Co s penězi? Prostě klasika :)

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 8. 8. 2016 12:11

radecekh píše:jednadva:
Tedy vím, že příští rok třeba Intel vyplatí minimálně 1,04 dolarů na akcii, zatímco absolutně netuším, jestli ta akcie dneska o tutéž nebo i vyšší částku nevzroste či neklesne.

Pokud má Intel vyplatit dividendu 1,04 dolaru na akcii a držím např. 1000 akcií Intelu, tak čekám 1040 dolarů. Pokud Intel 1,04 dolaru na akcii nevyplatí, ale nechá si peníze na účtě, tak prodám akcie Intelu za 1040 dolarů a jsem na tom stejně (= homemade dividend).*

[*Zanedbám-li rozdíly v transakčních nákladech.]
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 8. 8. 2016 13:04

jednadva:
To ale právě není pravda. Postupné odprodávání akcií bude znamenat prodej za nižší cenu, než je průměr jednoduše proto, že při aktuálně nižší ceně musíte prodat víc akcií. Je to opak kupování akcií, kdy je výhodné nakupovat postupně za stejnou částku a docílí se tím průměrné nižší nákupní ceny, než byl průměr ceny akcií za dané období.
Každý pokles ceny mi vytvoří budoucí ztrátu příjmů, protože mě nutí prodávat větší podíl, než odpovídá zisku. A to je přesně ta vyšší míra rizika. Při poklesu trhu je ztráta vyšší u nedividendové akcie. Je to i naopak, při růstu trhu je vyšší zisk u nedividendové akcie. Ale to většinou nepovažujeme za riziko.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 8. 8. 2016 14:14

jednadva píše:Pokud má Intel vyplatit dividendu 1,04 dolaru na akcii a držím např. 1000 akcií Intelu, tak čekám 1040 dolarů. Pokud Intel 1,04 dolaru na akcii nevyplatí, ale nechá si peníze na účtě, tak prodám akcie Intelu za 1040 dolarů a jsem na tom stejně (= homemade dividend).*

radecekh píše:To ale právě není pravda.

radecekh:
To právě pravda je. Cena akcie reflektuje nerozdělený zisk. Pokud si ta firma nechá peníze na účtě, tak se to projeví na ceně akcie.

Existují sice anomálie, např. 3Com+Palm, ale to jste asi na mysli neměl.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod liborg 8. 8. 2016 18:29

Dividendy oproti kurzu nereagují na poplašné zprávy a nálady trhu .
liborg

Odeslat příspěvekod jednadva 8. 8. 2016 21:33

liborg:
Pokud chcete, můžete si pro mě za mě aplikovat DCA jako radecekh, i když je to nesmysl.

Možná byste ale udělal líp, kdybyste si radši pustil to odkazované video, kde to French polopaticky vysvětluje. Ale když ono dnes bolí nejen myšlení, ale i koukání na pětiminutové video, že...
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod xmart 18. 8. 2016 22:37

Při aktuálních podmínkách se mnoha firmám vyplatí si raději půjčit a odkoupit část svých akcií zpět, než aby vzpláceli dividendu. Také je to samozřejmě výhodnější pro jejich manažery, protože pak mohou své akcie prodat dráž.

Proto mi také dává velký smysl fakt prezentovaný Markétou Šichtářovou: „
Doba je na finančním trhu vše, jen ne typická. Nejsme někdy v ještě celkem „normálním“ roce 2000 nebo 2005. Dnes jsou akcie krutě přehřáté (indexy jsou výš než v přehřátém předkrizovém roce 2008), dluhopisy ještě víc (koupě některých českých či německých dluhopisů přinese nulový výnos), peněžní trh to samé v bledě modrém (vklady reálně úspory znehodnocují).

