P2P půjčky - investujete na Benefi?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Dr.D 3. 5. 2016 13:56

No já už mám dvě půjčky zesplatněné (u Benefi).
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 4. 5. 2016 11:49

Studie o splácení P2P půjček Determinants of Default in P2P Lending:
http://journals.plos.org/plosone/articl ... ne.0139427
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 4. 5. 2016 12:20

Vyhozene penize. :D
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod mamata 7. 5. 2016 06:55

Ahoj vsem, pred nedavnem jsem zacal investovat na CZ serverech (Zonky, benefi, bankerat) a i v zahranici (Bondora, Twino, Mintos, Viventor, Finbee). Za cca tri mesice je moje zkusenost nasledujici:

Benefi – rocni vynos 15% (dle benefi), default rate zatim po 3 mesicich ca. 25%, uvidime, jestli se dluznici nejak zmatori nebo ne, ale jsou to pujcky, ktere i v minulych mesicich byly zaplaceny po splatnosti (takze ocekavam problemove dluzniky). Ted az tak hodne neinvestuji, ale drive mi vadilo dost to, ze kazda půjčka byla strasne rychle pryc, nekdy jsem nemel ani sanci zainvestovat.

Zonky – uroky jsou nizssi, i pro vice rizikove kategorie, investoval jsem spise ze soucitu do 3 uveru, zatim v pohode, splaceni dle spl. kalendare.

Bankerat – zatim dve pujcky, jedna zrusena bankeratem a druha žadatelem.

Bondora – neustale zmeny (posledni DCA napr.) me zatim nedavaji moc velkou jistotu co bude dal, zhodnoceni zatim jsem na ca. 10% a default rate okolo 5% (to ale urcite neni konecne)

Twino – po intermezzu s pujckami 10% opet vratili na trh 12% s mesicni splatnosti, nekdy se objevuji i kratkodobejsi pujcky s 13%. Zde se mi libi likvidita kratkych pujcek se zajimavym urokem a Buyback garance (zatim byla spustena ca.20x vzdy bezproblemove (max 31 den po splatnosti). Default rate zatim okolo 8%.

Mintos – obdobna situace jako na Twino, preferuji kratkodobe pujcky s BB do 6-ti mesicu, urok cas od casu chytnu i nad 13%. Default zatim take lehce pod 10%, BB jsem nemel moznost otestovat, protoze vse po splatnosti je zatim do 60-ti dnu. Par pujcek prodano i pres sekundar s prirazkou nad 1% (1% je fee Mintosu). U Mintosu i Twino pouzivam casto autopilota.

Finbee – na me zatim moc slozite (myslim casove narocne), i kdyz s vidinou vyssiho vynosu. Ale fakt nemam cas 3x denne sledovat kdyz me nekdo out-offeruje a upravovat nabidky. ARBU (automaticka nabidka na out-offer) me, priznam se, vubec nechodi, i kdyz jsem to zkousel nekolikrat nastavit.

Az budu mit trochu casu (jsem nekdy hrozne linej :) ), hodim sem treba postupne detailnejsi popisy jednotlivych P2P platform a moje tipy/triky/zkusenosti....
mamata
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomkins 11. 5. 2016 22:02

A jak ti šlape Viventor?
Tomkins
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mamata 12. 5. 2016 20:30

Viventor zatim po necelych 3 mesicich celkem OK - z 270 pujcek mam zatim 7 delayed vice nez 30 dni. Buyback je po 60-ti dnech, ale zatim se mi tam zadna nedostala. Ze zacatku byl problem chytit pujcky nad 10%, ted uz je to ok. Standard je 12%. Mam docela dost pujcek do 30-ti dnu po splatnosti, ale ze vsech platforem je zde asi nejvyssi cast s late payments, takze v prumeru bych rekl ze plati tak 1-3 tydny po splatnosti (vc. late payment fees). Jedine co me trochu znervoznuje je, ze skoro vsechno je Spanelsko a napr. Bondora ma dost vysoky default u spanelskych pujcek... No, uvidime po dalsich 2-3 mesicich. Viventor jeste navic pozaduje pri registraci nejaky dokument ohledne dNove registrace v lokalni zemi, jinak pri vyberu strhavaji dane sami (myslim ze je to 15% ale nejsem si jisty). Co se mi zas libi je relativne nizka LTV v prumeru okolo 30%
mamata
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bigboban 19. 5. 2016 12:47

Tak na Benefi jsem asi definitivně skončil. Začali dávat provizi do aukce. Co to znamená. Půjček je nedostatek, lidi investují jak magoři a během pár minut jsou ochotní přebít nabídku 50% provizí. Tedy už tak dost šílené žadatele s úrokem kolem 30% najednou srážejí zisk na polovičku. Stává se z toho téměř jistý prodělek.
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 19. 5. 2016 13:32

Tak to je ještě otázka, jestli ty aukce nejsou cinkutý. Stačí nasadit pár svých koní a realita je hned jinde.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Rochus 20. 5. 2016 07:14

Také tušení už mám dávno.
Viz má rekce z 8.4. po 12hodině o kamuvlage Benefi.
Rochus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod qsubt 20. 5. 2016 11:03

jeee, a proc camuflage? a co by kdo z toho mel? (to neni ironie, prosim fakt o vysvetleni :-)
vzdyt tech nabidek na pujcky maji doslova par, na desitky tisic tydne, zadne miliony... ktere by byl problem proinvestovat

proc prevlada nazor, ze kazdy kdo ma penize = je financne gramotny? nebo ze umi matematiku?

Nejak opominate fakt, ze Benefi ma:
1.) "Pozvete sve pratele" - 500kc bonusy
2.) "Partnersky program" - nejake % bonusy za privedene investory
1 sikovny "kamarad" dohodi do systemu klidne 5-10 ovci, s vidinou slibu snadneho a revolucniho zhodnoceni uspor..., podobnych chytrolinu muze byt vic.

Co se tyka rychleho proinvestovani, to delaji do urcite miry roboti :-) navic ted se zmenou podminek neni kam spechat, staci zvednout ty % :) (kdo by odolal, ze jo)
huh?
qsubt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bigboban 20. 5. 2016 11:18

Zvednout procenta? No to je právě ten problém! Že jsou benefi půjčky rizikové to už víme. Že je nabídek málo taky víme. Ale do teď platilo že šlo chytit rychlou reakcí dobrou půjčku za dobrý úrok. Ale to skončilo. Od teď KAŽDÁ aukce skončí přehazováním úroku z provize a zatím koukám všude to končí na 50%. Tedy zisk jde na půlku pokud se nepletu. Tedy už nemám rizikovou půčku s 30% úrokem ale najednou úplně stejně rizikovou ale pouze za 15% úrok. Jediný kdo na tom vydělá (a to dost brutálně) je Benefi.

Takže bych se hoodně divil kdyby tuhle situaci nenápadně nepřiživovali umělým zájmem o aukce a u mělým přihazováním na 50% provizi!
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod qsubt 20. 5. 2016 11:33

umelym prihazovanim... s rizikem ze to skutecni investori nebudou akceptovat a nechaji jim tu pujcku s 50% a sami zustanou pod carou s 25%, ja v tom nevidim smysl vytlacovat realne lidi pod caru, i tech 25% je bohovsky profit, nechtel bych tu pujcku mit na sebe, kdyz muzu met 25% a mit to nekom jinem :-)

mozna se pletu, ale ja verim ze je proste hodne tech, kteri jsou zaslepeni ziskem, "banka dava 1%, tady muzu met 17%, 50% dolu je porad krasnych 8.5%!! to musim miit" :-D
huh?
qsubt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bigboban 20. 5. 2016 11:39

Jenže 8,5% zisku na půjčkách kde je pravděpodobnost nesplacení klidně 30%? To je naprostá sebevražda ne dobrá investice! Je celkem zajímavý že např. Zonky se moc nebojí zveřejňovat spoustu informací kolem nesplácení apod.

Benefi furt akorát mlží o tom kolik půjček vůbec neprojde do žádostí ale aby řekli jaký je procento nesplácení to ne.

Mě právě dnes jedna půjčka spadla po 60 dnech do zesplatnění. Z 1000 korun jsem nazpět viděl padesát. Tak jsem zvědavej jak to dopadne.

Mimochodem po zavedení aukcí vypadají žádosti nějak takto, většina průchozích nabídek je za 50% provize.
Přílohy
aukce.png
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod qsubt 20. 5. 2016 11:56

Ja netvrdim, ze je vyhodne met pujcku za 7.5% s rizikem 15%. Samozrejme ze ne, to je jako si vsadit 100 s tim ze kdyz uhodnu jednu barvu ze 4, dostanu za to druhou 100kc.

Ja netvrdim, ani to, ze ta zakladni 25% provize je adekvatni, pro mne osobne ne, a vsechny pujcky mam za starych podminek, tj s 0% provizi. Mozna 10% bych zkousl - jsem greedy.

Jednu sesplatnenou mam taky, jsem zvedavy kolik se vymuze :-)

Mne jenom prijdou teorie o kamuflazovani zadatelu, a fiktivnich zadatelich za prehnane, proste lidi nejsou moc chytri a jsou nepoucitelni..., podle mne je nutne se zbavit iluze, ze vzorek ze zdejsich pisatelu odpovida vzorku populace co se tyka financni gramotnosti. Kdo vam asi taky platil ty bonusy na protacecich kreditkach? :-)
Jdi do ulic a zeptej se 10 nahodnych lidi, co je vic, jestli: polovina z poloviny ze 200 nebo petina ze 300 :-D
--
Jo, je moznost, ze je smyslena i cela pujcka, vcetne vsech nabidek, aby se vytvorila iluze, ze 50% provize je OK :-D Proc by to nekdo delal nevim, kdyz maji problem sehnat dostatek zadatelu, meli by energii venovat spis tim smerem.
huh?
qsubt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 20. 5. 2016 11:56

No co, další vítězství marketingu nad zdravým rozumem. Takhle se dnes vydělávají peníze.
xls
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků