Dotal ohledně investování.

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Inev 10. 1. 2014 20:25

To radecekh : vyřizoval jsi někdy jako PO nějaký úvěr v bance?

-- 10. 1. 2014 19:31 --

Já jen, jestli se bavíme o tom samém. Hypotéka je určena pro koupi nebo rekonstrukci nemovitosti. Pokud chce někdo rozšířit výrobu, koupit novou technologii, nedostane hypo, ale úvěr. A tady jsou zcela jiné podmínky. Takže zapomeň na nějaké sazby pod 5 %, spíše daleko více. Navíc jejich podmínky jsou až brutální.

-- 10. 1. 2014 19:36 --

Ono to není tak lehké. Je třeba si uvědomit, že nemovitosti můžou být zatíženy úvěrem. Neznám podnikatele, který by rád platil daně = účetnictví zrovna neoplívá zelenými čísly. A běžný požadavek je min. 2 poslední daň. přiznání.

http://www.csob.cz/cz/Firmy/Podnikatele ... -uver.aspx
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 10. 1. 2014 21:19

Inev píše:To radecekh : vyřizoval jsi někdy jako PO nějaký úvěr v bance?

-- 10. 1. 2014 19:31 --

Já jen, jestli se bavíme o tom samém. Hypotéka je určena pro koupi nebo rekonstrukci nemovitosti. Pokud chce někdo rozšířit výrobu, koupit novou technologii, nedostane hypo, ale úvěr. A tady jsou zcela jiné podmínky. Takže zapomeň na nějaké sazby pod 5 %, spíše daleko více. Navíc jejich podmínky jsou až brutální.

-- 10. 1. 2014 19:36 --

Ono to není tak lehké. Je třeba si uvědomit, že nemovitosti můžou být zatíženy úvěrem. Neznám podnikatele, který by rád platil daně = účetnictví zrovna neoplívá zelenými čísly. A běžný požadavek je min. 2 poslední daň. přiznání.

http://www.csob.cz/cz/Firmy/Podnikatele ... -uver.aspx

Osobně ne. Z jedné mně známé firmě vím, že když začínali, tak se s nimi banka nechtěla ani bavit, když už jim to frčelo a peníze nepotřebovali, banky se předháněli v nabídkách nízkoúročených úvěrů.
Hypotéka je úvěr zajištěný nemovitostí a je nepodstatné, na co je. Jaké sazby se nechají reálně získat, netuším. Beru to z pohledu vlastníka rodinného domu, který mi říká pane - pokud bych potřeboval peníze, neříkejte mi, že ho pomocí někoho známého nemůžu prodat a okamžitě koupit s využitím hypotéky na vlastní bydlení zpět (a úrok by byl určitě výrazně pod 4 %). A i kdyby ne, tak jsem si cvičně zadal do FIO banky výpočet, kolik by si účtovali za bezúčelnou hypotéku zajištěnou mojí nemovitostí (50 % ceny nemovitosti) a nabízejí mi 6,82 %. Stále méně než 8 %.
To, že firma podvádí v účetnictví taky není zrovna náznak serióznosti. Ono vůbec firma, která nepodniká za účelem zisku, ale jen za účelem zisku majitelů, je odsouzena k zániku.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod vit.spinka 10. 1. 2014 21:40

8% je férová sazba - tolik třeba dal Leo Express (tedy kupon je 7.5%, ale efektivní výnos byl nad 8%, díky upisovací ceně pod 100%). I větší a zaběhnuté firmy se nedostanou o moc níže (pod 6.5%), viz třeba seznam dluhopisů spravovaných J&T.
Není to konzervativní investice a je třeba pořádně znát firmu, která si půjčuje. Ale z nekalých úmyslů či neschopnosti bych je a prori nepodezříval.