A nutno si uvědomit, že fondy, ať už penzijní či podílové, jsou vlastně jen variantou kolektivního investování do akciového, dluhopisového a peněžního trhu. Jenomže v tomto prostředí vysokých rizik, ale nízkých výnosů, penzijní ani podílové fondy prostě nemají technicky možnost úspory klientů rozumně zhodnotit.
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 18. 8. 2016 23:00

xmart:
Americké akcie z S&P 500 mají v průměru P/E asi 17, což znamená, že v poměru k ceně generují více jak 5 % ročního zisku. Zdá se vám to v dnešní době málo?
A pak malá poznámka. To, že akcie díky odkupům rostou, neocení jen manažeři, ale všichni akcionáři. A naopak, když akcie vyplácí dividendu, ocení to i ti manažeři, pokud nějaké akcie mají.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 19. 8. 2016 15:27

Mě se Ladislavova filozofie taky líbí. Dívá se prostě na akcie jako podíl na společnosti, která mu vyplácí zisk a ten porovnává s její cenou. Nějaké krátkodobé a mnohdy nesmyslné výkyvy ho nezajímají. Já jsem nedávno prakticky všechno utopil v nemovitosti, ve které bydlím. Až něco opět našetřím, tak se zas na burzu vrátím s podobnou strategií.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 20. 8. 2016 18:48

'''Mi také dává velký smysl fakt prezentovaný Markétou Šichtářovou:''' Iks Mart

'''Doba je na finančním trhu vše, jen ne typická. Dnes jsou akcie krutě přehřáté, indexy jsou výš než v přehřátém předkrizovém roce 2008. A nutno si uvědomit, že fondy podílové jsou vlastně jen variantou kolektivního investování do akciového trhu. Jenomže v tomto prostředí vysokých rizik, ale nízkých výnosů podílové fondy prostě nemají technicky možnost úspory klientů rozumně zhodnotit.''' Markéta Šichtářová

Nutno si uvědomit, že Markéta Šichtářová patří do kuchyně. Podle toho co píše, zřejmě nemá s akciemi nic společného, nemá o akciích ponětí, akcie jsou její nepřítel. Ona vyrábí knihy na běžícím pásu, každý rok vyrobí kilo knih. Jenže měla se omezit na recepty na vaření.
Akcie ČEZ, jestli už někdy viděla v krámu, ty mohla klidně koupit, oproti kurzu 2008, kdy nebyly předražené, stojí dnes třetinu. Tedy jsou extrémně levné a mají potenciál růstu +200%. Bohužel, růst českých akcií závisí na západních fondech. A když je dnes český prezident a ministři české vlády na úrovni jako v Súdánu nebo v Kongu, tak západní fondy se českých akcií bojí, že by bolševíci a podvodníci mohli českou republiku připojit zas k Rusku.
A západní akcie, ty jsou dnes mnohdy taky levné.
P/S = KUV = kurz/tržba, P/B = KBV = kurz/účetní hodnota,
P/C = KCV = kurz/cash flow, P/E = KGV = kurz/zisk.
.......................... P/S ... P/B ... P/C ... P/E ... dividenda
Banco Bilbao ........ 0,9 ... 0,7 ... 0,8 ... 8,0 ... 7,1%
Banco Santander .. 0,7 ... 0,6 ... 0,9 ... 9,0 ... 5,3%
HSBC .................. 1,6 ... 0,7 ... 3,4 ... 11 ... 7,9%
Lloyds ................. 1,6 ... 0,9 ... 4,5 ... 9,0 ... 4,4%
Wells Fargo .......... 2,8 ... 1,4 .... 16 ... 12 ... 3,1%
Royal Dutch Shell . 0,7 ... 1,1 ... 6,2 ... 14 ... 6,8%
Sanofi ................. 2,8 ... 1,7 ... 12 ... 14 ... 4,0%
Tesco .................. 0,3 ... 1,5 ... 6,1 ... 18 ... 0%
BHP Billiton .......... 1,5 ... 1,2 ... 22 ... 20 ... 2,5%
Iberdrola .............. 1,2 ... 1,0 ... 7,4 ... 14 ... 4,7%
Telefonica ............. 0,9 ... 2,4 ... 3,0 ... 12 ... 8,6%