Degiro

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod octaviampi 19. 2. 2021 21:32

minarjo píše:Ten poplatek 2,5 eura za každou zahraniční burzu, kterou v daném roce daný měsíc poprvé použiješ, má Degiro už několik let, ale pravda, vysloveně měnovou tam zmíněnu neměli, no ale mně tedy za konverzi EUR do CZK (před výběrem) nic na konci ledna neúčtovali.

Já jsem zatím u Degira nic jiného než BCPP nepoužil a ani mimo to nedržel.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 19. 2. 2021 22:40

A za jakou burzu ti těch 2,5 eura strhli? Najdeš to ve webové verzi i v appce (tam ale může být kvůli místu text neúplný), a to v sekci Aktivity-Přehled účtu, jde jsou všechny pohyby a u tohoto poplatku z 31.1. je i v závorce, za jakou burzu to je účtováno.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod CapL 20. 2. 2021 23:39

Ahoj, vzhledem k aktuálním úrokovým sazbám na spořících účtech přemýšlím o investicích do akcií a ETF (bez poplatku). Nejdříve bych si ale potřeboval srovnat myšlenky z toho co jsem si načetl.

Brokery jsem si vyhlédl FIO pro české akcie a Degiro pro zahraniční akcie. Zpočátku mám v plánu zainvestovat cca 50tis. a pak každý měsíc několik tisíc (zatím jen Degiro). Chci dlouhodobě držet ETF a dividendové akcie. Jelikož jsem poměrně mladý, tak to bude určitě 20let+. Na Degiru bych to tedy viděl na účet Custody. I když zpočátku by pro mě byl výhodnější Basic, tak do budoucna kvůli bezpečnosti bude asi lepší právě Custody.

Co se týče daní, tak aktuálně za mě dělá zaměstnavatel roční zúčtování (hlavní pracovní poměr), takže jestli to chápu správně, tak u dividend jsem osvobozen od podání daňového přiznání a tedy i od daní do částky 6.000Kč (brutto). Což vzhledem k mému záměru první rok určitě nepřesáhnu (jiné vedlejší příjmy nemám). Případně kdybych něco prodal (neplánuji), tak zas platí limit do 100tis. příjmu nebo musím držet cenné papíry déle než 36měsíců.

U poplatků jsem nenašel žádný chyták. Tedy snad jen si dávat pozor na kolika burzách člověk obchoduje kvůli ročnímu poplatku 2,5€.

Jsou mé myšlenky správné nebo je něco jinak? Případně měl bych si dát na něco ještě pozor? Jde mi hlavně o daňové aspekty abych něco nepo a berňák mě pak nenaháněl kvůli pár korunám. Díky za rady do začátku...
CapL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 21. 2. 2021 03:51

Daně z dividend budou skoro určitě strženy už ve státě emitenta srážkou, takže neušetříš, ale jinak to myslím odpovídá.

Nevidím důvod preferovat dividendové akcie před nedividendovými – přibude ti práce s daněním a reinvestováním, a dopad na výkonnost portfolia je nejistý. Ale tady se budou názory lišit.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod CapL 21. 2. 2021 07:58

Díky, jo tak jsem to i myslel, ale blbě jsem se vyjádřil. Odvedu daň jen když jsem zaplatil ve státě emitenta méně než 15 %. Každopádně do těch 6tis. nemusím podávat daňové přiznání a stačí to roční zúčtování daně u zaměstnavatele.

S těmi dividendami je moje myšlenka taková, že si vybuduji pasivní příjem a jestli se dožiji důchodu a nějaký vůbec bude, tak si zachovám alespoň určitou úroveň života. Mám i penzijko, ale to je drahý na správu a držím si ho jen kvůli příspěvku zaměstnavatele. Jinak uvidím a třeba po roce svoji strategii změním a nakonec upřednostním nedividendové akcie. Tento rok bych viděl investice na cca 100tis. než se rozkoukám...

Jinak až časem přesáhnu těch 6tis. ročně, tak budu muset začít to daňové přiznání řešit a tady ještě jeden dotaz. Broker mi sice udělá výpis za minulý rok kde bude vidět že dividendy byly již zdaněny jednou ve státě emitenta, ale četl jsem že finančák takový dokument nemusí uznat. A pak tedy zdanit znovu 15 % v ČR nebo doložit dokument o zaplacení daně přímo od firmy vyplácející dividendy. Stává se to nebo je v tomto náš berňák rozumný? Ono pak platit celkem 30 % v případě US akcií (po podepsání W8-BEN) je už dost velké daňové zatížení... a dostat jiné potvrzení bude asi prakticky nemožné.
CapL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod octaviampi 21. 2. 2021 20:55

minarjo píše:A za jakou burzu ti těch 2,5 eura strhli?

"Currenex CNX"
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod mirekd11 22. 2. 2021 18:16

čau,
Jenom se chci zeptat jestli je potřeba řešit přesun peněz v FPT.Daň. přiznání mi provádí zaměstnavatel a žádný vedlejší příjem nemám. Nicméně pokud zašlu peníze na Degiro které se mi převedou do FPT a záhy nakoupím (tzn. že je zase vyvedu z fondu) není to bráno jako nákup a prodej ? nebo to nemám řešit
mirekd11
Návštěvník

Odeslat příspěvekod octaviampi 22. 2. 2021 19:52

zaměstnavatel neřeší daňové přiznání, jen zúčtování

FPT je nákup cenného papíru (a prodej)
octaviampi
Diskutér

Předchozí stránka