímat o zcela jiné možnosti než je nákup finančního produktu od banky? Pro Váš popsaný případ vhodně například private equity? Odproštěním od finančních produktů lze získat zajímavější a bezpečnější nástroje ke zhodnocení peněz. Ale reklamu na takové nástroje nikde nehledejte.
Naposledy upravil mikicz dne 10. 7. 2013 13:49, celkově upraveno 1
Důvod: hlavně že reklamu na tebe tu najdeme...
sebl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xmart 12. 7. 2013 00:00

Buď se můžete, jako ostatně většina, aniž o tom ví, prospořovat k chudobě.
Anebo, můžete zvolit hmotná aktiva, které inflaci nepodléhají.

Co třeba nakoupit fyzické stříbro. Dnešní ceny jsou hodně pod produkčími náklady.
Jak dlouho, si myslíte, že takové ceny mohou trvat?

Nebo chcete nakupovat předražené akcice nebo dluhopisy na vrcholu?
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 12. 7. 2013 09:42

Předražené dluhopisy na vrcholu? :shock:
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod H.G. 15. 7. 2013 00:24

Vetsinu bych dal na TV(95-97%) a s nejakou malou casti bych neco risknul, napriklad nejaky pamm ucet u nejakeho brokera. Za pul roku bych to proanalyzoval a zmenil procento ve prospech vyhodnejsi pozice nebo nejakou pozici jeste dodal ( za pul roku se muze neco novyho objevit na trhu)a tak porad dokola.
H.G.
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 15. 7. 2013 19:39

Vzhledem ke své přirozené lenosti jsem s tím zatím nic neudělal. Když to nebolí, tak člověk nespěchá.

Asi to dopadne tak, jak píše H.G.
Akorát musím ještě zjistit, co je to "pamm".
A myslíš, že se TV zrovna na 0,5 roku vyplatí?
czhunter
Diskutér

Odeslat příspěvekod H.G. 15. 7. 2013 21:59

Tech prvnich pul roku, bych bral spis jako testovaci obdobi nove strategie, nez jako misto kde bych cekal nejakej super zisk. A za pul roku by se ukazalo kam me to nese. Samozrejme ze TV muzes take rozbit na vice casti, napr. 15% 5 let, 20% na 3 roky 30%na dva roky 15% na rok 10% na rok a pul a 10% na pul roku, v pripade potreby budes mit pristup k casti penez bez sankci za predcasny vyber a jeste navic muzes menit podle aktualnich nabidek umisteni TV. To ze jsou ted takovy sazby na terminakach, se muze brzy zmenit a pak takovy vklad na 5let za necely 4% muze byt pekne na nic a za predcasny ruseni, v pripade zmeny vkladu na vyssi procento, muzes pak zaplatit tolik, ze jsi tam ty penize vlastne nechal na TV zadara. Penize bych zpocatku setril na BU a terminaky delal kazdych 6 mesicu aby byla castka pro TV malinko naakumulovana, byly volne prostredky a nevznikla z toho jen honicka po bankach, na to asi nikdo nema cas. No tak na to koukam ja a ty samozrejme prijmy sve reseni, tahle hra s procenty muze mit samozrejme ruzne varianty, vse je na tobe. Preji hodne uspechu pri hledani spravne varianty.
H.G.
Diskutér

Odeslat příspěvekod alexpraha 16. 7. 2013 16:12

Chceš s těmi penězi spořit, nebo spekulovat? Tři roky jsou krátký horizont - spořit, banka. Spořící účty, termíňáky. Sledovat co je nového, také trochu diverzifikovat, hodnotu ve statisících rozdělit do několika bank. V některé vedlejší diskuzi mají diskutující neuvěřitelný přehled o kolik desetinek je kde lepší úrok. I to stačí. A rolovat jak píše H.G.
Spekulace - v diskuzích najdeš hodně námětů. Zlato, stříbro, drahé kamení. Víno, whisky, známky, umění. Akcie, fondy, komodity, forex.
Tři roky jsou krátká doba na nějakou solidnější investici, i hloupý smíšený fond kolísá a za tři i pět let můžeš být v nepříjemném mínusu.
Je-li horizont delší a je možné jej částečně posunout a počkat na zhodnocení, je možností hodně, ale nejčastěji pro začátečníka je vhodných pár českých akcií a fondy.
Před 10 až 15 lety jsem nakoupil tři fondy ČS, co vznikly z kupónové privatizaci, nyní jsem na dva a půl násobku původní hodnoty, což je 6 až 9% ročně. Ale trvalo to.
V žádné diskuzi nenajdeš nějakou skvělou radu, která Ti přinese zisk 10% ročně, ale můžeš získat inspiraci a po pár letech budeš trochu expert.
A budu upřímný - kdybych věděl, kde 10% p.a. získat - nikomu bych to neřekl :-) oběhl kamarády, vypůjčil si a za tři roky všem pak vrátil skvělých 4% ročně, a šest by bylo mých :-)
alexpraha
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 16. 7. 2013 20:31

alexpraha píše:Chceš s těmi penězi spořit, nebo spekulovat?

Spořit , spekulování nechám někomu, kdo se neuživí prací :D

alexpraha píše:Zlato, stříbro, drahé kamení. Víno, whisky, známky, umění. Akcie, fondy, komodity, forex.

Ničemu z toho ani zbla nerozumím. Možná maximálně akcie technologických firem (Nokia [zrovna tu bych teď koupil, nové řadě Lumia docela věřím], Samsung, Intel) ... to docela sleduju. A umění mám příliš rád, než abych ho kupoval :)

alexpraha píše:V žádné diskuzi nenajdeš nějakou skvělou radu, která Ti přinese zisk 10% ročně

To nečekám, 3-4% nominálního zhodnocení by v dnešní situaci bohatě stačily.
Vlastně mně stačilo 2,5%, kde Air Bank začinal. Současných 1,6% je o ničem.

Asi začnu s 50-100K TV (0,5 a 1 rok) a pak uvidím.
Jestli se dokopu k tomu zjistit, kde a jak se kupují akcie, pak bych šel do té Nokie s nějakou postradatelnou částkou (10K, má to smysl?), pak třeba přidávat další (jiné firmy s potenciálem).
czhunter
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 16. 7. 2013 20:54

Já bych si akcie technologických firem radši nekoupil ani omylem (ač se o technologie taky zajímám), riziko volatility je podle mě příliš významné (tím samým bych se řídil snad i v akciích automobilových firem), ale můj názor považuj čistě za laický (do akcií neinvestuji, nadbytečnou likviditou raději umořím část hypotéky, tam je ten "výnos" přecijen jistější).
Pokud spořit v takovém časovém horizontu, sáhnul bych snad po nějakém rozumném (když se to dá v současnosti ještě vůbec tvrdit) trvaláku v bance (asi Equa s 1,70 % p.a. na 1 rok), něco na trvalák (nebo spořicí vklad s možnosti přivkládání) do nějaké kampeličky.

-- 16. 7. 2013 21:02 --

czhunter píše:Jestli se dokopu k tomu zjistit, kde a jak se kupují akcie, pak bych šel do té Nokie s nějakou postradatelnou částkou (10K, má to smysl?), pak třeba přidávat další (jiné firmy s potenciálem).

Musíš mít uzavřenou komisionářskou smlouvu s obchodníkem s cennými papíry, nejznámejší na našem trhu jsou snad Fio (e-Broker), ČS (Brokerjet) či Patria.
Nakupovat akcie můžes i po kusech, problém je, že celkem dost spolknou poplatky, nejlepší je nakupovat asi po lotech (ale cenově to jsou desítky tisíc Kč, v závislosti od množství akcií v lotu u některých titulů je pak cena třeba i přes 50kKč)
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 16. 7. 2013 21:54

Takže jestli jsem se správně proklikal a chápu to:

FIO nabízí obchodování (např.) přes RM Systém, ideálně pro ně tlačí obchody EasyClick.
Tam je například: http://www.rmsystem.cz/akcie-69662-nokia

Tedy předpokládám 78,2 Kč za akcii, lot je 100 akcií (7820), poplatek 0,29% z nákup (totožný za prodej), tedy celkově bych dnes* akcie Nokie za 7822,6 Kč koupil, nebo za 7777,4 Kč prodal.

To zní rozumně, já se zítra do toho Fia stavím, jestli to tak opravdu je.

* neberu v potaz intradenní výkyv
czhunter
Diskutér

Další stránka