jednadva píše:V jednom příspěvku jsem použil termín "průměrný člověk". Zhruba toto bych si představoval pod pojmem "průměrný investor". (Připouštím, možná špatně.) Průměrný investor = průměrný člověk. Z hlediska příjmů, z hlediska jeho současného majetku, z hlediska majetku rodiny apod. Prostě průměrný člověk s průměrnými příjmy.
Ok, definujme tedy: prumerny investor=prumerny clovek=drobny investor.
jednadva píše:drozden píše:zda se domnivam, ze by nemel drobny investor investovat proporcialne do vsech moznych investicnich aktiv
Ano. Chtěl bych vědět, proč průměrný člověk (= drobný investor) nemá investovat proporcionálně (= podle tržní kapitalizace).
Ptate se na neco, o cem jsem tak uplne nemluvil. Kazdopadne krucialni otazka je v tomto pripade jina. Muze vubec prumerny clovek investovat proporcialne do vsech moznych investicnich aktiv podle trzni kapitalizace? Odpoved zni ne, protoze neni schopen vubec zjistit/urcit cenu takovych aktiv, jako je lego, veterany, vino... V principu neni vubec snadne ani zjistit velikost trhu nemovitosti.
Proto tedy nezbyva nez aproximovat a investovat do velkych, likvidnich a transparentnich trid aktiv (akcie, dluhopisy, komodity, hotovost) a nektere jine zanedbavat. Smeruji tim k tomu, ze realne drzet trzni portfolio nelze, lze jenom nejakou jeho podmnozinu. Tu samozrejme lze drzet proporcialne podle trzni kapitalizace. Ani pak ale neni trznim portfoliem.
Abych odpovedel na otazku, proc prumerny clovek nema investovat proporcialne:
Predpokladejme pro zjednoduseni existenci pouze akcii a dluhopisu. Na konci roku 2012 byla trzni kapitalizace verejne obchodovanych akcii nejakych 53 bilionu dolaru, dluhopisu ~ 80 bilionu. Proc by mel 25lety zacinajici investor drzet pouze 35 % akcii a zbavovat se moznosti vyssiho zisku? Nebo obracene - proc by mel 80lety investor cerpajici rentu drzet pouze 65 % dluhopisu? Nikde neni psano, ze by investor nutne musel chtit dosahovat trznich vynosu. DFA zacinalo se small value fondy prave z toho duvodu, ze maji nejvyssi vynosy, byt za cenu vyssi volatility.
jednadva píše:Přesně totéž jsem si o Dimensional Fund Advisors myslel taky, když jsem se kdysi díval na jejich "core portfolio". Ale Fama říká, že DFA je pasivní správce.
Mate link? Co DFA dela je totiz neco jako 'smart-beta', akorat tomu tak nerikaji. Nicmene viz nize.
jednadva píše:Jak jsem napsal už dřív v tomhle vlákně, mám pocit, že takhle jednoduchá logika (= aktivní investor je každý, kdo se odchyluje od tržního portfolia, tedy portfolia všech aktiv váženého podle tržní kapitalizace) platí jen tehdy, když je jediným rizikem "tržní riziko".
Ve světě, kde platí vícefaktorový model, může být člověk dle mého názoru pasivní investor, ale nemusí zároveň držet tržní portfolio. DFA používá Fama French Three Factor Model.
Pokud tuto logiku dovedete do dusledku, musel byste tvrdit, ze treba Renaissance Technologies (a obecne libovolny kvantitativni fond) je pasivni investor. Nedomnivam se ale, ze pouze proto, ze je nejaka strategie zalozena na pravidlech, je rozumne/vhodne ji povazovat za pasivni investici. Tady se ale nejspise nejake univerzivalni pravdy/shody nedobereme.
Mimochodem, proc by nekdo v takovem svete mel drzet trzni portfolio, kdyz muze mit portfolio zamerne vystaveno value/small faktorum?
Cimz se vracime zpet k tem dluhopisum - ja bych ve svete, kde neni jedinym rizikem riziko trzni radeji investoval do dluhopisoveho fondu, ktery ma kuprikladu nejaka smysluplna kvantitativni kriteria, protoze trzni kapitalizace dluhopisu ma z meho uhlu pohledu zasadni problemy.
jednadva píše:drozden píše:Jestli to ctu spravne, tak je to nesmysl.
Aktivni investori jako skupina nesou stejne riziko jako pasivni investori jako skupina a to proto, ze pasivni investori drzi nachlup to same, co aktivni investori (v ramci tridy aktiv).
Nesouhlasím. Ale možná jsem se nevyjádřil pořádně. Uvedu to názorněji na ilustrativním příkladu:
Jedna polovina investorů (pasivní investoři) se rozhodne držet tržní portfolio tak, že každý z investorů v této skupině drží tržní portfolio a dohromady zase dávají tržní portfolio.
Druhá polovina investorů (aktivní investoři) se rozhodne držet tržní portfolio tak, že každý z investorů v této skupině drží co nejméně různých aktiv, ale dohromady dávají tržní portfolio.
Každý aktivní investor nese víc rizika než kterýkoliv pasivní investor. Aktivní investoři jako skupina proto nesou víc rizika než pasivní investoři jako skupina.
Uz chapu. Zda se mi ale trochu nestastne scitat idiosynkraticka rizika, protoze:
* Pokud "riziko=pravdepodobnost (a priori) skonceni pod prumerem", pak mate pravdu (pred poplatky), protoze ta je pro pasivni investory 0, zatimco pro aktivni rekneme 2/3.
* Pokud 'riziko=pravdepodobnost (a priori) neskonceni nad prumerem' (aktivni investori by jej tak nejspise definovali), pak by kazdy aktivni investor nesl mensi riziko a aktivni investori jako skupina rovnez.