Změna (krach) rezervní měny USD na jinou a efekty proč ČR?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod trada85 7. 3. 2014 22:03

Pokud dolar ztratí statut rezervní měny světa, tzn. větší část ekonomicky významných států ho přestanou používat v mezinárodním obchodě, začnou mohutně prodávat dluhopisy USA, v americe dojde k velké inflace, nebo až hyperinflaci a prakticky tedy pomyslnému (doslovnému?) krachu USA, USD a změny "rezervní měny" na něco jiného. Jaké konkrétnějí efekty by to mělo na ČR...? Kolik např. drží ČNB USD jako devizových rezerv? (20%, 40%)? Co to jednoduše bude znamenat pro ČR? Na netu je spousta informací o tomto tématu ale všechny se vztahují na globální měřítko, nikdo samozřejmě nepíše o ČR a důsledků pro ni :-)...

Snad se to tu ještě neřešilo a tohle není duplicitní příspěvěk...
trada85
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 8. 3. 2014 10:20

Některé z věcí lze dohledat. Na konci 2012 měl americký dolar (či spíše instrumenty v něm) podíl devizových rezervách ČNB asi 20 %. Takže i kdyby ČNB ze dne na den vše v dolarech odepsala, byla by na tom s devizovými rezervami přibližně stejně jako před rokem. Navíc i kdyby šel dolar do háje, neznamená to, že by šlo do háje veškeré portfolio v dolarech, protože ČNB investuje mimo jiné i do akciových indexů, které se budou samozřejmě chovat přesně opačně (když krachne dolar, neznamená to, že krachne Intel, Coca-cola či McDonald's).
Domnívám se, že se nás to nijak zvlášť nedotkne. Obchodování v EU je většinou v eurech, dluhy máme hlavně v korunách, takže asi není důvod, aby se nás to nějak dotklo.
Pozitivně by se to dotklo zadlužených ekonomik, které mají zahraniční dluh v dolarech, což není náš případ. Samozřejmě by se to dotklo některých firem či jednotlivců, co mají velkou část prostředků aktuálně v dolarech na bankovních účtech či v hotovosti.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod gotesák 9. 3. 2014 23:11

No tohle je hodně akademické téma, ale rozhodně se nepřipojím k názoru nade mnou, který to pojímá ryze aritmeticky, jako kdyby hodnota dolaru klesla ze dne na den jednorázově a nás se to prý moc nedotkne :?:
Dle mého názoru jde o dlouhodobý proces, hodně prorostlý do politiky, který už pravděpodobně několik let probíhá(proč by jinak Čína kupovala tolik stovek tun zlata po celém světě-prokazatelný a známý fakt), mnoho názorů tímto zdůvodňuje i znelíbení Saddama H.(chtěl přestat obchodovat ropu za USD) i sankce proti Iránu.
V každém případě by to mělo mnoho důsledků ekonomických i politických. Citlivé instrumenty(Forex, akcie, deriváty) by lítaly jako na houpačce, zlato by vystřelilo do stratosféry(jeho cena je hodně navázána na dolar), úrokové sazby by se asi odlepily ode dna, což by způsobilo všem předluženým vládám nemalé potíže-proto to nikdo neoznámí veřejně-všichni by momentálně prodělali.
Ale v zákulisí se nejspíše konají tajné kroky, ale o tom se my obyčejní lidé dozvíme až už bude na reakci pozdě...........
Pokud by se něco takového oznámilo veřejně, bude následovat chaos, zdražování, nestabilita vlád.IMHO si troufám tvrdit, že by tento krok skončil světovou válkou. V lepším případě ekonomickou a kybernetickou, v horším nukleární.
Snad tomu tak nebude.
God save the dollar :-\
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmart 9. 3. 2014 23:29

radecekh: Dle mého značně podceňujete vliv dolaru na chování jak české tak evropské ekonomiky.

Sice nemám věštěckou kouli,ale zodpovězení následujících 2 otázek by mohlo pomoci odhadnout, co se bude dít.

1) Jaký vliv bude mít pád dolaru na zbytek finančního systému?
Ten je dnes tak propojený, že pád jedné velké banky velmi pravděpodobně povede k pádu celého systému.

2) Jestli vydrží finanční systém, pak je otázkou jaký to bude mít dopad na Německo?
Německo je totiž nejvýznamnější ekonomikou, která ovlivňuje dění v ČR.

Gotesák:
Vypadá to, že si to, co popisujete uvědomuje daleko více lidí a připravují řešení v podobě tzv. Global currency reset. Více viz. můj komentář ze 3.3.2014
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 10. 3. 2014 13:53

Asi bychom se spis meli bavit o tom, jak je vubec realny pad dolaru...
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 10. 3. 2014 14:58

Svět se mění před očima, jen si to nechceme přiznat. Před dvěma týdny by taky nikoho nenapadlo, že v Evropě si jentak bez ohlášení a bez důvodu vstoupí armáda jedné země na území jiné země a oficiálně prohlásí, že o její armádu nejde.
Stejně to může dopadnout s pádem dolaru, prostě jednoho dne se probudíme a zjistíme, že dolar nikdo nechce akceptovat, ani nebudeme vědět, jak k tomu došlo.
Dějí se věci, kterým nerozumíme a které nedokáže vysvětlit ani exorcista.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 10. 3. 2014 15:42

Dolar sice může "krachnout" ze dne na den, ale pravděpodobné to není. Především kvůli tomu, že to není (zatím) v zájmu žádné mocnosti. Takže pokud něco takového bude hrozit a bude to předvídatelné, tak zde bude globální úsilí tomu zabránit. V dlouhodobém časovém horizontu se role dolaru samozřejmě zmenšuje, ale krátkodobě nikdo nemá v ruce nic, co by jej mohlo nahradit.

V dolarech se např. obchodují všechny nejdůležitější komodity, více než polovina všech devizových rezerv bank je v dolarech, atp. To jsou věci, které se nedají změnit rychle a ani zatím není v ničím zájmu to nějak přílišně urychlovat.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DrumSession 10. 3. 2014 15:51

Neočekávám, že by se $ zhroutil ze dne na den, na tom budou mít zájem především věřitelé. Pokud by k tomu došlo, zhroutil by se celý fin. systém a dotklo by se to všech a bylo by hodně zle... 8-S Přeci jen je to celosvětově NEJrozšířenější platidlo Afrika, Již. i Sev. Amerika, E, Asie, Australie. Komodity a akcie největších nadnárodních spol.( XOM, CVX, GE, AAPL, MSFT, KRFT, MCD, C a dlouhá řada dalších...), které vysávají celý svět, jsou kotované na US nebo na anglo-saských burzách, ale účtují v $. Že $ nebude rezervní měnou je pravděpodobné, ale k odklonu bude docházet postupně (a čím EUR či Juan ??), $ má robustní setrvačnost.
Zkus si odpovědět na otázku: Co se vlastně změnilo od pádu LB a jak situaci řeší centr. banky, kom. banky, a jak pomáhají vlády států ? Mnohem jednodušší a pravděpodobnější je oslabení $ a výrazné zdražení cen o desítky %. Dluhy ale nebudou uhrazeny.

-- 10. 3. 2014 14:53 --

Strakapoud byl o chvíli rychlejší, mě to "klofání" trvá déle...
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trada85 11. 3. 2014 00:06

No tak já jsem nemyslel ani tak vyloženě jako krach ze dne na den jako krach v rámci týdnů/měsíců, jednotek let...

A dolar už byl za 14 korun nebo kolik krátce po krizi 2008, takže ano, myslím že je docela dost reálné že dolar "krachne" (=ztratí značnou část hodnoty)...

A někde jsem btw četl, že Euro krachne dříve než dolar a ten bude hned další nařadě, argumenty byly celkem dobré, protože pokud krachne euro, tak se prostředky přelijou do "bezpečného" přístavu (tak dolar alespon, (falešně) vnímá "mainsteam", takže dolar naopak posílí, bude o něj zájem pro "exil" z eura, to ho podrží nad vodou nějakou (delší dobu), pak ale přijde na řadu i on.

ČNB banka teda drží 20% deviz rezerv v dolarech, kolik držá v eurech?

Jaký vliv bude mít krach eura a následný (za rok od toho data) krach dolaru na CZK?
trada85
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 11. 3. 2014 08:26

V eurech drží necelých 60 %. Jinak tyhle údaje se nechají dohledat ve výročních zprávách. Jen připomínám, že to není kolik drží v dolarech nebo eurech, ale kolik drží v cenných papírech denominovaných v těchto měnách.
S tím ztrácením hodnoty koruny to bude stejné jako s tím eurem. Naše ekonomika je tak provázaná s eurozónou, že jakmile se hne euro, hne se i koruna. Tím "hne" myslím nějaký výraznější výkyv v řádu desítek procent.

V souvislosti s tímto by mě zajímalo, o kolik by ČNB musela srazit kurz koruny, aby dokázala jednorázově vygenerovat zisk ve výši státního dluhu. Podzimní intervence jí přinesla asi 10 miliard dolarů zisku při 10% oslabení kurzu.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 11. 3. 2014 13:19

radecekh píše:V souvislosti s tímto by mě zajímalo, o kolik by ČNB musela srazit kurz koruny, aby dokázala jednorázově vygenerovat zisk ve výši státního dluhu. Podzimní intervence jí přinesla asi 10 miliard dolarů zisku při 10% oslabení kurzu.

Tohle je jenom hra s čísly a nic jiného. To je stejné jako když si koupím desetiletý dluhopis v dolarech a budu tvrdit, že teď jsem zbohatl po devalvaci o 10%. Ve skutečnosti je to jen účetní hodnota, která se vykazuje v nějakých zprávách a až zase koruna posílí, tak místo zisku vykazuje ztrátu.

ČNB ty cenné papíry většinou drží dlouho, takže největší vliv mají dlouhodobé změny kurzů. A tady samozřejmě ČNB prodělávala postupně s tím, jak dolar oslaboval (začínal někdo kolem 40Kč, nyní kolem 20Kč).
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 11. 3. 2014 16:28

4honza píše:Tohle je jenom hra s čísly a nic jiného. To je stejné jako když si koupím desetiletý dluhopis v dolarech a budu tvrdit, že teď jsem zbohatl po devalvaci o 10%. Ve skutečnosti je to jen účetní hodnota, která se vykazuje v nějakých zprávách a až zase koruna posílí, tak místo zisku vykazuje ztrátu.


Tak tohle bych netvrdil. Jesliže devizové rezervy byly v říjnu 47 miliard dolarů a v únoru 57 miliard dolarů, těžko to může být změnou účetní hodnoty. Těch 10 miliard dolarů prostě přibylo za nic. Tedy z hlediska banky za nic. Vygenerovala si koruny v odpovídajícím množství a nakoupila za ně eura a dolary a za ty pak následně cenné papíry v těchto měnách. Ve skutečnosti samozřejmě tento zisk banky znamenal ztrátu všech ostatních, kteří mají svůj majetek v korunách.
Ty účetní fígle jsou jinde. Nárůst devizových rezerv v dolarech činil mezi koncem října koncem února 20 %. V korunách pak 26 %. Tedy těch 6 % navíc je kurzový zisk, který půjde zase dolů, jestli bude koruna posilovat. Ale těch 10 miliard dolarů už ČNB nikdo nevezme, pokud je sama dobrovolně nevydá na intervence ve prospěch koruny.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 11. 3. 2014 18:10

Aha, tak pokud to bereš z tohoto pohledu, tak máš pravdu, že v ČNB vzniklo 200mld z ničeho. K té situaci totiž dochází vždy, když centrální banka (jakákoliv) oslabuje kurz národní měny. Víceméně celý objem devizových rezerv po odečtení hodnoty zlata je vytvořen "z ničeho".

Nicméně devizové rezervy jsou uzavřený peněžní okruh z hlediska hospodaření centrální banky, banka si nijak neužívá tohoto zisku (kromě toho, že je v dlouhodobé ztrátě kvůli posilování kurzu). Ani z těch peněz samozřejmě nejde platit státní dluh :-) Pokud by to bylo možné, byla by to stejná situace, jako kdyby peníze tiskla vláda.

Jediné, na co ty peníze používá, jsou devizové obchody - takže časem, v momentě kdy to bude potřeba, ty rezervy zase prodá (přesněji řečeno - nikdy neprodává všechny, pouze část) a skoupí za ně koruny, které v ten okamžik zase zaniknou (poněvadž také nebyly z ničeho vytvořené).
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 11. 3. 2014 19:25

Má otázka, o kolik by bylo potřeba devalvovat korunu, aby se vydělalo na celý státní dluh, byla čistě hypotetická. Je totiž zajímavé, jak trhy na devalvaci zareagovaly. Člověk by čekal, že když centrální banka vyhlásí intervenci, každý okamžitě akceptuje novou cenu a banka tak nemá šanci zrealizovat svůj zisk (v tomto případě 10 miliard dolarů). Jde prostě o to, jak trh brání cenu (a bránit se proti centrální bance, která má neomezeně korun, je nesmysl).
Kdybych si tedy na původní otázku o tom, o kolik musí ČNB devalvovat korunu, aby vydělala na celý státní dluh, měl odpovědět sám, čekal bych, že žádnou devalvací tolik peněz nevydělá. A pokud by chtěla tímto způsobem vydělávat, musela by zamlčovat, že nakupuje zrovna ona. Ale možná se pletu a vypadalo by to jinak. Proto jsem se ptal.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 17. 3. 2014 00:16

vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků