Počítám rozptyl SOUČINU dvou náhodných veličin. Korelovaných. Co počítáte Vy, to netuším. Což mě vlastně dost mrzí, poněvadž ten Váš vzoreček je natolik líbivě jednoduchý, že bych ho velice rád použil. Ale nepředkládáte absolutně žádné argumenty, které by mě aspoň trochu přesvědčily. Pořád opakujete svůj jeden vzorec bez vysvětlení. Proč?
Hodnotu (nezajištěné) investice v tuzemské měně určíme součinem S&P500 a směnného kurzu USD, nicméně kterýkoli den, tzv. „logarithmic return“ (logaritmická návratnost) investice je
součtem logaritmické návratnosti S&P indexu a logaritmické návratnosti USD.
Určení „standard deviation“ (neboli směrodatné odchylky - σ) je u součtu opravdu velmi snadné!
Předpoklad nezávislosti těchto dvou veličin (indexu S&P500 a USD) není stoprocentně správný. Víme, že americký dolar je takové bezpečné útočiště, jehož hodnoty mají tendence stoupat v případech velkých propadů na světových burzách (vč. S&P), jako např. před osmi lety. Korelace těchto dvou hodnot je ale pravděpodobně poměrně malá a bohužel se mění s časem. Proto předpoklad nulové korelace není vůbec špatný výchozí bod.
V případě potřeby lze vždy s korelací (opatrně) pracovat později.
A teď už opravdu trocha té matematiky, abychom se přesvědčili, že je výsledný vzorec opravdu tak jednoduchý.
Nejprve určíme směrodatnou odchylku logaritmické návratnosti indexu S&P (řekněme, že dostaneme oněch 16,57%). Poté to stejné zopakujeme pro USD (dostaneme 6,92%).
Výpočet logaritmické návratnosti my nevidíme, jelikož tuto práci za nás již někdo udělal a my tak můžeme pracovat pouze s danými odchylkami.
Samotný výpočet log. návratnosti vypadá takto:
Mějme akcii ceněnou na $3.885/share na konci jednoho dne a na $3.890/share na konci dne následujícího, pak logaritmická návratnost je
r=ln(3890/3885), tedy asi 0,13% (tuto hodnotu většinou anualizujeme).
Dále tedy, za předpokladu nezávislosti, docházíme ke vzorci:
σ=√(16,57^2 +6,92^2)