Pokud požadavek není úplně konzervativní (soudě podle akcepotvaného rizika 20% poklesu), odkázal bych také na diskusi hned vedle: viewtopic.php?f=312&t=1206541 . Jen pozor na kratší časový horizont.
vit.spinka
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 10. 1. 2014 21:46

Já jsem byl u několika. Takže znám tu praxi. Ten rozdíl mezi FO a je PO je zcela zásadní. Přečti si kdo má nárok na americkou hypotéku (neúčelový úvěr) a PO to fakt není. PO prostě na technologie nebo strojní park, výbavu atd žádnou hypo nedostane. Dostane jen a jen úvěr. A ten je fakt za jiné %. Srovnání s RD a FO je úplně mimo.

A co se týče účetnictví. Já se nebavím o žádném podvodu. Ale o tom, že než aby zaplatil daně, tak si třeba raději koupí nové auto, PC atd. Každý podnikatel toto zná. Co může, to dá do nákladů. Na tom není nic špatného.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 10. 1. 2014 22:01

Každá firma má majitele. A majitelům nic nebrání si vzít úvěry jako FO a nacpat je do firmy (čímž mimochodem zlepšej její úvěryschopnost).

Vést účetnictví na černou nulu je krátkozraké, právě kvůli budoucnosti. Podívejte se na burzu, kde se firmy předhánějí v tom, kolik mají nerozděleného zisku z let minulých. Ono to totiž hodně o firmě vypovídá.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 10. 1. 2014 22:09

Není to fakt tak lehké.......kdybych u toho nebyl, nepsal bych tady....a začínajíci podikatel je naprosto ztracený. Přesně jak jsi psal. Nedostane ani kačku. Ale jak má peněz jako šlupek a jiné nepotřebuje, tak se každý předhání, aby mu půjčil. Proto jsou tu investiční nabídky, start-upy, investorské kluby atd....ale najít dobrou investici je těžké.....sám o tom něco vím......

To každopádně je....někdy mi není jasné, jak vlastně někteří podnikají, když mají pořád 0 nebo ztrátu :-)
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 1. 2014 23:30

xmilik píše:Dobrý večer, v současné době hledám možnost investování častky v řadu několika set tisíců korun českých. Považuji se za konzervativního investora a můj finanční poradce mě doporučil jako možnou vhodnou investici investovat do firmy Farma Polabí nebo do jejich připravovaných dluhopisů. Chtěl jsem se zeptat o váš případný názor, nebo o případnou zkušenost s touto investicí
Milan

Váš finanční poradce je pěkný :twisted: Prostě ďábel. Kopněte ho do glutaeu maximu (sedací sval), kupte si za půlku dobrý dluhopisový fond a za druhou akciové ETF na burze.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod BobProch 10. 1. 2014 23:51

xmilik píše:Dobrý večer, v současné době hledám možnost investování častky v řadu několika set tisíců korun českých. Považuji se za konzervativního investora a můj finanční poradce mě doporučil jako možnou vhodnou investici investovat do firmy Farma Polabí nebo do jejich připravovaných dluhopisů. Chtěl jsem se zeptat o váš případný názor, nebo o případnou zkušenost s touto investicí
Milan

Dobrý den, kopněte Vašeho poradce do zadku..."o)) Být váma, neriskoval bych investováním do jednoho titulu, zvolil bych diverzifikované portfolio otvřeného podílového fondu. Můžete investovat např. do Franklin Templeton. Záleží na jak dlouho chcete peníze investovat. Při jednorázových investicích na nejméně 3, ale radši 5let, bych vybral nějaký dluhopisový fond. Např. Templeton Global Bond, od roku 2006 generoval 7.5%p.a. s 10% volatilitou /kolísavosti/, část peněz bych investoval pravidelně do akciových fondů, s investičním horizontem 8, lépe 10 a více let...
BobProch
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 16. 1. 2014 17:14

jednadva píše:
Milan

Váš finanční poradce je pěkný :twisted: Prostě ďábel. Kopněte ho do glutaeu maximu (sedací sval), kupte si za půlku dobrý dluhopisový fond a za druhou akciové ETF na burze.

To se snadno poradi a hure udela :-)
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 16. 1. 2014 22:12

vpe: Co se hůře dělá? kope do zadku nebo nachází dobrý dluhopisový fond a akciové ETF? :-)

-- 16. 1. 2014 21:14 --

BobProch píše:...Např. Templeton Global Bond, od roku 2006 generoval 7.5%p.a. s 10% volatilitou /kolísavosti/,...

Od kdy se nakupuje fond podle minulých výsledků?
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 17. 1. 2014 10:17

vpe píše:
jednadva píše:
Milan

To se snadno poradi a hure udela :-)

Tak dobře, nekopejte ho nikam, to byl trošku hloupý žert, nezlobte se.

Záleží na tom, jaký podíl z vašeho celého majetku těch několik set tisíc dělá. Kdybyste byl Petr Kellner, tak si klidně vražte těch pár set tisíc do Farmy Polabí. Ale jestli jste normální smrtelník, tak to radši nedělejte.

Měl byste si spočítat, kolik máte celkem majetku a v čem, jestli nemáte zaměstnání s kolísavým příjmem a tak. A samozřejmě zvažte, jestli není lepší ty peníze "prožít". Nikde není psáno, že nejlepší je spořit. Možná spoříte ažaž a uděláte líp, když si zajedete na tři týdny na dovolenou a odpočinete si. Nebo si vezmete volno v práci, doděláte vysokou školu, absolvujete jazykový kurz v Americe atd. atd. Třeba jen za část těch peněz, ne nutně za všechny.

Pokud jste se rozhodl pro dluhopisy, raději zvolte dluhopisové fondy vedené v Kč a zajištěné proti kurzovému pohybu Kč (pokud investují do cenných papírů v jiné měně). Čím levnější, tím lepší.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 21. 1. 2014 04:15

Fantucci píše:vpe: Co se hůře dělá? kope do zadku nebo nachází dobrý dluhopisový fond a akciové ETF?

Ano, nachází dobrý dluhopisový fond a za druhou akciové ETF na burze.

Nějaké tipy? A za rok porovnáme :-)
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod TnT2 21. 1. 2014 09:49

ČP Invest Fond korporátních dluhopisů
J&T BOND CZK

ETF: Co třeba VTI nebo SPY? Ale teď bych je nekupoval. Pokud bych chtěl spekulovat na pokles, koupil bych si SH.
ING Konto kód: 4592265 | Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 21. 1. 2014 10:38

co je to dobrý dluhopisový fond? nízká doba do splatnosti přinášející nižší míru rizika či delší doba do splatnosti s větším rizikem ale vyšším výnosem do splatnosti? Měnové zajištění? Dluhopisy pouze/převážně určitého stupně?
Pro každého může být dobrý jiný dluhopisový fond... dle přístupu k riziku, investičnímu horizontu,...
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 21. 1. 2014 12:07

vpe píše:Ano, nachází dobrý dluhopisový fond a za druhou akciové ETF na burze.

Nějaké tipy? A za rok porovnáme :-)

vpe: Dluhopisový fond - souhlas. Hledá se u nás těžko. Řekl bych, že se u nás nikdo diverzifikací v dluhopisech moc nezabývá. Všecko jen pět, deset emitentů, aktivní správa. A náklady klidně 1,5 % ročně, o vstupu nemluvě. Nic moc. Na druhou stranu, v každé bance se dá seskládat něco jakžtakž diverzifikovaného z toho, co nabízí. Byť za poměrně vysoký poplatek. ČS, ČSOB, KB, tam všude se dá něco sestavit. Ale je to bída, to je jasná věc.

ETF - velký nesouhlas. Například ve Frankfurtu nakoupíte v podstatě cokoliv. iShares tam má třeba dvě ETF na MSCI World, jedno distribuuje dividendy, druhé ne. To reinvestující drží 1 449 titulů, což je 90 % indexu. Když si k němu koupíte reinvestující MSCI World Small Cap ETF od SPDR (taky ve Frankfurtu), máte nakoupeno 2 700 titulů v rozvinutých zemích světa. Jasně, ty ETF nejsou tak likvidní a není to to samé, co mají k dispozici "amíci", ale rozhodně lepší, než co tady nabízí za OPF. To je přímo horor. Anebo riskněte problémy s daněmi a reinvestováním dividend a jděte na burzu do USA. Tam si můžete pořídit všecičko třeba od Schwabu. Nebo od Vanguardu.
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka