Bitcoin - vyplatí se do něj investovat?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod J.Lukec 19. 9. 2016 10:47

Dobrý den.

Nenašel jsem žádné podobné téma, tak jsem si dovolil založit nové.

Jaký je Váš názor na tuto kryptoměnu? Vyplatí se do ní investovat?
Na internetu se objevují články predikující její raketový vzestup v roce 2017 - viz třeba Bitcoin prediction 2017

Osobně mě v posledních dnech toto téma začalo docela zajímat (viz odkaz v podpisu) a dávám si dohromady základní informace - jakou peněženku, jak a kde nakoupit/prodat, atd...
Jak začít s Bitcoin http://hobring.esero.net/bitcoin.htm
J.Lukec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 9. 2016 10:55

Spíše než investicí bych to nazval vysoce rizikovou spekulací.

Jednotlivé vlády se snaží Bitcoin regulovat, omezovat, danit nebo dokonce zakazovat, což může na jeho hodnotu mít vliv.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 19. 9. 2016 15:13

Já si myslím: Někdo s falešným japonským jménem a s neznámou adresou, žijící asi v Austrálii s anglickým jménem, si 2008 vymyslel vlastní peníze v internetu nekryté ničím. Dejme tomu, že milion vymyšlených peněz bitcoin si nechal pro sebe na jeho vymyšleném kontu v internetu a dejme tomu 10 milionů bitcoinů prodal v internetu. Dělal jim dobrou reklamu a tak je hlupáci po celém světě kupovali a některé hloupé obchody a hloupé restaurace měli také na kontě ty bitcoiny a brali je od zákazníků přes ájpod, smartfoun a luptep :) A tak hodnota bitcoinů rostla 1000%, i za pomoci krize bank a krize eura, až tomu podvodníkovi vyrostly na jeho vlastním kontě bitcoiny na hodnotu milionů eur nebo US dolarů, tedy by je mohl všechny prodat za skutečné peníze, koupit byt a dividendové akcie a jít za mlada do důchodu nebo do vězení.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod J.Lukec 19. 9. 2016 15:31

Ladislav 1. píše:Já si myslím: Někdo s falešným japonským jménem a s neznámou adresou, žijící asi v Austrálii s anglickým jménem, si 2008 vymyslel vlastní peníze v internetu nekryté ničím. Dejme tomu, že milion vymyšlených peněz bitcoin si nechal pro sebe na jeho vymyšleném kontu v internetu a dejme tomu 10 milionů bitcoinů prodal v internetu. Dělal jim dobrou reklamu a tak je hlupáci po celém světě kupovali a některé hloupé obchody a hloupé restaurace měli také na kontě ty bitcoiny a brali je od zákazníků přes ájpod, smartfoun a luptep :) A tak hodnota bitcoinů rostla 1000%, i za pomoci krize bank a krize eura, až tomu podvodníkovi vyrostly na jeho vlastním kontě bitcoiny na hodnotu milionů eur nebo US dolarů, tedy by je mohl všechny prodat za skutečné peníze, koupit byt a dividendové akcie a jít za mlada do důchodu nebo do vězení.

Dobrý den.
Tak to ale být nemůže. Bitcoiny nikdo na trh neprodal, vznikají pouze tzv. těžbou a jejich vytěžitelný počet je dopředu určen. To že by měl autor ukryto 10mil. Bitcoinů je proti samotné architektuře Bitcoin sítě.
Já naopak vidím v Bitcoinu velký potenciál. Už i tak velká společnost jako je Amazon akceptuje platby v Bitcoinech.
Jak začít s Bitcoin http://hobring.esero.net/bitcoin.htm
J.Lukec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 9. 2016 16:04

Nikdo neví, kolik BTC si autor natěžil, než dal svůj produkt k dispozici. Stejně tak nikdo neví, kolik BTC je různě pozapomenutých na archivovaných HDD, případně zabavených při různých policejních raziích - http://btctip.cz/vlada-usa-proda-zabave ... -propadem/

http://technet.idnes.cz/prilezitost-del ... ternet_kuz

Stejně tak hodnota klesne vždy, když dojde k nějaké masivní zpronevěře či kompromitaci na nějaké BTC burze a tím pádem okamžitém převisu nabídky nad poptávkou.

S tím vším je nutné počítat.

To, že BTC není ničím kryto, s tím bych si hlavu tolik nelámal, to není žádná měna na světě (možná existuje nějaká výjimka, ale nevím o ní). Výhodou BTC je, na rozdíl od národních měn, nemůže proběhnout měnová reforma typu: od zítřka neplatí zelené bankovky, místo nich dostanete modré v poměru 50:1, platy a dluhy zůstávají stejné.

Ale může dojít k zákazu vlastnit, kupovat či prodávat BTC (ať už všude, nebo v některých zemích na světě), což může výrazně omezit jeho směnitelnost a tedy přesun do šedé až černé ekonomiky. To, samozřejmě může mít vliv na jeho hodnotu.

Stačí se podívat, jaký vliv mělo omezení směnitelnosti v Číně - http://tyinternety.cz/ostatni/bitcoin-k ... ci-v-cine/

To vše nese do situace prvek nejistoty a má vliv na rozkolísání kurzu. Takže můžeš koupit za 100 a najednou to bude mít hodnotu 20, která může zůstat i desítky let a návratu na původní hodnotu se nemusíš dožít. Stejně tak ale může dojít k raketovému vzestupu. Zkrátka není to investice, je to něco mezi spekulací a sázením na to, že trefím číslo v ruletě.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 19. 9. 2016 16:11

Já bych to tak černě neviděl, IMHO na Bitcoinu se vydělat ještě dá, celkem dobrým způsobem by mohl být prodej specializovaného hardwaru na jeho těžbu (zajímavé, že ten se zpravidla prodává za nějakou fiat měnu, nikoliv za BTC), ale jsou jistě i jiné méně sofistikované způsoby, třeba pokusy o trapné spamování diskusí...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Jack111 19. 9. 2016 16:53

PatrikChrz píše:Nikdo neví, kolik BTC si autor natěžil, než dal svůj produkt k dispozici.


Tak tohle se ví naprosto přesně. 0.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 19. 9. 2016 18:19

PatrikChrz píše:Spíše než investicí bych to nazval vysoce rizikovou spekulací.


Přesně takhle jsem k tomu přistupoval, když jsem si na jaře 2015 koupil za pětistovku 0,09 BTC. Chtěl jsem si jen osahat, jak to funguje. Od té doby jsem na to nesáhl. Do svého investičního portfolia to nepočítám. Na druhou stranu mám dobrý pocit, že mých 0,09 BTC má aktuálně cenu asi 13 stovek.

Pokud bych se na to měl dívat jako na investici, tak bych do toho nešel.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 19. 9. 2016 20:15

Používají to především kriminálníci, což je ještě většinou tolerováno, ale až to začnou k nákupu zbraní a výbušnin používat teroristé, tak to všude zakáží jako v Číně.
http://www.lidovky.cz/drogy-se-posilaji-v-balicich-ceska-posta-tomu-nemuze-zabranit-pu0-/zpravy-domov.aspx?c=A140905_151949_ln_domov_jzl
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod voseka 19. 9. 2016 20:29

Hlavní dlouhodobý význam bitcoinu je v ochraně peněz před nenažranou státní mafií.
Jeho úspěch bude hodně záležet na tom, jak bude technicky možné překonat kontrolu, regulaci a omezení které proti němu státní zločinci dříve či později zavedou.
voseka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 9. 2016 06:41

Ty technické překážky nemusí být nijak zásadní. Stačí překážky zákonné. Postavit mimo zákon platbu, přijetí a směnu BTC. Tím by došlo k oddělení od zákonné ekonomiky. Jaké procento lidí by bylo ochotno riskovat například vězení kvůli možnosti platit BTC? Promile? Míň?
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 2. 11. 2016 20:20

PatrikChrz: konecne jsem to nasel, vomlouvam se tak za pripadnou duplicitu :)
Hezky vysvetleni, ja myslim ze Bitcoin ma slusnej potencial, sice tu mame kupu dalsich men ale ten BTC proste zustal jako takovej top co uz je na to dnes lecos i kafe v Holesovicich - ParalerniPolis :)

Co se tyce zakazu, vlady se snazi zakat kde co, ale myslis ze v pripadne problemu je kazdej poslechne? Duvodem casem bude to, ze vlady budou chtet vomezit realny penize, vse hezky pres ucet, kreditku! To se ale nebude kazdymu libit...zvlast lidem co radi neco smeli, prikladem treba i nejaky dane a pod. Co udelaj? Budou sifrovat ruzne pokoutne, vymejslet z mobilama jak predat si penize kdyz uz hotovost zanikla. Zde pak nastoupi prave Bitcoin a podobne a jeho cena navopak muze slusne rust. Uz proto ze bude jista sorta sakra nasvtava viz treba krize ala Kypr jak neslo vybrat vse z bankomatu.

Co se tyce te investice, nikdo tu z vas nenapsal jestli i neco smenil, prodal a vydelal neco?
Ja se musim pochlubit a to ze me treba BTC uhradil celou dovolenou v zahranici :)
Bylo to velmi prijmeny, vybrat kreditni kartu, vratit se zpet a hezky ji zaplatit z BTC :)

-- 2. 11. 2016 21:24 --

radecekh píše:
PatrikChrz píše:Spíše než investicí bych to nazval vysoce rizikovou spekulací.


Přesně takhle jsem k tomu přistupoval, když jsem si na jaře 2015 koupil za pětistovku 0,09 BTC. Chtěl jsem si jen osahat, jak to funguje. Od té doby jsem na to nesáhl. Do svého investičního portfolia to nepočítám. Na druhou stranu mám dobrý pocit, že mých 0,09 BTC má aktuálně cenu asi 13 stovek.

Pokud bych se na to měl dívat jako na investici, tak bych do toho nešel.

Proc ne? Zalezi jak to mas, pokud ti nevadi to podporit nejakou castkou 1000 - 3000czk tak proc ne uz jen ten napad, ta myslenka. Ja jsem dobrej blbec, jsem kdysi toho nakoupil vic, to 1 BTC stal cca 800czk! No samozrejme ze jsem na tom vydelal, jen to prodal driv. Prodat to dnes tak mam vejvar min 100k zadarmo ;-)
Jen nevim jak bych 100k vybiral a pripadne danil :-D
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod J.Lukec 2. 11. 2016 20:33

Zdravím
Mno já nakoupil před měsícem několik BTC a vyplatilo se. A to si myslím, že cenu Čína bude pushovat stále nahoru.
Jak začít s Bitcoin http://hobring.esero.net/bitcoin.htm
J.Lukec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 2. 11. 2016 21:59

ripper6 píše:Budou sifrovat ruzne pokoutne, vymejslet z mobilama jak predat si penize kdyz uz hotovost zanikla. Zde pak nastoupi prave Bitcoin a podobne


Ale kdepak; kdo by dobrovolně dělal směnárnu mezi bitcoinem a sledovanou oficiální měnou? Nikdo, protože buď by se hned našel jako neregistrovaná směnárna, nebo mu aspoň přišijou spoluúčast na trestných činech, zisk ze kterých se přes něj převáděl na oficiální peníze. Bitcoin pak může existovat, ale jen jako úplně paralelní měna pro nadšence, úplně oddělená od jakýchkoli surovin, které nejde koupit za Bitcoin, což znamená ještě menší rozšíření než dnes (ani ta kavárna by nebyla).
Naposledy upravil fc70 dne 2. 11. 2016 23:22, celkově upraveno 1
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod ripper6 2. 11. 2016 22:37

fc70: Do toho az tak nevidim, ale domnivam se ze toto bude muset mit casem reseni. Uz proto, ze budes mit lidi co proste smelej je jedno co at uz to je banalni vec ci po zbrane, drogy, trestna cinnost. Pokud by nebyla existence hotovosti, zakonite vznikne nejaky platidlo, ktery bude decentralizovany od vlad aby se to mohlo nejak pouzit, pripadne na tajno smenit.
Nikdo nebude delat smenarnu, to ne, proste se to propere pres vic vobyc lidi coz 1-3 transakce by snad slo.
Sice muzes namitnout, zalozej se fake ucty, udelaj se bily kone, ale to taky casem nebude tak jednoduchy, tudiz se budou hledat dalsi moznosti :)

-- 2. 11. 2016 23:40 --

J.Lukec píše:Zdravím
Mno já nakoupil před měsícem několik BTC a vyplatilo se. A to si myslím, že cenu Čína bude pushovat stále nahoru.

Cina komunisticka, co kdyz to zakazou total? Bylo by to fajn bezna hodnota za jeden kus 1000+ :D
ripper6
Poslední varování

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků