Volba brokera

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fremantle 28. 1. 2016 06:51

No já tady vidím minimální vklad 10.000 USD u international account: http://international.schwab.com/public/ ... ge_account :hm
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod jednadva 28. 1. 2016 07:09

Kde to říkají? Nějak to nemůžu najít.*

Tohle se mi taky zdá jako poměrně nepříjemná věc:

"Money Transfers
Move money via international wire transfer or Schwab's Foreign Currency Wire Transfer Service, featuring competitive exchange rates with no transaction fees and deposits in a variety of currencies. A $25 service fee will be charged for outgoing wire transfers."

[*Už to vidím. Malé písmo dole jako obvykle. :)]
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kocmeister 29. 1. 2016 15:08

Už to tu padlo, nejlevnější americký broker a nejspíš i nejoblíbenější je Interactive Brokers. Založit si tam účet přímo je úplně bez problému pokud ovládáte angličtinu.

Přes něj jedou výše zmíněný česká pobočka Lynxe i české Colosseum, a oba maj poplatky u akcií 5 USD. Tam je veškerý support v češtině, což je dobré pro neangličtináře. Výhodou založení přes českého prostředníka je, že neplatíš žádné měsíční poplatky jako když si to založíš přímo u IB. Ale zas přímo u IB můžeš dostat ještě nižší poplatky. Pro ty co nepotřebují pražskou burzu není vůbec žádný důvod zakládat účet u Fia a dalších drahých brokerů. Jo a taky si tam můžeš poslat prachy přímo v CZK a konvertovat až potom v platformě.

Jinak co tu padlo o té dani 30% je nesmysl, to platí pokud bys nevyplnil tax form, který ti ale naservírujou (alespoň teda u IB) na stříbrném podnose a dokonce zablokují obchodování dokud nepotvrdíš, že jsi z ČR atd. atd. Takže to nehrozí. Vím to, protože jsem to zrovna nedávno řešil u sebe na účtu :-)
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 29. 1. 2016 15:49

Kocmeister píše:Už to tu padlo, nejlevnější americký broker a nejspíš i nejoblíbenější je Interactive Brokers. Založit si tam účet přímo je úplně bez problému pokud ovládáte angličtinu.

Ale přes ten Schwab si můžete koupit asi 200 ETF úplně zadarmo. Reinvestice dividend je taky zadarmo. U Interactive Brokers taky?

Kocmeister píše:Jo a taky si tam můžeš poslat prachy přímo v CZK a konvertovat až potom v platformě.

Na Lynxu je minimální poplatek za konverzi 100 Kč. To při směně 5 000 Kč znamená 2 % (tam a zpět 4 %), což je ještě horší než u českých bank. Při směně 10 000 Kč to je "jen" 1 %.

Kocmeister píše:Jinak co tu padlo o té dani 30% je nesmysl, to platí pokud bys nevyplnil tax form, který ti ale naservírujou (alespoň teda u IB) na stříbrném podnose a dokonce zablokují obchodování dokud nepotvrdíš, že jsi z ČR atd. atd. Takže to nehrozí. Vím to, protože jsem to zrovna nedávno řešil u sebe na účtu :-)

Asi si pletete daň z příjmů a dědickou daň. Daň z příjmů (tj. v tomto případě z dividend) samozřejmě dělá 15 % podle smlouvy. Ale na dědickou daň žádná mezistátní smlouva s USA není. Nebo aspoň o ní nevím. U nerezidentů (NRA) je sazba dědické daně cca 30 % z částky nad 60 000 USD. V dnešním kurzu cca 1 400 000 Kč.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 29. 1. 2016 16:21

Možná trochu od věci, ale ani jednou tady nezaznělo Degiro - není vhodné na takové "dribs and drabs"? Já si teda aspoň koupím tu a tam nějaké ETFko v objemu do 10 tisícovek, aby vstupní poplatek vycházel na cca. 0,5 % - 1 % (i s AutoFx konverzí, škoda, že nemají (zatím?) multiměnové sběrné účty), což mi nepřijde až tak hrozné... jsem před časem hledal zrovna nějaké ETFko které by sledovalo index MSCI World a bylo měnově zajištěné aspoň do EUR, tak teda asi jediné, co jsem dohledal bylo db x-trackers MSCI World Index UCITS ETF 4C (EUR hedged) - ISIN LU0659579733 obchodované na Xetře a při nižších částkách mi to Degiro přišla jako celkem laciná záležitost...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod jednadva 29. 1. 2016 16:32

Někde tuším zaznělo, že na DEGIRU se platí měsíční udržovací poplatek. Ale to je opravdu informace hódně z druhé ruky...

Proč chcete zajišťovat akcie? Má to smysl? Nezdá se mi, že by měnové zajištění v tomhle případě k něčemu bylo.

[Edit: iShares nabízí taky jedno na MSCI World zajištěné do EUR - DE000A1H53Q8]
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod omgf 29. 1. 2016 18:27

Ale přes ten Schwab si můžete koupit asi 200 ETF úplně zadarmo. Reinvestice dividend je taky zadarmo. U Interactive Brokers taky?

Nevím co myslíš koupit ETF zadarmo, Schwab píše, že má poplatek 8,95 USd za online trade. IB má 1USD za 1 lot (100 shares).
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 29. 1. 2016 19:07

Ten Schwab má ale hned na hlavní stránce přece dost zřetelně napsané, že má v nabídce i ETF, které nabízí přes platformu OneSource bez komise: http://www.schwab.com/public/schwab/inv ... _onesource

Je tam i rovnou odkaz na sazebník, podle něhož je nákup skutečně za 0: http://www.schwab.com/public/file/P-103 ... 060-27.pdf

$0 commission ETFs1

1. Conditions apply: Trades in ETFs available through Schwab ETF OneSource™ (including Schwab ETFs™) are available without commissions when placed online in a Schwab account. Service charges apply for trade orders placed through a broker ($25) or by automated phone ($5). An exchange processing fee applies to sell transactions. All ETFs are subject to management fees and expenses. Please see the Charles Schwab Pricing Guide for additional information. Charles Schwab & Co., Inc. receives remuneration from third-party ETF companies participating in Schwab ETF OneSource™ for record keeping, shareholder services and other administrative services, including program development and maintenance.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Kocmeister 1. 2. 2016 14:07

Ok, tak to IB zadarmo nic nemá. V tom asi bude Schwab lepší. Co se týče té daně, je pravda, že tomu moc nerozumim. Měl jsem na mysli zdanění dle jakési smlouvy FATCA, kde jsem byl ubezpečen, že opravdu se toto klientů v ČR netýká.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 1. 2. 2016 14:35

Kocmeister píše:Ok, tak to IB zadarmo nic nemá. V tom asi bude Schwab lepší. Co se týče té daně, je pravda, že tomu moc nerozumim. Měl jsem na mysli zdanění dle jakési smlouvy FATCA, kde jsem byl ubezpečen, že opravdu se toto klientů v ČR netýká.

Pokud mě paměť neklame, tak srážková daň na základě FATCA se týká "podezřelých" obchodů, kdy není jisté, jestli prodávající je nebo není americkým rezidentem. Tuším, že pokud obchodujete přes spolupracující instituci, která americkým orgánům předává požadované informace o daňovém statusu svých klientů, tak nemáte problém.

To, o čem mluvím já, se jmenuje "estate tax" (dědická daň). Ta s FATCA nesouvisí. Dědická daň se platí z dědictví převyšujícího 60 000 USD, je-li dědictví majetkem nacházejícím se v USA. Takovým majetkem jsou např. americká ETF nebo peníze na účtu u amerického brokera.

Viz např. https://www.bogleheads.org/forum/viewto ... e#p2681159
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod omgf 1. 2. 2016 21:37

Kocmeister píše:Ok, tak to IB zadarmo nic nemá. V tom asi bude Schwab lepší.


Z 1400 ETF fondů jich Schwab nabízí 200 zdarma, zbytek za 8,95 USD nákup, dalších 8,95 USD prodej.

Všechno je za něco.
Tady píšou, že správci fondů Schwabu platí, takže u něj listují ve Onesource pouze méně likvidní ETFka, o které není takový zájem. Dává to logiku, proč by platili za to, že někdo prodá populární fond, který má likviditu sám o sobě.
Takže SPY, QQQ, USO apod. tam nejsou. Pokud chcete obchodovat tyhle fondy, tak Schwab je dražší. Naopak tam jsou zadarmo fondy, které mají široké spready 5-10 USD.

Tak pozor, abyste v honbě za ušetřením comission fee neskončili v mizerně likvidním fondu a nezaplatili to na spreadu.

http://www.riabiz.com/a/20057575/schwab ... hout-risks
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 2. 2. 2016 06:31

omgf píše:
Kocmeister píše:Ok, tak to IB zadarmo nic nemá. V tom asi bude Schwab lepší.
Z 1400 ETF fondů jich Schwab nabízí 200 zdarma, zbytek za 8,95 USD nákup, dalších 8,95 USD prodej.

Na sestavení dobrého akciového portfolia není potřeba 1 400 ETF. Ani 200 ETF. Ba ani 20 ETF.
omgf píše:Naopak tam jsou zadarmo fondy, které mají široké spready 5-10 USD.

Kde jsou uvedené spready těch ETF?

Náhodou jsem narazil na srovnávací tabulku (viz dole) několika ETF z roku 2013. SCHB (Schwab U.S. Broad Market) mělo bid/ask spread 6,1 bodu a SCHX (Schwab U.S. Large Cap) 3,5 bodu, tedy pokud se nemýlím 0,061 %, resp. 0,035 %, poněvadž basis point = 0,01 %. Obě ETF jsou nabízena prostřednictvím OneSource bez poplatku.

Pro srovnání: SPY mělo spread 0,6 bodu. To jest pouze o 5,5 bodu, resp. 2,9 bodu méně než uvedená ETF od Schwabu. Při investici 5 000 Kč to znamená vyšší náklad na nákup a prodej SCHB, resp. SCHX pouze o 2,75 Kč, resp. 1,45 Kč (5 000 * 0,00055, resp. 5 000 * 0,00029).

Z toho jasně plyne, že koupit SPY jen kvůli spreadu se rozhodně nevyplatí.

Obrázek
(Zdroj: http://www.forbes.com/sites/baldwin/201 ... 0a2d493996)

Spready některých ETF od Schwabu (z roku 2012):
Obrázek
(Zdroj: http://www.etf.com/sections/blog/14638- ... nopaging=1)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod omgf 3. 2. 2016 00:05

Spready v procentech nesleduju, zajímá mě aktuální náklad, ale ten údaj 0,6% u spy se mi nezdá. To by bylo při ceně 190 11,76 USD. Aktuálně je závěrečný spread 4 USD a to je after hours.

Jestli si někdo vybere jen mezi OneNote ETF, pak je to pro něj dobré. Nejsem si jistý, jestli tam jsou i ETFka na zlato, ropu, zemní plyn, VIX apod. Jestli jsou, tak je to good, ale asi tam nebude takový výběr z různých strategií jako třeba USO vs USL, apod.
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 3. 2. 2016 00:40

omgf píše:ale ten údaj 0,6% u spy se mi nezdá. To by bylo při ceně 190 11,76 USD.

To by nebylo, poněvadž 11,76/190 = 6 %, a ne 0,6 %. To jste to přestřelil zhruba cca přibližně o jeden řád. :)

Ale každopádně SPY nemá spread ani 6 %, ani 0,6 %, ale 0,006 %. Protože jeden bazický bod (basis point) = jedna setina procenta = 0,01 % = 0,0001.

Při kurzu 190 USD je spread SPY v absolutním vyjádření: 0,00006 * 190 USD = 0,0114 USD. Tedy něco málo přes jeden cent (= penny).
jednadva
Diskutér

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků