Degiro

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod cz01 12. 8. 2020 06:01

Z toho co píšeš by ti stačil Custody a pokud časem budeš mít tendence mít dividendové tituly, tak si založíš Basic, jako druhý účet, nebo případně jinde třeba Lynx.

Otázka pojištění se popisovala třeba tady v článku http://skejwin.cz/zajisteni-investicnic ... u-brokeru/
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod peliculiar 12. 8. 2020 14:23

cz01 píše:Otázka pojištění se popisovala třeba tady v článku.

Ten článek jsem četl, ale naneštěstí neodpovídá na mou otázku ...
peliculiar píše:Pokud jde o to pojištění, nepochopil jsem, zda jde o prostředky, které nejsou zainvestované (ležící na účtu u brokera) a nebo se jedná o všechno, případně jen to už zainvestované ... ?

OK, tak tedy dotaz na zkušenější investory ...

Předpokládám, že své portfolio pod DeGirem držíte na úrovni kolem 20K Euro.
Zbytek investujete prostřednictvím jiného (jakého) brokera?

Interactive Brokers s portfoliem přesahujícím 100K dolarů (odpuštění poplatku) neřeším, to je pro mě v nejbližších letech úplně nedostupné.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 8. 2020 14:58

peliculiar píše:OK, tak tedy dotaz na zkušenější investory ...

Co takhle adresovat dotaz přímo do epicentra, tedy brokerovi? Nebylo by to lepší řešení než to zkoušet tady? Buď rád, že nějaké pojištění vůbec je.

-- 12. 8. 2020 16:01 --

A ještě k tomu předchozímu dotazu na typ účtu: cz01 ti odpověděl (zadarmo, ve svém volném čase), tak by se možná slušelo mu poděkovat, ne mu vynadat, že jeho odkaz na článek (mimochodem obsáhlý) naneštěstí ne zcela odpovídá na všechny tvé dotazy. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 12. 8. 2020 15:08

Omlouvám se (cz01), nemyslel jsem to zle a ani nechtěl být hrubý.
Za jakékoliv rady, postřehy, komentáře jsem vděčný. (y)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 8. 2020 15:29

Přečti si třeba tento přehledový článek.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 12. 8. 2020 17:57

Paráda, díky.
Assets held by SPV Long Short, clients within the same omnibus account are exposed to each other due to the inherent counterparty risk of the lending DEGIRO’s lending activities.
Securities of customers of the Basic Account may be exposed to each other whenever they are transferred between SPVs in order to be lent to another customer.

Čili v rámci entity SPV Long Short mohou být zainvestované prostředky půjčené ostatním klientům DeGiro. To se zdá být celkem bezpečné. Větší riziko bych viděl, kdyby to půjčovali mimo DeGiro, což se nejspíš neděje.

S účtem Basic by mé zainvestované prostředky mohli někomu půjčit, ten by je na páku mohl prodělat a já bych byl krytý jen do 20 000 Euro. Zbytek by asi závisel na tom, že pokud by se celá entita SPV Long Short dostala do finančních problémů svými aktivitami, tedy že by to přehnali se zapůjčováním aktiv klientů těm, kteří by je prodělali. Nakolik je takový scénář pravděpodobný, to vůbec netuším.

Pochopení to pomáhá, ale zatím to k mému jednoznačnému rozhodnutí nevedlo. :-)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 8. 2020 20:42

Přečti si základy short sellingu.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 13. 8. 2020 11:23

Když jsme u toho short sellingu nevíte někdo o nějaké použitelné kalkulačce na výpočet denních (z fee/rebate) poplatků při short sell? Tzn. abych si dokázal vypočítat kolik zaplatím než dojde k vyrovnání za zapůjčení akcií. Představa je taková, že zadám vstupy - počet akcií, cena, procenta fee/rebate, které se udávají za rok a vyplivne mi to cenu za den shortu. Vím, že se to mění podle počtu shortovatelných akcií, ale tento vstup rovněž znám a tudíž jsem schopen alespoň orientačně s tímto pracovat. Nic takového jsem prozatím nenašel.
Funkční odkaz pro 5 GBP na Curve, -10% na provizi na krypto Binance,15 USD na Booking.com, Interactive Brokers a 20 EUR na Degiro (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 13. 8. 2020 13:31

Mufinmufi: Hledám. Zatím bez úspěchu. :( Nedá se tato informace zjistit přímo od brokera, popř. odhadnout, např. jako geometrický průměr ročního nákladu?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 14. 8. 2020 00:43

Jedině vypočítat v např. Google Docs tabulce, nebo lokální Excell tabulce. Tu jsem prozatím nedělal.

Co jsem zjišťoval, tak IB k tomuhle konkrétní výpočet nemá. Mají pouze ty fee/rebate hodnoty a počet akcií, které jsou k dispozici pro shortování.

U Degiro jsem k tomu taky při rychlém hledání nic nenašel. Obecně byl problém to najít vůbec napříč internetem až se člověk diví jako kdyby hledal něco neobvyklého.
Funkční odkaz pro 5 GBP na Curve, -10% na provizi na krypto Binance,15 USD na Booking.com, Interactive Brokers a 20 EUR na Degiro (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod čulibrk 14. 8. 2020 07:40

Prosím může mi někdo poradit, abych se zorientoval v přehledech Degira. Jako příklad, pošlu do Degira 100.000,- Kč, aby se to lépe počítalo vemu kurz 25 Kč/EUR. Daná částka se mi v Degiru převede přes noc nebo manuálně na 4000 EUR. Všechny EUR zainvestuju do US akcií. A teď vidím "Zůstatek: 3980 EUR" a "Celkem +/-: +42 EUR". Nemělo by být "Celkem +/-: -20 EUR"? (Na poplatcích za nákupy jsem zaplatil méně než 2 EUR.) Díky
čulibrk
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 14. 8. 2020 08:11

Podívej se do menu Aktivity/Přehled účtu. Máš tam rozepsané všechny pohyby a zůstatky.
mlsal
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod čulibrk 14. 8. 2020 08:38

Tam toho je spousta položek v EUR, USD i CZK. Akcie se nakupovaly postupně během pár dní . Já myslel, že někde uvidím celkové aktuální číslo, jestli jsem celkově v plusu nebo v mínusu. To jsem si myslel, že je právě "Celkem +/-: +42 EUR", což nesedí a nevím co to číslo tedy znamená. To samé pak nevím co je o "Den +/-: xx EUR". Předpokládám, že se tam zohledňuje i změna kurzu USD/EUR.
čulibrk
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 14. 8. 2020 09:15

Je to tak. Celkem +/- a Den +/- je zisk celkem nebo za den, tj. jak si stojíš v EUR

Mělo by to být: Zisk/Ztráta portfolia + Výsledek Peněžního fondu - Poplatky, ale nepočítal jsem to.
mlsal
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Snipy7 20. 8. 2020 17:45

Mám dotaz ohledně investování do Degira. Nakupovat akcie mohu je v celých jednotkách - není možné koupit např 1,5 akcie? A pokud tomu tak je, jak přistupujete k penězům, které zbyly nezainvestované, protože se by to nevyšlo do celých jednotek. Děkuji za případné odpovědi.
Snipy7
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka