Teorie efektivních trhů

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 4. 2014 22:20

http://www.efp.cz/download/prispevky/2008_Maly.ppt (str. 17 a 18)

Kurz Kč/USD je prý v podstatě určený kurzem Kč/EUR a kurzem USD/EUR.

http://www.msci.com/resources/factsheet ... -index.pdf

Podívejte se, kolik jste mohl vydělat ročně, kdybyste posledních 5 let měl nějakou část peněz třeba ve fondu na MSCI World. Roční výnos byl za posledních 5 let přes 18 % a dolar se skoro nehnul.
Naposledy upravil jednadva dne 11. 4. 2014 06:51, celkově upraveno 1
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 10. 4. 2014 23:43

Nu, to jsou ty krásné hypotézy: "Podívej se, kolik bys vydělal, kdybys měl posledních 5 let ..."

Podívej se, kolik bys vydělal, kdybys tam ty peníze měl posledních 6 let. Nebo 4 roky. Nic.
Nedejbože že bys je tam měl 7 let - to bys ještě pořád prodělával.


Předvídat z grafu minulost, to umím taky.

Edit: omlouvám se, omylem jsem se díval na ten zelenej graf. Ale poslední věta platí stále.
Navíc si myslím, že "průměrný růst 18 %" je zhlediska statistiky vcelku nevýznamná veličina.
Když se podívám, že těch "průměrných 18" je konkrétně složeno ze 79, 19, -18, 18 a -2 ... což má od 18 docela ukrutnou střední kvadratickou odchylku, tak to nic moc nevypovídá o budoucím vývoji.
Což je asi to, co každého zajímá, narozdíl od vývoje miunulého.

PS: Však koruna posilovala vůči všemu na světě. A konzistenci tvé myšlenky stabilního kurzu Kč zachránil pouze nedávný zásah ČNB. Nicméně pokud TO je něco, co jsi na 100 % předvídal, pak všechna čest -ale to jsi mohl nedávno vydělat velmi jednoduše.
Naposledy upravil czhunter dne 11. 4. 2014 07:59, celkově upraveno 4
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 4. 2014 00:13

czhunter píše:Nu, to jsou ty krásné hypotézy: "Podívej se, kolik bys vydělal, kdybys měl posledních 5 let ..."

To je hypotéza? Já myslel, že to je faktum. Prostě MSCI World vydělal za posledních 5 let cca 18 % ročně (v USD). Kurz dolaru se za stejnou dobu skoro nehnul (roz. koruna od té doby skoro neposílila; volatilitu kurzu ponechám stranou).

Pobuřuje vás něco na tom, že to říkám? Já jsem to nezpunktoval, to prostě takhle dopadlo. Všichni akorát pořád straší, jak bude koruna posilovat vůči všemu na světě, a ejhle, skutek utek.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 4. 2014 11:46

Nejsem kecpert na měny, ale posilování kurzu koruny v 90. letech a po roce 2000 asi bylo hodně způsobené tím, že se hospodářství ČR výkonností rychle přibližovalo vyspělým zemím. Pro další přibližování (posilování kurzu) už tím pádem - asi - není takový prostor.

Třeba když jsem si před lety četl stránky ING, tak jsem nabyl dojmu, že bude koruna pořád posilovat, posilovat a posilovat. A hlavně fofrem. 25 % za 5 let. Ještě teď to tak vypadá:

https://cz.ingfondy.eu/pageShort.asp?page=130
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod stormborec 11. 4. 2014 18:33

Pro korunového čecha je investování v cizích měnách jedině se zajištěním - což už není nic pro drobného investora - takže pak jedině nějaký Kč fond který je již zajištěný. A posilovat koruna bude - minimálně v příštích letech vyrovná to umělé oslabení - tedy 10 % to klidně udělá. Pokud u nás bude spíš sklon k deflaci a v eurových a dolarových zemích bude nějaká inflace, tak to bude další impulz k posilování koruny.
Růst v posledních 5 letech byl značně nad dlouhodobým průměrem, roste tedy pravděpodobnost korekce/výraznějšího zpomalení - tak už to bývá ... Do minulého růstu nikdo investovat nedokáže - to že akcie šly delší dobu nahoru je spíš varování než pobídka k jejich nákupu.
Akcie rostly podstatně rychleji než HDP, lze tedy usuzovat, že ten růst byl spíše způsoben kvantitativním uvolňováním FEDu, než vývojem reálné ekonomiky (>>> bublina)
Tolik názor řidiče autobusu (btw. nikdy jsem autobus neřídil :mrgreen: )
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 12. 4. 2014 17:54

Pane Ladislave - jste to vy ten první v diskuzi?
http://www.penize.cz/diskuze/283701-vel ... proc-zacit

-- 12. 4. 2014 17:56 --

Jednu věc nechápu - určujete správnost ceny akcií a přitom radíte držet za každou cenu

-- 12. 4. 2014 18:15 --

Na uvedeném webu vyšel pěkný článek od J.Traxlera, mj. o ETF a s tím související pasivní × aktivní strategii

-- 12. 4. 2014 18:18 --

Přdevším vysvětlil princip, kdy ten kdo drží pasivně "index" neřeší situaci, kdy akcie začnou klesat - no - je to trochu kontroverzní, předpokládá to, že můžeme určovat podhodnocení/nadhodnocení - viz. např. morningstar
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 4. 2014 07:06

stormborec píše:. A posilovat koruna bude - minimálně v příštích letech vyrovná to umělé oslabení - tedy 10 % to klidně udělá.

Taky jsem si před zhruba 5 lety myslel, že je jasné, jak mi za následujících 5 let od tehdy koruna posílí a akcie spadnou. A šup, můj odhad se ukázal jako naprosto mimo. Kdyby mi před 5 lety někdo řekl, že MSCI World může za následujících 5 let vyrůst o skoro 19 % ročně a dolar že skoro nespadne, tak mu řeknu, že je blázen. No, a stalo se to. Czhuntere - tím neříkám, že se to tak za příštích 5 let určitě stane zase. Jenom říkám, že jsem před zhruba 5 lety měl stejně skálopevnou představu o posilování Kč a že jsem teď překvapený, jak strašně jinak to dopadlo. (Nemuselo, ale dopadlo.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 14. 4. 2014 14:54

jednadva : tak máš někde investováno? :-)
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod stormborec 14. 4. 2014 19:44

Já myslím, že jednadva je student VŠE nebo něčeho takovýho, vzhledem k těm dogmatickým názorům. On ho život naučí ...
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 4. 2014 21:35

Počkejte, vy jste se urazil? Tak to se omlouvám, to jsem nechtěl. Mě tahle diskuse těší, aspoň se dozvím spoustu věcí (a občas taky dostanu na frak, že). Já vás jenom ocitoval, protože jste to prostě řekl a protože jsem si kdysi myslel totéž, akorát se mi to vůbec nevyplnilo. Prostě jsem se chtěl podělit o svou zkušenost, nic víc.

(A díky za kompliment. Fakt jsou ty moje příspěvky tak erudované?)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 17. 4. 2014 05:52

mariner píše:Ano, to je pravda a zároveň je pravda, že většina investorů na skutečném trhu nerebalancuje a proto to může přinášet výhodu těm, co to dělají.

Mohl byste to popsat na příkladu? Neříkám, že vaše úvaha nedává smysl, jenom jí teď v tuhle chvíli nerozumím.

mariner píše:Dále konstrukce "The average investor holds the market portfolio." je ilustrovaná tím, že když se objeví neprůměrný investor a chce si vybrat neprůměrné portfolio (např. preferovat hodnotové akcie), musí mít na trhu protistranu, která naopak chce hodnotové akcie prodávat. Jeden z nich se tedy musí mýlit - ó hrůzo.

Ne, on neříká, že někdo se musí mýlit, to jste jenom špatně dovodil. On říká: "It cannot be the case that every investor should tilt his portfolio toward value or other high-yield strategies. If everybody did it, the phenomenon would disappear. Thus, if such strategies will persist at all, it must be the case that for every investor who should take advantage of them, there is another investor who should take an unusually low position, sacrificing the good average returns for a reduction in risk."

Value stocks mají nižší cenu (= vyšší očekávaný výnos) než "normální akcie" proto, že value stocks lidi systematicky nechtějí (= je po nich nižší poptávka). Ale proč je nechtějí? Buď mají důvod (např. jsou to firmy na pokraji bankrotu = rizikový faktor), anebo jednají iracionálně. Pokud ale má ten jev přetrvat, musí i do budoucna lidi od nich dávat ruce pryč tak, jako doteď.

Ten argument spočívá zkrátka v tom, že kdyby si každý mohl libovolně nakoupit tolik value stocks, kolik se mu zachce, tak by v první řadě vůbec žádné value stocks nebyly.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 17. 4. 2014 08:00

stormborec píše:Jednu věc nechápu - určujete správnost ceny akcií a přitom radíte držet za každou cenu

Máte pravdu, Ladislav První v tom má pěkný zmatek. Já se sice taky občas poměrně značně netrefím - jako když jste mě s drozdenem "nachytali na hruškách" s tím příkladem na procenta - ale Ladislav si protiřečí snad pořád. (Tuším, že někde dokonce pronesl výrok "jednou budou akcie tak drahé, že je nikdo nebude kupovat". Škoda že nemůžu najít ten příspěvek, ale dám ruku do ohně za to, že to opravdu řekl.)

stormborec píše:Přdevším vysvětlil princip, kdy ten kdo drží pasivně "index" neřeší situaci, kdy akcie začnou klesat - no - je to trochu kontroverzní, předpokládá to, že můžeme určovat podhodnocení/nadhodnocení - viz. např. morningstar

Traxler tady spíš říká, že dokáže předpovědět, kterým směrem a kdy se pohne cena.

I když bude akcie oceněná pořád stejně (tj. i když bude mít stálý očekávaný výnos = očekávané dividendy budou diskontované konstantní měrou), tak se její cena bude v čase měnit podle toho, jak se mění očekávaná výše dividend. Když se budou čekat vysoké dividendy, bude cena "vysoká", a když se budou čekat nízké dividendy, bude cena "nízká". (V reálu diskontní míra, kterou se diskontují dividendy, kolísá: když je nízká, jsou akcie "nahoře". Což je jiný výraz pro "bublinu".)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod xmart 18. 4. 2014 03:37

jednadva píše:
stormborec píše: oslabování dolaru.

Dnešní kurz je prakticky stejný jako před 5 lety:
http://finance.yahoo.com/echarts?s=USDC ... X;range=5y


Díky tisku peněz dnes oslabují všechny měny. A jelikož jsou dnes pomocí vysokofrekvenčního obchodování manipulovány všechny trhy a především trh zlata, není lehké toto oslabovíní kupní síly měn s čím porovnávat, snad jen cenou ropy.

A jak už jsem říkal, pro toho, kdo nemá insider informace platí Teorie efektivních trhů, (díky HTF) téméř beze zbytku.

jednadva píše:Taky jsem si před zhruba 5 lety myslel, že je jasné, jak mi za následujících 5 let od tehdy koruna posílí a akcie spadnou. A šup, můj odhad se ukázal jako naprosto mimo. Kdyby mi před 5 lety někdo řekl, že MSCI World může za následujících 5 let vyrůst o skoro 19 % ročně a dolar že skoro nespadne, tak mu řeknu, že je blázen. No, a stalo se to. Czhuntere - tím neříkám, že se to tak za příštích 5 let určitě stane zase. Jenom říkám, že jsem před zhruba 5 lety měl stejně skálopevnou představu o posilování Kč a že jsem teď překvapený, jak strašně jinak to dopadlo. (Nemuselo, ale dopadlo.)


Přesně jak říká níže stormborec růst akcií a to i MSCI World byl dán hlavně tiskem peněz po celém světě, od Fedu přes Bank of England, evropské LTRO až po Bank of Japan. Tyto horké peníze se pak přelili do Emerging Markets. Ale podívejte se, co se stalo s Emerging Markets po oznámení omezení QE...
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 18. 4. 2014 07:35

xmart píše:Díky tisku peněz dnes oslabují všechny měny.

Když dolar vůči koruně oslabí, co udělá koruna vůči dolaru?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod xmart 22. 4. 2014 07:36

jednadva píše:
xmart píše:Díky tisku peněz dnes oslabují všechny měny.

Když dolar vůči koruně oslabí, co udělá koruna vůči dolaru?


Příjde pan Singer a pak koruna opět oslabí ;-)
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků