Volba brokera

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod _Toka_ 25. 1. 2016 10:55

Zdravím,

začínám s investováním a rád bych si zvolil brokera, bohužel jsem na internetu nenašel moc informací.

Určitě chci online brokera, abych si mohl portfolio spravovat sám přes aplikaci. Pokud by byla možnsot spravovat účet i přes mobil, je to velký plus - a né, nemyslím tím volat makléři :-D Obchodovat chci na BCPP a na hlavních amerických burzách jako NYSE a NASDAQ, diverzifikovat chci přes indexový ETFka, podílový fondy a možná státní dluhopisy. Je to spíš konzervativní strategie, nakupovat budu párkrrát do měsíce, takže od toho i odvozené poplatky. První rok budu investovat hodně málo, měsíčně kolem 5 - 10 tisíc, časem to budu zvyšovat.

Z českých brokerů vím o eBroker FIO banky a LYNX - která mi přijde super, ale bohužel zatím nemají pražskou burzu. O zahraničních nemám vůbec přehled, nicméně mi nedělá problém být u nějaké, angličtinu mam dobrou a účet v cizí měně mi nevadí.

Díky za rady.
_Toka_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kocmeister 25. 1. 2016 13:32

Lynx neni českej, ale tušim nizozemskej. Z českejch je nejlevnější Colosseum, myslim, že je poplatkama na úrovni toho Lynxu nebo něco pod. Ale taky neumí BCPP. Z brokerů co umí BCPP asi jedině FIO. Patria je předražená jak prase a Brokerjet je out.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _Toka_ 25. 1. 2016 14:00

Pravda, Lynx není český. A jsou na Fio podílový fondy? On to asi zase takovej průser nebude, tak hold o to víc půjde na ETF. A poplatky u Fia jsou teda dobrý pro moje potřeby oproti konkurenci? Koukám, že mají i mobilní appku a v podstatě všechno, co od toho očekávám... Ale jestli je Lynx levnější než FIO, tak mi přijde blbost zakládat účet a pak převádět portfolio, to radši počkám, než Lynx BCPP zavede, což by mělo být snad brzy.

Eventuelně můžu mít dva brokery, ale přijde mi to jako zbytečný nesmysl.
_Toka_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jack111 25. 1. 2016 15:46

No na 5-10K obchody je tady FIO hodně drahý. Na BCPP bych zvolil FIO a na všechno ostatní za těhle podmínek nějakýho levnýho americkýho brokera. Ovšem ti zase chtějí nějaké (různé) minimum hned od začátku.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 25. 1. 2016 16:53

Lynx podle mě BCPP jen tak nezavede, jedou přes Interactive Brokers a tam to nejde už dlouhý léta.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _Toka_ 26. 1. 2016 00:18

Ok, díky. Jenže já právě žádný levný zahraniční brokery neznám, můžeš něco doporučit? Já budu nastupovat do nadnárodní firmy, kde budu mít slevu na jejich akcie, který mi prý podle prvnotních informací upíšou na nějakej zahraniční účet, tak možná budu k nějakýmu donucen. Nicméně rád bych zvážil více možností.
_Toka_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 26. 1. 2016 07:01

Fio má proti nějakým zahraničním brokerům jednu výhodu. Pravděpodobně budete mít menší problémy, aby vám finančák uznal výpis z Fio, než od nějakého pro ně neznámého brokera, což oceníte hlavně při zdaňování zahraničních dividend.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 27. 1. 2016 08:12

_Toka_ píše:Ok, díky. Jenže já právě žádný levný zahraniční brokery neznám, můžeš něco doporučit? Já budu nastupovat do nadnárodní firmy, kde budu mít slevu na jejich akcie, který mi prý podle prvnotních informací upíšou na nějakej zahraniční účet, tak možná budu k nějakýmu donucen. Nicméně rád bych zvážil více možností.

Za nákup CP na Lynxu zaplatíte od 6 eur (5 dolarů). K tomu musíte připočíst nákup eur nebo dolarů (na Lynxu min. poplatek 100 Kč, u devizovky spread cca 0,5 %).

Pokud byste nakoupil a prodal za 5 000 Kč, zaplatíte 2 x 6 eur = 12 eur = 324 Kč = 6,5 %, k tomu spread devizovky cca 0,5 % = 7 %. To je poměrně dost. Pokud byste si koupil indexový fond Amundi Index Equity North America v Komerční bance, zaplatíte vstupní poplatek jen 3 % (výstupní se neplatí).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod eL Ká 27. 1. 2016 10:57

_Toka_ píše:Jenže já právě žádný levný zahraniční brokery neznám, můžeš něco doporučit


Z osobní zkušenosti mohu doporučit Charles Schwab.

Vedení účtu, založení, poplatky nula. Mají velký výběr ETF s nulovým load fee, mají tam například krásný US Large Cap s expense ratiem asi 0,03% (SCHX). Oproti tradiční české zlodějině od Conseq jen radost pohledět. Akorát na té pražské burze si se Schwabem nezaobchoduješ.

Samostatné akcie podléhají poplatku $8,99/trade a dividendy klasicky 15% NRA tax.
eL Ká
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 27. 1. 2016 13:04

eL Ká píše:Mají velký výběr ETF s nulovým load fee, mají tam například krásný US Large Cap s expense ratiem asi 0,03% (SCHX).

1. Americká ETF vyplácejí dividendy a kapitálové zisky. Ty musíte reinvestovat a za to zaplatíte poplatek brokerovi a spread ETF.

2. Účet u amerického brokera je americký majetek. Pokud je tento majetek větší než 60 000 USD, vztahuje se na něj dědická daň cca 30 %. (Na částku nad 60 000 USD. Pokud máte 70 tisíc, tak na 10 tisíc.)

3. K tomu ETF s ER 0,03 % se nejprve musíte probojovat přes poplatek 9 USD (tam a zpět 18 USD). To jest v dnešním kurzu za 432 Kč. To je asi 8,6 % z 5 000 Kč. Nepřipadá mi to jako láce.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod omgf 27. 1. 2016 13:57

Pro aktivního tradera je populární interactivebrokers.

Měsíční poplatek 10 USD za vedení účtu, cca 10-30USd za data podle toho, které všechny burzy si člověk objedná (jestli jen akcie nebo futures nebo i opce atd.) a pak ,01USD za 1 akcii. 100 ks = 1USD.

Akorát nevýhoda - platforma je z minulého století, žádné designové featurky, musí si na to člověk zvyknout.
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eL Ká 27. 1. 2016 16:29

jednadva píše:1. Americká ETF vyplácejí dividendy a kapitálové zisky. Ty musíte reinvestovat a za to zaplatíte poplatek brokerovi a spread ETF.
Ne. Pouze 15% dan jakozto non-resident alien. Reinvest je samozrejme vzdy zdarma.

jednadva píše:2. Účet u amerického brokera je americký majetek. Pokud je tento majetek větší než 60 000 USD, vztahuje se na něj dědická daň cca 30 %. (Na částku nad 60 000 USD. Pokud máte 70 tisíc, tak na 10 tisíc.)
Nemohu potvrdit ani vyvratit, jsem mlady, takze jsem se o to nezajimal.

jednadva píše:3. K tomu ETF s ER 0,03 % se nejprve musíte probojovat přes poplatek 9 USD (tam a zpět 18 USD). To jest v dnešním kurzu za 432 Kč. To je asi 8,6 % z 5 000 Kč. Nepřipadá mi to jako láce.
Nikoliv, jak jsem psal, zadny load fee tam neni. Prodavani i kupovani zmineneho ETF je naprosto zdarma.
eL Ká
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 27. 1. 2016 17:05

eL Ká píše:jednadva píše:
1. Americká ETF vyplácejí dividendy a kapitálové zisky. Ty musíte reinvestovat a za to zaplatíte poplatek brokerovi a spread ETF.
Ne. Pouze 15% dan jakozto non-resident alien. Reinvest je samozrejme vzdy zdarma.

To zní zajímavě.
eL Ká píše:jednadva píše:
3. K tomu ETF s ER 0,03 % se nejprve musíte probojovat přes poplatek 9 USD (tam a zpět 18 USD). To jest v dnešním kurzu za 432 Kč. To je asi 8,6 % z 5 000 Kč. Nepřipadá mi to jako láce.
Nikoliv, jak jsem psal, zadny load fee tam neni. Prodavani i kupovani zmineneho ETF je naprosto zdarma.

Taktéž zajímavá informace.

Nedělají problémy při otvírání účtu, pokud je člověk z ČR? Pokud vím, takový Vanguard se na cizince moc netváří. A kolik stojí převody peněz z/do Schwabu?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod eL Ká 27. 1. 2016 18:13

jednadva píše:Nedělají problémy při otvírání účtu, pokud je člověk z ČR? Pokud vím, takový Vanguard se na cizince moc netváří. A kolik stojí převody peněz z/do Schwabu?


Popravde netusim, zakladal jsem jeste v USA a nasledne pouze prevedl na international ucet. Nicmene v brozure rikaji, ze si ucet muze otevrit kdokoliv (mozna tam bude nejaky minimalni vklad, ja v USA zadny nemel).
eL Ká
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 28. 1. 2016 05:35

Minimální vklad je 1 000 USD, ale pokud si člověk posílá měsíčně aspoň 100 dolarů nebo splní některé jiné podmínky, tak se podmínka minimálního vkladu neuplatní:*

http://www.schwab.com/public/schwab/inv ... ge_account

Ale nejvíc by mě v tuhle chvíli zajímalo, kolik člověk zaplatí na poplatcích při převodu peněz z/do ČR. Z běžné banky to bude asi hodně drahé. Na http://www.transfertip.cz doporučují jako nejvýhodnější TransferWise nebo CurrencyFair. Americký příjemce prý musí mít tzv. checking account (účet v síti ACH):

http://www.transfertip.cz/blog/jak-nejl ... ze-do-usa/

[*Edit: Nejspíš neplatí pro neamerické investory. Pro ty platí minimální zůstatek/vklad 10 000 USD nebo 1 000 USD.]
Naposledy upravil jednadva dne 28. 1. 2016 07:43, celkově upraveno 1
jednadva
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků