Posílení koruny (ČNB) a cena zlata?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod saabik 8. 9. 2016 09:02

ČNB může intervenovat, na rozdil od SNB, daleko více. Je totiž nezávislá na krajích. SNB nezávislá není a nic jiného jim nezbývalo.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 8. 9. 2016 13:07

Švýcaři se bránili spekulacím, kdežto u nás to spekulace jen podporuje a hlavně to slouží jak další způsob skrytého zdanění obyvatel ve prospěch naší vládnoucí kleptokracie.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod sniper76 8. 9. 2016 13:42

saabik píše:ČNB může intervenovat, na rozdil od SNB, daleko více. Je totiž nezávislá na krajích. SNB nezávislá není a nic jiného jim nezbývalo.

Toto je pouze druhotný problém. Žádná státní banka nemůže zvyšovat rezervy do nekonečna. U hospodářsky silné země jako je Švývarsko je poměr k HDP ve výši 80% považováno za horní rozumnou hranici.
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 8. 9. 2016 15:41

Může.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Diskutér

Odeslat příspěvekod xmart 12. 9. 2016 23:01

xls píše:Švýcaři se bránili spekulacím, kdežto u nás to spekulace jen podporuje a hlavně to slouží jak další způsob skrytého zdanění obyvatel ve prospěch naší vládnoucí kleptokracie.


Přesně tak. Zkrátka tady máme "české QE" je se to nazývá měnové intervence. Když tedy značně podporujeme naše vývozce, není se čemu divit, že ČR měla oprati zbytku Evropy v minulých letech větší růst.

Avšak kdybychom vzali do úvahu reálná data místo kreativně upravených statistik, tak se dá o tom růstu značn pochybovat. Spíše je to jen hra čísel.
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 15. 9. 2016 21:03

Všem bych doporučil podívat se na dva dny starý kulatý stůl s guvernérem
http://www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_medi ... ideo/2016/
A mimo jiné tam pan Tomáš Holub z ČNB vysvětluje možný vývoj po opuštění režimu intervencí a nastiňuje i to, co zde spousta lidí nedokáže pochopit, tedy, že čím více prodá ČNB korun, tedy čím více se bude spekulovat na růst koruny, tím k menšímu posílení dojde.
A vzhledem k množství intervencí za první půlku září ve výši 50 miliard korun, je dost možné, že ještě tento měsíc bude překročena hranice 2 bilionů korun devizových rezerv nebo opačně 2 bilionů korun, které si někdo dobrovolně koupil za cizí měnu.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 15. 9. 2016 21:17

No je videt, ze je o korunu velky zajem. Akorat se musi zapocist i to, ze ty nakupy korun nejsou pouze spekulativni, spekulativni nakupy koruny teprve nastanou.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 15. 9. 2016 21:28

Diskuse, jestli si zahraniční spekulanti na spekulacích vydělají na intervencích pohádkové nebo o trochu méně je určitě zajímavá. V každém případě si ale na úkor obyvatel ČR namastí kapsu půlka Evropy.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 15. 9. 2016 21:30

Intervence už měli dávno ukončit, i před půl rokem už bylo pozdě.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 16. 9. 2016 06:42

xls píše:Diskuse, jestli si zahraniční spekulanti na spekulacích vydělají na intervencích pohádkové nebo o trochu méně je určitě zajímavá. V každém případě si ale na úkor obyvatel ČR namastí kapsu půlka Evropy.


Klasická ukázka zaslepenosti a ignorace faktů.

Když ti zahraniční spekulanti nakupují koruny proto, aby na nich později vydělali, musíte přijmout fakt, že ty jejich investice mají taky nějaký efekt na českou ekonomiku. A ten efekt je, na rozdíl od budoucího možného zisku těchto spekulantů, naprosto snadno kvantifikovatelný.
a) ČNB rozšiřuje devizové rezervy. A tyto rezervy neleží v trezoru, ale jsou investovány. Jak moc úspěšně, se můžete dočíst ve výročních zprávách ČNB. Za loňský rok se tam píše tohle:
Za rok 2015 dosáhla jednotlivá portfolia následujících výnosů měřených ve vlastní měně portfolia: portfolio v eurech zaznamenalo výnos 1,25 %, výnos portfolia v amerických dolarech činil 0,25 %, portfolio v kanadských dolarech dosáhlo výnosu 1,32 %, výnos portfolia ve švédských korunách byl 0,04 % a portfolio v australských dolarech generovalo výnos 2,65 %. Vážený průměr výnosů portfolií v rezervních měnách činil 1,10 %.

Za rok 2014 byl výnos 1,69 %.
b) Ti zahraniční spekulanti musí něco s těmi korunami dělat, protože je nemohou jen tak uložit do banky, mimo jiné proto, že by banka mohla krachnout. Proto je investují. Asi nejvíc viditelné je to na výnosu státních dluhopisů. Takových mínus 0,6 % dosahovaných teď v září, nespadlo z čistého nebe. A kupodivu z toho těžíme všichni. Už i ČNB se domnívá, že letošní rozpočet skončí v plusu, vládě navzdory.

No a teď už zbývá jen odhadnout, jak se bude vyvíjet kurz koruny po ukončení intervencí. Je zajímavé, jak vy a vám podobní se domníváte, že koruna posílí tak, že se to spekulantům vyplatí, ale zároveň do toho nejste ochotni investovat, abyste vydělali taky.
ČNB naprosto v souladu s mým selským rozumem odhaduje, že to posilování nebude tak žhavé, protože k posilování bude potřeba poptávka po korunách, která jaksi nebude. Podle odhadů ČNB bude asi polovina českého exportu zajištěna proti posílení koruny, na rozdíl od importu, který samozřejmě zajištěn nebude, protože importéři se těší, že koruna posílí. No a vzhledem k objemu importu a exportu nebude obchodní bilance během těch několika zajištěných let tlačit na posilování koruny.
Ti investoři (či spekulanti, jak chcete), kteří investovali s vidinou zhodnocení, se dělí na dvě skupiny. První investovala v ČR proto, že jim přišlo výhodné investovat v kurzu 27. Tito ovšem nemají důvod ČR opouštět, protože tu něco "levně" vybudovali a teď jim tato investice přináší zhodnocení ne kvůli koruně, ale kvůli tomu, že něco vyrábí.
Druhá skupina, která investovala do těch dluhopisů s vidinou zhodnocení díky kurzu, bude stát před velkým problémem. Bude chtít svou investici prodat, ale ten kurz ne a ne posílit. Jenže pokud se krok ČNB podaří, tak inflace poroste, čímž poroste i výnos státních dluhopisů a tím bude klesat cena těch minulých s nízkými či zápornými úroky. Tedy je dost možné, že tito spekulanti odtáhnou a na investici do koruny prodělají boty.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 16. 9. 2016 08:27

Tomu se musím smát, spekulace, spekulace a spekulace. Jediné, co je jisté, že ukončení intervencí bude tak riskantní krok, že se ho sama ČNB bojí a zatím ho jen oddaluje a oddaluje. :D
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod sniper76 16. 9. 2016 08:34

radecekh píše:ČNB naprosto v souladu s mým selským rozumem odhaduje

:lol: :lol: :lol:
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod mariner 16. 9. 2016 14:55

osobne2 píše:Tomu se musím smát, spekulace, spekulace a spekulace.


Jestli to bylo jako odpověď na příspěvek od radecekh, tak to nechápu. Já jsem v něm naopak viděl argumenty, argumenty a zase logické argumenty. Na druhé straně je jen nějaký neurčitý pocit, že ČR lze z nějakého důvodu srovnávat se Švýcarskem a že peníze, za které ČNB nakupuje eura, nám tahá z kapes.
mariner
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 16. 9. 2016 14:56

Je bych poznamenal, že ten výnos z držení EUR bude asi na téhle výši díky starším investičním nástrojům, a ty mraky EUR, které ČNB nakupuje teď, je asi taky nucená buď někde držet za záporný úrok nebo skladovat.

Asi mě těžko někdo přesvědčí, že to byl dobrý nápad takhle zasáhnout do vcelku fungující ekonomiky.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 16. 9. 2016 21:29

radečekh:
Státní rozpočet skončí samozřejmě v mínusu, ale to je vedlejší.
Důležitější je, že stát nevydělá vůbec nic, protože naši politici dělají obchod dle mě v duchu Kocourkovských: dneska a celý týden dostávám krejcar, v neděli vyplácím zlatku, ale neděle je daleko.

Dotaz k větě: "Je zajímavé, jak vy a vám podobní se domníváte, že koruna posílí tak, že se to spekulantům vyplatí, ale zároveň do toho nejste ochotni investovat, abyste vydělali taky."
Prosím mohl bys objasnit, jak máme investovat pokud máme např. volné miliony Kč. Opravdu netuším, jak investovat, abych vydělal na tom, že mám pytel oslabené měny. Nejsme my tak trochu ze hry?

ČNB vše hodlá dělat transparentně a v případě exitu to zjevně není moc žádoucí, takže momentálně řeší neřešitelné a odsouvají to. Za rok to dají na 2018 atd. Inflace cíl 2% se pořád nekoná a do toho to levné mléko a ropa. Jako bych je slyšel: "No to je v háji, kdy to uděláme???"

Rád bych ti zkorigoval úvahu o inflaci. Tak trochu si protiřečíš s faktem, že po exitu nebude zájem o korunu, a ta neposílí. Pokud zde po tom "chytrém kroku" ČNB nastane inflace a dluhopisy začnou mít výnosy, tak o korunu zájem bude, to asi není třeba zdůvodňovat v době, kdy kolem nás snad vyjma Polska, jsou úroky na 0. Myslím, že není na co čekat s exitem a jediné, co ještě můžou udělat, je proslulé: Hlavně nenápadně! Těm z první skupiny investorů, co tu levně rozjeli cokoli, to vadit nebude, a možná spíš naopak, protože si konečně budou moci levně nakoupit zvenku, co potřebují. Nepatřím přímo k nim, ale jsem na straně importu, pochopitelně.

A spekulanti z druhé skupiny prostě vydělají, jsou to jejich peníze, tak se o ně starají, nejsou to žádní pitomci. Politici peníze neřeší, vydají dluhopis, mají chvíli na důchody, na medové cancy pro své voliče a zůstává po nich co? Dluhy
:-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků