Degiro

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod chovanecm 21. 3. 2020 15:50

kulich21 píše:jako začátečník si chci vyzkoušet pravidelní měsíční investování do podniků.

Co zkusit něco jako https://www.portu.cz? Posíláte české koruny, ty se vhodným kurzem smění na zahraniční měnu, a investuje se do různých ETF.

Navíc je tam měnové zajištění, které by mělo investici ochránit, až koruna zase začne posilovat. (viz https://www.portu.cz/faq/investicni-proces/?q=15 Nicméně nemám dost zkušeností k tomu, abych řekl, na kolik se dá na tohle zajištění spolehnout z dlouhodobého hlediska.
chovanecm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tom brava 21. 3. 2020 23:01

mimochodem hezký nepřímý disclaimer v poslední větě:-))

A je to na místě, protože na rozdíl od FAQ, ze kterých jste vyvodil, že "navíc JE tam měnové zajištění" se uvádí přesně v obch.podmínách, že absolutně Portu NEzajištuje kurz. riziko, je to ind. rozhodnutí portfoliomanažera, protože jak asi všichni chápeme ubírá to zisk ze zhodnocení investice.
https://www.portu.cz/investicni-metodika/
PS Standardně se akciové investice z CZK do USD/EUR kurzově nikde nezajištují, protože je to drahé a zpravidla se náhradou doporučuje a) delší čas. horizont min.3 roky b) pravidelnost nákupů/rozložen v čase - kombinací obou pravidel se přirozené neutralizuje kolísání kurzů , resp. se kurzové rozdíly beznákladově marginalizují.
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod chovanecm 22. 3. 2020 17:27

Omlouvám se za OT, tohle se netýká Degira, ale tak snad jen krátce.

@tom brava: Myslím, že jste to pochopil správně, ale naopak: Je to volitelně vypnutelné, ale ne v tom nejlevnějším tarifu, který používám já.
Ve výpisu totiž vidím sekci Měnové zajištění.
Kód: Vybrat vše
Instrument |  Pozice | Datum splatnosti | Aktuální kurz | Forwardový kurz | Nerealizovaný zisk/ztráta (CZK)
18.12.2019 Swap USDCZK | 114,95 | 13.03.2020 | 22,893 | 22,8547 | 18,83

Ať to tu nespamujeme, tak kdyžtak PM. Díky.
chovanecm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 3. 2020 18:06

tom brava píše:protože jak asi všichni chápeme ubírá to zisk ze zhodnocení investice.

Kolik? Odkud čerpáš?

tom brava píše:PS Standardně se akciové investice z CZK do USD/EUR kurzově nikde nezajištují, protože je to drahé a zpravidla se náhradou doporučuje a) delší čas. horizont min.3 roky b) pravidelnost nákupů/rozložen v čase - kombinací obou pravidel se přirozené neutralizuje kolísání kurzů , resp. se kurzové rozdíly beznákladově marginalizují.

To ne - při každém nákupu vstupuješ do nekryté devizové pozice. Žádná neutralizace neprobíhá.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod čulibrk 22. 3. 2020 20:55

No koukal jsem na recenze na Facebooku, na
https://www.trustpilot.com/review/degiro.co.uk
a žádný dobrý dojem na Degiro to neudělá.

Jenže poplatkově na tom budou asi nejlíp
https://finlord.cz/2016/12/srovnavame-i ... io-patria/
čulibrk
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 3. 2020 21:12

Tak si tam zadej např. IB nebo jiného brokera a porovnej si statistiky dobrých/špatných hodnocení. Zas tak dramatický rozdíl v nich není. A třeba takové holandské DEGIRO má jen o málo horší hodnocení než právě IB.

-- 22. 3. 2020 21:18 --

A máme prosím rok 2020. Už skoro 3 měsíce. Nebo když jdeš šopovat na Alzu, tak se taky díváš na ceny víc než 3 roky zpátky? :) Nějaké aktuálnější srovnáníčko by neškodilo.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod čulibrk 23. 3. 2020 08:02

Jo další levný broker na ETF je eToro.
Bohužel opět negativní recenze
https://www.trustpilot.com/review/etoro.co.uk
a sídlo na Kypru :roll:
čulibrk
Diskutér

Odeslat příspěvekod dezod20 23. 3. 2020 11:24

Ahoj kolegové, neměl by náhodou někdo platný referal link na Derigo? Bylo tam tuším 20eur. Díky D.
dezod20
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodovson 23. 3. 2020 11:31

Ahoj, tady máš https://www.degiro.cz/klient-přivede-klienta/pozvěte-vaše-přátele-a-získejte-20-eur.html?id=5C7B4F70&referral_name=undefined&utm_source=mgm
chodovson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chovanecm 23. 3. 2020 14:26

Ohledně daní a Degira přišla odpověď.

stanickses píše:
chovanecm píše:Poslal jsem teď Degiru e-mail s žádostí o popsání těch finančních toků. Ale logicky, pokud píšou, že se ty peníze investují do fondu, tak se z něj musí i nějak dostat ven…

Můžu se zeptat jak jste dopadl? Jaký je jejich výklad?

Zde vyjádření od Degiro:
When you open an account you give a standing order to invest unused funds as participation's in an MMF.

One the CZ platform you are invested on the EUR FundShare MMF. These transactions are outlined in the account tab when money is converted to and from the fund.

In your yearly report, the figures associated with this are outlined. We would advise that you consult with a registered tax professional as to whether these transactions are considered explicit sales/purchase that generate taxable revenue.

Suma sumárum, peníze jsou po vkladu investovány, jak je vidět v ročním výpise. Zda jsou tyhle transakce považované za nákup a prodej cenných papírů, doporučují konzultovat s českým daňovým poradcem.

Snad jedna dobrá zpráva: Mám (nepotvrzený) dojem, že Degiro ten nákup svých fondů neprovede hned po obdržení hotovosti, ale třeba až další den. Tzn. pokud jednáte rychle, vkladu do jejich fondu se vyhnete. Kdo je používáte delší dobu, můžete zkusit pohledem do výpisu tuhle domněnku potvrdit nebo vyvrátit.
chovanecm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 3. 2020 15:02

A nezmění se to díky flatexu? Prý má bankovní licenci.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanickses 23. 3. 2020 15:21

Ad odpoved Degiro, zajimalo by me jak je to tedy ukazane na tom jejich rocnim vypisu, predokladam, ze nekdo to jiz ma delsi dobu a urcite obraty na peneznim fondu nevykazoval, protoze z principu tam zadny zisk byt nemuze.
stanickses
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chovanecm 23. 3. 2020 15:37

z principu tam zadny zisk byt nemuze

Teoreticky ten fond může mít i kladný výnos, ale o to nejde. Bohužel máme daň z příjmů (proti kterým můžeme uplatňovat náklady), ne daň ze zisku.
chovanecm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 26. 3. 2020 17:41

Jestli tu je ještě někdo, kdo si chtěl Degiro vyzkoušet, tak jsem v pořádníku někde mezi 2 a 3 stovkou čekatelů.

https://i.imgur.com/WMQDw4X.png
Funkční odkaz pro 300 Kč na Revolut.cz,15 USD na Booking.com, 300 Kč na Richee, 5 GBP na Curve a 300 Kč na Twisto v mém profilu (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér

Odeslat příspěvekod xsadvfr 28. 3. 2020 20:45

Ahoj,
minulý týden jsem si plný nadšení založil účet na Degiru a koupil první akcie.
Po doporučení od známého a pročtení několika recenzí mi Degiro díky nízkým poplatkům přišlo jako dobrá volba :)

Pak jsem ale narazil na tuhle diskuzi a musím říct, že mě informace o peněžním fondu dost vyděsila.
Něco takového mě vůbec nenapadlo, ale zřejmě to bude tak, jak psal chovanecm.

Zatím jsem toho nenakoupil moc a akcie chci držet dlouhodobě, takže pokud hodnota akcíí nějak raketově nevzroste, měl bych být v pohodě.
Ale představa toho, že bych si zde vybudoval portfolio, držel akcie více než 3 roky, a stejně je pak musel danit jen kvůli tomu, že si při prodeji koupím a hned prodám podíl ve fondu, je děsivá.
I když je to asi tak, že se podíl nekupuje hned, ale až druhý nebo třetí den, tak se mi na to moc spoléhat nechce.

Je zajímavé, že se tohle nikde jinde neřeší. Našel jsem několik recenzí, kde se porovnávají jednotlivý brokeři, a nikde o tom není ani zmínka. Přitom je to celkem zásadní omezení.
Hádám, že tohohle brokera u nás používá celkem dost lidí, ale podle toho, co jsem se zatím dočetl, bych řekl, že pohyby na peněžním fondu nikdo do přiznání nedává.

Přemýšlím, že si otevřu účet jinde. Jak to vidíte vy? Znepokojuje vás to nebo nechává chladnými? :)

Doporučili byste mi případně jiného brokera, který nemá přehnaně vysoké poplatky, ale jdou k němu peníze vkládat klasickým způsobem? Mám v plánu nakupovat hlavně americké akcie.
xsadvfr
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka