Nákup kovu jako investice

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod hmtd 10. 5. 2016 12:40

Rád bych si koupil určité množství určitého kovu, na komunitní burze, mám účet u brokera, ale ten je s finanční pákou a já to plánuji spíše jako investici na několik let, protože počítám s jeho mnohonásobně větším využitím v průmyslu, než doposud. Je to trochu spekulace, ale téměř bez rizika protože, cena tohoto kovu rostla tak jako tak a není to nic "sezónního" jako třeba zlato které se až moc váže na ekonomiku. U koho bych si nejlépe tento podíl zajistil, tak aby se moc nedalo na poplatcích. Nejspíš banka
hmtd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dr.D 10. 5. 2016 12:50

Že nenapíšeš kterého? To se bojíš, že všichni honem poběžíme koupit a zvednem tak cenu? :-) A burza je komoditní, ne komunitní...
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Widy 10. 5. 2016 12:57

Spekulace s nákupem lithia není ani zdaleka bez rizika.

Pokud chcete spekulovat, zvážil jste i jiné možnosti jak do lithia investovat? Třeba nákup ETF zaměřeného na lithium, například Global X Lithium. Nebo koupě akcií společností co těží a
zpracovávají lithium, výrobci baterií.

To, že se nějaký kov začne využívat více v půmyslu, ještě nutně neznamená, že půjde dlouhodobě nahoru jeho cena. Se zvyšující se poptávkou roste i nabídka, která opět cenu tlačí dolů.
Naposledy upravil Widy dne 10. 5. 2016 13:03, celkově upraveno 1
Widy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod novotpat 10. 5. 2016 13:00

Téměř bez rizika, jak to můžete u investice říct ? Nicméně pokud to neustále sledujete proč ne. Nicméně stejně bych riziko více rozložil.

Komoditu bych rozhodně kupoval spíše přes brokera než přes banku. Řekl bych, že banky v tomto mají poplatky hodně vysoké. Broker se musí, ale také dobře vybírat.

Je to vše o konkrétním problému, nedá se to takto jednoduše a striktně rozhodnout kam jít.
novotpat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hmtd 10. 5. 2016 13:23

Nechci psát co to je za kov protože bych nerad někomu dával typ na něco co je možná blbost. A ne Lithium to není, sice je vysoce pravděpodobné že nejméně dva roky jeho cena stále poroste, ale kdyby se něco změnilo na poli baterií, asi by to byl slušný sešup na ceně.
Téměř bez rizika to sice není, ale technická analíza a poptávka jsou příznivé, a poklesy ceny v posledních letech naznačují také nebyli zničující. A také toho nechci nakoupit za stovky tisíc, v mém portfoliu to mělo být spíš něco jako když si někdo dělá zlatou rezervu a také počítá s poklesem třeba o 30 procent.
hmtd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Klient ps 10. 5. 2016 13:37

Chlapi, musíte to dělat nějak míň nápadně.
99% čtenářů je jasné co z tohohle vyleze. Už jen kvůli "investorovi" co má 3 pravopisné chyby na řádek textu.
Klient ps
Poslední varování

Odeslat příspěvekod hmtd 10. 5. 2016 13:44

na moje chyby v textu nehleď, to není u investic podstatná věc. 90 procent lidí s kvalitní češtinou svoje peníze neumí zhodnotit. Já nedám bez kontroly pravopisu dohromady správně ani pár vět, ale zase skoro neznám pojem ztrátová investice.
hmtd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Klient ps 10. 5. 2016 13:48

Tak to určitě pracuješ jako portfólio manažer v bance. Takových borců co skoro neznají ztrátové investice si všude váží.
Klient ps
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Dr.D 10. 5. 2016 13:49

No já napjatě čekám co z toho vyleze :-)
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 5. 2016 14:34

Tipuji Indium. (Zatím) nezbytný kov pro dotykové vrstvy displejů (jeho oxid je průhledný a přitom stále vodivý), jeho zásoby i těžba jsou omezené a spotřeba a cena roste. Jen nesmí přijít nějaká technická inovace.

Problém je, že země, na jejichž území se těží mohou omezit či úplně zakázat jeho vývoz (o to se nyní snaží Čína). Takže papírově můžeš mít právo na určitý kov (třeba jako přednostní nákup produkce nějakého dolu), ale prakticky se k němu nedostaneš a budeš ho moci maximálně odprodat za cenu, kterou ti stát určí.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 10. 5. 2016 17:44

Tak tohle nedopadne dobře. HMTD se s kovy nemá rádo :pozor
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gotesák 10. 5. 2016 21:10

Pokud nejde o běžné kovy jako měď nebo hliník tak to u brokera nekoupíš, stejně i futures jsou pákované. Tyhle věci s malou likviditou jdou pouze přes certifikáty nebo warranty.
Také by šlo přes akcie těžařů:
http://www.miningfeeds.com/rare-earth-m ... -countries
Ale určitě to nebude bez rizika. I velké a známé společnosti zbankrotovaly.
http://www.mining.com/molycorp-bankruptcy-gets-messy/

-- 10. 5. 2016 22:15 --

hmtd píše:na moje chyby v textu nehleď, to není u investic podstatná věc. 90 procent lidí s kvalitní češtinou svoje peníze neumí zhodnotit. Já nedám bez kontroly pravopisu dohromady správně ani pár vět, ale zase skoro neznám pojem ztrátová investice.

A proč hledáš radu zde? :roll: Takoví lidé by měli radit ostatním............klidně za peníze. Za bezrizikovou investici si rád připlatím, resp. přenechám podíl ze zisku 8-)
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmtd 10. 5. 2016 21:32

díky všem zúčastněným, už jsem to vyřešil, i když jste mne trochu zviklali, takže o tom ještě popřemýšlím.
PS: Indium to také není, i když zajímaví tip, jen to u něj na trhu vypadá dlouhodobě nějak nehybně. A ať napovím, je to jeden z běžnějších kovů, tvořící převážně druhý oxidační stav, a má o něj obrovský zájem Čína. Ale jak říkám je to dost spekulativní a proto do toho nechci někoho uvrtat, zejména pro to že v posledních letech šla cena spíš dolů, ale osobně vidím u spousty průmyslových kovů náznak obratu.

-- 10. 5. 2016 22:48 --

to Gotesák: Já hledal radu kde to pořídit bez páky, protože, obchoduji s pákou. Když se mě lidi ptají kam investovat, tak jim řeknu co si o tom myslím, ale neradím nikomu u koho si nejsem jistý jaké riziko snese. To už jsem si zažil když někdo prodělával pouhých 6 procent a chtěl to zabalit. To na co mám já nervy není pro každého a mohu si to dovolit jen proto, že do toho jdu max s 10 procenty kapitálu, přes polovinu financí mám na 2 procentním zhodnocení bez rizika, cca 30 procent ve fondech a 20 v extra riziku(já tomu říkám peníze na hraní a jsem připraven o ně kompletně přijít). Na to že nemám ani třicet vlastně skoro neriskuji.
hmtd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jack111 10. 5. 2016 22:19

pecka
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 11. 5. 2016 00:04

Nejbezpečnější investice do surovin je ETC na více surovin současně. ETC, jinak zvané také ETF com, znamená exchange traded commodities, na burze prodávané suroviny. Cenné papíry ETCs se začaly prodávat na burzách Frankfurt a Xetra 3.11.2006 a vznikly těsně předtím. ETCs jsou neomezeně dlouho platné dluhopisy vydavatele, emitenta, s povahou téměř jako certifikáty. Tedy když vydavatel ETC zkrachuje, pak nedostane investor peníze investované do ETC zpátky, protože ETCs nejsou pojištěny. Ale když byly ETCs vydány od největší banky v zemi, jako je Deutsche Bank, pak se nemusíme bát, že by banka zkrachovala.
ETCs se neorientují se na futures jako jiné komoditní certifikáty, ale orientují se na spotových cenách surovin. ETCs jsou vydány buďto na jednotlivé komodity zlato, stříbro, hliník, nikl, měď, zinek, plyn, ropa, olej, bavlna, káva, cukr, sója a také existují ETCs na celý košík = basket z více různých surovin v jednom papíru ETC. Pomocí jednoho certifikátu se dá tedy investovat do mnoha druhů komodit od kovů, oleje a plynu až po zemědělské plodiny. Ale i tam je nutno zvážit, zda jsou všechny ty suroviny levné a může růst poptávka po nich, růst jejich ceny a hodnota certifikátu.
Největší vydavatel ETCs je ETF Securities Ltd. London. Druhý největší emitent je dcera od banky Societe Generale: Lyxor Asset Management, Lyxor International Asset Management.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků