iShares MSCI World ETF za 0,2 % ročně

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 8. 7. 2014 09:37

Letos na jaře snížili poplatky některých ETF iShares, např. reinvestujícího (= kapitalizačního, růstového, akumulujícího) iShares MSCI World (= 1 450 large/mid-caps), který se prodává na Xetře ve Frankfurtu a dřív stával tuším 0,4 % ročně (nyní jen 0,2 % ročně). Zároveň snížili poplatek třeba iShares MSCI Emerging Markets IMI (nově 0,25 % ročně; IMI = obsahuje i malé firmy). Má podle Vás v téhle situaci vůbec smysl kupovat americká ETF, která jsou daňově nevýhodná, byť mají o chloupek nižší TER a menší spread a jsou diverzifikovanější? Zvlášť když zároveň Deutsche Bank začala letos na jaře u všech* ETF údajně fyzicky replikovat indexy?

*Bohužel tahle novinová zpráva se momentálně nejeví jako pravdivá. Factsheety některých xtrackers (např. MSCI World) uvádí k 30. 6. indirect replication. Fyzická replikace platí jenom pro některé xtrackers.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 10. 2014 11:53

Update k 21. 10. 2014:

Fyzicky replikované reinvestující (akumulující) iShares Core MSCI World UCITS ETF stále 0,2 % TER ročně. Už drží 1 503 firem, majetek ve fondu dělá cca 1,7 mld. USD. Žel zatím pořád jen velké a středně velké firmy. Po small caps a micro caps ani vidu, ani slechu. :(

Fyzicky replikované reinvestující iShares Core Emerging Markets IMI UCITS ETF taky pořád TER 0,25 % ročně. K 20. 10. stoupl majetek ETF o 600 mil. USD na cca 750 mil. USD po sloučení s jiným EM ETF. Drží 1 722 firem.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod contrarian 22. 10. 2014 14:53

ETFs na small caps i na micro caps existuji, viz napr. iShares MSCI EAFE Small-Cap. Fyzicka replikace je vsak u techto ETFs zatim tezko predstavitelna, nebot naklady (i tracking error) by byly prilis vysoke diky nizke likvidite velke casti podkladovych akcii. Nicmene proc se nespokojit se sample replication? AP se vzdy bude snazit o co nejpresnejsi replikaci a za soucasnych podminek je tento zpusob mnohem vyhodnejsi a mozna i presnejsi.
contrarian
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 10. 2014 15:52

contrarian píše:ETFs na small caps i na micro caps existuji,

Ale no jistě. Tohle je jenom "akademický" příspěveček, poněvadž sleduju i evropskou ETF scénu a příjemně mě překvapuje, že se hýbe. Akorát zatím nejsou v Evropě ETF "samplované" podobně "zeširoka" jako třeba VTI + VXUS.

contrarian píše:Fyzicka replikace je vsak u techto ETFs zatim tezko predstavitelna,

contrarian píše:Nicmene proc se nespokojit se sample replication?

"Samplování" je fyzická replikace. Prostě v ETF je jen část akcií z indexu, ne všechny. Asi jste si spletl "fyzická replikace" a "full replication". (Byť teda EUNL se full replication blíží. IS3N už míň, ale on to dožene.) :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod contrarian 22. 10. 2014 16:22

jasne, fyz.repl. jsem myslel full rep. a sampling neni jen fyz.repl., kdyz uz jsme u tech slovicek :-)
contrarian
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 10. 2014 16:39

contrarian píše:jasne, fyz.repl. jsem myslel full rep. a sampling neni jen fyz.repl., kdyz uz jsme u tech slovicek :-)

No tak že to není jen fyzická replikace, to je klidně možné. Sice moc nevím, co jiného se tím typicky označuje, ale nevím všecko, že. Akorát Vám moc nevěřím, protože raději nevěřím člověku, který si školácky splete fyzickou replikaci s full replication a nevšimne si, že INAA (nebo i americká ETF od Vanguardu aj.) udávají typicky total return, i když distribuují dividendy.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod contrarian 22. 10. 2014 16:57

fyz. repl. a uplna fyz. repl. ("full rep") je IMHO mnohem mensi chyba ve vyjadrovani, nez kdyz nekdo tvrdi ze sampling je fyz. repl., ackoliv je zde pritomno mnoho jinych instrumentu. druha chyba je jasna, uz jsem ji vysvetloval. taky uz jsem to tu nekde psal, povazuji toto forum za poskytovani vzajemne pomoci a moznost sdileni informaci, pokud se nekdo na neco zepta. pokud vi, o cem je rec, to, co pisu, pochopi. kdo akorat neustale resi slovickareni a hraje si na laickych forech na rigidniho akademika, se mozna za chvili bude bavit tak akorat sam se sebou (nebo uz se to deje?) :-) a kvuli tomu, ze mi neverite, urcite tezce spat nebudu :-)
contrarian
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 10. 2014 17:34

contrarian píše:Fyzicka replikace je vsak u techto ETFs zatim tezko predstavitelna, nebot naklady (i tracking error) by byly prilis vysoke diky nizke likvidite velke casti podkladovych akcii.

contrarian píše:pokud vi, o cem je rec, to, co pisu, pochopi.

Sorry, fakt sorry, ale pokud řeknete "fyzická replikace", tak jak můžu proboha vědět, že myslíte "full replication"? To je jako byste řekl "auto" a myslel "volant"!

Sample replication je podle Vás co? Když už jste řekl, že to může být i něco jiného než fyzická replikace.

-- 22. 10. 2014 17:45 --

contrarian píše:kdo akorat neustale resi slovickareni a hraje si na laickych forech na rigidniho akademika, se mozna za chvili bude bavit tak akorat sam se sebou (nebo uz se to deje?) :-) a kvuli tomu, ze mi neverite, urcite tezce spat nebudu :-)

Nemůžu za to, že se pořád blamujete. Kdybyste byl příspěvek napsal pořádně, tak neřeknu ani slovo. Ale když píšete nesmysly, proč bych měl mlčet? Abych neurazil Vaši ješitnost? Tak si příště pořádně zjistěte, jak INAA udává výnosy a co je to fyzická replikace. Na to nemusíte mít žádné vzdělání hodné toho jména. Jenom nesmíte být líný.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod contrarian 22. 10. 2014 17:49

fyz. replikace (ci dokonce jen replikace) - Some index ETFs invest 100% of their assets proportionately in the securities underlying an index, a manner of investing called replication.

sampling - Other index ETFs use representative sampling, investing 80% to 95% of their assets in the securities of an underlying index and investing the remaining 5% to 20% of their assets in other holdings, such as futures, option and swap contracts, and securities not in the underlying index, that the fund's adviser believes will help the ETF to achieve its investment objective.

ovsem POZOR! zdroj je "neakademicka" wikipedia! :-) dle laiku z wikipedie jste tem nesmyslum spise blize vy :-)

P.S. je-mi lito, ale kvuli Vam nebudu resit kazde slovo, zda dava ten naprosto presny vyznam dle Vaseho mysleni. a budte bez obav, mou jesitnost tim neurazite, spis se u toho bavim :-)
contrarian
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 10. 2014 18:04

Čoveče, do pytle, Vy jste línej jako veš. Tam do prčic není ani jednou sousloví "sample replication". Vy jste nepořádnej, línej a pohodlnej jako prasátko.

Vy jste se z nějakýho důvodu rozhodl mě otravovat? Máte k tomu nějakej důvod? Vždyť mě vůbec neznáte! Proč se chováte takhle provokativně?

-- 22. 10. 2014 18:18 --

contrarian píše:spis se u toho bavim :-)

Vás baví mě otravovat? Vy to děláte schválně?

Není tu nějaký moderátor, kdo by toho člověka vypnul? Evidentně mu nejde o téma.

-- 22. 10. 2014 18:30 --

No konečně, už se odhlásil, zamindrákovanej důležitej trouba... Snad dá pokoj.

Je to sice mimo téma, ale pokud někoho zajímají základy konstrukce ETF, může počíst např. tady:
http://www.fondshop.cz/index.asp?id=27& ... xove-swapy
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod contrarian 22. 10. 2014 18:46

"zamindrákovanej důležitej trouba..." :-D gratuluji k trefne sebereflexi
staci si obcas priznat chybu a casem budete na tom psychicky lip, uvidite ;-)
contrarian
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 10. 2014 21:17

Hlavně že umíte číst výnosy distribuujících ETF. O konstrukci ETF nemluvě. Nebo čtení taky spadá do akademických dovedností, kterými hluboce a okázale pohrdáte?

Co jste myslel tím "sample replication"?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 10. 2014 08:20

contrarian píše:taky uz jsem to tu nekde psal, povazuji toto forum za poskytovani vzajemne pomoci a moznost sdileni informaci, pokud se nekdo na neco zepta. pokud vi, o cem je rec, to, co pisu, pochopi.

contrarian píše:A proč investovat do fondu, který má vstupní poplatek 3%, resp. do dluhopisového fondu s manažerským poplatkem 0,8% p.a.?

contrarian píše:a co takhle investovat naprimo do daneho ETF a zajistit se na forexu?

contrarian píše:iShares MSCI North America UCITS ETF. Ten navic vyplaci dividendy, aktualne 1,23% p.a. Jak jsem psal, pri prime investici v malych castkach
se dostanete na naklady zajisteni cca 1,5% p.a. Coz Vam v tomto pripade zaplati dividendy a kazdorocni nadhodnota vuci fondu [Amundi Index Equity North America].

Viz téma "Amundi Index Equity North America zajištěný do Kč" na tomto fóru.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod contrarian 23. 10. 2014 08:39

kolovratek funguje, to je dobre. Vam to hodne lezi v pate, co? :-) na Vas dotaz - bohuzel nemohu slouzit, clovek se selskym rozumem to pochopi. ale nebojte, az prejdete z teorie do praxe, budete resit resit uplne jine problemy. good luck! :-)
contrarian
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 10. 2014 08:53

contrarian píše:Nicmene proc se nespokojit se sample replication?

contrarian píše:povazuji toto forum za poskytovani vzajemne pomoci a moznost sdileni informaci, pokud se nekdo na neco zepta.

Co myslíte tím "sample replication"?
jednadva
Diskutér

Další stránka