Degiro

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod cz01 28. 8. 2019 12:18

cz01 píše:Zažádal jsem o interní převod CP z jednoho svého Degiro účtu (Basic) na svůj druhý Degiro účet (Custody) a tak nějak jsem očekával, že mi zůstane zachována historie v tom smyslu, že nákupní pozice a případné zisky se přenesou na cílový účet. Toto se, ale nestalo a místo toho mám připsáno jako zisk celou hodnotu převáděného portfolia, což mi krásně kazí přehled o investici, protože najednou tam mám napsané nesmyslné číslo.

Je pravda, že sem se na to měl zeptat před převodem, ale nějak mě to nenapadlo, že s interním převodem může tato situace nastat. Volal jsem na support a prý s tím zkusí něco udělat, ale nic neslibují, tak uvidíme. Berte to, jako varovný příspěvek :-)

Monostatos píše:Dej pak pls vedet jak to dopadlo, chystam se udelat to same a tohleto by mo vadilo...


Napsal jsem oficiální reklamaci přes email, kde mi, jako odpověď bylo přislíbeno, že se na to podívají. Po pár dnech to vypadá, že to dali dopořádku. Včera mi tam, ale začali lítat nesmyslná čísla, jako -133 000 euro, ale dnes již vpořádku. Zatím se nikdo neozval, že by to mělo být už vpořádku, tak uvidím, jak budou dále komunikovat.

Sice z hlediska komunikace má Degiro mírné mezery, ale celkově jsem se situací spokojen.
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Monostatos 28. 8. 2019 14:43

Díky za info. Asi tam mají troghu bordel, ale historii jsou jak se zdá schopni přenést.
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sirius1983 8. 10. 2019 10:53

Dobrý den.
Chtěl bych investovat do ETF formou pravidelného měsíčního nákupu a dlouhodobého držení (v řádu mnoha let) a hledám nejvhodnější nástroj pro tyto investice.
Co se týče poplatků a přívětivosti uživatelského rozhraní mě zaujal brooker Degiro a jeho účet Custody. Chci nakupovat pouze ETF, nebudu nakupovat žádné akcie ani využívat žádné jiné pokročilé investiční nástroje.

Myslíte, že je pro tento typ investic Degiro Custody vhodný nástroj?

Ohledně recenzí na tohoto brookera jsem našel "kauzu" jednoho mnohatisícového poplatku za nákup akcií, ale to byla neinformovanost kupujícího a nikoliv neseriozní jednání Degira. Dále se tu také řešila forma pojištění investic u Degira v případě krachu brookera, ale nepochopil jsem zcela, jestli jsou investice u Degira nějak více "rizikové" než u jiných brookerů.

Děkuji za každý názor.
sirius1983
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod luba.s 25. 10. 2019 23:32

Mohla by nějaká dobrá duše vylistovat seznam všech ETF, do kterých lze investovat na degiru? Nechci se kvůli tomu registrovat a na podpoře mi nepomohli. Seznam do kterých lze investovat zdarma jsem našel ale to nehledám... Diky
luba.s
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondra101 26. 10. 2019 10:21

Ahoj luba, dnes jsem scrapoval data z Degira, zde máš k dispozici seznam všech ETFs včetně ISIN a burz. Pro rychlé zobrazení informací o daném ETF doporučuji zkopírovat ISIN do justetf.com.

https://uloz.to/file/lH5ID1fgxpeT/degiro-etfs-csv

Btw, s brokerama je to slovy klasika "důvěřuj, ale prověřuj". Nedávno jsem zkoušel jednoho zahraničního brokera, který sliboval přístup na některé emerging markets, kde s Degirem/IB člověk nemůže obchodovat. Naštěstí jsem prvně vyzkoušel jejich demo přístup, kde jsem velmi rychle zjistil, že jejich pokrytí se vztahuje pouze na několik největších firem na daných trzích. >:-(

Proto je dobře, že si to dopředu zjišťuješ! :-)

-- 26. 10. 2019 12:14 --

sirius1983 píše:
Myslíte, že je pro tento typ investic Degiro Custody vhodný nástroj?



Ptáš se na správné otázky. Pokud si totiž vybereš na začátku BASIC nebo CUSTODY, nelze to pak dodatečně změnit - musel by sis založit nový účet a to by ti přidalo dost transakčních nákladů.

Co se týká vhodnosti Degira, je dobré si to probrat v několika rovinách. Sám ho používám cca 3 roky a mám s ním trochu love/hate vztah. :-))

1) Poplatky. Pokud ti vyhovují trhy, které pokrývá, případně si myslíš, že by si využil nabídku obchodování vybraných ETF zdarma, pak to stojí za úvahu, zejména pro malého investora (řekněme do 20 tis. EUR). Alternativa v podobě Interactive Brokers je vhodná pro větší portfolia (zejména díky poplatku za nečinnost). Samostatná kapitola je pak tzv. introducing broker jako je Lynx, který přebírá některé výhody a nevýhody obou. Co se týká toho článku ohledně poplatků na kanadském trhu za každou akcii, s tímhle se setkáme i u IB. Pozor také na obchodování na některých trzích (zejména v Asii), kde Degiro používá zprostředkovatele (Morgan Stanley) a tím pádem jsou poplatky podstatně vyšší než u konkurence.

2) Platforma. Nástroje platformy Degira jsou osekané na strohé minimum. Pokud si například chceš zjistit některá fundamentální data, je třeba jít jinam. Hledání by také potřebovalo vylepšit, není moc spolehlivé. O grafech se raději nezmiňuji. Chybí některé základní obchodní příkazy, jako například trailing order. Nicméně, je třeba podotknout, že Degiro slíbilo vylepšenou platformu v 2020.

3) Technická bezpečnost. Degiro již dlouhou dobu nabízí 2FA s OTP, což mohu jen pochválit. Teprve v poslední době se to stává standardem.

4) Finanční operace. Vadí mi, že není možné vybírat a vkládat v jiné měně, než v které je účet otevřen. Tj. pokud otevírám přes Degiro.cz, musím vybírat či vkládat v CZK. Jelikož mé investice jsou všechny v cizích měnách, dochází zde ke konverzi v každém směru cesty. To třeba IB nabízí funding i withdrawal v pestrém množství měn.

4) Zákaznická podpora. Nelze čekat zázraky, jak zde již ve vlákně bylo zmíněno. Například, jednou mi po pár dnech zrušili GTC (Good-till-cancel) limitní příkaz, prý kvůli problémům u jejich zprostředkovatele Morgan Stanley. Jelikož byl tento příkaz částečně naplněn, musel jsem ho zadávat znovu a platil ho tak 2x. Reklamaci neuznali. To naštve...
Ale Degiro mě i pobavilo! Před pár měsíci jsem se podpory ptal, jestli mají v plánu obnovit přístup na Istambulskou burzu. Odpověděli mi, že obnovení neplánují. Asi za tři dny mi přišla marketingová zpráva, že turecký trh je zase dostupný. 8-D
Aneb jedna ruka neví, co dělá druhá...

5) Bezpečnost tvých financí - nejdůležitější nakonec.

Ať se rozhodneš pro BASIC (či ACTIVE/TRADER) nebo Custody, tvé investice jsou chráněny (před podvodem/zneužitím ze strany Degira) ve výši 20 000 EUR díky "Investor compensation scheme" v Nizozemí. Zajímavostí je i to, že tento garanční fond kryje 100% výši tvé investice, na rozdíl od ekvivalentního fondu v ČR (Garanční fond obchodníků s cennými papíry), který takto kryje "jen" 90% tvé pohledávky.

Degiro, jako regulovaný subjekt na Evropském kapitálovém trhu musí zajistit oddělení tvých investičních nástrojů od jeho majetku. V případě insolvence či bankrotu tak tvůj majetek nemůže být použit na splácení jejich závazků (nepočítáme zde samozřejmě scénář podvodu).

Při volbě profilu BASIC dáváš Degiru právo půjčovat tvoje investiční nástroje (nejčasteji short sellers), čímž generuje profit (IB v takovémto případě nabízí 50% profitu jako cashback - program SYEP). Naoplátku ti Degiro umožňuje obchodovat na marži (a shortovat) a dává ti trochu menší poplatky.

V profilu CUSTODY k půjčování tvých investičních nedochází, což ti dává extra ochranu v případě insolvence Degira - měl by si tak být zbaven bolehlavu dokazování, které cenné papíry ti patřili a odhaduji, že by potom celý proces získání tvých investic zpět byl tím tak urychlen. Na druhou stranu, musíš počítat s extra poplatky, jako za zpracování dividend (tento poplatek je tak trochu skryt na konci ceníku, činí 1 EUR + 3%) či úroků z dluhopisů.

Shrnuto, do 20 000 EUR je v zásadě jedno, kterou cestu zvolíš. Nad tuto částku bych vybral profil CUSTODY i za cenu trochu vyšších poplatků, ale hlavně bych se zamyslel, zda investice nad tuto částku není vhodné přesunout k jinému brokerovi(ům), kde budou kryté garančním fondem ideálně v plné výši.

______

Jak vidíš, není všechno zlato co se třpytí. Ale když to férově shrnu, Degiro momentálně nabízí v celku solidní hodnotu pro malého investora a je vhodný pro začátky.

Když budeš mít další otázky, ptej se nebo SZ, rád poradím. :-)
Ondra101
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod minarjo 28. 10. 2019 23:35

Já bych jen poupravil jednu věc: na degiro.cz je už několik měsíců možné vkládat hotovost nejen CZK (normální český převod na český účet), ale i eura (SEPA platba na český účet). Oba účty má Degiro v české pobočce Deutsche Bank.
Důvod je prostý: nezainvestované peněžní zůstatky jsou při AutoFX konverzi (kdy je to drženo v jedné měně, konverze automatické za středový Forex kurzu) už nějakou dobu drženy ne v CZK, ale právě v EUR (formou peněžního EUR fondu).
Výběry z Degiro nicméně jsou výhradně v CZK na primární bankovní CZK účet klienta (z EUR do CZK se před výběrem dělá bezplatná manuální konverze)
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Ondra101 29. 10. 2019 11:52

Minarjo, díky za upozornění, máš pravdu - je možné vkládat i v EUR Sepa platbou (pouze z českého BÚ). Je u toho třeba mít vypnuté AutoFX pro EUR-CZK, jinak se vám vklad překonvertuje do CZK. Také je třeba upozornit jejich klientskou podporu na email, že jste tento převod provedli.

Také bude dobré doplnit ještě dvě věci. Pozitivní zprávou je, že se Degiro od 2018 vzdalo poplatků spojených s EUR/CZK konverzí, a jak Minarjo zmiňuje, tento převod probíhá za středový kurz, nikoliv za spotový, jak je toho u konverzí do jiných měn.

Je třeba ale také mít na paměti, že Vaše neinvestovaná hotovost je investována v peněžním fondu (který Degiro obhospodařuje), nikoliv na bankovním účtě v bance (např. u Interactive Brokers či Saxo Bank je hotovost uložena u jedné z bank, kde má broker účet). To znamená, že se na Vaši "hotovost" se nevztahuje pojištění bankovních vkladů a Výše této "investované hotovosti" tak není nijak garantována. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že tento fond investuje výhradně do instrumentů peněžního trhu (se splatností 1 roku), jako jsou pokladniční poukázky a depozitní směnky, není zde na místě se obávat nějaké závratné volatility.
Ondra101
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 29. 10. 2019 20:26

Jen oprava několika nepřesností - možnost přímého vkladu v eurech (ač pouze z účtů s prefixem IBANu CZ* - čímž mimo jiné Degiro porušuje nařízení EP č. 260/2012 - diskriminace IBANu) existuje spíše několik let, než několik měsíců (poprvé jsem takto vkládal už v roce 2016) a jedinou změnou za tu dobu bylo, že již není nutno avizovat na klientské podpoře, že proběhl vklad (nyní to platí už pouze při vkladu z nového účtu) - připsání proběhne automaticky.

Dále pak také neplatí, že dojde k automatické konverzi z eur do korun - jelikož peněžný fond vede Degiro jenom v eurech, nikoliv již v CZK, automatická konverze probíhá právě naopak - z korun do eur ke konci pracovního dne (v případě, že není zadaný příkaz k výběru, což zatím lze realizovat pořád pouze v CZK). Rovněž proto již také neplatí, že lze zapínat AutoFx na měnový pár EUR/CZK - směnu lze provést buďto ručně, v případě korunového zůstatku v CZK je použitá metoda AutoFx, ovšem u obou případů bez marže - právě z důvodu, že peněžní fond není poskytován v korunách od této marže Degiro upustilo...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod blackwork 11. 11. 2019 15:17

Vracím se k myšlence investovat do ETF zdarma ale narazil jsem úplně stejně - na některé ETF prostě nemám dost peněz - myslím tím pravidelné investování od 500 do max. 1000 Kč - chtěl jsem původně 700. Je někde souhrn ETF zdarma kde by šly filtrovat ceny a jaké ETF mi tím pádem doporučíte (za svých 700 dostanu nějakých 27 euro).
Další věc - pokud teď stojí ETF právě 27 éček a já samozřejmě chci aby rostlo, už nebudu mít dostatek peněz na to abych ho kupoval měsíčně - samozřejmě můžu zvednout jednou za čas trvalák ale je to takové nějaké složité ... :D
blackwork
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 11. 11. 2019 16:12

Musíš se rozhodnout, buď to bude "složité", nebo použiješ třeba Portu.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod cz01 11. 11. 2019 16:38

Portu není ETF zdarma, to by se dalo jinak použít i třeba Patria pravidelné investování do ETF za celkem nízkých poplatků.
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Ondra101 12. 11. 2019 16:13

blackwork píše: Je někde souhrn ETF zdarma kde by šly filtrovat ceny a jaké ETF mi tím pádem doporučíte?


Zde je link na seznam "zdarma" ETF od Degiro (těch bez transakčních poplatků). Je v Excelu, můžeš si ho libovolně třídit podle ceny. Pod 30 EUR jich tam není moc, ale nějaké najdeš.

https://uloz.to/file/FDpBkRdGbhlM/degir ... darma-xlsx

O pár odpovědí výše jsem na žádost luba přikládal seznam všech ETF u Degira - nejen těch "zdarma". Bohužel, jak mě upozornil jeden z vás, jelikož je ve formátu .csv, nezobrazuje se všem tak jak má (je formátován za použití US regionálního nastavení, člověk by si ho musel změnit ve Windows), takže jsem ho reuploadoval znovu, tentokrát v xls, takže by neměl být žádný problém.

https://uloz.to/file/l6kN1Jg7rLd7/degir ... h-etf-xlsx
Ondra101
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jumpmans 17. 12. 2019 09:50

jumpmans
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 18. 12. 2019 10:02

A jestli dojde opravdu ke sloučení DeGira a Flatexu,
pak budou fungovat oba brokeři odděleně
a každý se stejnými poplatky jako před sloučením.
Dnes okrádá Flatex klienty o část dividend a minimální poplatek za nákup akcií je asi 5 euro.
To se klientů od DeGira po sloučení brokerů netýká.

Já mám girokonto zadarmo a všech mých 29 akcií u Targobank.de ,
protože jsem měl konto dříve u americké Citibank.de a ta byla prodána do Francie a přejmenována na Targobank.de
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blackwork 2. 1. 2020 10:40

Tak Degiro má nový vzhled a připomíná mi to mail v Gmail ...
blackwork
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků