Jak nejvhodněji investovat střednědobě, dlouhodobě?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 4. 1. 2017 19:06

Jestli se u podílových fondů počítají vstupní a výstupní poplatky, jaká je předpokládaná délka investice? TER je anualizované, ne?
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 4. 1. 2017 19:36

Mám zafixované, že to jsou celkové náklady, ale nevylučuju, že blbě
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tučňák 4. 1. 2017 19:44

jednadva píše:Fondy ano. Co nejlevnější. Buď podílové (např. OPF), nebo ETF (= exchange traded fund). Koukejte hlavně na TER (= total expense ratio).

OK, když fondy ano, tak u koho případně nakoupit? Jsou prodejci kterým se raději úplně vyhnout?

jednadva píše:Pokud máte ve vlastnictví byt (= v hodnotě řádově miliony korun) a pak už jen řádově statisíce korun ve finančních produktech, tak podle mě není rozumné zvyšovat investici do nemovitostí (např. fondem). Měl byste koukat jinam (např. na akcie). Není důvod mít 90 % majetku v realitách.

Díky, z tohoto pohledu jsem nad tím nepřemýšlel. Dává to smysl. ;-)

jednadva píše:Zkušenosti musíte někde získat. Podle toho, jak píšete a co říkáte, zvládnete koupit ETF bez problémů. Je to cenný papír jako každý jiný, vztahují se na něj stejné podmínky zdanění atd. atd. Typicky bývá denominovaný v dolarech nebo eurech.

Jako nemyslím si, že bych to nezvládl spíš jde o to, abych vybral ten správný. Můžete doporučit něco pro studium jako úvod do problematiky, ať se trošku orientuju. Nějaké články nebo klidně i knihu.

Fantucci píše:Nicméně kombinace negativního vztahu k riziku,

Nemám určitě úplně negativní vztah k riziku. Investiční dotazník jsem dělal akorát v bance, kde mi tuším vyšlo právě něco uprostřed. Ani konzervativní, ani vyloženě střelec. Co se týče poklesu investice v průběhu, tak si myslím, že v dlouhodobém horizontu to problém ani být nemusí, že prostě ta chvilková ztráta se rozprostře v čase. Pokud jde o pokles řekněme do 20% procent tak jsem asi ok. Kdyby to bylo o 20% dva roky po sobě, tak už si nejsem jistý, jak bych se zachoval. Tak samo pokud by třeba hodnota klesla o 50% a více procent najednou. To třeba nevím jak bych rozdýchával. Na druhou stranu určitě neplánuju investovat veškeré peníze, takže by mě to existenčně určitě neohrozilo, ale určitě by to bylo nimilé. Těžko odhadovat jak bych se zachoval. I proto mi dává smysl investici nějak rozložit a k té rizikovější mít něco konzervativnějšího, která může působit minimálně psychologicky, že neztratí tolik na své hodnotě.

Jinak díky za osvětu pojmů ;-)

fc70 píše:Jestli se u podílových fondů počítají vstupní a výstupní poplatky, jaká je předpokládaná délka investice? TER je anualizované, ne?

Měl jsem za to, že tam výstupní poplatky nejsou. Minimálně snad u toho CONSEQu je tuším jen ten jednorázový poplatek a pak už nic. Pokud jsem to teda dobře pochopil.

Když si to shrnu, tak stavebkem na těch pár let nic nezkazím. Někdo tady zmiňoval i korporátní dluhopisy. Předpokládám, že to je opět nějaký fond, který se zkládá z tohoto. Co se týče dlouhodobějšího horizontu, tak než rychle něco zvolit (akcie, fond) raději se nad tím ještě zamyslet a porovnat si dostupné produkty.

Abych pravdu řekl, tak akcie a hrát si s vlastním portfoliem by mě asi lákalo, ale nepřemýšlel jsem o tom jako o hlavním způsobu investování. Spíš jako doplněk na hraní. Řekněme v objemu 10% z investované částky nebo s nějakou pevnou sumou (nižší desítky tisíc). Jen si to ošahat, vyzkoušet, naučit se. K tomu bych ale právě potřeboval něco nastudovat. Nerad dělám něco o čem toho moc nevím, ještě k tomu s vlastními penězi. Nějaký simulátor může být taky do začátku možnost.
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 1. 2017 19:53

paty07 píše:Mám zafixované, že to jsou celkové náklady, ale nevylučuju, že blbě

Ano, TER jsou celkové náklady, tzn. nejen poplatky správci, ale třeba i depozitáři, auditu a pod., ale nemůžou zohlednit poplatky za distribuci, tedy typicky vstupní, či výstupní poplatky - ty si může každý prodejce stanovit sám, nikoliv fond (akorát myslím, že může určovat maximální výši vstupních poplatků).

To jen k tomu, že tato otázka je pak položena úplně nesmyslně:
Tučňák píše:OK, když fondy ano, tak u koho případně nakoupit? Jsou prodejci kterým se raději úplně vyhnout?

Pokud si koupím drahý fond u někoho, kdo jej prodá levně (v kontextu vstupních nákladů - třeba fondy NN přes ING Fondy), tak nedopadnu významně lépe, než pokud si ten samý fond koupím u někoho dráže (třeba u toho Consequ) - bude to pořád ten samý drahý fond. Naproti tomu si můžu koupit třeba indexový fond s relativně vysokým vstupním poplatkem třeba 3 % u KB (Amundi na index MSCI North America).
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 4. 1. 2017 22:10

dlouhodobě je lepší mít nižší TER se vstupákem než obráceně

Imho otázka ohledně prodejců není úplně mimo, protože třeba takoví E&S jsou kapitola sama pro sebe
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 5. 1. 2017 01:34

Tučňák píše:OK, když fondy ano, tak u koho případně nakoupit? Jsou prodejci kterým se raději úplně vyhnout?

Osobně bych si vybral ITOT + IXUS od iShares přes Degiro. Zhruba v poměru 50/50. Bohužel zdarma nenabízí ideální VT od Vanguardu. Nutno reinvestovat dividendy. A pozor: jste-li non-resident alien, podléhá Váš americký majetek nad 60 000 USD dědické dani. (Pevně doufám, že mám aktuální info.)

Ad literatura - začněte tímto článkem a pak plynule přejděte na odkazovanou literaturu, zejména Markowitze. Taky zkuste přístupnou formou psané Fama/French Forum, včetně videí. Hodně toho najdete i na YouTube (Sharpe, Lo, Fama, Thaler, Cochrane, ...).

Tučňák píše:Nemám určitě úplně negativní vztah k riziku. Investiční dotazník jsem dělal akorát v bance, kde mi tuším vyšlo právě něco uprostřed. Ani konzervativní, ani vyloženě střelec.

Zkuste to třeba takhle: dokud si nebudete trochu jistější, investujte do akcií maximálně takovou částku, o kterou můžete (oba dohromady) kompletně přijít, aniž by to pro Vás znamenalo finanční tíseň. Až si trošku načtete, tak si třeba troufnete na víc.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Marek Otakar 5. 1. 2017 15:45

Taky hledám možnost kam investovat tak, abych vydělal. Finanční poradce mi doporučil dluhopisy AGCT s ročním úrokem přes 5% a s garantovaným růstem úroků v případě vzestupu bankovních sazeb. Emitentem je rodinná firma s delší historií, působí v perspektivních oborech. Docela mě ta investice zaujala. Je to na 5 let, s možností odprodat ty dluhopisy i dřív. Víc informací je na jejich webu http://www.agct.eu. Uvažuju, že si několik jejich dluhopisů koupím. Jestli máte někdo zkušenosti s touhle firmou, napište to sem, nebo na můj e-mail: marek.svoboda@tiscali.cz.
Marek Otakar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Stevex22 7. 1. 2017 01:03

Pokud nejsou velke zkusenosti nebo chut jit na burzu pro ETF fondy ci moznost investovat pro dlouhodobou investice se mi libi fond Amundi Index Equity North America v korunách s měnovým zajištěním. (90 % USA, zbytek Kanada). Nákladovost TER 0,38 % p.a.
Jelikoz jsou akciove trhy na svych maximech tak na stredne dobou investici 3-6let bych ted penize do akcii ci dluhopisu jakekoliv podoby nedaval a spise bych zkusil P2P investovani bud pres ceske Zonky (do spotrebitelskych pujcek) ci Fundlift (do jiz zavedenych firem hledajicich dalsi financovani a vydavajici dluhopisy ci certifikaty) nebo ted take od prosince i v ceske korune velka svetova P2P platforma Mintos.
Stevex22
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 7. 1. 2017 03:02

No do Fundliftu apod. bych teda nováčkům chodit nedoporučoval; ty firmy jsou „zavedené“ jen ve srovnání s právě založeným s.r.o.čkem, rozhodně ne ve srovnání s firmami na nějaké veřejné burze, a navíc to znamená sám si dělat ekonomickou analýzu každé jednotlivé firmy, pokud vím, nejsou v ČR k dispozici fondy, které by to udělaly za mně. A s těmi 2 dostupnými investicemi na Fundliftu vůbec nelze mluvit o diverzifikaci (a ani o těch fondech).

No jo, takové to „5% portfolia se do toho dát může“ jako vždy poradci říkají o zlatu a komoditách a kdovíčem, co je skoro určitě nesmysl, ale klienta 5% portfolia nezabije…
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Smurfik 7. 1. 2017 12:02

Na Fundliftu jsou MOMENTÁLNĚ dvě investice, ale dalších cca 10 už je zainvestovaných, takže diverzifikace tam určitě je, navíc zatím každý měsíc minimálně 1 investice přibývá.
Smurfik
Diskutér

Odeslat příspěvekod Venn 7. 1. 2017 18:56

Já mám extrémní averzi vůči riziku a své úspory mám rozloženy takto:
300 tisíc = 10ti letý termínovaný vklad u Creditas za čistý výnos 2,295 % ročně s přípisem na konci vkladu
150 tisíc = ve zlatých slitcích (dnešní výkupní cena)
136 000= v penzijním připojištění, transformovaný fond u ČP. Přispívám měsíčně 1 tisícovkou +1 tisícovku zaměstnavatel
191 000 = Stavební spoření u Modré pyramidy, za čistou úrokovou sazbou 1,7 % + státní podpora 2 tisíce korun. Končí mi tento rok.
123 000 = Stavební spoření u ČMSS (založil na r.č. maminky) čistá úroková sazba 1,105 % ročně + 2 tisíce státní podpora
380 tisíc disponibilní úspory na spořící účtu Creditas , čistá úroková sazba 0,935 % ročně
200 000 = Termínovaný vklad JT banka na pět let za 2,21 % ročně čistého
200 000= Termínovaný vklad Creditas tří letý -1,105 % ročně čistého (to byla nejspíše velká chyba to dávat na tři roky, ale zase je možný 20 % vybrat)
100 000= Termínovaný vklad u JT banky -dvouletý za 2,1 % čistého ročně
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Takže mám všechny formy uložení peněz, jak krátkodobé, tak střednědobé, tak dlouhodobé. Produkty mi končí postupně, takže nehrozí, že bych byl bez peněz a mám rezervu 380 tisíc na spořícím účtu, protože člověk by měl mít rezervu na co kdyby. Jak je vidět, tak jsem ultra konzervativní člověk. Nemám žádné investice. Tahle doba je z hlediska úspor strašná, neboť před pár lety nebyl problém získat úrok přes 3 % aniž by člověk musel podstupovat jakékoliv riziko. Myslím vklady..JT banka hodně spadla. Byly doby, což nebylo to dávno 5 let nazpátek nebyl problém získat 4 % ročně, což je po zdanění 3,4 % a ještě k tomu magnus body, které se daly využít anebo slušně zpeněžit. Zajímá mě každopádně, co si myslíte o tomto rozložení úspor. Děkuji
Venn
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 7. 1. 2017 18:59

Moc slozite.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod Venn 7. 1. 2017 19:02

osobne2: To myslíte u mě?
Venn
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 7. 1. 2017 19:02

Jo.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod Venn 7. 1. 2017 19:06

jak byste to udělal vy, aby Vám to něco neslo? Takhle díky penzijku, stavebku se mi něco z těch horentních daní, co platím něco vrací...a vklady využívám ty, co něco nesou...v minulých letech jsem reálně dosti vydělal, protože inflace byla nízká, pokud dneska bude inflace 2 %, tak jak je vidět celkově mi to pokryje inflaci
Venn
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka